Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport FAO

963 mln ludzi głoduje

Reklama

Liczba głodujących na świecie wzrosła w 2008 r. o 40 mln, osiągając 963 mln - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Podkreśliła, że są to wstępne szacunki, gdyż może się okazać, że kryzys finansowy wywołał głód jeszcze większej liczby ludności.
Jeden z dyrektorów organizacji - Hafez Ghanem przyznał, że ceny żywności na początku 2008 r. spadły. Większość zbóż staniała bowiem o ponad 50 proc. Dodał jednak, że w wielu krajach niższe ceny nie spowodowały zakończenia kryzysu żywnościowego. W październiku 2008 r. były one o 28 proc. wyższe niż rok wcześniej. Ponadto ziarna i nawozy w ciągu ostatnich dwóch lat zdrożały dwukrotnie, wskutek czego ubodzy rolnicy nie mogli zwiększyć produkcji. Ghanem ostrzegł z kolei, że jeśli niższe ceny wraz z załamaniem kredytowym związanym z kryzysem finansowym zmuszą rolników do wyprodukowania mniejszej ilości żywności, w następnym roku wyniknie z tego kolejny dramatyczny wzrost cen żywności.
Raport FAO zawiera także informacje na temat sytuacji głodujących i niedożywionych w najbiedniejszych częściach świata. Według raportu, największy odsetek niedożywionych żyje w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie jedna trzecia ludzi (w 2007 r. 236 mln) jest stale głodna. Dokument podaje również, że wzrost cen żywności spowodował wzrost liczby głodujących w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach aż do 51 mln. Wysokie ceny oraz konflikty w Iraku i Afganistanie spowodowały natomiast, że liczba głodujących osiągnęła w 2007 r. 37 mln, choć w latach 1990-92 wynosiła 15 mln.

Rosja

Pogrzeb patriarchy Aleksego II

Reklama

W Moskwie odbył się 9 grudnia pogrzeb Aleksego II. Piętnasty patriarcha w dziejach Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zmarł cztery dni wcześniej w swej podmoskiewskiej rezydencji w Pieriediełkinie w wieku 79 lat.
Kilka godzin trwała żałobna Liturgia, którą w świątyni Chrystusa Zbawiciela na Kremlu odprawił metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, pełniący obowiązki głowy Kościoła do czasu wyboru nowego zwierzchnika. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich Kościołów prawosławnych, w tym kilku patriarchów i innych zwierzchników - łącznie ok. 200 hierarchów i księży - oraz delegacje innych wyznań chrześcijańskich i wspólnot religijnych.
Na czele delegacji watykańskiej stał kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a w jej składzie byli m.in.: kard. Roger Etchegaray, emerytowany przewodniczący Papieskich Rad „Iustitia et Pax” i „Cor Unum”, oraz przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Rosji abp Antonio Mennini. Do Moskwy przybył również brat Alois - przeor Wspólnoty z Taizé.
Konferencję Episkopatu Polski reprezentował kard. Józef Glemp, a Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - arcybiskup łódzki i poznański Szymon. W pogrzebie uczestniczył także ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr.
Licznie reprezentowany był świat polityki. Do świątyni Chrystusa Zbawiciela przybyli prezydenci: Rosji - Dmitrij Miedwiediew, Armenii - Serż Sarkisjan, Białorusi - Aleksander Łukaszenko, Mołdawii - Vladimir Voronin i Serbii - Boris Tadić, a także premier Rosji Władimir Putin oraz wielu innych polityków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Benedykt XVI

Misja Bożogrobców

W Rzymie zakończyła się 5 grudnia sesja światowej rady Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. - Bożogrobcy strzegą grobu Chrystusa już nie siłą oręża, lecz mocą świadectwa, jakie dają o swej wierze, i miłością do chrześcijan w Ziemi Świętej - powiedział Benedykt XVI do dam i kawalerów Zakonu.
Ojciec Święty przypomniał, że Bożogrobcy powstali w średniowieczu jako gwardia honorowa Grobu Pańskiego. Odnowił ich w 1847 r. Pius IX, aby zabiegali o odrodzenie wspólnoty katolickiej w Ziemi Świętej. Benedykt XVI zwrócił uwagę na aktualność tej misji w naszych czasach, kiedy ziemia Jezusa tak bardzo potrzebuje sprawiedliwości i pokoju. Zachęcił Bożogrobców, aby pokój i sprawiedliwość w Ziemi Świętej były przedmiotem ich codziennych modlitw. - Proście Pana - powiedział - aby uczynił was ambasadorami pokoju i miłości braterskiej. Niech mocą swej miłości sprawi, że ziści się wasze gorące pragnienie pokoju dla tych wspólnot, które w ostatnich latach żyją w atmosferze niepewności i zagrożenia.

Ludzie

O. Pierbattista Pizzaballa

Podsumowując 2008 r. w Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa - przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej powiedział, że przemoc się zmniejszyła, a liczba pielgrzymów osiągnęła ponad 1,5 mln i jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. W wywiadzie dla agencji SIR przyznał, że w sferze polityki nie odnotowano znaczących kroków naprzód. - Konferencja w Annapolis zakończyła się fiaskiem, obserwujemy obecnie kryzys izraelski - dodał. Wierzy jednak, że w 2009 r. coś się zmieni, również dzięki zastąpieniu George’a W. Busha na fotelu prezydenta USA przez Baracka Obamę.
Tłumacząc przyczyny przybycia do Ziemi Świętej pielgrzymów w rekordowej liczbie, o. Pizzaballa wskazał na względny spokój oraz fakt, że w mediach mówi się teraz mniej o Ziemi Świętej jako o miejscu konfliktu. Istotną przyczyną jest też, według niego, działalność konferencji biskupich, które od dłuższego już czasu promują ruch pielgrzymkowy, a także apele Papieża.

Krótko

Do przeprosin za 60 lat niepowodzeń w dziedzinie praw człowieka i do ponownego zobowiązania się, aby to zmienić, wezwała przywódców państw Amnesty International, w 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. - Punkty krytyczne dla praw człowieka w Darfurze, Zimbabwe, Gazie, Iraku i Birmie wymagają natychmiastowego działania - podkreśliła sekretarz generalna organizacji Irene Khan, prezentując z tej okazji raport Amnesty International na 2008 r. pt. „Stan praw człowieka na świecie”.

Prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn powiedział, że światowy kryzys gospodarczy będzie najgłębszy w 2009 r. i dotknie wszystkie kraje. Rok 2008 był trudny dla światowej gospodarki, ale w żadnym wypadku nie należy spodziewać się, że w 2009 r. będzie lepiej - oświadczył w San Jose.

Początek grudnia upłynął w Grecji pod znakiem zamieszek. Protestowali młodzi ludzie przeciw brutalności policji. Powodem była śmierć nastolatka, który zginął od policyjnej kuli. Według greckich władz, zamieszki wybuchły w 10 miastach, a szkody wyceniono na 200 mln euro. Kolejne zawirowania pojawiły się po fali strajków w tym państwie.

Główny organizator ataków 11 września 2001 r. Chalid Szejk Mohammed przyznaje się do stawianych mu zarzutów, tak jak czterej inni oskarżeni, przebywający w Guantanamo.

Polski żołnierz został ciężko ranny w bazie Four Corners w Afganistanie. Przyczyną był prawdopodobnie wybuch granatu ręcznego.

Koalicja rządząca Republiki Czeskiej na nadzwyczajnej sesji parlamentu zablokowała dyskusję nad unijnym traktatem lizbońskim, odraczając ją na początek lutego.

Polityczny skandal w amerykańskim stanie, który do niedawna reprezentował prezydent elekt. Gubernator Illinois został aresztowany pod zarzutem próby sprzedaży opuszczonego przez Obamę miejsca w Senacie.

Wielka Brytania rozpocznie wycofywanie swych oddziałów z Iraku w marcu przyszłego roku.

Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, na którym zostanie wybrany nowy, 16. z kolei patriarcha moskiewski i Wszechrusi, odbędzie się w dniach 27-29 stycznia 2009 r. w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że Stanom Zjednoczonym i innym krajom zachodnim nie wolno wtrącać się do państw poradzieckich.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybrano administratora diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej

2025-05-05 14:37

[ TEMATY ]

diecezja koszalińsko‑kołobrzeska

KEP

Nowy administrator będzie pełnił tę funkcję do czasu mianowania przez Stolicę Apostolską nowego biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego. Administratorem diecezjalnym został wybrany bp Krzysztof Zadarko.

Zgodnie z obowiązującym prawem wybrało go 5 maja Kolegium Konsultorów. Kim jest administrator diecezjalny? Określają to m.in. kanony 426, 427 i 428 Kodeksu Prawa Kanonicznego.
CZYTAJ DALEJ

Jest wiele dróg, ale nie wiadomo, dokąd prowadzą

2025-04-06 15:49

[ TEMATY ]

Ewangelia

maj

rozważanie

ks. Mariusz Słupczyński

Adobe Stock

Rozważanie do Ewangelii J 14,6-14

Czytania liturgiczne na 6 maja 2025;
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję