Reklama

Niedziela w Warszawie

Historia, która łączy

Efekty współpracy profesora z Katowic, krakowskich karmelitanek bosych i stołecznego archiwum zostały zaprezentowane w zabytkowym wnętrzu Archiwum Głównym Akt Dawnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W czasie spotkania, które odbyło się 17 stycznia w siedzibie AGAD na Starym Mieście w Warszawie, przedstawiono publikację, dotyczącą bardzo rzadkich, wręcz unikatowych dokumentów z klasztoru krakowskich karmelitanek bosych.

Archiwum krakowskiego klasztoru karmelitanek bosych przy ul. Kopernika przechowuje niezwykłe skarby dziedzictwa narodowego, stopniowo zabezpieczane i udostępniane badaczom. Wśród nich znajduje się także rękopis będący zbiorem instrukcji określających funkcje, godności oraz codzienne obowiązki poszczególnych zakonnic od przeoryszy począwszy, a na ogrodniczce i siostrze sprawującej urząd pokorny (tak wówczas określano siostrę dbającą o czystość w toalecie) skończywszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prof. Halina Dudała przygotowała naukową edycję powstałych w Lublinie XVII-wiecznych „Instrukcji różnych urzędów zakonnych” wydaną drukiem przez Archiwum Główne Akt Dawnych, które w swoim zasobie przechowuje także wiele cennych dokumentów proweniencji głównie państwowej oraz archiwalia znaczących rodzin staropolskich. W promocji publikacji wzięli udział przedstawiciele archiwów państwowych i kościelnych, instytucji naukowych i branży wydawniczej.

Spotkanie wzbogacił koncert muzyki barokowej w wykonaniu Anny Sikorzak-Olek na harfie. Wydarzenie to było doskonałym przykładem efektywnej i sprawnej współpracy instytucji publicznych, jednostek naukowych i Kościoła katolickiego, prowadzonej w wymiarze międzyregionalnym i o charakterze interdyscyplinarnym.

2023-01-19 17:52

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Siedem słów Jezusa z krzyża - "Pragnę"

2024-02-29 21:19

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

#NiezbędnikWielkopostny2024

Adobe Stock

W każdy wtorek i piątek Wielkiego Postu we współpracy z Duszpasterstwem Powołań - siostrami honoratkami, zapraszamy do wyruszenia we wspólną Drogę Krzyżową. Zapraszamy do wielkiej modlity za osoby zagubione w życiu - módlmy się o prawdziwą Bożą radość.

A niektórzy spośród stojących tam, słysząc te słowa, mówili: „Oto Eliasza woła” (Mk 15, 33–35). Jezus zaś będąc świadomy tego, że wszystko się dokonało, zawołał — w czym wypełniły się również słowa Pisma: Pragnę. (J 19, 28)

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Jedno "TAK"! potrafi zmienić wszystko

2024-02-28 20:59

[ TEMATY ]

modlitwa

świadectwo

#NiezbędnikWielkopostny2024

Adobe Stock

Jak wybierać, kiedy nie wiemy, dokąd iść? Dwie drogi, trzy, cztery? Która z nich będzie dobra? Jak wybiera mama zasłuchana w Boże Słowo?Zapraszamy do wędrówki z Moniką Górską”, autorką książki “Zaufaj i puść”, reżyserem, nauczycielką storytellingu i mamą Tymoteusza.

W każdy wielkopostny czwartek zapraszamy do wielkiej modlitwy o pokój na Bliskim Wschodzie.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP u nuncjusza apostolskiego w związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu

2024-02-29 20:27

[ TEMATY ]

KEP

Nuncjusz Apostolski

KEP

W związku ze zbliżającym się końcem pełnienia urzędu przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki złożył wizytę nuncjuszowi apostolskiemu w Polsce abp. Antonio Guido Filipazziemu.

Abp Gądecki podziękował reprezentantowi Ojca Świętego za dobrą współpracę Konferencji Episkopatu Polski z przedstawicielstwem Stolicy Świętej. Z wdzięcznością wspominał nuncjuszy z czasów pełnienia przez siebie funkcji przewodniczącego KEP - abp. Celestino Migliore oraz abp. Salvatore Pennacchio. Jednocześnie wyraził wdzięczność wszystkim pracownikom Nuncjatury za życzliwą i profesjonalną współpracę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję