Reklama

Watykan

Ponad 100 szopek wystawionych w Watykanie

Kolumnada Bazyliki św. Piotra w Watykanie to miejsce goszczące obecnie wystawę szopek z całego świata. Do 8 stycznia można tam oglądać 120 stajenek. Taka prezentacja stała się już jednym ze świątecznych zwyczajów Rzymu. W obecnym roku szczególnie wyróżniono oczywiście Ukrainę. Pochodzące stamtąd przedstawienia narodzin Jezusa otwierają i zamykają wystawę – pierwsze jest w stylu tradycyjnym, a drugie pochodzi z terenów okupowanych oraz przypomina oblężony kompleks zakładów Azowstal z Mariupola.

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Włodzimierz Rędzioch

Wydarzenie pod nazwą „100 szopek w Watykanie” zorganizowała Dykasteria ds. Ewangelizacji. Jak przypomina jej proprefekt, abp Rino Fisichella, fizyczne reprezentacje groty Narodzenia mają wiele wspólnego z głoszeniem Chrystusa.

„Boże Narodzenie i szopka zawsze przemawiają do ludzkich serc. To emocjonujące, wzruszające oglądać wystawę, chodzi o wrażenia, których się nie zapomina. Wstęp jest bezpłatny, ponieważ z naszego punktu widzenia mamy tu do czynienia z wielkim dziełem ewangelizacyjnym. Jak Papież Franciszek nigdy nie przestaje przypominać, szopka to dzieło ewangelizacji. To takie odniesienie do pragnienia lepszego poznania naszej wiary. Kiedy w 1223 r. św. Franciszek rozpoczął ową piękną tradycję stajenki w Greccio, dostosował ją do tamtejszego kontekstu i umieścił w grocie, pragnąc celebrować Mszę. Wychodząc z tego punktu, tradycja powraca do powtarzania wagi, zdolności przemawiania do wnętrza, jaką szopka zawsze emanuje wobec ludzkich serc. Innymi słowy, istnieje tutaj szczególna moc przyciągania wzbudzająca zdziwienie, zachwyt, pragnienie, także to, żeby oddać własne życie służbie innym – wyznał abp Fisichella. – Nie zapominajmy, iż każda szopka wypływa z wiary i uczuć ludzi. Ale, co muszę przyznać, tego roku stajenka zamykająca wystawę (…), przedstawienie żołnierzy w zniszczonym mieście trzymających dzieci za rękę oraz prowadzących je do groty Narodzenia, naprawdę uderza. Pomaga rozważać zarówno przemoc, która wciąż trwa, jak też poniekąd potrzebę, abyśmy wszyscy poszli do tej groty, gdzie znajduje się Król Pokoju“ - stwierdził proprefekt Dykasterii do spraw Ewangelizacji .

2022-12-27 16:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozstrzygnięto 74. Konkurs Szopek Krakowskich

[ TEMATY ]

konkurs

szopka

szopka

Małgorzata Cichoń

W Muzeum Historycznym Miasta Krakowa ogłoszono laureatów 74. Konkursu Szopek Krakowskich. Jury pod przewodnictwem dyrektora placówki, Michała Niezabitowskiego, wybrało zwycięzców wśród 162 zgłoszonych dzieł.

Oficjalną ocenę prac konkursowych przeprowadzono 1 grudnia na Rynku Głównym. W kategorii seniorów na konkurs zgłoszono 42 szopki, w kategorii szopek młodzieżowych 9, natomiast najwięcej było szopek dziecięcych, bo aż 111.

CZYTAJ DALEJ

Zbawienie we Krwi Chrystusa

Ceną naszej wolności jest Krew Chrystusa, Baranka paschalnego, przeznaczonego od wieków przez Boga Ojca, w którym ustanawia On swój nowy lud wierzących.

Z Pierwszego Listu św. Piotra Apostoła (1P 1, 17–21)

CZYTAJ DALEJ

Droga Krzyżowa dla chorych

2023-03-31 14:26

Paweł Trawka

– Cierpienie, choć niezawinione, trudne do przyjęcia i często bardzo bolesne ma sens, ponieważ przemienia oblicze świata - mówił do chorych ks. Dariusz Amrogowicz.

– Cierpienie, choć niezawinione, trudne do przyjęcia i często bardzo bolesne ma sens, ponieważ przemienia oblicze świata - mówił do chorych ks. Dariusz Amrogowicz.

W katedrze wrocławskiej odbyła się Droga krzyżowa dla chorych, której przewodniczył ks. Dariusz Amrogowicz, dyrektor Caritas Archidiecezji Wrocławskiej.

– Cierpienie, choć niezawinione, trudne do przyjęcia i często bardzo bolesne ma sens, ponieważ przemienia oblicze świata. Potwierdza tę prawdę życie Pana Jezusa, Jego Matki i wielu innych ludzi, na których drodze stanął On – Miłość Miłosierna. Cóż stałoby się z ludzkością, gdyby Jezus nie wypełnił woli Ojca, nie przyjął krzyża i nie umarł na nim? Cóż świat uczyniłby, gdyby zabrakło Maryi, wypełniającej w swoim życiu to, co ukazał jej Anioł? Jak potoczyłyby się losy świata, gdyby nie ofiara wielu świętych i męczenników? – pytał na początku Drogi Krzyżowej ks. Amrogowicz.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję