Reklama

Edukacja najważniejsza

Długofalowym sposobem walki z wykluczeniem finansowym jest odpowiednia edukacja. W Europie podjęto już pewne inicjatywy w tej dziedzinie, skierowane do różnych kategorii wiekowych i grup społecznych

Komisja Europejska utworzyła stronę internetową Dolceta www.dolceta.eu, zapewniającą edukację dorosłych konsumentów - strona ta jest tłumaczona na wszystkie języki urzędowe Unii (na razie z wyjątkiem rumuńskiego i bułgarskiego) i jest dostosowana do potrzeb każdego z rynków krajowych.
Uczniom szkół średnich rozdawana jest książeczka „Europe Diary”, informująca o ich prawach jako konsumentów. Zawiera ona m.in. rozdział dotyczący pieniądza i zadłużenia, w którym wyjaśnia się sposób działania instytucji i produktów finansowych oraz ostrzega przed zagrożeniami płynącymi z nadmiernego zadłużania się.
Zdaniem Parlamentu Europejskiego, rządy krajowe powinny odgrywać kluczową rolę w zapewnieniu edukacji finansowej, należy jednak opracować na szczeblu unijnym podstawowy program edukacyjny w dziedzinie finansów. Program ten winien obejmować wspólne zasady, które mogłyby być stosowane we wszystkich państwach członkowskich, a jednocześnie uwzględniać szczególne wymogi każdego państwa członkowskiego, a następnie być włączony do programu szkolnego. Należy też opracować specjalną strategię zwiększenia wiedzy na temat finansów w różnych grupach społecznych - wśród dzieci w szkołach podstawowych, nastolatków w szkołach średnich, studentów szkół wyższych, dorosłych i emerytów. Państwa członkowskie powinny utworzyć sieć edukacji finansowej, w której uczestniczyłby zarówno sektor rządowy, jak i pozarządowy.
Komisja Europejska ma też zachęcać państwa członkowskie do stworzenia specjalnej formy edukacji finansowej, zaprojektowanej dla klientów zbliżających się do końca kariery zawodowej lub pobierających świadczenia emerytalno-rentowe. Kwestia ta ma kluczowe znaczenie, ponieważ obecne systemy zabezpieczenia społecznego są tworzone w taki sposób, by ryzyko ponosili obywatele, a nie państwa. Istnieje też pomysł utworzenia linii budżetowej, dotyczącej organizacji programów edukacji finansowej na szczeblu unijnym oraz przeznaczenia środków finansowych na kampanie medialne zwiększające wiedzę konsumentów na temat problemów wynikających z niskiego poziomu wiedzy finansowej w UE - zwłaszcza by przeciwdziałać negatywnym skutkom publikowanych w mediach reklam, zachęcających do korzystania z rozmaitych „okazji” finansowych.
Im większą wiedzę mają klienci, tym lepsze decyzje są w stanie podejmować, umiejąc krytycznie ocenić przedstawioną im ofertę, oraz lepiej zrozumieć przekazane im informacje. Osoby, które zdobyły jakiekolwiek wykształcenie w kwestiach finansowych, znacznie częściej podejmują działalność finansową. Ponadto wyższy poziom edukacji finansowej może zachęcić także klientów o niższych dochodach do oszczędzania i planowania przyszłości. Edukacja finansowa, poza indywidualnymi korzyściami obywateli, może też przynieść korzyści gospodarce jako całości, przyczyniając się do stabilizacji finansowej, pomagając klientom w wyborze odpowiednich produktów i usług, a w efekcie prowadząc do obniżenia liczby niespłaconych kredytów oraz wyboru bardziej zróżnicowanych i przez to bezpieczniejszych oszczędności i inwestycji. Obywatele, którzy nabierają pewności w inwestowaniu, mogą zapewnić dodatkową płynność rynków kapitałowych.

redakcja@gb.pl

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Polka pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame: efekt tego co już zrobiliśmy cieszy

2021-09-24 07:18

[ TEMATY ]

katedra Notre‑Dame

Adobe Stock

Katedra Notre Dame

Katedra Notre Dame

Nasza praca ma głęboki sens, ponieważ obcujemy z oryginalnymi materiałami i odbudowujemy dzieło o najpiękniejszych proporcjach konstruowane dla Boga, co widać w każdym szczególe katedry. Polscy konserwatorzy zabytków wyróżniają się we Francji wiedzą z zakresu chemii i historii sztuki – mówi PAP Felicja Lamprecht, restauratorka zabytków pracująca przy odbudowie katedry Notre Dame.

„Nad rekonstrukcją XIX-wiecznych malowideł ściennych w kaplicy Św. Ferdynanda w katedrze Notre Dame w Paryżu pracujemy od września 2020 r. i można powiedzieć, że efekt naszej pracy cieszy. Kaplica została skończona i wygląda przecudnie. Jest jasna i rozświetlona” – mówi Lamprecht.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję