Kraków - Skałka
Poświęcenie Ołtarza Trzech Tysiącleci
Reklama
Ołtarz Trzech Tysiącleci z figurami najważniejszych postaci z historii chrześcijaństwa w Polsce odsłonił i pobłogosławił 8 maja na dziedzińcu klasztoru Paulinów na krakowskiej Skałce kard. Stanisław Dziwisz. Kolejne tysiąclecia symbolizują: św. Wojciech, św. Stanisław i Jan Paweł II. - Nie byłoby tego miejsca, gdyby nie kard. Karol Wojtyła, a potem Jan Paweł II - podkreślał w przemówieniu kard. Dziwisz. Wspominał, że wiele lat temu w procesji na Skałkę uczestniczyła zaledwie garstka ludzi, kazanie głosił wtedy wikary z Wawelu, a Msza św. była odprawiana na schodach. Zmienili to biskup krakowski Karol Wojtyła i Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński, którzy nadali wielką rangę dorocznej krakowskiej procesji z relikwiami św. Stanisława - patrona Polski. Fundator budowli - Piotr Skalski opowiedział podczas uroczystości o znanych członkach swojej rodziny, z których każdy miał swoją misję - gen. Stanisław Skalski był asem polskiego lotnictwa walczącym we wrześniu 1939 r. oraz w bitwie o Anglię, ks. inf. Teofil Skalski pełnił heroiczną posługę kapłańską w prześladowanym Kościele na terenie Związku Radzieckiego. Natomiast fundator ołtarza uznał, że jego misją życiową jest przedsiębiorczość, dlatego mógł sfinansować budowę ołtarza. Powiadomnił, że uczestniczył jako student w spotkaniu z Janem Pawłem II na Skałce w 1979 r. Głos zabrał także twórca ołtarza - prof. Wincenty Kućma. Wyjaśnił, iż idea formy ołtarza zrodziła się podczas ubiegłorocznej procesji z Wawelu na Skałkę w odpust św. Stanisława. Uroczystość poświęcenia pomnika ubogaciło wykonanie „Credo” Krzysztofa Pendereckiego, pod dyrekcją kompozytora.
Pierwsza Msza św. przy nowym ołtarzu została odprawiona 11 maja, podczas centralnych uroczystości w Krakowie ku czci św. Stanisława BM. Pomysłodawcą budowy Ołtarza Trzech Tysiącleci jest o. prof. Andrzej Napiórkowski OSPPE. Autor projektu prof. Wincenty Kućma na trzech centralnych filarach z różowego kamienia umieścił rzeźby przedstawiające postaci św. Stanisława, św. Wojciecha oraz sługi Bożego Jana Pawła II. Na ołtarzu przywołane zostały także postaci świętych związanych z Krakowem i Zakonem Paulinów: św. Jadwigi Królowej, św. s. Faustyny Kowalskiej, św. Jana Kantego i o. Augustyna Kordeckiego.
(M.K.-K.)
Łowicz - Jasna Góra
Przybyła pierwsza piesza pielgrzymka
W Niedzielę Zesłania Ducha Świętego na Jasną Górę dotarła 353. Łowicka Piesza Pielgrzymka, otwierająca sezon pieszych pielgrzymek. Tegoroczna pielgrzymka wyszła z Łowicza 5 maja po uroczystej Mszy św. w kościele Bernardynek. Do rogatek miasta pątników odprowadził biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. - Podziwiam was za odwagę i trud. Trzeba iść z nadzieją i wiarą. Idźcie z Bogiem. Wróćcie lepsi. Wróćcie mocniejsi - powiedział. Bp Zawitkowski również co roku wita pielgrzymkę na mecie - na Jasnej Górze i tam, za zakończenie pątniczego trudu, odprawia Mszę św.
Przez sześć dni ok. 500 pielgrzymów pokonało 190 km, aby dotrzeć 11 maja na Jasną Górę. Pielgrzymi wchodzili pod jasnogórski szczyt w tradycyjnych, ludowych „pasiakach”. Dla każdego z nich moment wejścia na częstochowskie błonia jest niepowtarzalny. - Wtedy szczególnie czuje się obecność Matki Bożej. Aż łzy same ciskają się do oczu - wyznaje Bartosz Rojewski, który po raz czwarty dotarł w wiosennej pielgrzymce na Jasną Górę. - Niesamowita jest ta radość w sercu - dodaje Marzena Fiedor, która szła razem z kilkunastoletnią córką. Dni pielgrzymowania wszyscy wspominają ze wzruszeniem. - Co roku jest wspaniała atmosfera, której nie da się opowiedzieć - mówi Waldemar Wojciechowski.
Łowicką Pieszą Pielgrzymkę od 8 lat prowadzi ks. Wiesław Frelek - proboszcz parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łowiczu. - Ludzie szli przede wszystkim po to, aby autentycznie przemieniać swoje życie na lepsze, być bliżej Boga, bliżej drugiego człowieka, którego spotykali na szlaku - podkreśla ks. Frelek.
(M.G.)
Cudzysłów
Media w sposób znaczący mogą ukierunkowywać opinię publiczną. Każda informacja musi być związana z etyką, a dziennikarz musi mieć tego świadomość.
Ks. prał. Giuseppe Antonio Scotti - sekretarz Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu - Bydgoszcz, 7 maja 2008 r.
Krótko
Platforma Obywatelska chce zmiany Konstytucji i przyznania większych uprawnień premierowi kosztem prezydenta.
Jedna trzecia Polaków uważa, że obecny rząd nie jest przygotowany do rządzenia.
Wojsko ma problemy ze skompletowaniem składu na kolejny kontyngent do Afganistanu. Żołnierze boją się jechać ze względu na syndrom Nangar Khel.
Rząd chce, aby prokuratorzy mieli wgląd w konta bankowe nawet bez zgody sądu. Rada Ministrów przyjęła nowelizację prawa bankowego. Bankowcy protestują, że to zamach na prywatność ich klientów.
Kolejna dymisja w rządzie. Oficjalnie, z uwagi na kłopoty zdrowotne, ze stanowiska odszedł wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk.
Platforma Obywatelska chce prywatyzacji szpitali. Rząd zmienił plany w sprawie reformy służby zdrowia. O prywatyzacji szpitali mają decydować samorządy. Będzie też oddłużanie szpitali. Przedstawiciele PO tłumaczą, że nie mówili o tym przed wyborami, bo kampania rządzi się swoją logiką.
Sejm rozpoczął prace nad zmianami w Konstytucji, które wprowadzałyby zakaz kandydowania osób skazanych prawomocnymi wyrokami.
Uniwersytet Jagielloński jest najbardziej prestiżową polską uczelnią w nowym rankingu „Rzeczpospolitej” i „Perspektyw”.
Zamieszania wokół tarczy antyrakietowej ciąg dalszy. W prasie pojawiła się informacja, że Amerykanie chcą dać na modernizację polskiego wojska tylko 20 mln dolarów. Premier Donald Tusk twardo odpowiedział, że polskie bezpieczeństwo musi zostać wzmocnione. Amerykanie mają studiować, jakie są nasze rzeczywiste potrzeby.
Warszawska prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie zarzutów wobec kardiochirurga Mirosława G, dotyczących m.in. zabójstwa pacjenta.
93 proc. Polaków słyszało o zbrodni dokonanej na polskich jeńcach wojennych w Katyniu; 49 proc. spośród nich słyszało na ten temat bardzo wiele. 7 proc. badanych nic nie wie na ten temat - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu