Reklama

Ostatni wywiad proboszcza Starych Bogaczowic

Marek Perzyński
Edycja legnicka 42/2002

Dokładnie 224 kartony proszków do prania, płynów do naczyń, do podłóg i szyb otrzymali w sumie poszkodowani w sierpniowej powodzi mieszkańcy Starych Bogaczowic i sąsiedniego Chwaliszowa w pierwszej fazie pomocy od Caritas Diecezji Legnickiej.
Większość poszkodowanych nie byłaby w stanie kupić środków w takiej ilości, bo ich na to nie stać - mówił nam ks. dr Jan Słomba, proboszcz parafii - A są one konieczne, trzeba bowiem wszystko dokładnie odkazić.
Pomoc od Caritas uruchomiona została od razu po sygnale z parafii, że Stare Bogaczowice i Chwaliszów zostały zalane w wyniku gwałtownej ulewy, która rozpoczęła się 31 sierpnia po godz. 23.15. Gwałtownie wezbrana rzeka Strzegomka zatopiła większość domostw w Starych Bogaczowicach i w Chwaliszowie.
- Woda nagle napłynęła do domu - mówią poszkodowani. - Nie byliśmy w stanie niczego uratować.
Poszkodowane zostały nawet domy stojące w bezpiecznej odległości od rzeki. Tutaj szkód narobiła woda, która gwałtownie spływała ze stoków. Jeszcze raz dały znać o sobie brak przepustów wodnych i nieczyszczone rowy.
- Kościół w Starych Bogaczowicach stoi wysoko, więc rzeka mu nie zagroziła, ale z wykonanej po sierpniowej powodzi ekspertyzy wynika, że przesunęło się zbocze, na którym stoi nasza świątynia - mówił ks. Jan Słomba. Ziemia wciąż pracuje, więc nie wiadomo, co przyniosą następne miesiące i lata. Trzeba przygotować się na to, by przeprowadzić prace zabezpieczające przy kościele. A jest to budowla niezwykle cenna - zbudowana w XVII w. przez Ojców Cystersów z Krzeszowa. Należała do nich do 1810 r., gdy władze pruskie przeprowadziły na Śląsku kasatę zakonów kontemplacyjnych.

PS. Jest to ostatni wywiad, jakiego udzielił Niedzieli ks. dr Jan Słomba. Wkrótce potem nagle zmarł. Jak widać, tragedia parafian dotkniętych powodzią i związane z tym stresy okazały się dla niego nie do pokonania.

Reklama

Franciszek: prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie

2019-07-14 13:17

st, pb (KAI) / Watykan

Prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego - powiedział papież Franciszek w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”, którą odmówił z wiernymi zgromadzonymi na placu św. Piotra w Watykanie.

Grzegorz Gałązka

Komentując „słynną przypowieść o «miłosiernym Samarytaninie», która była odpowiedzią Jezusa na zadane mu pytanie: „Kto jest moim bliźnim?”, papież wyjaśnił, że Jezus wybrał Samarytanina na pozytywną postać przypowieści, aby „przezwyciężyć uprzedzenia” i ukazać, że „nawet cudzoziemiec, nawet ten, kto nie zna prawdziwego Boga i nie uczęszcza do Jego świątyni, może zachowywać się zgodnie z Jego wolą, odczuwając współczucie dla potrzebującego brata i pomagając mu na wszelkie sposoby, jakimi dysponował”.

- Jezus proponuje jako wzór Samarytanina, który miłując brata jak siebie samego okazuje, że kocha Boga całym swoim sercem, całą swoją mocą, a jednocześnie wyraża prawdziwą religijność i pełne człowieczeństwo - wskazał Franciszek.

Wyjaśnił, że „to nie my, według naszych kryteriów, określamy, kto jest bliźnim, a kto nim nie jest, lecz to osoba potrzebująca musi móc rozpoznać, kto jest jej bliźnim, czyli kto jej «okazał miłosierdzie»”. - Wniosek ten wskazuje, że prawdziwym obliczem miłości jest miłosierdzie wobec potrzebującego życia ludzkiego. W ten sposób stajemy się prawdziwymi uczniami Jezusa i objawia się oblicze Ojca: „Bądźcie miłosierni, jak Ojciec wasz jest miłosierny”. W ten sposób przykazanie miłości Boga i bliźniego staje się jedyną i konsekwentną zasadą życia - podkreślił papież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Częstochowa: otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

2019-07-15 19:36

B. Sz.

Bożena Sztajner/Niedziela

W dniu 15 lipca 2019 roku Częstochowie otwarta została wystawa ”Śladami Jezusa”, przedstawiająca jedną z najważniejszych historii naszej cywilizacji w taki sposób, w jaki jeszcze nigdy nie została opowiedziana.

Zobacz zdjęcia: Otwarcie wystawy "Śladami Jezusa"

Wystawa składa się z ośmiu multimedialnych sal, które pozwalają przenieść się do Jerozolimy z roku 33, aby poznać kolejne rozdziały historii Jezusa z Nazaretu w formie wciągającej opowieści.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem