Reklama

Z Watykanu

Pielgrzymka papieska

Francja, 12-15 września 2008

Lourdes spodziewa się przybycia 200 tys. pielgrzymów na Mszę św., którą 14 września br. odprawi tam Benedykt XVI. Ojciec Święty spędzi w Lourdes większą część swojej czterodniowej wizyty we Francji (12-15 września), w czasie której odwiedzi także Paryż. Ojciec Święty wyruszy z Rzymu do Paryża w piątek 12 września o godz. 9.00 rano. Po przybyciu do Paryża ok. godz.11.15 i powitaniu na lotnisku Orly, o 12.30 złoży wizytę kurtuazyjną prezydentowi Republiki w Pałacu Elizejskim, a następnie spotka się z innymi przedstawicielami władz. O godz. 17.00 rozpocznie się w paryskiej nuncjaturze apostolskiej, która będzie siedzibą Papieża podczas jego pobytu w Paryżu, krótkie spotkanie z gminą żydowską, następnie w Kolegium Bernardynów spotka się ze światem kultury. O godz. 19.15 rozpoczną się w katedrze Notre Dame Nieszpory z udziałem duchowieństwa, osób konsekrowanych i seminarzystów, podczas których Ojciec Święty wygłosi kazanie. Na godz. 20.30 przewidziane jest spotkanie przed katedrą z francuską młodzieżą.
W sobotę 13 września rano Papież odwiedzi Institut de France, a o godz. 10.00 na esplanadzie Inwalidów odprawi Mszę św., podczas której wygłosi homilię. O 12.30 rozpocznie się obiad z biskupami francuskimi w siedzibie nuncjatury. O 16.30 Benedykt XVI odleci do Lourdes, gdzie spodziewany jest o 17.45. Do Groty Massabielskiej Papież przybędzie o 19.15, gdzie będzie się modlił, a na zakończenie, o 21.30 weźmie udział w procesji maryjnej z pochodniami.
W niedzielę 14 września o godz. 10 na błoniach w Lourdes rozpocznie się pod przewodnictwem Benedykta XVI jubileuszowa Msza św. z okazji 150. rocznicy objawień, z papieskim kazaniem, a na zakończenie Ojciec Święty odmówi z wiernymi modlitwę „Anioł Pański”. O godz. 18.30 weźmie udział w procesji eucharystycznej.
W poniedziałek 15 września Benedykt XVI odwiedzi rano oratorium w miejscowym szpitalu, o 9.30 rozpocznie się Msza św. dla chorych, po której Papież uda się śmigłowcem z miejscowego stadionu na lotnisko w Tarbes, skąd o godz. 13.00 wyruszy w drogę powrotną do Rzymu. Przylot na lotnisko Ciampino przewidziano na 15.15.

Modlitwa „Anioł Pański”

Problem migracji

Do zajęcia się problemem niepohamowanej migracji wezwał 31 sierpnia wspólnotę międzynarodową Benedykt XVI podczas modlitwy „Anioł Pański” w Castel Gandolfo. Na dziedzińcu Pałacu Apostolskiego zebrały się rzesze pielgrzymów z całego świata, w tym wielu Polaków.
Papież nawiązał do przypadków niepohamowanej migracji z Afryki. Nierzadko próby sforsowania Morza Śródziemnego, aby dotrzeć na kontynent europejski, kończyły się tragicznie. Przypomniał, że migracja w większości przypadków związana jest z beznadziejną sytuacją wielu Afrykańczyków. Zaznaczył, że ze zjawiskiem migracji mamy do czynienia od zarania historii ludzkości, a przyczyną migracji w obecnych czasach jest utrata nadziei na lepszą przyszłość. - Wzywam wszystkie instytucje regionalne, narodowe, międzynarodowe, aby zajęły się niepohamowaną migracją, aby kontynuowały różne wysiłki zmierzające do odpowiedzialnego podjęcia w duchu głęboko ludzkim tego problemu - powiedział Papież. Zaapelował też do krajów, skąd pochodzą uchodźcy, aby podjęły one wysiłek wyeliminowania przyczyn migracji. Ojciec Święty zwrócił się także do narodów europejskich, które przyjmują migrantów, aby przez wspólne inicjatywy wyszły naprzeciw potrzebom uchodźców.
Papież pozdrowił wiernych w kilku językach. Zwracając się do Polaków, powiedział: - Pozdrawiam wszystkich Polaków. Dziś w liturgii Chrystus wzywa, abyśmy Go naśladowali. Nie ukrywa, że na tej drodze trzeba wejść w tajemnicę Krzyża. Zapewnia jednak, że kto traci swoje życie z Jego powodu, znajdzie je. Niech ta obietnica umacnia nas, gdy ciąży krzyż codzienności. Niech Bóg wam błogosławi!

Wizyta Ingrid Betancourt

Ojciec Święty spotkał się w Castel Gandolfo z Ingrid Betancourt, która spędziła sześć lat w niewoli w dżungli w rękach kolumbijskich rebeliantów. - Opowiedziałam Papieżowi duchowe doświadczenie wyniesione z niewoli - wyznała z wyraźnym wzruszeniem Betancourt. Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej ks. Federico Lombardi powiedział, że audiencji towarzyszyło ogromne wzruszenie, gdyż Betancourt pragnęła spotkać Papieża od pierwszych chwil po uwolnieniu. Sześć lat w niewoli było dla niej czasem wielkiego doświadczenia duchowego i modlitwy. Chciała opowiedzieć Ojcu Świętemu o wierze, która była dla niej w tak ciężkiej próbie oparciem - wyjaśnił ks. Lombardi.

Reklama

Msza św. dla „kręgu uczniów”

Benedykt XVI odprawił 31 sierpnia Mszę św. wraz z „kręgiem uczniów” - swoich dawnych doktorantów. Msza św. w Castel Gandolfo, podczas której kazanie wygłosił kard. Christoph Schönborn, była jednym z punktów dwudniowego spotkania 38 dawnych uczniów, doktorantów i współpracowników byłego profesora teologii ks. Josepha Ratzingera. W tym roku spotkanie było poświęcone postaci Jezusa, a zwłaszcza Jego męce.
Na tegoroczne spotkanie „kręgu uczniów” zostali również zaproszeni dwaj ewangeliccy teolodzy bibliści z Tybingi: Peter Stuhlmacher i Martin Hengel.

Rozporządzenie

Prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów kard. Francis Arinze przesłał do przewodniczących wszystkich konferencji episkopatów rozporządzenie, zgodnie z którym na polecenie Ojca Świętego przy sprawowaniu liturgii, w kościelnych pieśniach i modlitwach należy unikać biblijnego imienia Boga: Jahwe. Podobnie jak w tradycji żydowskiej, przez uszanowanie dla Boga, ma ono pozostać niewypowiedziane.
Zamiast niego, zgodnie z biblijną tradycją, w liturgii należy używać odpowiednika żydowskiego słowa Adonai, czyli Pan, które z czasem zastąpiło w Starym Testamencie tetragram JHWH. Takie tłumaczenie jest też niezbędne dla zrozumienia boskiej tożsamości Chrystusa, który w Nowym Testamencie jest ukazany właśnie jako Adonai, Kyrios, czyli Pan.

28 VI 2008 - 29 VI 2009

Rok ze świętym Pawłem

Wierny jest Bóg i nie dozwoli was kusić ponad to, co potraficie znieść, lecz zsyłając pokusę, równocześnie wskaże sposób jej pokonania, abyście mogli przetrwać
(1 Kor 10,13).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielka Brytania: zmarła misjonarka miłości, bo karmiła zakażonych

2020-04-05 19:38

[ TEMATY ]

misjonarka

Ks. Paweł Kłys

Dom macierzysty zgromadzenia misjonarek miłości oznajmił "z głębokim smutkiem" 4 kwietnia, że 1 bm. w wieku 73 lat zmarła w Swansea (Wielka Brytania - Walia) z powodu zarażenia koronawirusem s. Sienna. Zakonnice poprosiły o modlitwę za jej duszę, a także za pozostałe zakonnice z tamtejszego klasztoru, gdyż u wszystkich nich testy na obecność Covid-19 dały pozytywne wyniki. Zmarła misjonarka zaraziła się od kogoś z ubogich i opuszczonych chorych, którym zanosiła paczki z żywnością.

W rozmowie z włoską agencją misyjną AsiaNews s. Bresilla z domu generalnego w Kalkucie powiedziała, że s. Sienna wstąpiła do zgromadzenia 50 lat temu. Pochodziła ze wschodnioindyjskiego stanu Dźharkhand. Po kilkunastu latach wysłano ją do pracy w Wielkiej Brytanii - najpierw posługiwała na północy Londynu, po czym w 2016 trafiła do Swansea w Walii (ponad 300 km na zachód od stolicy), gdzie pracowała z biednymi i porzuconymi. W ostatnim czasie roznosiła żywność tej grupie ludzi. Gdy przed tygodniem okazało się, że zaraziła się wirusem, umieszczono ją w miejscowym szpitalu i tam zmarła. Jest ona pierwszą śmiertelną ofiarą obecnej epidemii wśród misjonarek miłości.

Jak na razie nic nie wiadomo o ewentualnych innych zgonach w tym zgromadzeniu, chociaż w klasztorze w Swansea wszystkie mieszkające tam siostry są zakażone. Ponadto izolowana jest także ich placówka w Paryżu, gdyż u kilku przebywających tam zakonnic stwierdzono objawy ostrego zapalenia płuc, a więc bezpośredniego zagrożenia złapania koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

W. Brytania/ Królowa Elżbieta II podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji

2020-04-05 21:39

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

PAP

Brytyjska królowa Elżbieta II w specjalnym orędziu do narodu, wygłoszonym w niedzielę wieczorem w związku z epidemią koronawirusa, podkreśliła wartość samodyscypliny i determinacji. Podziękowała też personelowi służby zdrowia i wszystkim kluczowym pracownikom.

"Zwracam się do was w tym czasie, który, jak wiem, jest coraz trudniejszy. To czas zakłóceń w życiu naszego kraju, zakłóceń, które przyniosły smutek niektórym, trudności finansowe wielu i ogromne zmiany w codziennym życiu nam wszystkim" - mówiła królowa.

"Mam nadzieję, że w nadchodzących latach wszyscy będą mogli być dumni z tego, jak zareagowali na to wyzwanie. A ci, którzy przyjdą po nas, powiedzą, że Brytyjczycy tego pokolenia byli tak samo silni jak inni, że samodyscyplina, spokojna, pogodna determinacja i współodpowiedzialność za innych wciąż charakteryzują ten kraj" - dodała.

Elżbieta II niezwykle rzadko zwraca się do narodu poza corocznymi przemówieniami w święta Bożego Narodzenia. Niedzielne wystąpienie było dopiero czwartą taką nadzwyczajną okolicznością w 68 latach jej panowania.
Poprzednio miało to miejsce po rozpoczęciu pierwszej wojny w Zatoce Perskiej w 1991 r., przed pogrzebem księżnej Diany w 1997 r. oraz po śmierci królowej matki w 2002 r. Ponadto wygłosiła przemówienie telewizyjne w 2012 r. z okazji 60. rocznicy panowania. (PAP)

bjn/ akl/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję