Reklama

Przed nami konkretne zadania

+ Stanisław Stefanek - Biskup Łomżyński
Edycja łomżyńska 42/2002

Moi Bracia i Moje Siostry!

I. Orędzie Bożego Miłosierdzia

Weszliśmy już w całym wymiarze w nowy rok szkolny. W święto patrona młodzieży, św. Stanisława Kostki, w wielu naszych parafiach zorganizowano specjalne dni modlitwy i spotkań z młodzieżą. To pokolenie za kilka lat przejmie odpowiedzialność za własne życie, a równocześnie będzie budować wspólny dom naszej Ojczyzny. Dlatego najpierw chciałbym naszej młodzieży przekazać serdeczną prośbę, aby przyjęła do serc i umysłów orędzie Ojca Świętego, które przekazał nam wszystkim w czasie ostatnich nawiedzin w Polsce i ogłosił je całemu światu z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach krakowskich.
Sporo pytań powstaje w naszych sercach, a niektóre z nich wypowiadamy głośno w naszych rozmowach. Dotyczą one najbliższej przyszłości naszego globu. Pojawiają się niepokoje, które rodzą coraz to większe napięcia między zwaśnionymi narodami i coraz częstsze używanie siły jako jedynego argumentu. Zwłaszcza przemoc militarna, ekonomiczna i medialna zniewala narody, zniewala ich myślenie i poszerza rejony nędzy na naszym globie. W odniesieniu do tej rzeczywistości Ojciec Święty podjął posługę apostoła Miłosierdzia i zostawił światu akt zawierzenia, który wypowiedział, w imieniu nas wszystkich, przy poświęceniu nowej świątyni - sanktuarium w Krakowie. Bardzo pragnę, aby słowa tej modlitwy były powtarzane codziennie przez nas wszystkich, a zwłaszcza w czasie odmawiania Koronki do Miłosierdzia Bożego, w czasie nabożeństw adoracyjnych, przy sprawowaniu sakramentu chorych i przy innych okazjach, kiedy w głębi naszej duszy błagamy Boga Wszechmogącego o obecność pośród naszej bezradności.
Bardzo proszę, by duszpasterze, katecheci i inne osoby organizujące życie modlitewne upowszechniały tekst modlitwy, który wydrukujemy w wystarczających ilościach razem z obrazkiem Bożego Miłosierdzia. Ufam, że kapłani w czasie najbliższych odwiedzin duszpasterskich, w okresie Bożego Narodzenia, tym właśnie obrazkiem obdarują odwiedzane rodziny. Teksty homilii Ojca Świętego łatwo dostępne niech staną się częstą lekturą. Niech nawiązują do nauczania Ojca Świętego homilie niedzielne, lekcje katechizmu i przemówienia w czasie okazyjnych spotkań naszych diecezjan.

Reklama

II. Papieskie Dzieło Nowego Tysiąclecia

Myśląc o młodzieży w dniu św. Stanisława Kostki, chcę również bardzo serdecznie zachęcić do włączenia się w Papieskie Dzieło Nowego Tysiąclecia. Już w ubiegłym roku z zebranych pieniędzy w czasie październikowego święta powstał Diecezjalny Fundusz Stypendialny. W tej chwili fundusz ten został powiększony o wpłaty kapłanów, którzy zrezygnowali z jednej pensji szkolnej lub złożyli dobrowolną ofiarę i przekazali ją na potrzeby młodzieży.
W tym roku 13 października we wszystkich parafiach naszej diecezji zbierzemy także ofiary do puszek. Bardzo proszę organizacje parafialne, młodzież pod opieką katechetów, Akcję Katolicką, grupy charytatywne, a także organizacje społeczne i harcerzy, aby włączyli się do tej zbiórki.
Ufam, że nie ma w naszej diecezji ani jednego chłopca, ani jednej dziewczyny, którzy zostaliby w domu ze względu na brak pieniędzy na naukę. Otwórzmy oczy, by widzieć wnikliwiej potrzeby zwłaszcza rodzin dotkniętych bezrobociem, cierpiących z powodu długotrwałej choroby. Solidarność sąsiedzka, wrażliwość zespołów parafialnych niech wesprze informacją pracę diecezjalnej komisji stypendialnej.

III. Odpowiedzialność rodziców za szkołę

Głośna i ważna stała się dyskusja na temat współpracy rodziców ze szkołą, zwłaszcza w zakresie programów wychowawczych. Szczególną troską napawa nas fakt, że ekipa polityczna, która wygrała wybory, uważa się za uprawnioną do narzucania wszystkim Polakom własnego światopoglądu i ateistycznej ideologii. Zamierza się uczynić to przy pomocy wspólnego dobra, którym jest szkoła i cały system edukacji. Stąd też podejmowany jest w szkołach program demoralizacji przez wprowadzenie odpowiednich podręczników do zajęć przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie.
System wyborów demokratycznych i upoważnianie przez głosowanie na konkretne osoby odnosi się do zlecenia im obowiązków za właściwe funkcjonowanie państwa, za gospodarkę i bezpieczeństwo obywateli; nie upoważnia natomiast do ingerowania w sprawy sumienia. Tym bardziej nie upoważnia do wykorzystywania takich struktur, jak szkoła, która powinna być miejscem najbardziej szanowanym i wolnym od jarmarcznego przetargu politycznych ugrupowań.
Bardzo gorąco proszę wszystkich rodziców, aby pomogli nauczycielom we właściwym wypełnianiu ich obowiązków. Jeżeli w jakiejkolwiek szkole, wbrew woli rodziców, niszczy się sumienia i wrażliwość uczniów przez wprowadzenie skandalicznych podręczników do przedmiotu wychowanie do życia w rodzinie, rodzice mają poważny obowiązek sumienia odwołać swoje dzieci z takich zajęć.
Na wspólną pracę nad prawym sumieniem, nad formowaniem sumienia naszej młodzieży, wraz z Księdzem Biskupem Tadeuszem spraszam wsparcie Bożego błogosławieństwa.

Muniek Staszczyk trafił do szpitala

2019-07-18 14:41

Muniek Staszczyk, pochodzący z Częstochowy lider zespołu T.Love podczas krótkiego pobytu w Londynie z powodu nagłej choroby trafił do miejscowego szpitala, gdzie jest poddawany leczeniu.

- Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo - podał na FB Paweł Walicki z ART2 Music Management.

"Jednak z uwagi na stan zdrowia artysty jesteśmy zmuszeni do odwołania najbliższych koncertów" - dodał Walicki.

Zobacz także:
Przeczytaj także: Muniek Staszczyk: czuję, że Bóg mnie kocha
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbędą się w Wieluniu i Warszawie

2019-07-19 20:40

prezydent.pl

Tegoroczne obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczną się w Wieluniu.

Muzeum Ziemi Wieluńskiej
Wieluń, 1 września 1939 r.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem o godz. 4.40 wezmą udział w upamiętnieniu pierwszych ofiar II wojny światowej, mieszkańców Wielunia, którzy zginęli w wyniku celowego bombardowania przez niemieckie lotnictwo obiektów cywilnych, w tym miejscowego szpitala.

Druga część obchodów będzie miała miejsce w Warszawie.

Na te uroczystości zostali zaproszeni wszyscy przywódcy państw NATO, UE oraz państw członkowskich Partnerstwa Wschodniego. Potwierdzenia sukcesywnie napływają do KPRP. Pełna lista zostanie przedstawiona po 15 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem