Reklama

Z Polski

W trosce o przyszłych kapłanów

Czym się martwią rektorzy polskich seminariów?

W Katowicach odbyło się spotkanie księży rektorów seminariów duchownych. - Wbrew prognozom proroków pesymizmu, spadek liczby powołań nie jest tak dramatyczny. Tym niemniej jest on faktem - mówi ks. Krzysztof Pawlina, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warszawskiej, a zarazem przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.
Jak podał ks. Krzysztof Pawlina, w 2008 r. na studia teologiczne do seminariów zgłosiło się 694 kleryków. Jest to o 141 kleryków mniej niż w ubiegłym roku. - Jako przyczynę spadku można wskazać zjawiska demograficzne. Każdego roku coraz mniej maturzystów opuszcza szkoły średnie, a więc mniej osób zgłasza się tym samym po indeksy szkół wyższych. Z wielkim szacunkiem też należy patrzeć na ludzi decydujących się na pójście do seminarium w obecnej sytuacji, która nie zawsze sprzyja powołaniom - mówi ks. Pawlina. Jego zdaniem, przyczyną spadku jest także antypowołaniowa retoryka niektórych mediów, które wręcz czekają na informacje o kryzysie powołań, zamiast stawiać pytania o sytuację. Do tego dochodzą: ogólny spadek autorytetów, kryzys rodziny i zmiana społecznego statusu księdza.
Tegoroczne spotkanie przełożonych seminaryjnych stało się okazją do rozmowy o tzw. roku propedeutycznym. Oprócz formacji intelektualnej czy duchowej, które w czasie przygotowania do kapłaństwa są elementem kluczowym, chodziłoby także o mocne oparcie motywacji kleryków na silnym fundamencie wiary. - Czas oderwania od codzienności z akcentem na kontemplację byłby okazją do odpowiedzi na pytanie o wiarę i próbą szukania w niej antidotum na niedojrzałość - uważają przełożeni seminariów. Wszystkich kleryków jest obecnie w Polsce 4007, tj. o 353 mniej niż w ubiegłym roku.

List Episkopatu do Marszałka Sejmu

O przywrócenie dnia wolnego w święto Trzech Króli

Reklama

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało list do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w związku z inicjatywą obywatelską dotyczącą przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Biskupi - w imieniu całego Episkopatu - wyrażają nadzieję, że inicjatywa ta znajdzie akceptację w parlamencie.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, jego zastępca abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik przypominają w liście skierowanym na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona jako dzień wolny od pracy w wielu krajach Europy i świata. Do lat 60. ubiegłego wieku także w Polsce miała taki charakter; została zniesiona przez władze komunistyczne - podobnie jak inne święta kościelne - 16 listopada 1960 r. w ramach walki z Kościołem i tradycją chrześcijańską. „W ostatnich latach Kościół w Polsce przeniósł na niedzielę, względnie obniżył rangę liturgiczną kilku zniesionych w ten sposób świąt, by nie prowadzić do konfliktu sumienia u ludzi wierzących, zobowiązanych do pracy w dzień świąteczny” - podkreślają biskupi. Wyjaśniają jednocześnie, że nie uczyniono tego w odniesieniu do święta Trzech Króli „ze względu na wyjątkową wagę tej uroczystości oraz uniwersalne przesłanie, jakie jest jej treścią: objawienie Chrystusa wszystkim narodom i kulturom”.

Jadowniki Mokre

Izba pontyfikatu Jana Pawła II i posługi nuncjusza apostolskiego

Narty Jana Pawła II, pióro nuncjusza apostolskiego, którym podpisał konkordat, znalazły się wśród eksponatów w izbie pamięci, otwartej 28 sierpnia w Jadownikach Mokrych (diecezja tarnowska), w dniu 70. rocznicy urodzin abp. Józefa Kowalczyka. Upamiętnia ona pontyfikat Jana Pawła II oraz posługę nuncjusza apostolskiego, który pochodzi z tej właśnie miejscowości. W uroczystościach wzięli udział polscy biskupi: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, abp Henryk Nowacki - nuncjusz apostolski w Nikaragui, biskup płocki Piotr Libera, biskup radomski Zygmunt Zimowski, biskup tarnowski Wiktor Skworc, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej bp Tadeusz Pieronek oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Jadownikach Mokrych. W homilii abp Kowalczyk mówił, że nikt nie może żyć tylko dla siebie samego ani też tylko dla pracy czy ideałów. - One same są tylko kamieniami, które wytyczają drogę i pomagają osiągnąć metę, jaką Bóg nam wyznaczył - zbawienie innych ludzi. Zbawienie jednego człowieka zależy od drugiego, czyli od tego, co uczyniliśmy dla jego dobra - podkreślił.
Po Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni, dedykowany nuncjuszowi z okazji 70. urodzin. Wybudowany od podstaw dom - izba pamięci ma być pamiątką nie tylko związków nuncjusza z ziemią rodzinną, ale też podziękowaniem za stałą pamięć o swoich korzeniach i konkretną pomoc mieszkańcom. Największym jej owocem jest Ośrodek dla Dzieci Niepełnosprawnych. Placówka powstała 10 lat temu z inicjatywy abp. Kowalczyka i dzięki jego wsparciu finansowemu. Izba pamięci Jana Pawła II stała się elementem ośrodka.

Krótko

Wraca sprawa śmierci ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który przedstawił nowe opinie lekarskie, tym razem kardiochirurgów z niemieckiej kliniki rządowej. Stwierdzają oni, że krakowscy lekarze niewłaściwie leczyli pacjenta.

W przyszłym roku zniknie obowiązek meldunkowy. Zamiast meldunku każdy Polak, który zmieni miejsce zamieszkania, będzie musiał poinformować właściwy urząd gminy.

Koalicja rządząca chce postawić przed Trybunałem Stanu byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego. Powodem są rzekome zaniechania w sprawie polskich stoczni. Związkowcy ze stoczni twierdzą z kolei, że rząd przygotowuje się już do postawienia zakładów w stan likwidacji. Twierdzą nawet, że aby przygotować opinię publiczną, wynajęto agencję PR.

Rodzina i praca najbardziej absorbują Polaków - tak wynika z sondażu CBOS-u. Blisko 70 proc. respondentów uznało, że rodzina stanowi główną treść ich codziennego życia; na drugim miejscu znalazła się praca, która jest najważniejsza dla połowy badanych.

Zbigniew Ziobro (PiS) złożył w Kancelarii Sejmu pisemne oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. Sejm zajmował się wnioskiem Prokuratury Okręgowej w Płocku, która chce postawić byłemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu zarzut przekroczenia uprawnień w związku z udostępnieniem akt śledztwa w sprawie mafii paliwowej szefowi PiS-u Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Według prokuratorów IPN, są przesłanki do postawienia hipotezy, że Sikorski zginął w wyniku spisku.

38 proc. Polaków uważa, że efekty szczytu UE w Brukseli, podczas którego nie zastosowano żadnych sankcji wobec Rosji, są wystarczające. 37 proc. sądzi jednak, że reakcja Unii była za miękka - wynika z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brudziński do Mosbacher: czekamy na list w obronie mordowanych chrześcijan

2020-09-28 10:07

[ TEMATY ]

LGBT

Joachim Brudziński

facebook.com/JoachimBrudziński

Czekamy na list w obronie mordowanych chrześcijan, zamykanych w więzieniach działaczy pro-life; czekamy z nadzieją, że 50 ambasadorów nie będzie powtarzało fake newsów o "strefach wolnych od LGBT" - napisał europoseł PiS Joachim Brudziński do ambasador USA Georgette Mosbacher.

W niedzielę ambasadorzy kilkudziesięciu krajów w Polsce wyrazili w liście otwartym poparcie dla wysiłków na rzecz podniesienia świadomości społecznej na temat problemów dotykających m.in. społeczności gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) w Polsce. Sporządzanie listu koordynowała Ambasada Królestwa Belgii w Polsce.

Brudziński, europoseł i wiceprezes PiS, odpowiedział w poniedziałek na Twitterze na niedzielny wpis ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher, która poinformowała o liście ambasadorów, pod którym także się podpisała. "Prawa człowieka to nie ideologia - są one uniwersalne. 50 ambasadorów i przedstawicieli się z tym zgadza" - podkreśliła Mosbacher.

Zdaniem Brudzińskiego "my w Polsce również się zgadzamy". "Dlatego z nadzieją czekamy na kolejny list, tym razem w obronie mordowanych chrześcijan, zamykanych w więzieniach działaczy ProLife, wyrzucanych z pracy i prześladowanych ludzi cytujących Biblię, ludzi poddawanych wbrew swej woli eutanazji" - dodał.

"Czekamy na Pani głos oraz pozostałych ambasadorów w sprawie agresji i nienawiści przedstawicieli środowisk LGBTI etc.,etc.,etc. Wymierzonych w ludzi którzy zgodnie z Polską konstytucją uważają, że małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety. Czekamy na Pani głos w obronie ludzi. Czekamy na Pani głos w obronie ludzi pracujących w chrześcijańskich poradniach rodzinnych zmuszanych do oddawania sierot do adopcji parom homoseksualnym. Czekamy na głos oburzenia za odmowę obsługi w restauracjach prowadzonych przez aktywistów LGBT+ etc. ludziom z krzyżem na piersi. Czekamy na Pani głos oburzenia w związku z wyrzucanymi z pracy stewardesami za noszenie łańcuszka z krzyżykiem, czekamy na potępienie chuliganerii atakującej na ulicach działaczy #ProLife. Czekamy z nadzieją, że 50 ambasadorów nie będzie powtarzało #FakeNews o #lgbtfreezoones (strefach wolnych od LGBT - PAP)" - zwrócił się Brudziński do Mosbacher.

List otwarty podpisali ambasadorowie: Albanii, Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Chorwacji, Cypru, Czarnogóry, Czech, Danii, Dominikany, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Indii, Irlandii, Islandii, Izraela, Japonii, Kanady, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii Północnej, Malty, Meksyku, Niemiec, Norwegii, Nowej Zelandii, Portugalii, Republiki Południowej Afryki, San Marino, Serbii, Słowenii, Stanów Zjednoczonych Ameryki, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wenezueli, Wielkiej Brytanii, Włoch, a także Przedstawiciela Generalnego Rządu Flandrii i Delegata Generalnego Rządów Walonii-Brukseli oraz reprezentantów Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej i Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców w Polsce, Dyrektora Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE, Dyrektor Biura Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji oraz Sekretarza Generalnego Wspólnoty Demokracji.

W liście wskazano, że pomimo odwołania tegorocznej Warszawskiej Parady Równości ze względu na uwarunkowania epidemiologiczne, jego sygnatariusze chcą wyrazić "poparcie dla starań o uświadamianie opinii publicznej w kwestii problemów, jakie dotykają społeczność gejów, lesbijek, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych (LGBTI) oraz innych mniejszości w Polsce stojących przed podobnymi wyzwaniami". Ambasadorzy napisali, że chcą także wyrazić uznanie dla podobnych starań podejmowanych w innych miastach Polski.

"Uznajemy przyrodzoną i niezbywalną godność każdej jednostki, zgodnie z treścią Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Szacunek dla tych fundamentalnych praw, zawartych w zobowiązaniach OBWE oraz obowiązkach i standardach Rady Europy i Unii Europejskiej, jako wspólnot praw i wartości, zobowiązuje rządy do ochrony wszystkich swoich obywateli przed przemocą i dyskryminacją oraz do zapewnienia im równych szans" - napisano w liście. Ambasadorzy dodali, że aby to umożliwić, "a w szczególności aby bronić społeczności wymagających ochrony przed słownymi i fizycznymi atakami oraz mową nienawiści, musimy wspólnie pracować na rzecz niedyskryminacji, tolerancji i wzajemnej akceptacji".

"Prawa człowieka są uniwersalne i wszyscy, w tym osoby LGBTI, mają prawo w pełni z nich korzystać. Jest to kwestia, którą wszyscy powinni wspierać" - podkreślono.(PAP)

ipa/ itm/

CZYTAJ DALEJ

Podejmij #WyzwanieRóżańcowe

2020-09-29 22:40

ks. Łukasz Romańczuk

Lubisz wyzwania, które wymagają dużego wysiłku? To spróbuj takiego, które może umocnić twojego ducha!

#WyzwanieRóżańcowe to inicjatywa Wydziału Duszpasterskiego Archidiecezji Wrocławskiej, wrocławskiej wspólnoty stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, PWT we Wrocławiu, Gościa Wrocławskiego, ks. Jakub Bartczak, Obserwatorium Społecznego, Nowego Życia, Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Niedzieli Wrocławskiej.

Nakręcili oni spot, w którym zachęcają do modlitwy różańcowej, ale nie tylko.

- Celem naszego wyzwania modlitewnego jest zaproszenie do modlitwy różańcowej, uczczenie setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II - mówi ks. Bartosz Mitkiewicz, duszpasterz Wspólnoty Wrocławskiej Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Nie jest to jedyne zadanie tych, co włączają się w akcje.

- Ważne, aby zrobić selfie z różańcem w dłoni i opublikować na portalach społecznościowych takich jak: Facebook, Instagram, Snapchat, oznaczenie hasztagiem #WyzwanieRóżańcowe oraz zaproszenie innych do modlitwy - dodaje.

Pomysłodawcami wyzwania są studenci z Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia

Wyzwanie jest wakacyjnym pomysłem studentów, którzy wtedy przeżywali internetowe rekolekcji wspólnoty - mówi ks. Bartosz.

- Różne wyzwania można odnaleźć w sieci, które mają odniesienie do pomocy innym ludziom. Nasza inicjatywa różańcowa ma być taką drobną pomocą duchową oraz okazją do świadectwa. Dlaczego jako Niedziela Wrocławska włączyliśmy się w akcję? Z dwóch względów. Po pierwsze media katolickie powinny promować pozytywne rzeczy, a po drugie jest to pewnego rodzaju przykład ewangelizacji, którymi nasze media powinny się zajmować, zwłaszcza, że jest coraz więcej treści, które nic nie wnoszą do życia ludzi, a tu mamy konkretne zadanie - mówi ks. Łukasz Romańczuk

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję