W życiu człowieka wierzącego najważniejszym wydarzeniem jest spotkanie ze zmartwychwstałym Panem podczas niedzielnej Eucharystii. W czasie tego misterium przeżywamy tajemnicę naszej wiary, słuchając Słowa Bożego i karmiąc się Ciałem i Krwią Chrystusa. Eucharystia jest najcenniejszym darem, jaki pozostawił nam Jezus. W niej bowiem uobecnia się rzeczywistość odkupienia każdego z nas. Z uczestnictwa w Eucharystii powinna wypływać potrzeba przebywania w bliskości z Chrystusem na modlitwie, szczególnie zaś na wspólnotowej lub osobistej adoracji przed Najświętszym Sakramentem.
Wielu uczonych i świętych na przestrzeni dziejów zajmowało się rozważaniami na temat Mszy św. Powstało wiele opracowań z liturgiki i duchowości tego sakramentu. W XIX wieku zrodziła się także idea zwołania kongresu eucharystycznego jako formy szczególnej czci Najświętszego Sakramentu. Na przestrzeni dziejów odbyło się 48 kongresów. Ich historia jest bardzo interesująca i zawsze wnosi wiele nowych refleksji do duchowości eucharystycznej.
W tym roku w Quebecu odbędzie się 49. Kongres Eucharystyczny pod hasłem „Eucharystia darem Boga dla życia świata”. Warto do tak ważnego wydarzenia odpowiednio się przygotować, aby dobrze przeżyć ten szczególny czas we wspólnotach parafialnych, a także indywidualnie. Pomocą w tym przygotowaniu może być książka „Święto Eucharystii” znanego polskiego liturgisty ks. prof. Bogusława Nadolskiego TChr. Pozycja ta sięga do początków kongresów eucharystycznych, przedstawiając główną bohaterkę tego dzieła - Emilię Tamisier, która podjęła inicjatywę ks. Piotra Juliana Eymarda szerzenia kultu eucharystycznego. Zamiarem Emilii Tamisier było nie tylko ożywienie ruchu pielgrzymkowego do miejsc kultu eucharystycznego, lecz również połączenie ich z konferencjami, i tym samym przekształcenie w międzynarodowe spotkania religijno-naukowe. Pomysłodawczyni pragnęła w ten sposób zarówno ożywić kult eucharystyczny, rozszerzyć jego zasięg, przeciwstawić się laicyzacji, jak i wzbudzić w katolikach poczucie siły i dumy z wyznawanej przez nich wiary.
Pierwszy kongres odbył się po uzyskaniu akceptacji i zgody papieża Leona XIII w dniach 28-30 czerwca 1881 r. w Lille pod hasłem „Społeczne królestwo Chrystusa”. Uczestniczyło w nim ponad 8 tys. osób, w tym 363 delegatów z Francji i z zagranicy: z Austrii, Belgii, Chile, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Szwajcarii i Meksyku.
W książce ks. Bogusława Nadolskiego znajdziemy nie tylko rys historyczny kongresów eucharystycznych, ale także odpowiedzi na pytania dotyczące celów i teologii kongresów. Otrzymamy w niej wyjaśnienie, że Kościół, świadomy nieocenionego skarbu - źródła życia, którym jest Eucharystia, w największej pokorze i uwielbieniu wyznaje swoją miłość Bogu i Panu. Czyni to na różne sposoby: przede wszystkim we wspólnotowym sprawowaniu Mszy św., w trwaniu przed tabernakulum - namiotem obecności Zbawiciela, a także w zgromadzeniu wyznawców „z czterech krańców świata” - jak napisał pod koniec pierwszego stulecia autor słynnego Didache. Zgromadzenie takie nazywamy kongresem - świętem Eucharystii, najsilniejszym ujawnieniem wiary i miłości do Eucharystycznego Chrystusa. Współcześnie mówi się o „statio mundi” - zebraniu się Kościoła z całego świata.
Lektura książki ks. Nadolskiego pozwoli nam lepiej zrozumieć, jakie znaczenie ma kongres eucharystyczny w życiu Kościoła. Książka napisana jest w sposób bardzo przejrzysty, przedstawia dotychczasowy stan wiedzy na temat kongresów eucharystycznych. Jej forma ujęta w pytania i odpowiedzi ułatwia zapoznawanie się z poszczególnymi tematami, dając wykład nauki Kościoła na temat duchowości i teologii kongresów. Jest ona nieocenioną pomocą w dobrym przygotowaniu się i przeżyciu święta Eucharystii, jakim będzie kongres w Quebecu.
Zamówienia, a także dokładniejsze informacje na temat książki „Święto Eucharystii” można uzyskać, kontaktując się z Wydziałem Duszpasterskim Legnickiej Kurii Biskupiej, ul. Jana Pawła II 1, 59-220 Legnica, tel. (0-76) 724-41-11
Pomóż w rozwoju naszego portalu