Reklama

Z Polski

Legnica - sympozjum medialne

„Media - szansą dla uczniów Chrystusa”

Pod takim hasłem odbyło się 25 października w Legnicy sympozjum zorganizowane przez lokalną edycję „Niedzieli” i Wydział Duszpasterski Kurii Legnickiej. Sympozjum zorganizowano z okazji obchodów 15-lecia obecności tygodnika „Niedziela” w diecezji.
Spotkanie poprzedziła Eucharystia pod przewodnictwem biskupa legnickiego Stefana Cichego. W kazaniu Ksiądz Biskup podkreślał niezwykłą wagę dostępnych obecnie mediów, a także zwracał uwagę na potrzebę właściwego z nich korzystania.
Druga część spotkania miała miejsce w Centrum Spotkań im. Jan Pawła II w Legnicy. Specjalnymi gośćmi sympozjum, którzy wygłosili referaty, byli: ks. inf. Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny „Niedzieli”, który przedstawił perspektywy rozwoju mediów katolickich na przykładzie tygodnika „Niedziela”, oraz ks. dr Jacek Molka - redaktor „Niedzieli” internetowej, który mówił o internecie jako miejscu apostolatu.
Uczestnicy spotkania mieli też okazję zobaczyć film opowiadający o obecnej pracy redakcji „Niedzieli”, która dziś już nie tylko zajmuje się przygotowywaniem i wydawaniem edycji papierowej pisma, ale także dysponuje własnym wortalem internetowym, studiem radiowym i telewizyjnym, przygotowuje publikacje na stronach internetowych i wersję każdego numeru pisma dla osób niedowidzących.
Podczas sympozjum nastąpiła też uroczysta chwila z udziałem pierwszego biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka. Na jego ręce Redaktor Naczelny przekazał statuetkę „Niedzieli”, dziękując za przyjęcie tygodnika przed 15 laty do diecezji i za ciągle okazywaną „Niedzieli” życzliwość. Bp Rybak otrzymał tę statuetkę jako trzecia osoba w Polsce. Dziękując, powiedział m.in.: - Gdy powstała diecezja legnicka i tworzyliśmy struktury, wiedziałem, że dla rozwoju naszego życia chrześcijańskiego ważna jest prasa katolicka. Nie było nas stać, aby wydawać własne pismo diecezjalne. Ale od wielu lat miałem dużo sympatii dla „Niedzieli” i wiedziałem, że jest to dobre pismo, rzetelnie informujące o życiu Kościoła we wszystkich jego wymiarach, w sposób zrozumiały, przystępny przybliżające nauczanie Jana Pawła II. Spotkałem się z Księdzem Redaktorem i rozmawialiśmy na temat współpracy. Jestem bardzo wdzięczny, że Ksiądz Infułat wtedy życzliwie potraktował naszą sprawę i „Niedziela” zaczęła wychodzić z wkładką legnicką. Myślę, że to była szczęśliwa decyzja. Dziś dziękuję Panu Bogu, a także księżom, katechetom i duszpasterzom - że podjęli sprawę korzystania z czasopisma, oraz współpracownikom - że przez lata je tworzyli.
Kolejna część spotkania miała charakter warsztatów i konwersacji. Warsztaty prasowe poprowadził ks. dr Jacek Molka z „Niedzieli” oraz Roman Tomczak z edycji legnickiej „Gościa Niedzielnego”. Warsztaty radiowo-telewizyjne: inż. Jan Tomków z TV Kablowej Zgorzelec oraz ks. Waldemar Wesołowski - współpracownik Radia „Plus” Legnica, a warsztaty internetowe - inż. Witold Zawadzki - dyrektor administracyjny Centrum Edukacyjnego KANA z Gliwic.
Sympozjum było pierwszym wydarzeniem, które przygotowała edycja legnicka „Niedzieli” w roku swego jubileuszu.

Ks. Piotr Nowosielski

Częstochowa

Kard. Nagy gościem VI Dni Kultury Chrześcijańskiej

Podczas VI Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie kard. Stanisław Nagy zaprezentował wykład pt. „Dramat pod Damaszkiem - Szaweł zamienia się w Pawła”. W auli redakcji „Niedzieli” wykładu wysłuchało ok. 200 osób w wieku od 10 miesięcy do ponad 80 lat. Przybliżając postać Apostoła Narodów, Ksiądz Kardynał podkreślił, że był on „pierwszym komentatorem dzieła i życia Jezusa Chrystusa”. Zauważył, że pod Damaszkiem dokonała się w życiu św. Pawła transformacja wizji Boga - Bóg stał się Bogiem bardzo bliskim.
Kard. Nagy zwrócił również uwagę, że wydarzenie spod Damaszku wpłynęło na całe życie św. Pawła. - Chrystus był dla Szawła kimś nieznanym. Pod Damaszkiem odkrył Jego „nową twarz”. Od tej pory Chrystus był sensem życia Pawła, dlatego stał się on gorliwym komentatorem Chrystusa i Jego dzieła zbawczego. Także pod Damaszkiem nastąpił u Pawła przełom w wizji Kościoła - zauważył kard. Nagy.
Podczas spotkania pokazano również krótki film o Tarsie pt. „Miasto św. Pawła”, przygotowany przez Studio Telewizyjne „Niedzieli”.

Ks. Mariusz Frukacz

Krótko

Po raz pierwszy od półtora roku spotkali się lider koalicji Donald Tusk z liderem opozycji Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie, które odbyło się 27 października w Kancelarii Premiera, przebiegało nadzwyczaj spokojnie, chociaż politycy pozostali przy swoich stanowiskach. Jednym z głównych tematów było wprowadzenie euro w Polsce.

Rada Gabinetowa, czyli posiedzenie Rady Ministrów pod kierownictwem Prezydenta, odbyła się 28 października. Rozmawiano o kryzysie finansowym i jego możliwym wpływie na polską gospodarkę. Spotkanie stanowiło przykład harmonii, choć poglądy, np. na wprowadzenie euro, pozostały różne.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział, że ratyfikuje polsko-amerykańską umowę w sprawie budowy elementów tarczy antyrakietowej w Polsce.

Rada Ministrów przyjęła plan wprowadzania euro. Jego realizacja ma się zacząć jeszcze w tym roku. Jeśli wszystko pójdzie według planu, pożegnamy się ze złotówką na początku 2012 r.

Ponad 30 związkowców okupowało ministerstwo pracy. Chcieli spotkać się z premierem Tuskiem w sprawie emerytur pomostowych. Zdecydowali, że będą rozmawiać tylko w ministerstwie. Premier proponował - Centrum Dialogu Społecznego.

Platforma Obywatelska ukarała swoich posłów, którzy złamali dyscyplinę klubową podczas głosowania dotyczącego święta Trzech Króli. Głosujący za wnioskiem oraz ci, którzy nie potrafili usprawiedliwić nieobecności, otrzymali nagany.

Dwaj piloci zostali ranni w wypadku śmigłowca koło Lubartowa. Maszyna należała do szkoły lotniczej w Dęblinie. Gdy była 80 metrów nad ziemią, zgasł silnik. Śmigłowiec runął na ziemię.

Posłowie podkomisji kodyfikacyjnej przegłosowali przepis o urlopach tacierzyńskich. Mają być wprowadzone od 2010 r.

Grzegorz Lato został nowym prezesem PZPN. Taki był wybór zjadu piłkarskich działaczy. Zdaniem obserwatorów, nie ma co liczyć na rewolucyjne zmiany w polskiej piłce.

Amerykańscy żołnierze pobili w Sopocie taksówkarza. Poszkodowany trafił do szpitala, a napastnicy zostali odtransportowani na stojący w porcie okręt wojenny.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek za zwiększeniem roli kobiet w wyborze biskupów

2022-07-06 13:01

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Ojciec Święty pragnie dać kobietom więcej stanowisk najwyższego szczebla w Stolicy Apostolskiej i ujawnił, że po raz pierwszy wskaże kobiety watykańskiej komisji, która pomaga mu wybrać biskupów. Do tej pory w skłdzie Komisji są wyłącznie duchowni. Rola kobiet w Kościele była jednym z wielu tematów, które 85-letni papież omówił w ekskluzywnym wywiadzie dla agencji Reuters 2 lipca, przeprowadzonym przez Philipa Pullellę.

„Jestem otwarty na danie (kobietom) szansy” - powiedział Franciszek w tej części 90-minutowego wywiadu, w której omawiano nową konstytucję o Kurii Rzymskiej, Praedicate Evangelium, a która weszła w życie 5 czerwca bielącego roku. Przewiduje ona możliwość kierowania większością dykasterii watykańskich przez katolików świeckich.

CZYTAJ DALEJ

Jakie czasy, tacy księża?

2022-06-21 13:48

Niedziela Ogólnopolska 26/2022, str. 8-11

[ TEMATY ]

księża

Karol Porwich/Niedziela

Kapłaństwo się nie starzeje

CZYTAJ DALEJ

Świadectwa, które pociągają do dobrego życia. Pierściecki patron uprasza cuda

2022-07-06 21:10

[ TEMATY ]

cuda

odpust

parafia św. Mikołaja

Monika Jaworska

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

Wierni w Pierśćcu wsłuchani w słowo ks. Roberta Samsela.

O miłości mówił ks. Robert Samsel w pierścieckim sanktuarium na odpuście ku czci odnalezienia relikwii św. Mikołaja.

Drugi – tzw. letni odpust – obchodzony jest w Pierśćcu na pamiątkę przeniesienia relikwii św. Mikołaja z Miry do Bari. Uroczystość łączy się z rocznicą konsekracji obecnego kościoła w Pierśćcu w roku 1889.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję