Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka papieska

Francja, 12-15 września 2008

Lourdes spodziewa się przybycia 200 tys. pielgrzymów na Mszę św., którą 14 września br. odprawi tam Benedykt XVI. Ojciec Święty spędzi w Lourdes większą część swojej czterodniowej wizyty we Francji (12-15 września), w czasie której odwiedzi także Paryż. Ojciec Święty wyruszy z Rzymu do Paryża w piątek 12 września o godz. 9.00 rano. Po przybyciu do Paryża ok. godz.11.15 i powitaniu na lotnisku Orly, o 12.30 złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Republiki w Pałacu Elizejskim, a następnie spotka się z innymi przedstawicielami władz. O godz. 17.00 rozpocznie się w paryskiej nuncjaturze apostolskiej, która będzie siedzibą Papieża podczas jego pobytu w Paryżu, krótkie spotkanie z gminą żydowską, następnie w Kolegium Bernardynów spotka się ze światem kultury. O godz. 19.15 rozpoczną się w katedrze Notre Dame Nieszpory z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych i seminarzystów, podczas których Ojciec Święty wygłosi kazanie. Na godz. 20.30 przewidziane jest spotkanie przed katedrą z francuską młodzieżą.
W sobotę 13 września rano Papież odwiedzi Institut de France, a o godz. 10.00 na esplanadzie Inwalidów odprawi Mszę św., podczas której wygłosi homilię. O 12.30 rozpocznie się obiad z biskupami francuskimi w siedzibie nuncjatury. O 16.30 Benedykt XVI odleci do Lourdes, gdzie spodziewany jest o 17.45. Do Groty Massabielskiej Papież przybędzie o 19.15, gdzie będzie się modlił, a na zakończenie, o 21.30 weźmie udział w procesji maryjnej z pochodniami.
W niedzielę 14 września o godz. 10 na błoniach w Lourdes rozpocznie się pod przewodnictwem Benedykta XVI jubileuszowa Msza św. z okazji 150. rocznicy objawień, z papieskim kazaniem, a na zakończenie Ojciec Święty odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. O godz. 18.30 weźmie udział w procesji eucharystycznej.
W poniedziałek 15 września Benedykt XVI odwiedzi rano oratorium w miejscowym szpitalu, o 9.30 rozpocznie się Msza św. dla chorych, po której Papież uda się śmigłowcem z miejscowego stadionu na lotnisko w Tarbes, skąd o godz. 13.00 wyruszy w drogę powrotną do Rzymu. Przylot na lotnisko Ciampino przewidziano na 15.15.

Reklama

Modlitwa „Anioł Pański”

Problem migracji

Do zajęcia się problemem niepohamowanej migracji wezwał 31 sierpnia wspólnotę międzynarodową Benedykt XVI podczas modlitwy „Anioł Pański” w Castel Gandolfo. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego zebrały się rzesze pielgrzymów z całego świata, w tym wielu Polaków.
Papież nawiązał do przypadków niepohamowanej migracji z Afryki. Nierzadko próby sforsowania Morza Śródziemnego, aby dotrzeć na kontynent europejski, kończyły się tragicznie. Przypomniał, że migracja w większości przypadków związana jest z beznadziejną sytuacją wielu Afrykańczyków. Zaznaczył, że ze zjawiskiem migracji mamy do czynienia od zarania historii ludzkości, a przyczyną migracji w obecnych czasach jest utrata nadziei na lepszą przyszłość. - Wzywam wszystkie instytucje regionalne, narodowe, międzynarodowe, aby zajęły się niepohamowaną migracją, aby kontynuowały różne wysiłki zmierzające do odpowiedzialnego podjęcia w duchu głęboko ludzkim tego problemu - powiedział Papież. Zaapelował też do krajów, skąd pochodzą uchodźcy, aby podjęły one wysiłek wyeliminowania przyczyn migracji. Ojciec Święty zwrócił się także do narodów europejskich, które przyjmują migrantów, aby przez wspólne inicjatywy wyszły naprzeciw potrzebom uchodźców.
Papież pozdrowił wiernych w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: - Pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś w liturgii Chrystus wzywa, abyśmy Go naśladowali. Nie ukrywa, że na tej drodze trzeba wejść w tajemnicę Krzyża. Zapewnia jednak, że kto traci swoje życie z Jego powodu, znajdzie je. Niech ta obietnica umacnia nas, gdy ciąży krzyż codzienności. Niech Bóg wam błogosławi!

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wizyta Ingrid Betancourt

Ojciec Święty spotkał się w Castel Gandolfo z Ingrid Betancourt, która spędziła sześć lat w niewoli w dżungli w rękach kolumbijskich rebeliantów. - Opowiedziałam Papieżowi duchowe doświadczenie wyniesione z niewoli - wyznała z wyraźnym wzruszeniem Betancourt. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi powiedział, że audiencji towarzyszyło ogromne wzruszenie, gdyż Betancourt pragnęła spotkać Papieża od pierwszych chwil po uwolnieniu. Sześć lat w niewoli było dla niej czasem wielkiego doświadczenia duchowego i modlitwy. Chciała opowiedzieć Ojcu Świętemu o wierze, która była dla niej w tak ciężkiej próbie oparciem - wyjaśnił ks. Lombardi.

Reklama

Msza św. dla „kręgu uczniów”

Benedykt XVI odprawił 31 sierpnia Mszę św. wraz z „kręgiem uczniów” - swoich dawnych doktorantów. Msza św. w Castel Gandolfo, podczas której kazanie wygłosił kard. Christoph Schönborn, była jednym z punktów dwudniowego spotkania 38 dawnych uczniów, doktorantów i współpracowników byłego profesora teologii ks. Josepha Ratzingera. W tym roku spotkanie było poświęcone postaci Jezusa, a zwłaszcza Jego męce.
Na tegoroczne spotkanie „kręgu uczniów” zostali również zaproszeni dwaj ewangeliccy teolodzy bibliści z Tybingi: Peter Stuhlmacher i Martin Hengel.

Rozporządzenie

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Francis Arinze przesłał do przewodniczących wszystkich konferencji episkopatów rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Ojca Świętego przy sprawowaniu liturgii, w kościelnych pieśniach i modlitwach należy unikać biblijnego imienia Boga: Jahwe. Podobnie jak w tradycji żydowskiej, przez uszanowanie dla Boga, ma ono pozostać niewypowiedziane.
Zamiast niego, zgodnie z biblijną tradycją, w liturgii należy używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan, które z czasem zastąpiło w Starym Testamencie tetragram JHWH. Takie tłumaczenie jest też niezbędne dla zrozumienia boskiej tożsamości Chrystusa, który w Nowym Testamencie jest ukazany właśnie jako Adonai, Kyrios, czyli Pan.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać
(1 Kor 10,13).

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziś w Ewangelii przedziwny wybór Boga i tajemnica

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Strukov/fotolia.com

Rozważania do Ewangelii J 12, 24-26.

Wtorek, 23 kwietnia. Uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, Głównego Patrona Polski

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Gniezno: Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w uroczystość św. Wojciecha

2024-04-23 18:08

[ TEMATY ]

św. Wojciech

abp Wojciech Polak

Episkopat Flickr

Abp Wojciech Polak

Abp Wojciech Polak

„Ponad doczesne życie postawił miłość do Chrystusa” - mówił o wspominanym 23 kwietnia w liturgii św. Wojciechu Prymas Polski abp Wojciech Polak, przewodnicząc w katedrze gnieźnieńskiej Mszy św. ku czci głównego i najdawniejszego patrona Polski, archidiecezji gnieźnieńskiej i Gniezna.

„Wojciechowy zasiew krwi przynosi wciąż nowe duchowe owoce” - rozpoczął liturgię metropolita gnieźnieński, powtarzając za św. Janem Pawłem II, że św. Wojciech jest ciągle obecny w piastowskim Gnieźnie i w Kościele powszechnym. Za jego wstawiennictwem Prymas prosił za Ojczyznę i miasto, w którym od przeszło tysiąca lat biskup męczennik jest czczony i pamiętany.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję