Reklama

Z Polski

6 VI 2009 - Lednica

100 tys. młodzieży może przyjechać na Lednicę

Pod hasłem: „Czas i jego znaczenie w życiu chrześcijanina” odbędzie się 6 czerwca XIII Ogólnopolskie Spotkanie Młodzieży nad Lednicą. Spodziewanych jest 100 tys. młodych ludzi - poinformował pomysłodawca lednickich spotkań o. Jan W. Góra OP. „Czas jest największym darem Boga. To jest pierwszy warunek przykazania miłości. Jak nie masz czasu dla drugiego człowieka, to nie jesteś prawdziwym chrześcijaninem” - napisał o. Góra w specjalnym telegramie do młodzieży. Uczestnicy Lednicy chcą rozmawiać o cenie czasu we współczesnym świecie, jego roli w życiu chrześcijanina oraz o relacjach „chronos” - czasu mechanicznego i „kairos” - czasu danego człowiekowi przez Boga. Dlatego symbolem głównego tematu Lednicy będzie brewiarz, rozdawany uczestnikom. - Brewiarz to liturgiczna modlitwa czasu, najlepiej odda to, co ważne w jego chrześcijańskim zrozumieniu - mówi o. Góra. Od kilku miesięcy zbiera on środki na druk brewiarzy. Potrzeba 400 tys. zł. Akcję poparli polscy biskupi, którzy podczas marcowej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie zebrali 7 tys. zł. Z kolei biskup tarnowski Wiktor Skworc wsparł akcję 10 tys. zł ze sprzedaży najstarszego samochodu w kurii.
Udział w spotkaniu potwierdzili m.in. kard Józef Glemp - prymas Polski, kard. Stanisław Ryłko - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich oraz abp Józef Życiński, abp Stanisław Gądecki i abp Henryk Muszyński. Z młodzieżą ma się spotkać także bp Stanisław Budzik, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.

Oficjalna strona internetowa XIII Ogólnopolskich Spotkań Młodych nad Lednicą: www.lednica2000.pl/2009

Zapowiedź

„Zobaczycie, jeszcze tutaj będzie Polska”

Reklama

W tym roku mija 70 lat od mało znanego faktu z życia św. Maksymiliana Marii Kolbego, jakim był lubuski epizod w jego życiu. Chodzi o przeszło 40-dniowy pobyt w niemieckim obozie jenieckim w Amtitz leżącym przed wojną ok. 100 km w głąb III Rzeszy. Franciszkanin trafił tu jesienią 1939 r. wraz z grupą 34 współbraci w czasie swego pierwszego aresztowania. To tu padły prorocze słowa świętego, wypowiedziane na dźwięk dzwonów obwieszczających upadek Warszawy: „Zobaczycie, jeszcze tutaj będzie Polska”. Słowa te niecałe 6 lat później stały się faktem. Dziś Amtitz to Gębice, położone ok. 8 km na wschód od graniczącego z Niemcami Gubina.
Każdego roku we wrześniu, lokalna społeczność na niewielkim placu, miejscu pamięci o obozie, wraz z miejscowym proboszczem z parafii pw. św. Jana od Krzyża w Starosiedlu, organizuje plenerową Mszę św. Wierni pamiętają również o św. Maksymilianie, którego obraz zajmuje tego dnia honorowe miejsce przy polowym ołtarzu.
70. rocznica wybuchu II wojny światowej to symboliczna rocznica. W tym kontekście szczególnego wymiaru nabierają słowa wypowiedziane przez o. Kolbego. Nasz tygodnik, bliski duchowości Szaleńca Niepokalanej, chce włączyć się w te obchody. Chcielibyśmy naszym czytelnikom nie tylko przypomnieć mało znane fakty z drogi męczeństwa wielkiego polskiego męczennika i patrioty. Wydarzenia sprzed 70 lat, poparte autorytetem św. Maksymiliana, mogą i powinny stać się manifestacją patriotyzmu i przywiązania do naszej ojczyzny.

Krzysztof Kunert

Zaproszenie

I Pielgrzymka Wolontariuszy na Jasną Górę

29 maja 2009 r. - piątek
9.00 - Rejestracja uczestników: indywidualnych i grupowych (sala o. A. Kordeckiego)
10.00 - Otwarcie pielgrzymki, powitanie uczestników, wystąpienia zaproszonych gości (sala o. A. Kordeckiego)
11.00 - Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej
12.30 - Sesja tematyczna pt. „Wolontariat XXI wieku”, referaty, prezentacje i świadectwa (sala o. A. Kordeckiego)
14.00 - Zakończenie pielgrzymki
Zaprasza Rada Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej.
Udział w pielgrzymce jest bezpłatny.
Informacje oraz zgłoszenia indywidualne i grupowe:
tel. (SMS): 0-604-227-359
wolontariusze@pielgrzymowanie.pl
W imieniu Organizatorów zaprasza
Grzegorz Nienartowicz

Krótko

Czy Jerzy Buzek zostanie szefem PE? Donald Tusk gwarantuje, że jeżeli PO wygra wybory, to tak się stanie. Opozycja jest sceptyczna. Włoski premier Silvio Berlusconi powiedział nawet, że polski rząd dogadał się z Włochami i szefem PE zostanie Mario Mauro. Rzecznik rządu zdementował tę informację.

Co czwarty Polak, który wyemigrował z kraju po wstąpieniu do UE, ma wyższe wykształcenie. Połowa ma mniej niż 29 lat. Takie dane zebrała KE w raporcie o emigracji w Europie. Specjaliści nazywają to zjawiskiem drenażu mózgów. Młodzi, wykształceni ludzie najczęściej pracują w najniżej płatnych zawodach.

Lech Wałęsa nie zawiesza kontaktów z eurosceptyczną partią Libertas Declana Ganleya. Po kongresie w Rzymie wziął udział w zgromadzeniu partyjnym w Madrycie. Gazety piszą, że Wałęsa dostał 110 tys. euro. Politycy PO, którzy jeszcze niedawno mówili o nim - mąż stanu, teraz coraz ostrzej Wałęsę krytykują.

PiS zapowiada złożenie wniosku o wotum nieufności dla ministra finansów Jacka Rostowskiego, zarzucając mu, że nie walczy z kryzysem. Sam minister inaczej mówi w kraju, a inaczej dla zagranicy. W wywiadzie dla „Financial Timesa” przyznał, że pesymistyczne prognozy KE mogą się sprawdzić.

Prawdopodobnie na początku czerwca trafi do Sejmu społeczny projekt ustawy całkowicie zakazującej stosowania zapłodnienia in vitro.

Wzrost rozwodów powoduje spowolnienie gospodarki - to jedna z tez wygłoszonych podczas ogólnopolskiej konferencji: „Etyka w życiu gospodarczym”, zorganizowanej przez Salezjańską Wyższą Szkołę Ekonomii i Zarządzania w Łodzi. Spotkanie odbywało się po raz czternasty. W tym roku połączone było z obchodami 150-lecia założenia Zgromadzenia Salezjańskiego.

Stuletni krzyż na Giewoncie jest w dobrym stanie, choć odchylił się od pionu o kilkanaście centymetrów - orzekli naukowcy z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, którzy badali zabytkowy krzyż. Najbardziej zaszkodzili mu turyści rozdeptujący jego podstawę. Dlatego Tatrzański Park Narodowy będzie latem ograniczał liczbę osób przebywających na szczycie.

Ponad 120 tys. maturzystów dotarło na Jasną Górę w 36 diecezjalnych pielgrzymkach w tym roku szkolnym - od września 2008 r. do kwietnia 2009 r. Najliczniej przyjechali uczniowie z archidiecezji lubelskiej (12,5 tys.), diecezji kieleckiej (6,9 tys.) oraz płockiej, włocławskiej i archidiecezji przemyskiej - po 6 tys. Statystyka nie obejmuje kilkuset grup szkolnych, które - z różnych powodów - nie włączają się w pielgrzymowanie diecezjalne.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Podano datę uroczystości pogrzebowych bp. Edwarda Janiaka

2021-09-25 20:56

[ TEMATY ]

bp Edward Janiak

KAI

Bp Edward Janiak

Bp Edward Janiak

Uroczystości pogrzebowe zmarłego w czwartek bp. Edwarda Janiaka odbędą się zgodnie z wolą Zmarłego i jego rodziny w środę 29 września we Wrocławiu. Msza św. pogrzebowa zostanie odprawiona w kościele pw. św. Wawrzyńca przy ul. Bujwida, po której nastąpi pogrzeb na miejscowym cmentarzu - poinformował kaliski biskup pomocniczy Łukasz Buzun w komunikacie opublikowanym na stronach diecezji kaliskiej.

Dzień wcześniej, we wtorek 28 września, zostanie odprawiona Msza św. żałobna w intencji śp. biskupa Edwarda Janiaka w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu o godz. 16.00.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję