Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: VI Dzień Ubogich

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- W ten VI Dzień Ubogi patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi. To jest obietnica dzisiejszej Ewangelii - przez swą cierpliwość posiądziecie wasze dusze. Człowiek może nie mieć niczego, ale prawdziwym biedakiem jest, jak nie ma własnej duszy w swoich rękach, jak nie posiada siebie. Jezus może posiąść samego siebie - możesz być wolnym w samym środku swoich doświadczeń – mówił abp Grzegorz Ryś.

Już po raz szósty archidiecezja łódzka włączyła się w obchody Światowego Dnia Ubogich, który został zainaugurowany z inicjatywy Ojca Świętego Franciszka w 2017 roku. Centralne obchody odbyły się w niedzielę 13 listopada, a poprzedzone zostały wieloma inicjatywami towarzyszącymi, które skierowane były do wszystkich najbardziej potrzebujących mieszkańców Łodzi. Mszy św.j celebrowanej w łódzkiej katedrze o godz. 12:30 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, a uczestniczyli w niej podopieczni różnych instytucji charytatywnych Archidiecezji oraz ci, którzy z potrzeby serca przybyli do świątyni, aby modlić się za potrzebujących i ubogich miasta Łodzi oraz tych, którzy im posługują. Zobaczcie do jakiej refleksji nas Jezus zaprasza – apelował w swojej homilii abp Grzegorz - budujecie świątynię, a ona leży w gruzach. Szukacie pokoju - macie wojny. Budujecie domy, a przychodzą trzęsienia ziemi. Produkuje się żywności, spieracie się o zdrową żywność, a macie setki milionów ludzi głodujących. Ludzie wołają wolność, wolność, wolność, a Jezus mówi: przygotujcie się na prześladowania religijne. Ile razy tak jest – przekonali się o tym sami chrześcijanie, że choć stawali w pierwszych szeregach walki o wolność, a potem są pierwszymi ciemiężonymi. Czy to wszystko ma jakiś sens? Czy ta ludzka działalność ma jakiś cel? – pytał metropolita łódzki. - Na te niedzielę ubogich Pan Jezus nam pokazuje nam w swojej Ewangelii wszystkie możliwe deficyty. Jaka jest odpowiedź? Papież Franciszek mówi, że odpowiedzią jest sam Jezus Chrystus ubogi. Każda inna odpędź jest niewystarczająca. Oczywiście, możemy postawić przy katedrze namioty. Możemy i powinniśmy się cieszyć Zupą na Pietrynie, możemy wszyscy przynieść wypełnione po brzegi tytki - to wszystko możemy zrobić, ale… to wszystko, to jest doraźna reakcja na krzyczące w tej chwili zło i krzyczący w tej chwili brak. Żeby było jasne – każda z tych reakcji doraźnych jest ważna i cudowna, i niezwykli są ludzie, którzy za nią stoją, ale odpowiedzią na szaleństwo świata, na szaleństwo wojny, szaleństwo głodu i prześladowań jest Chrystus ubogi. Jezus Chrystus ubogi! – tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

Przytaczając słowa Ojca Świętego Franciszka z orędzia na VI ŚDU, łódzki pasterz powiedział - jest ubóstwo, które zabija i jest ubóstwo, które wyzwala. Papież sam sobie zdaje sprawę z prowokacji jaka się znajduje w tych słowach. Nigdy by sam się nie zdecydował napisać takich słów, gdyby nie Osoba Jezusa, i gdyby nie ludzie, którzy przez wieki potwierdzili to swoim sposobem życia – podkreślił metropolita Łódzki. Kończąc hierarcha dodał - w ten VI Dzień Ubogi patrzymy na Jezusa, który wybrał ubóstwo, by nas wszystkich uczynić wolnymi. To jest obietnica dzisiejszej Ewangelii - przez swą cierpliwość posiądziecie wasze dusze. Człowiek może nie mieć niczego, ale prawdziwym biedakiem jest, jak nie ma własnej duszy w swoich rękach, jak nie posiada siebie. Jezus może posiąść samego siebie - możesz być wolnym w samym środku swoich doświadczeń – zakończył.

Po komunii abp Ryś udzielił specjalnego błogosławieństwa wolontariuszom, którzy po Mszy św.j wyszli na ulice miasta Łodzi, aby podzielić się z mieszkańcami chlebem.

Obok katedry znajdowały się stoiska przygotowane przez wolontariuszy i pracowników Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta, oraz Zupy na Pietrynie. Każdy mógł tam otrzymać zupę, gorąca herbatę i ciasto.

Światowy Dzień Ubogich ustanowiony został przez papieża Franciszka i jest owocem Roku Miłosierdzia, który obchodzony był w całym Kościele Powszechnym w 2017 roku. 

2022-11-13 20:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Łączy nas wspólne dobro

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Dziś we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji łódzkiej przeprowadzona zostanie zbiórka do puszek na wsparcie charytatywnej działalności Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący Episkopatu: będziemy pochylać się nad synodalnością Kościoła

2023-02-06 15:37

[ TEMATY ]

synod

flickr.com/episkopatnews

Abp Stanisław Gądecki

Abp Stanisław Gądecki

W niedzielę rozpoczęliśmy w Pradze Europejskie Kontynentalne Zgromadzenie Synodalne, podczas którego będziemy podejmować temat powierzony nam przez papieża Franciszka, czyli synodalność Kościoła – powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, który razem z delegacją z Polski bierze udział w obradach zgromadzenia kontynentalnego Synodu w Pradze.

Spotkanie rozpoczęło się w niedzielę 5 lutego od Eucharystii pod przewodnictwem abp. Jana Graubnera, metropolity praskiego i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Czech. „Treści, które zostały poruszone w homilii przez abp. Graubnera, mocno łączą się z tymi, o których mówił dzisiaj podczas Mszy św. kard. Jean–Claude Hollerich. Obydwaj zwrócili uwagę na słabość kondycji duchowej współczesnego człowieka. Akcentowano fakt, że należymy do cywilizacji bogatej, w której zanika potrzeba głębszej duchowości, osadzenia się w przestrzeni duchowej” – mówił abp Gądecki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję