Reklama

Z Polski

W trosce o przyszłych kapłanów

Czym się martwią rektorzy polskich seminariów?

W Katowicach odbyło się spotkanie księży rektorów seminariów duchownych. - Wbrew prognozom proroków pesymizmu, spadek liczby powołań nie jest tak dramatyczny. Tym niemniej jest on faktem - mówi ks. Krzysztof Pawlina, rektor Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchownego Archidiecezji Warszawskiej, a zarazem przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych.
Jak podał ks. Krzysztof Pawlina, w 2008 r. na studia teologiczne do seminariów zgłosiło się 694 kleryków. Jest to o 141 kleryków mniej niż w ubiegłym roku. - Jako przyczynę spadku można wskazać zjawiska demograficzne. Każdego roku coraz mniej maturzystów opuszcza szkoły średnie, a więc mniej osób zgłasza się tym samym po indeksy szkół wyższych. Z wielkim szacunkiem też należy patrzeć na ludzi decydujących się na pójście do seminarium w obecnej sytuacji, która nie zawsze sprzyja powołaniom - mówi ks. Pawlina. Jego zdaniem, przyczyną spadku jest także antypowołaniowa retoryka niektórych mediów, które wręcz czekają na informacje o kryzysie powołań, zamiast stawiać pytania o sytuację. Do tego dochodzą: ogólny spadek autorytetów, kryzys rodziny i zmiana społecznego statusu księdza.
Tegoroczne spotkanie przełożonych seminaryjnych stało się okazją do rozmowy o tzw. roku propedeutycznym. Oprócz formacji intelektualnej czy duchowej, które w czasie przygotowania do kapłaństwa są elementem kluczowym, chodziłoby także o mocne oparcie motywacji kleryków na silnym fundamencie wiary. - Czas oderwania od codzienności z akcentem na kontemplację byłby okazją do odpowiedzi na pytanie o wiarę i próbą szukania w niej antidotum na niedojrzałość - uważają przełożeni seminariów. Wszystkich kleryków jest obecnie w Polsce 4007, tj. o 353 mniej niż w ubiegłym roku.

List Episkopatu do Marszałka Sejmu

O przywrócenie dnia wolnego w święto Trzech Króli

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski wystosowało list do marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego w związku z inicjatywą obywatelską dotyczącą przywrócenia święta Trzech Króli jako dnia wolnego od pracy. Biskupi - w imieniu całego Episkopatu - wyrażają nadzieję, że inicjatywa ta znajdzie akceptację w parlamencie.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik, jego zastępca abp Stanisław Gądecki oraz sekretarz generalny Episkopatu bp Stanisław Budzik przypominają w liście skierowanym na ręce marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego, że uroczystość Objawienia Pańskiego jest obchodzona jako dzień wolny od pracy w wielu krajach Europy i świata. Do lat 60. ubiegłego wieku także w Polsce miała taki charakter; została zniesiona przez władze komunistyczne - podobnie jak inne święta kościelne - 16 listopada 1960 r. w ramach walki z Kościołem i tradycją chrześcijańską. „W ostatnich latach Kościół w Polsce przeniósł na niedzielę, względnie obniżył rangę liturgiczną kilku zniesionych w ten sposób świąt, by nie prowadzić do konfliktu sumienia u ludzi wierzących, zobowiązanych do pracy w dzień świąteczny” - podkreślają biskupi. Wyjaśniają jednocześnie, że nie uczyniono tego w odniesieniu do święta Trzech Króli „ze względu na wyjątkową wagę tej uroczystości oraz uniwersalne przesłanie, jakie jest jej treścią: objawienie Chrystusa wszystkim narodom i kulturom”.

Reklama

Jadowniki Mokre

Izba pontyfikatu Jana Pawła II i posługi nuncjusza apostolskiego

Narty Jana Pawła II, pióro nuncjusza apostolskiego, którym podpisał konkordat, znalazły się wśród eksponatów w izbie pamięci, otwartej 28 sierpnia w Jadownikach Mokrych (diecezja tarnowska), w dniu 70. rocznicy urodzin abp. Józefa Kowalczyka. Upamiętnia ona pontyfikat Jana Pawła II oraz posługę nuncjusza apostolskiego, który pochodzi z tej właśnie miejscowości. W uroczystościach wzięli udział polscy biskupi: metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, metropolita warmiński abp Wojciech Ziemba, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, abp Henryk Nowacki - nuncjusz apostolski w Nikaragui, biskup płocki Piotr Libera, biskup radomski Zygmunt Zimowski, biskup tarnowski Wiktor Skworc, przewodniczący Kościelnej Komisji Konkordatowej bp Tadeusz Pieronek oraz sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Stanisław Budzik.
Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym w Jadownikach Mokrych. W homilii abp Kowalczyk mówił, że nikt nie może żyć tylko dla siebie samego ani też tylko dla pracy czy ideałów. - One same są tylko kamieniami, które wytyczają drogę i pomagają osiągnąć metę, jaką Bóg nam wyznaczył - zbawienie innych ludzi. Zbawienie jednego człowieka zależy od drugiego, czyli od tego, co uczyniliśmy dla jego dobra - podkreślił.
Po Mszy św. odbył się koncert w wykonaniu chóru Pueri Cantores Sancti Nicolai z Bochni, dedykowany nuncjuszowi z okazji 70. urodzin. Wybudowany od podstaw dom - izba pamięci ma być pamiątką nie tylko związków nuncjusza z ziemią rodzinną, ale też podziękowaniem za stałą pamięć o swoich korzeniach i konkretną pomoc mieszkańcom. Największym jej owocem jest Ośrodek dla Dzieci Niepełnosprawnych. Placówka powstała 10 lat temu z inicjatywy abp. Kowalczyka i dzięki jego wsparciu finansowemu. Izba pamięci Jana Pawła II stała się elementem ośrodka.

Krótko

Wraca sprawa śmierci ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który przedstawił nowe opinie lekarskie, tym razem kardiochirurgów z niemieckiej kliniki rządowej. Stwierdzają oni, że krakowscy lekarze niewłaściwie leczyli pacjenta.

W przyszłym roku zniknie obowiązek meldunkowy. Zamiast meldunku każdy Polak, który zmieni miejsce zamieszkania, będzie musiał poinformować właściwy urząd gminy.

Koalicja rządząca chce postawić przed Trybunałem Stanu byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego. Powodem są rzekome zaniechania w sprawie polskich stoczni. Związkowcy ze stoczni twierdzą z kolei, że rząd przygotowuje się już do postawienia zakładów w stan likwidacji. Twierdzą nawet, że aby przygotować opinię publiczną, wynajęto agencję PR.

Rodzina i praca najbardziej absorbują Polaków - tak wynika z sondażu CBOS-u. Blisko 70 proc. respondentów uznało, że rodzina stanowi główną treść ich codziennego życia; na drugim miejscu znalazła się praca, która jest najważniejsza dla połowy badanych.

Zbigniew Ziobro (PiS) złożył w Kancelarii Sejmu pisemne oświadczenie o zrzeczeniu się immunitetu. Sejm zajmował się wnioskiem Prokuratury Okręgowej w Płocku, która chce postawić byłemu ministrowi sprawiedliwości i prokuratorowi generalnemu zarzut przekroczenia uprawnień w związku z udostępnieniem akt śledztwa w sprawie mafii paliwowej szefowi PiS-u Jarosławowi Kaczyńskiemu.

Katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej wszczął śledztwo w sprawie śmierci gen. Władysława Sikorskiego. Według prokuratorów IPN, są przesłanki do postawienia hipotezy, że Sikorski zginął w wyniku spisku.

38 proc. Polaków uważa, że efekty szczytu UE w Brukseli, podczas którego nie zastosowano żadnych sankcji wobec Rosji, są wystarczające. 37 proc. sądzi jednak, że reakcja Unii była za miękka - wynika z sondażu GfK Polonia dla „Rzeczpospolitej”.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

2020-04-07 19:50

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

"Wierzę w moc wspólnej modlitwy; wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia, którego wszyscy - bez względu na to, czy są wierzącymi, czy nie - naprawdę potrzebują właśnie teraz. Dzięki muzyce płynącej na żywo, łączącej miliony splecionych rąk na całym świecie, obejmiemy to zranione serce pulsującej ziemi" - mówi Bocelli w rozmowie z portalem broadwayworld.com. Sam koncert będzie transmitowany na jego kanale na Youtube 12 kwietnia o godz. 19.00.

Fundacja nosząca imię muzyka wspiera intensywnie walkę z koronawirusem COVID-19, zbierając fundusze na zaopatrzenie medyczne dla szpitali.

CZYTAJ DALEJ

Prośba Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2020-04-07 22:10

[ TEMATY ]

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio w Zielonej Górze prosi o pomoc. Aby transmitować "na żywo" poprzez kanał YouTube wszystkie modlitewne wydarzenia potrzebuje 1000 subskrypcji.

Grupę można wspomóc klikając w link m.youtube.com/watch?v=RUSFVgl8xvc

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję