Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy nałożyliśmy na siebie zbyt wiele modlitw?

Rozważania do Ewangelii Mk 2, 23-28.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Wtorek, 17 stycznia 2023. Św. Antoniego, opata, wsp. dow.

• Hbr 6, 10-20 • Ps 111, 1-2.4-5.9 i 10c • Mk 2, 23-28

Pewnego razu, gdy Jezus przechodził w szabat wśród zbóż, uczniowie Jego zaczęli po drodze zrywać kłosy. Na to faryzeusze rzekli do Niego: «Patrz, czemu oni robią w szabat to, czego nie wolno?» On im odpowiedział: «Czy nigdy nie czytaliście, co uczynił Dawid, kiedy znalazł się w potrzebie, i był głodny on i jego towarzysze? Jak wszedł do domu Bożego za Abiatara, najwyższego kapłana, i jadł chleby pokładne, które tylko kapłanom jeść wolno; i dał również swoim towarzyszom». I dodał: «To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Zatem Syn Człowieczy jest panem szabatu».

Reklama

Przepisy liturgiczne i Tradycja są ważne, one mogą określać naszą wiarę, lecz nie możemy z nich zrobić boga. Mamy je traktować elastycznie, bo one są stworzone dla człowieka, mają służyć człowiekowi, dla jego integralnego rozwoju. To szabat został ustanowiony dla człowieka, a nie człowiek dla szabatu. Czasem nałożymy sobie zbyt wiele modlitw, zaniedbując naszą pierwszą wolę Bożą, nasze powołanie: bycia żoną, ojcem, mężem, i spowiadamy się z naszych niewypełnionych modlitw, które sami sobie nadaliśmy. Wkładajmy w nasze przepisy liturgiczne i w naszą modlitwę Ducha Świętego. Zapraszajmy Go tam, a będziemy wolni od wpływów „cementowania” przepisów Prawa. Będziemy wolni od ducha faryzeuszów.

B.W.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-02 12:10

Ocena: +32 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy słucham słów Jezusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 1, 21-28.

Wtorek, 10 stycznia 2023

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Żywego Różańca z udziałem 10 tys. osób

2023-06-03 16:10

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Z udziałem ok. 10 tys. osób na Jasnej Górze odbyła się 11. Pielgrzymki Żywego Różańca. Jasnogórskie spotkanie było szczególnym czasem modlitwy za Kościół, papieża, Ojczyznę, o pokój, za rodziny i młodzież oraz zachętą „by różaniec stał się modlitwą wszystkich”. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: „Różaniec siłą chorych i cierpiących”. To jednocześnie hasło szóstego roku Wielkiej Nowenny Różańcowej, która jest duchowym przygotowanie do jubileuszem 200-lecia powstania Żywego Różańca.

- Wspólnota Kościoła na ziemi polskiej bierze codziennie do ręki różaniec jako szczególne zjednoczenie z Matką, żeby Jej opowiedzieć o radościach, niepokojach i tajemnicach swojego życia – powiedział abp Wacław Depo, delegat KEP ds. Stowarzyszenia „Żywy Różaniec” w słowie pozdrowienia do zgromadzonych na pielgrzymce. Przypomniał, że różaniec jest siłą ducha. Uwrażliwiał na potrzebę modlitwy za małżeństwa i rodziny, które są miejscem zmagania o wierność łasce Bożej, o Chrystusa.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół to dom, w którym miłujemy się nawzajem

2023-06-04 12:08

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do życia Kościołem jako domem, w którym miłujemy się nawzajem na sposób rodzinny, ku chwale Boga Ojca, Syna i Ducha Świętego zachęcił papież w rozważaniu poprzedzającym modlitwę „Anioł Pański”. Franciszek odmówił ją z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie.

W uroczystość Trójcy Przenajświętszej papież skupił się na słowach Jezusa skierowanych do Nikodema o tym, że „Bóg tak bardzo umiłował ludzkość, że posłał swojego Syna na świat”. Wskazał, że obraz Ojca i Syna, „jeśli się nad nim zastanowimy, wstrząsa naszą wyobraźnią o Bogu”.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję