Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Duch Święty chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu

Rozważania do Ewangelii Mk 7, 24-30.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Czwartek, 9 lutego 2023

• Rdz 2, 18-25 • Ps 128(127), 1-2.3.4-5 • Mk 7, 24-30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus udał się w okolice Tyru i Sydonu. Wstąpił do pewnego domu i chciał, żeby nikt o tym nie wiedział, lecz nie mógł pozostać w ukryciu. Wnet bowiem usłyszała o Nim kobieta, której córeczka była opętana przez ducha nieczystego. Przyszła, upadła Mu do nóg, a była to poganka, Syrofenicjanka rodem, i prosiła Go, żeby złego ducha wyrzucił z jej córki. Odrzekł jej: «Pozwól wpierw nasycić się dzieciom; bo niedobrze jest wziąć chleb dzieciom i rzucić psom». Ona Mu odparła: «Tak, Panie, lecz i szczenięta pod stołem jadają z okruszyn dzieci». On jej rzekł: «Przez wzgląd na te słowa idź, zły duch opuścił twoją córkę». Gdy wróciła do domu, zastała dziecko leżące na łóżku, a zły duch wyszedł.

Dzisiejszy fragment Ewangelii burzy wszystkie błędne przypuszczenia i obrazy Boga kochającego tylko wybranych. Żydzi wierzyli, że ma przyjść ich własny zbawiciel, który uwolni i wybawi tylko ich. Jezus, w spotkaniu z Syrofenicjanką, która była czystą poganką, pokazuje obraz Boga przychodzącego do każdego człowieka, niezależnie od ludu, do którego przynależy. Kiedy rozważamy ten tekst, początkowo może nam się wydawać, że Jezus jest chłodny, niemiły i wyjątkowo bezduszny. Podchodzi do Niego kobieta, której dziecko niesamowicie cierpi, i prosi o pomoc. Jezus reaguje bardzo dziwnie. Rzecz w tym, że nigdzie do tej pory w Ewangeliach nie mogliśmy zauważyć, żeby Jezus tak „niegrzecznie” odnosił się do tych, którzy przychodzą do Niego w pokorze z prośbą o pomoc. Nie możemy zapominać, że Jezus widzi o wiele głębiej niż Ty i ja. W kwestii wiary Jezus widzi wielki potencjał w tej kobiecie. Ulitował się nad nią, zanim jeszcze do niego podeszła, ale chce, aby Jego uczniowie zobaczyli, jak wygląda serce, które wierzy do samego końca i jest pełne zaufania. Jezus jest wobec niej niezwykle łagodny i rozumie jej ból, ale swoim nastawieniem zachęca ją do publicznego pokazania tej żywej pewności siebie, aby jej przykład pomógł i Tobie i mnie, którzy rozważamy dzisiaj ten tekst. Drogi bracie i droga siostro, spójrz w duchu na tę kobietę i moc jej wiary, bo Duch Święty właśnie przez jej przykład chce dodać odwagi Twojemu zlęknionemu sercu, rozpalić je żywą wiarą i głębokim zaufaniem Jezusowi.

Reklama

I.R.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-01-07 15:46

Ocena: +30 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Potrzebujemy ciągłego nawrócenia i łaski Bożej

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe.Stock.pl

Rozważania do Ewangelii Mt 9, 14-17.

Sobota, 8 lipca. Św. Jana z Dukli, prezbitera, wsp. obow.

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Wystawa unikatowych pamiątek związanych z bitwami pod Mokrą i o Monte Cassino

2024-04-19 18:33

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wystawa

BPJG

Unikatowe dokumenty jak np. listy oficera 12 Pułku Ułanów Podolskich z Kozielska czy oryginalną kurtkę mundurową typu battle-dress z kampanii włoskiej, a także prezentowane po raz pierwszy, pochodzące z jasnogórskich zbiorów, szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 można zobaczyć na wystawie „Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich”. Na wernisażu obecny był syn rotmistrza Antoniego Kropielnickiego uczestnika bitwy pod Mokrą. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha na Jasnej Górze.

Wystawa na Jasnej Górze wpisuje się w obchody 85. rocznicy bitwy pod Mokrą, jednej z najbardziej bohaterskich bitew polskiego żołnierza z przeważającymi siłami Niemców z 4 Dywizji Pancernej oraz 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, w której oddziały 2. Korpusu Polskiego pod dowództwem gen. Władysława Andersa zdobyły włoski klasztor.

CZYTAJ DALEJ

Austria: w archidiecezji wiedeńskiej pierwszy „Dzień otwartych drzwi kościołów”

2024-04-19 19:06

[ TEMATY ]

Wiedeń

kościoły

Joanna Łukaszuk-Ritter

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

Kościół św. Karola Boromeusza w Wiedniu

W najbliższą niedzielę, 21 kwietnia, w ramach projektu „Otwarte kościoły” ponad 800 budynków kościelnych w archidiecezji wiedeńskiej będzie otwartych przez cały dzień. W pierwszym „Dniu otwartych drzwi kościołów” zainteresowani mogą z jednej strony odkryć piękno przestrzeni sakralnych, a z drugiej znaleźć przestrzeń do modlitwy i spotkań, podkreślił kierownik projektu Nikolaus Haselsteiner na stronie internetowej archidiecezji wiedeńskiej.

Chociaż prawie wszystkie kościoły w archidiecezji są otwarte każdego dnia w roku, około połowa z nich jest otwarta tylko na uroczystości liturgiczne. W "Dniu otwartych kościołów” będą również otwarte często mniej znane miejsca” - powiedział Haselsteiner.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję