Reklama

Zdaniem plebana

Rankingi i konkursy

W mediach aż roi się od wszelkiego rodzaju sondaży, rankingów i konkursów. Polityczne słupki poparcia przeplatają się z wynikami ankiet na najprzystojniejszych aktorów czy najlepiej ubrane gwiazdy estrady. Po prostu istny zawrót głowy.
Nie tak dawno amerykańska telewizja CNN (wraz z jednym z polskich portali internetowych) ogłosiła konkurs na najważniejszego Polaka. Zgłoszono dziesięciu kandydatów, na których via Internet należy oddawać głosy. Wśród nominowanych znaleźli się: Mikołaj Kopernik, Fryderyk Chopin, Maria Skłodowska-Curie, Karol Wojtyła (Papież Jan Paweł II), Andrzej Wajda, Roman Polański, Lech Wałęsa, Joanna Krupa, Robert Kubica i Dorota Rabaczewska, czyli „Doda”.
Doprawdy nie rozumiem, jak można w jednym rzędzie stawiać te wszystkie postaci. Przecież na pierwszy rzut oka widać, że one zupełnie do siebie nie pasują. Gdy czytałem tę listę, nieznana mi była postać Joanny Krupy. Okazuje się, że jest ona amerykańską modelką i aktorką polskiego pochodzenia. Jej fotografie nieobce są szczególnie męskiej publiczności z magazynów przeznaczonych dla panów (a zatem nieznajomość tej pani raczej dobrze o mnie świadczy, pisząc pół żartem, pół serio).
W każdym razie dziwię się, jak komuś mógł przyjść do głowy taki pomysł, aby np. Skłodowska konkurowała z „Dodą” (nie wspomnę nawet o słudze Bożym Janie Pawle II, bo przecież nie da się go, przynajmniej z punktu widzenia wierzącego i praktykującego katolika, porównywać do kogokolwiek z proponowanej listy nazwisk). Może jednak nie powinienem się dziwić... Może to jest przemyślane działanie mające na celu pokazanie młodym Polakom, że można bez zająknięcia w jednym rzędzie postawić obok siebie nieporównywalnych ludzi, aby zatrzeć różnicę między tymi z najwyższej życiowej półki i tymi, którzy są co najwyżej bohaterami kronik towarzyskich w tzw. sezonie ogórkowym... Zapewne właśnie taki cel chcą osiągnąć autorzy owego sondażu. Wiadomo, że ludzie, którzy świadomie przeżywają swoją egzystencję, na pewno nie wezmą udziału w takim głosowaniu. Niemniej fakt medialnego zaistnienia takiej, a nie innej obsady w tym internetowym głosowaniu jest - moim zdaniem - wart zasygnalizowania.
Dzisiejszy świat bowiem naprawdę potrzebuje jasnych i klarownych wzorów do naśladowania. Jeśli rozmyje się oryginalne i wyjątkowe rysy osobowości konkretnych ludzi, dojdziemy do sytuacji, w której niezwykle trudno będzie odróżnić jasne postaci od tych szarych i wyblakłych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#KrwiodawstwoŻycia - codzienne rozważania na lipiec

2022-06-30 09:20

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Miesiąc lipiec zawsze był w tradycji Kościoła poświęcony czci Krwi Chrystusa, co podkreślali również w swoich różnych przemówieniach i kazaniach ostatni papieże, m.in. św. Jan XXIII, św. Jan Paweł II, Benedykt XVI. Natomiast dzień 1 lipca był uroczystością liturgiczną dla całego Kościoła, aż do reformy liturgicznej Soboru Watykańskiego II, który połączył tę uroczystość z uroczystością Bożego Ciała i dlatego od tej pory obchodzimy uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej.

Jednakże duchowa Rodzina Krwi Chrystusa, do której należy kilka zgromadzeń zakonnych (m.in. Misjonarze Krwi Chrystusa, Adoratorki Krwi Chrystusa, Misjonarki Krwi Chrystusa) oraz wiele świeckich wspólnot (m.in. Wspólnota Krwi Chrystusa, Stowarzyszenie Krwi Chrystusa), ma ten przywilej, że każdego roku dnia 1 lipca obchodzi uroczystość odpustową Przenajdroższej Krwi Chrystusa. Stąd poprzez te zgromadzenia zakonne oraz wiele grup świeckich jest również dzisiaj rozpowszechniane to nabożeństwo do przenajdroższej Krwi Chrystusa, szczególnie w miesiącu lipcu, w którym odmawia się litanię do Krwi Chrystusa, nazywaną „nabożeństwem lipcowym” (analogicznie do nabożeństwa majowego i czerwcowego).

CZYTAJ DALEJ

Lipsk n. Biebrzą: zaproszenie na doroczne spotkanie teściowych ze szczególną teściową – bł. Marianną Biernacką

2022-07-06 10:56

[ TEMATY ]

teściowa

Diecezja Ełcka

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską w Naumowiczach k. Grodna

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską
w Naumowiczach k. Grodna

Doroczne Diecezjalne Spotkanie Teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Ełckiej odbędzie się w sobotę 9 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą, skąd pochodzi szczególna teściowa – bł. Marianna Biernacka. Biskup ełcki Jerzy Mazur oraz gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, zapraszają na uroczystości odpustowe.

Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są synowe, teściowe oraz kobiety oczekujące potomstwa, aby za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej upraszać potrzebne łaski. Marianna Biernacka, pomimo prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

#KrwiodawstwoŻycia: Jezus przelewa Krew na drodze krzyżowej

2022-07-06 20:00

[ TEMATY ]

#KrwiodawstwoŻycia

Adobe Stock

Jezus zostaje skazany na śmierć, chociaż podczas całego procesu, na każdym jego etapie, została wykazywana Jego niewinność. Teraz On, sprawiedliwy potraktowany niesprawiedliwie, jest w drodze na Kalwarię, niosąc krzyż.

Z Ewangelii św. Łukasza

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję