Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Raport FAO

963 mln ludzi głoduje

Reklama

Liczba głodujących na świecie wzrosła w 2008 r. o 40 mln, osiągając 963 mln - podała Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Podkreśliła, że są to wstępne szacunki, gdyż może się okazać, że kryzys finansowy wywołał głód jeszcze większej liczby ludności.
Jeden z dyrektorów organizacji - Hafez Ghanem przyznał, że ceny żywności na początku 2008 r. spadły. Większość zbóż staniała bowiem o ponad 50 proc. Dodał jednak, że w wielu krajach niższe ceny nie spowodowały zakończenia kryzysu żywnościowego. W październiku 2008 r. były one o 28 proc. wyższe niż rok wcześniej. Ponadto ziarna i nawozy w ciągu ostatnich dwóch lat zdrożały dwukrotnie, wskutek czego ubodzy rolnicy nie mogli zwiększyć produkcji. Ghanem ostrzegł z kolei, że jeśli niższe ceny wraz z załamaniem kredytowym związanym z kryzysem finansowym zmuszą rolników do wyprodukowania mniejszej ilości żywności, w następnym roku wyniknie z tego kolejny dramatyczny wzrost cen żywności.
Raport FAO zawiera także informacje na temat sytuacji głodujących i niedożywionych w najbiedniejszych częściach świata. Według raportu, największy odsetek niedożywionych żyje w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie jedna trzecia ludzi (w 2007 r. 236 mln) jest stale głodna. Dokument podaje również, że wzrost cen żywności spowodował wzrost liczby głodujących w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach aż do 51 mln. Wysokie ceny oraz konflikty w Iraku i Afganistanie spowodowały natomiast, że liczba głodujących osiągnęła w 2007 r. 37 mln, choć w latach 1990-92 wynosiła 15 mln.

Rosja

Pogrzeb patriarchy Aleksego II

Reklama

W Moskwie odbył się 9 grudnia pogrzeb Aleksego II. Piętnasty patriarcha w dziejach Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego zmarł cztery dni wcześniej w swej podmoskiewskiej rezydencji w Pieriediełkinie w wieku 79 lat.
Kilka godzin trwała żałobna Liturgia, którą w świątyni Chrystusa Zbawiciela na Kremlu odprawił metropolita smoleński i kaliningradzki Cyryl, pełniący obowiązki głowy Kościoła do czasu wyboru nowego zwierzchnika. Uczestniczyli w niej przedstawiciele wszystkich Kościołów prawosławnych, w tym kilku patriarchów i innych zwierzchników - łącznie ok. 200 hierarchów i księży - oraz delegacje innych wyznań chrześcijańskich i wspólnot religijnych.
Na czele delegacji watykańskiej stał kard. Walter Kasper, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, a w jej składzie byli m.in.: kard. Roger Etchegaray, emerytowany przewodniczący Papieskich Rad „Iustitia et Pax” i „Cor Unum”, oraz przedstawiciel Stolicy Apostolskiej w Rosji abp Antonio Mennini. Do Moskwy przybył również brat Alois - przeor Wspólnoty z Taizé.
Konferencję Episkopatu Polski reprezentował kard. Józef Glemp, a Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny - arcybiskup łódzki i poznański Szymon. W pogrzebie uczestniczył także ambasador RP w Moskwie Jerzy Bahr.
Licznie reprezentowany był świat polityki. Do świątyni Chrystusa Zbawiciela przybyli prezydenci: Rosji - Dmitrij Miedwiediew, Armenii - Serż Sarkisjan, Białorusi - Aleksander Łukaszenko, Mołdawii - Vladimir Voronin i Serbii - Boris Tadić, a także premier Rosji Władimir Putin oraz wielu innych polityków.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Benedykt XVI

Misja Bożogrobców

W Rzymie zakończyła się 5 grudnia sesja światowej rady Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie. - Bożogrobcy strzegą grobu Chrystusa już nie siłą oręża, lecz mocą świadectwa, jakie dają o swej wierze, i miłością do chrześcijan w Ziemi Świętej - powiedział Benedykt XVI do dam i kawalerów Zakonu.
Ojciec Święty przypomniał, że Bożogrobcy powstali w średniowieczu jako gwardia honorowa Grobu Pańskiego. Odnowił ich w 1847 r. Pius IX, aby zabiegali o odrodzenie wspólnoty katolickiej w Ziemi Świętej. Benedykt XVI zwrócił uwagę na aktualność tej misji w naszych czasach, kiedy ziemia Jezusa tak bardzo potrzebuje sprawiedliwości i pokoju. Zachęcił Bożogrobców, aby pokój i sprawiedliwość w Ziemi Świętej były przedmiotem ich codziennych modlitw. - Proście Pana - powiedział - aby uczynił was ambasadorami pokoju i miłości braterskiej. Niech mocą swej miłości sprawi, że ziści się wasze gorące pragnienie pokoju dla tych wspólnot, które w ostatnich latach żyją w atmosferze niepewności i zagrożenia.

Ludzie

O. Pierbattista Pizzaballa

Podsumowując 2008 r. w Ziemi Świętej, o. Pierbattista Pizzaballa - przełożony franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej powiedział, że przemoc się zmniejszyła, a liczba pielgrzymów osiągnęła ponad 1,5 mln i jest wyższa niż kiedykolwiek wcześniej. W wywiadzie dla agencji SIR przyznał, że w sferze polityki nie odnotowano znaczących kroków naprzód. - Konferencja w Annapolis zakończyła się fiaskiem, obserwujemy obecnie kryzys izraelski - dodał. Wierzy jednak, że w 2009 r. coś się zmieni, również dzięki zastąpieniu George’a W. Busha na fotelu prezydenta USA przez Baracka Obamę.
Tłumacząc przyczyny przybycia do Ziemi Świętej pielgrzymów w rekordowej liczbie, o. Pizzaballa wskazał na względny spokój oraz fakt, że w mediach mówi się teraz mniej o Ziemi Świętej jako o miejscu konfliktu. Istotną przyczyną jest też, według niego, działalność konferencji biskupich, które od dłuższego już czasu promują ruch pielgrzymkowy, a także apele Papieża.

Krótko

Do przeprosin za 60 lat niepowodzeń w dziedzinie praw człowieka i do ponownego zobowiązania się, aby to zmienić, wezwała przywódców państw Amnesty International, w 60. rocznicę uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. - Punkty krytyczne dla praw człowieka w Darfurze, Zimbabwe, Gazie, Iraku i Birmie wymagają natychmiastowego działania - podkreśliła sekretarz generalna organizacji Irene Khan, prezentując z tej okazji raport Amnesty International na 2008 r. pt. „Stan praw człowieka na świecie”.

Prezes Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) Dominique Strauss-Kahn powiedział, że światowy kryzys gospodarczy będzie najgłębszy w 2009 r. i dotknie wszystkie kraje. Rok 2008 był trudny dla światowej gospodarki, ale w żadnym wypadku nie należy spodziewać się, że w 2009 r. będzie lepiej - oświadczył w San Jose.

Początek grudnia upłynął w Grecji pod znakiem zamieszek. Protestowali młodzi ludzie przeciw brutalności policji. Powodem była śmierć nastolatka, który zginął od policyjnej kuli. Według greckich władz, zamieszki wybuchły w 10 miastach, a szkody wyceniono na 200 mln euro. Kolejne zawirowania pojawiły się po fali strajków w tym państwie.

Główny organizator ataków 11 września 2001 r. Chalid Szejk Mohammed przyznaje się do stawianych mu zarzutów, tak jak czterej inni oskarżeni, przebywający w Guantanamo.

Polski żołnierz został ciężko ranny w bazie Four Corners w Afganistanie. Przyczyną był prawdopodobnie wybuch granatu ręcznego.

Koalicja rządząca Republiki Czeskiej na nadzwyczajnej sesji parlamentu zablokowała dyskusję nad unijnym traktatem lizbońskim, odraczając ją na początek lutego.

Polityczny skandal w amerykańskim stanie, który do niedawna reprezentował prezydent elekt. Gubernator Illinois został aresztowany pod zarzutem próby sprzedaży opuszczonego przez Obamę miejsca w Senacie.

Wielka Brytania rozpocznie wycofywanie swych oddziałów z Iraku w marcu przyszłego roku.

Sobór Lokalny Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, na którym zostanie wybrany nowy, 16. z kolei patriarcha moskiewski i Wszechrusi, odbędzie się w dniach 27-29 stycznia 2009 r. w moskiewskiej świątyni Chrystusa Zbawiciela.

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oświadczył, że Stanom Zjednoczonym i innym krajom zachodnim nie wolno wtrącać się do państw poradzieckich.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego i KAI.

2008-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Leon Wielki

[ TEMATY ]

Św. Leon Wielki

wikipedia.org

Św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła

Św. Leon Wielki, papież i doktor Kościoła
CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Św. Leon Wielki, Doktor jedności Kościoła i jałmużny

Papież Leon I Wielki_mal. Herrera Mozo_public domain

Św. Leon Wielki

Św. Leon Wielki

„Doktor jedności Kościoła” i „Doktor jałmużny”, pierwszy papież pochowany w Bazylice św. Piotra i pierwszy, któremu potomność nadała przydomek „Wielki” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 10 listopada wspominamy św. Leona Wielkiego (ok. 400 - 461), papieża i Doktora Kościoła, którym w 1754 r. ogłosił go Benedykt XIV. Jego relikwie znajdują się w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Jest patronem muzyków i śpiewaków.

Mimo że był jedną z najbardziej znaczących postaci starożytnego Kościoła, o jego wczesnych latach wiemy niewiele. Wywodził się prawdopodobnie z jakiegoś możnego rodu, bo udało mu się zdobyć dobre wykształcenie. Szybko też stał się w Rzymie postacią znaną. Wyróżniając się erudycją i zdolnościami dyplomatycznymi odbył z polecania papieży wiele ważnych misji. Oprócz wybitnych przymiotów umysłu, posiadał także wiele cnót: św. Jan Kasjan nie zawahał się go więc nazwać „ozdobą Kościoła rzymskiego”. Wybrany na papieża (440 r.), dał się poznać nie tylko jako gorliwy obrońca wiary, ale także jako nieustraszony obrońca swego ludu (w roku 452 uchronił Rzym od najazdu Hunów). Do naszych czasów, poza sławą, zachowało się też 170 jego listów i 97 kazań, wygłoszonych podczas różnych świąt i uroczystości. Wśród nich również to najsłynniejsze, na dzień Bożego Narodzenia, wspaniały tekst o godności chrześcijanina.
CZYTAJ DALEJ

XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym – S.O.S. dla Ziemi Świętej

2024-11-10 12:48

[ TEMATY ]

S.O.S. Dla Ziemi Świętej

XVI Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Pomoc Kościołowi w Potrzebie

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym

Dziś, podczas XVI Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, serca wiernych zwracają się ku Ziemi Świętej - miejscu narodzin chrześcijaństwa, które, mimo swojego wyjątkowego znaczenia, zmaga się z głębokim kryzysem. Tegoroczne hasło „S.O.S. dla Ziemi Świętej” jest apelem o wsparcie i przypomnieniem, że sytuacja tamtejszych chrześcijan wymaga pilnej uwagi.Chrześcijanie w Ziemi Świętej stoją w obliczu głębokiego kryzysu. Wojna, brak turystów, bezrobocie - wszystko to uderza w ludzi, którzy od pokoleń wyrabiają rękodzieło z oliwnego drewna, dbając o utrzymanie swoich rodzin. Głód, ubóstwo, niepewność stały się ich codziennością.

Dzień Solidarności rozpoczął się o 7:00 rano uroczystą Mszą Świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach, gdzie wierni modlili się w intencji prześladowanych chrześcijan. W całej Polsce w ponad 10 tysiącach parafii odbywają się specjalne nabożeństwa, a wieczorem wierni zgromadzą się na uroczystym Apelu Jasnogórskim.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję