Reklama

Z Polski

Legnica - sympozjum medialne

„Media - szansą dla uczniów Chrystusa”

Pod takim hasłem odbyło się 25 października w Legnicy sympozjum zorganizowane przez lokalną edycję „Niedzieli” i Wydział Duszpasterski Kurii Legnickiej. Sympozjum zorganizowano z okazji obchodów 15-lecia obecności tygodnika „Niedziela” w diecezji.
Spotkanie poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. W kazaniu Ksiądz Biskup podkreślał niezwykłą wagę dostępnych obecnie mediów, a także zwracał uwagę na potrzebę właściwego z nich korzystania.
Druga część spotkania miała miejsce w Centrum Spotkań im. Jan Pawła II w Legnicy. Specjalnymi gośćmi sympozjum, którzy wygłosili referaty, byli: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, który przedstawił perspektywy rozwoju mediów katolickich na przykładzie tygodnika „Niedziela”, oraz ks. dr Jacek Molka - redaktor „Niedzieli” internetowej, który mówił o internecie jako miejscu apostolatu.
Uczestnicy spotkania mieli też okazję zobaczyć film opowiadający o obecnej pracy redakcji „Niedzieli”, która dziś już nie tylko zajmuje się przygotowywaniem i wydawaniem edycji papierowej pisma, ale także dysponuje własnym wortalem internetowym, studiem radiowym i telewizyjnym, przygotowuje publikacje na stronach internetowych i wersję każdego numeru pisma dla osób niedowidzących.
Podczas sympozjum nastąpiła też uroczysta chwila z udziałem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Na jego ręce Redaktor Naczelny przekazał statuetkę „Niedzieli”, dziękując za przyjęcie tygodnika przed 15 laty do diecezji i za ciągle okazywaną „Niedzieli” życzliwość. Bp Rybak otrzymał tę statuetkę jako trzecia osoba w Polsce. Dziękując, powiedział m.in.: - Gdy powstała diecezja legnicka i tworzyliśmy struktury, wiedziałem, że dla rozwoju naszego życia chrześcijańskiego ważna jest prasa katolicka. Nie było nas stać, aby wydawać własne pismo diecezjalne. Ale od wielu lat miałem dużo sympatii dla „Niedzieli” i wiedziałem, że jest to dobre pismo, rzetelnie informujące o życiu Kościoła we wszystkich jego wymiarach, w sposób zrozumiały, przystępny przybliżające nauczanie Jana Pawła II. Spotkałem się z Księdzem Redaktorem i rozmawialiśmy na temat współpracy. Jestem bardzo wdzięczny, że Ksiądz Infułat wtedy życzliwie potraktował naszą sprawę i „Niedziela” zaczęła wychodzić z wkładką legnicką. Myślę, że to była szczęśliwa decyzja. Dziś dziękuję Panu Bogu, a także księżom, katechetom i duszpasterzom - że podjęli sprawę korzystania z czasopisma, oraz współpracownikom - że przez lata je tworzyli.
Kolejna część spotkania miała charakter warsztatów i konwersacji. Warsztaty prasowe poprowadził ks. dr Jacek Molka z „Niedzieli” oraz Roman Tomczak z edycji legnickiej „Gościa Niedzielnego”. Warsztaty radiowo-telewizyjne: inż. Jan Tomków z TV Kablowej Zgorzelec oraz ks. Waldemar Wesołowski - współpracownik Radia „Plus” Legnica, a warsztaty internetowe - inż. Witold Zawadzki - dyrektor administracyjny Centrum Edukacyjnego KANA z Gliwic.
Sympozjum było pierwszym wydarzeniem, które przygotowała edycja legnicka „Niedzieli” w roku swego jubileuszu.

Ks. Piotr Nowosielski

Częstochowa

Kard. Nagy gościem VI Dni Kultury Chrześcijańskiej

Podczas VI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie kard. Stanisław Nagy zaprezentował wykład pt. „Dramat pod Damaszkiem - Szaweł zamienia się w Pawła”. W auli redakcji „Niedzieli” wykładu wysłuchało ok. 200 osób w wieku od 10 miesięcy do ponad 80 lat. Przybliżając postać Apostoła Narodów, Ksiądz Kardynał podkreślił, że był on „pierwszym komentatorem dzieła i życia Jezusa Chrystusa”. Zauważył, że pod Damaszkiem dokonała się w życiu św. Pawła transformacja wizji Boga - Bóg stał się Bogiem bardzo bliskim.
Kard. Nagy zwrócił również uwagę, że wydarzenie spod Damaszku wpłynęło na całe życie św. Pawła. - Chrystus był dla Szawła kimś nieznanym. Pod Damaszkiem odkrył Jego „nową twarz”. Od tej pory Chrystus był sensem życia Pawła, dlatego stał się on gorliwym komentatorem Chrystusa i Jego dzieła zbawczego. Także pod Damaszkiem nastąpił u Pawła przełom w wizji Kościoła - zauważył kard. Nagy.
Podczas spotkania pokazano również krótki film o Tarsie pt. „Miasto św. Pawła”, przygotowany przez Studio Telewizyjne „Niedzieli”.

Ks. Mariusz Frukacz

Krótko

Po raz pierwszy od półtora roku spotkali się lider koalicji Donald Tusk z liderem opozycji Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie, które odbyło się 27 października w Kancelarii Premiera, przebiegało nadzwyczaj spokojnie, chociaż politycy pozostali przy swoich stanowiskach. Jednym z głównych tematów było wprowadzenie euro w Polsce.

Rada Gabinetowa, czyli posiedzenie Rady Ministrów pod kierownictwem Prezydenta, odbyła się 28 października. Rozmawiano o kryzysie finansowym i jego możliwym wpływie na polską gospodarkę. Spotkanie stanowiło przykład harmonii, choć poglądy, np. na wprowadzenie euro, pozostały różne.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że ratyfikuje polsko-amerykańską umowę w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce.

Rada Ministrów przyjęła plan wprowadzania euro. Jego realizacja ma się zacząć jeszcze w tym roku. Jeśli wszystko pójdzie według planu, pożegnamy się ze złotówką na początku 2012 r.

Ponad 30 związkowców okupowało ministerstwo pracy. Chcieli spotkać się z premierem Tuskiem w sprawie emerytur pomostowych. Zdecydowali, że będą rozmawiać tylko w ministerstwie. Premier proponował - Centrum Dialogu Społecznego.

Platforma Obywatelska ukarała swoich posłów, którzy złamali dyscyplinę klubową podczas głosowania dotyczącego święta Trzech Króli. Głosujący za wnioskiem oraz ci, którzy nie potrafili usprawiedliwić nieobecności, otrzymali nagany.

Dwaj piloci zostali ranni w wypadku śmigłowca koło Lubartowa. Maszyna należała do szkoły lotniczej w Dęblinie. Gdy była 80 metrów nad ziemią, zgasł silnik. Śmigłowiec runął na ziemię.

Posłowie podkomisji kodyfikacyjnej przegłosowali przepis o urlopach tacierzyńskich. Mają być wprowadzone od 2010 r.

Grzegorz Lato został nowym prezesem PZPN. Taki był wybór zjadu piłkarskich działaczy. Zdaniem obserwatorów, nie ma co liczyć na rewolucyjne zmiany w polskiej piłce.

Amerykańscy żołnierze pobili w Sopocie taksówkarza. Poszkodowany trafił do szpitala, a napastnicy zostali odtransportowani na stojący w porcie okręt wojenny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmarł ks. kan. Krzysztof Galewski

2020-06-01 18:40

Archiwum Archidiecezji Lubelskiej

Ks. Krzysztof Galewski (1948-2020)

W dn. 1 czerwca w szpitalu w Lublinie zmarł ks. Krzysztof Galewski, kanonik honorowy Kapituły Lubelskiej i kanonik honorowy Kapituły Zamojskiej.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w parafii pw. św. Ignacego Loyoli w Niemcach: 3 czerwca (środa) - Msza św. żałobna (godz. 18.00); 4 czerwca (czwartek) - Msza św. pogrzebowa (godz. 14.00) i złożenie ciała na miejscowym cmentarzu parafialnym.

Śp. ks. Krzysztof Galewski urodził się 24 marca 1948 r. w Krasnymstawie; święcenia prezbiteratu przyjął 15 czerwca 1972 r. w Lublinie. Jako wikariusz pracował duszpastersko w parafiach: Biskupice, Puławy (Wniebowzięcia NMP, Matki Bożej Różańcowej i Wniebowzięcia NMP), Zamość (kolegiata i św. Michał Archanioł), Kazimierzówka i Zaklików. Od 1987 do 1991 r. był proboszczem w Kocudzy. W 1991 r. przyszedł do parafii w podlubelskich Niemcach i był tam proboszczem aż do przejścia w stan emerytalny w 2018 r.

W 2012 r. ks. Krzysztof Galewski we wspólnocie parafialnej przeżywał jubileusz 40-lecia święceń kapłańskich. Z tej okazji na łamach „Niedzieli Lubelskiej” (30/2012) ukazał się tekst Barbary i Witolda Józefackich pt. „Kapłan daje innym Chrystusa”. Czytamy w nim:

Odkrywanie powołania do kapłaństwa dokonywało się u mnie ewolucyjnie we wczesnej młodości - wspomina ks. Krzysztof Galewski. Wszystko zaczęło się w rodzinie katolickiej i praktykującej od pokoleń, w której rodzice byli przykładem pracowitości i religijności. Przyszły kapłan wzrastał otoczony troską i miłością, wychowywany w wierze i tradycji. Później na drodze młodego człowieka pojawili się niezwykli nauczyciele i katecheci, którzy swoją autentyczną postawą wobec wartości chrześcijańskich oraz patriotycznych, z wielkim talentem uczyli pobożności, przekazywali wiedzę, kształtowali charakter. Postawa i praca tych szlachetnych pedagogów pomogła młodemu chłopcu w odkrywaniu piękna powołania kapłańskiego. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej w Zakręciu i Liceum Ogólnokształcącego im. Władysława Jagiełły w Krasnymstawie, w roku 1966 - milenijnym, Krzysztof wstąpił do seminarium w Lublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 15 czerwca 1972 r. z rąk bp. Piotra Kałwy. Jako młody kapłan ks. Krzysztof na obrazku prymicyjnym wypisał słowa Pawła VI: Ekstaza szczęścia i lęk mnie ogarnia, że jestem wybrany. Jako wikariusz najpierw podjął pracę w Biskupicach, następnie w Puławach, Zamościu, Kazimierzówce i Zaklikowie. Później w Kocudzy przez 6 lat tworzył parafię, budując kościół i plebanię.

W podlubelskich Niemcach ks. kan. Krzysztof Galewski był postrzegany jako dobry i wyrozumiały kapłan, dbający o rozwój kościoła zarówno w wymiarze duchowym, jak i materialnym. - Ileż to wydarzeń miało miejsce w tych latach. Pojawiały się nowe problemy, nowe style życia, nowe wyzwania. Biorąc pod uwagę oczekiwania współczesnego człowieka w stosunku do kapłana, widzimy, że sprowadzają się one do jednego wielkiego oczekiwania: pragnie on Chrystusa, o wszystko może zwrócić się do innych, kapłana prosi o Chrystusa. W obecnej rzeczywistości, gdy tak wiele agresji i nienawiści do chrześcijan, istnieje zapotrzebowanie na prawdę, tęsknota każdego człowieka za Bogiem, dlatego kapłan i dziś, a może jeszcze bardziej dziś, potrzebny jest w każdym środowisku. Istnieje więc potrzeba modlitwy o nowe powołania, by nas w przyszłości mogli zastąpić młodzi kapłani. Z życzliwością myślę i modlę się za wszystkich, wśród których pracowałem i udzielałem im sakramentów. Przede wszystkim jestem wdzięczny Bogu za dar kapłaństwa, zdrowia, za spotkanych ludzi wciągu lat służby; ludzi, którzy wiarę w Chrystusa łączyli z wielkim zaangażowaniem w pracy dla parafii - dzielił się kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Projekt MZ ws. wyborów: członkowie komisji w rękawiczkach i przyłbicach, urny dezynfekowane

2020-06-03 12:29

Adobe.Stock.pl

Członkowie obwodowych komisji w czasie nadchodzących wyborów prezydenckich mają otrzymać m.in. jednorazowe rękawiczki, półmaski i przyłbice – zakłada projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia. Pomieszczenia mają być wietrzone, a powierzchnie - m.in. urn wyborczych i blatów - regularnie dezynfekowane.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek poinformowała w środę, że zarządziła wybory prezydenckie na 28 czerwca.

Resort zdrowia - na podstawie ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego - przygotował projekt rozporządzenia "w sprawie wykazu środków ochrony osobistej związanej ze zwalczaniem epidemii COVID-19 dla członków obwodowych komisji wyborczych oraz szczegółowych zasad bezpieczeństwa sanitarnego w lokalu wyborczym".

W projekcie z którym zapoznała się PAP zapisano, że członkowie obwodowej komisji wyborczej muszą otrzymać określone środki ochrony osobistej.

Mają to być: jednorazowe rękawice ochronne (w liczbie zapewniającej każdemu członkowi komisji ich zmianę co godzinę); półmaski filtrująca FFP1 (tyle sztuk, by można je zmieniać zgodnie z czasem używania określonym lub zalecanym przez producenta); przyłbice, a także płyn do dezynfekcji rąk w ilości zapewniającej możliwość dezynfekcji rąk każdorazowo przed założeniem i po zdjęciu rękawiczek (przy konieczności użycia co najmniej 3 ml tego płynu na jednorazową dezynfekcję).

Projekt przewiduje, że powierzchnię lokalu wyborczego dostosowuje się do liczby członków obwodowej komisji wyborczej oraz liczby innych osób, które będą przebywały w danym lokalu wyborczym uwzględniając, że w lokalu nie powinna przebywać w tym samym czasie więcej niż 1 osoba na 15 m2 jego ogólnodostępnej powierzchni.

W regulacji zapisano także wymóg "wymiany powietrza przez okna wyposażone w mechanizm pozwalający na ich otwieranie w łatwy sposób i wietrzenie lokalu, co najmniej raz na godzinę przez co najmniej 10 minut oraz przed przystąpieniem obwodowej komisji wyborczej do pracy".

Regulacja przewiduje odrębne, zamykane pomieszczenie przeznaczone na dostarczone do obwodowej komisji wyborczej koperty zwrotne, które przechowywane mają tam być co najmniej 24 godziny od dostarczenia, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 12 ust. 1 ustawy dnia 12 maja 2020 r. o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego.

Projekt mówi, że stanowiska pracy poszczególnych członków obwodowej komisji wyborczej mają pozwalać na zachowanie między nimi co najmniej 1,5 m odstępu.

Projekt przewiduje też wyposażenie stanowisk pracy członków obwodowej komisji wyborczej w nieprzepuszczalną barierę wykonaną z tworzywa nieprzepuszczającego powietrze, przy czym górna krawędź bariery ma znajdować się na wysokości co najmniej 1 m powyżej strefy oddychania członka tej komisji.

W projekcie zalecono stałą pracę instalacji wentylacyjnej mechanicznej wywiewnej lub grawitacyjnej, jeżeli budynek jest w nie wyposażony.

Przy wejściu, w widocznym miejscu, umieszczony ma zostać płyn do dezynfekcji rąk.

Powierzchnie takie jak: klamki, urny wyborcze, blaty stołów, urządzenia higienicznosanitarne, w tym armatura, uchwyty, włączniki światła i inne przedmioty oraz powierzchnie, które mogą być dotykane przez osoby przebywające w lokalu wyborczym, mają być regularnie przemywane płynem dezynfekcyjnym - nie rzadziej niż co godzinę, przez osobę zabezpieczoną co najmniej w rękawice ochronne i maseczkę.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ krap/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję