Reklama

Na tropach IV RP

Polecamy Czytelnikom „Niedzieli” nową książkę Jana Marii Jackowskiego pod wymownym tytułem „Na tropach IV RP”. W publikacji tej autor - pisarz i dziennikarz, a w przeszłości aktywny uczestnik życia publicznego: szef sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, przewodniczący Rady m. st. Warszawy, sędzia Trybunału Stanu - przedstawia burzliwe dzieje projektu budowania IV RP w latach 2005-2007. Pisze o polityce krajowej i zagranicznej, mediach, lustracji i dekomunizacji, o polskich bolączkach. Sugestywnie odmalowuje dramaturgię wydarzeń, pokazując istotę sporu między Polską Rywina a Polską CBA. Walorem tego, co pisze - a pierwotnie publikował na łamach „Naszego Dziennika” - jest przenikliwość i dalekosiężność, a także pasja oraz temperament polemiczny. Choć teksty były pisane na gorąco, cechuje je trafność analizy i znakomita umiejętność wyciągania wniosków. Co ciekawe, dopiero dziś, gdy są zebrane w jednym tomie, można je w pełni docenić.
Jackowski nie ogranicza się do diagnozy sytuacji, ale odpowiada na pytanie, dlaczego w latach 2005-2007 nie udało się zrealizować oczekiwań społecznych związanych z naprawą Rzeczypospolitej. Według Jackowskiego, decyzja PiS o samorozwiązaniu Sejmu zawiodła nadzieje środowisk patriotycznych, narodowych, solidarnościowych, konserwatywnych, chrześcijańskich, które pojawiły się po wyborach z 2005 r. i były związane z deklarowanym przez PiS programem naprawy państwa. Była to jakaś forma dezercji i dawanie pierwszeństwa interesom partyjnym nad interesem narodowym, natomiast z punktu widzenia PiS-u być może ta decyzja była racjonalna. W ten sposób doszło do przegranej na własne życzenie okraszonej gestem „umycia rąk” i ucieczką od odpowiedzialności za państwo w kluczowym momencie związanym z procedurą przyjmowania Traktatu Lizbońskiego i europejskiej debaty o przyszłości Unii Europejskiej.
Jan Maria Jackowski należy do tych autorów, którzy w sposób jednoznaczny opowiedzieli się za ideą IV Rzeczypospolitej. Dostrzega całą złożoność różnorakich patologicznych układów, zapoczątkowanych porozumieniem okrągłostołowym w 1989 r. Wskazuje przy tym na wspólnotę Kościoła oraz wspólnotę Narodu jako główne cele ataków nowej neoliberalnej „elity”. W swoich tekstach sięga do głębszych pokładów procesu animowanego w III RP przez tzw. michnikowszczyznę, czyli ideologię realnego postkomunizmu. Bardzo krytyczna ocena ostatnich dziewiętnastu lat każe mu wskazać też na ważny czynnik budzenia stłamszonej świadomości patriotycznej. Z przenikliwością wskazuje na kluczowy czynnik siły we współczesnym świecie. Idąc tropem myśli Prymasa Wyszyńskiego, pisze: „Czynnik demograficzny od wieków odgrywa kluczową rolę w stosunkach międzypaństwowych. Ksiądz kardynał Stefan Wyszyński powtarzał, że aby na arenie międzynarodowej liczono się z Polską, to musi nas być 60 milionów. Ten wielki Polak w trudnych powojennych czasach komunistycznego reżimu bronił szczególnie rodziny jako podstawowej substancji Narodu. Był wówczas nie do końca rozumiany nawet w kręgach katolickich. Dziś - gdy jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i trwa ożywiona debata na temat konstytucji europejskiej oraz sposobu liczenia siły głosów poszczególnych krajów członkowskich - w całej pełni widać, jak bardzo Prymas Tysiąclecia miał rację” (s. 202).
„Na tropach IV RP” jest podsumowaniem kolejnego ważnego etapu najnowszej historii Polski. Jackowski jest autorem konsekwentnym i w swoim pisarstwie od lat przybliża czytelnikom meandry współczesności. Cały czas krąży wokół spraw polskich. W „Bitwie o Polskę” przedstawił zderzenie chrześcijaństwa z ideologią demoliberalną w latach 1989-93, w trylogii „Bitwa o Prawdę” wnikliwie opisał lata 1993-1997. W książce „Usłyszeć głos ludzi” ocenił okres rządów AWS, a w „Drogach i bezdrożach III RP” - czasy Millera i Belki. „Polska w globalnej sieci” to analiza procesów globalizacyjnych i przedstawienie strategii dla Polski wobec tych zagrożeń. Z kolei w „Czasie rodzin” przedstawił kondycję polskich rodzin i wezwał do wprowadzenia polityki rodzinnej po latach zaniedbań.
Na pytanie dlaczego pisze, w jednym z wywiadów Jan Maria Jackowski odpowiedział: „W moich książkach staram się odsłaniać to z naszego życia publicznego ostatnich lat, co pozornie jest jasne, ale nie do końca wiadomo o wszystkich kontekstach i powiązaniach. Czasami właśnie w nich ukryty jest klucz do zrozumienia biegu wydarzeń. Dzieje się tak m.in. z powodu zamazanego, niekiedy celowo, obrazu tej rzeczywistości, jaki przedstawia wiele mediów. Książki piszę, bo mam okazję do wielu spotkań z ludźmi i doświadczam, jak bardzo potrzebna jest pogłębiona refleksja o naszej trudnej rzeczywistości. Minęło już właśnie 15 lat od czasu, gdy Ojciec Święty Jan Paweł II wypowiedział w Sali Klementyńskiej słowa: «Wszyscy wiedzą, że Polska przeżywa teraz to, co jeden z autorów współczesnych, nawet dzisiejszych, nazwał Bitwą o Polskę. Toczy się taka bitwa o Polskę. Można powiedzieć: bitwa o polską duszę, bitwa o charakter naszego społeczeństwa, naszego narodu, naszego kraju, o kierunek naszej przyszłości - właśnie z tym Krzyżem czy bez tego Krzyża!»”.
Te słowa naszego wielkiego Rodaka najlepiej oddają istotę sporu o oblicze współczesnej Polski i nic nie straciły ze swojej aktualności.

(Red.)

Jan Maria Jackowski, „Na tropach IV RP”, Fundacja „Nasza Przyszłość”, Szczecinek 2008.

Jan Maria Jackowski
Jest autorem 8 książek, w tym głośnych „Bitwa o Polskę” (1993) i trylogii „Bitwa o Prawdę” (1997), a także: „Usłyszeć głos ludzi” (2001), „Drogi i bezdroża III RP” (2004), „Polska w globalnej sieci” (2005), „Czas rodzin” (2007). Opublikował również ponad 600 artykułów, esejów i szkiców na łamach polskiej prasy. W latach 1995-97 był felietonistą Radia Maryja. Od 1993 do 1995 r. członek Rady ds. Mediów i Informacji przy Prezydencie RP, w latach 1997-2001 poseł na Sejm RP, przewodniczący sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. W latach 2002-2005 wiceprzewodniczący, a następnie przewodniczący Rady m. st. Warszawy. Od 2005 do 2007 r. był sędzią Trybunału Stanu. Żonaty, sześć córek. Strona internetowa: www.jmjackowski.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Transmisja Mszy św. z kaplicy na Jasnej Górze

2020-03-23 13:11

[ TEMATY ]

Msza św.

Aby umożliwić osobom pozostającym w domu duchową łączność ze wspólnotą Kościoła, Tygodnik Katolicki "Niedziela" na swoim portalu niedziela.pl uruchamia transmisje Mszy św. z kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze.

PROGRAM DNIA. Kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej.

Msze św. w dni powszednie: 6:00, 7:00, 7:30, 8:00 (j. łaciński), 9:30, 11:00, 15:30, 18:30;

Msze św. w soboty, niedziele i uroczystości: 6:00, 7:00, 8:00 (j. łaciński), 9:30, 11:00, 12:30, 14:00, 15:30, 17:00, 18:30, 20:00;

Zasłonięcie Cudownego Obrazu: 12:00 w dni powszednie, 13:30 w soboty, niedziele i uroczystości;

Odsłonięcie Cudownego Obrazu: 6:00 codziennie, 13:30 w dni powszednie, 14:00 w soboty, niedziele i uroczystości;

Godzinki ku czci Niepokalanego Poczęcia NMP: 5:30 codziennie; Różaniec: 16:00 w dni powszednie, 16:15 w niedziele i uroczystości;

Droga Krzyżowa: 16:45 w Wielkim Poście;

Apel Jasnogórski: 21:00 codziennie;

Nowenna do Matki Bożej Jasnogórskiej: 18:00 w każdą sobotę;

Akatyst z modlitwą o pokój dla świata: 20:00 w każdą sobotę;CZYTAJ DALEJ

Projekt PiS: w stanie epidemii marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów

2020-04-06 17:33

[ TEMATY ]

wybory

Jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu; nowy termin musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w konstytucji - zakłada projekt PiS.

Z konstytucji wynika, że wybory prezydenckie mogą odbyć się 3, 10 lub 17 maja.

Zgodnie z nowym projektem PiS, w wyborach prezydenta w 2020 r., art. 289 ustęp 1 Kodeksu wyborczego nie znajduje zastosowania. Przepis ten stanowi, że wybory prezydenckie "zarządza marszałek Sejmu nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej".

Złożony w poniedziałek projekt PiS zakłada, że jeśli na terytorium Polski ogłoszono stan epidemii, marszałek Sejmu może zarządzić zmianę terminu wyborów, określonego w wydanym wcześniej postanowieniu. Nowy termin wyborów prezydenta określony przez marszałka Sejmu musi odpowiadać terminom przeprowadzenia wyborów prezydenta określonym w Konstytucji.

Konstytucja stanowi, że wybory Prezydenta Rzeczypospolitej zarządza Marszałek Sejmu na dzień przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.

100 dni przed upływem kadencji prezydenta wypada we wtorek 28 kwietnia 2020 r., 75 dni przed upływem kadencji to sobota 23 maja. Oznacza to, że wybory prezydenckie mogą odbyć się w jedną z niedziel maja: 3, 10, 17.(PAP)

autorka: Aleksandra Rebelińska

reb/ mrr/

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję