Reklama

Z Polski

Mówi bp Edward Janiak

Prawo, które szkodzi pielgrzymom

O zdanie na temat bulwersującego opinię publiczną słynnego rozporządzenia szefa MSWiA Grzegorza Schetyny, które nakłada na organizatorów pielgrzymek obowiązek kosztownego szkolenia porządkowych, poprosiliśmy bp. Edwarda Janiaka - przewodniczącego Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski.
„W rozporządzeniu MSWiA z 18 lipca 2008 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym pojawiły się zapisy, które znacząco ograniczają lub nawet mogą sparaliżować ruch pątniczy w Polsce. Dokument podpisany przez wicepremiera Grzegorza Schetynę zakłada obowiązkowe, płatne szkolenia dla osób odpowiedzialnych za utrzymanie porządku podczas pielgrzymek, a także procesji i konduktów pogrzebowych. Całość kosztów mają ponosić porządkowi, którzy dotychczas jako wolontariusze amatorzy opiekowali się pielgrzymami. Obecnie jednorazowa odpłatność za kurs to ok. 500 zł, zaś szkolenie musi być powtarzane co dwa lata.
Wobec powyższych danych rodzi się pytanie: Czy nie jest to pierwszy krok do zlikwidowania ruchu pielgrzymkowego w Polsce? Bo czemu służy wyciąganie pieniędzy od osób, które każdego roku całkowicie za darmo pracują na rzecz bliźnich? Sprawa ta bulwersuje tym bardziej, że wielu z nich ma wieloletnie doświadczenie, wielu też było już szkolonych przez policję. Ale to niejedyne mankamenty rozporządzenia. Istnieje także realne zagrożenie załamania się ruchu pielgrzymkowego w bieżącym roku. Niewykonalne czasowo jest bowiem zorganizowanie i przeprowadzenie setek szkoleń i egzaminów dla tysięcy osób w tak krótkim czasie. W kontekście jawnie szkodzącego pielgrzymkom prawa można postawić także pytania ogólniejszej natury. Dlaczego rządzący nie zauważają, że fenomen pielgrzymkowy w naszym kraju jest wyraźnym, prospołecznym przejawem życia narodu, któremu trzeba bardziej pomagać niż przeszkadzać? Dlaczego władze nie liczą się z wielowiekową tradycją pątniczą, która przez lata służyła nie tylko rozwojowi życia religijnego, ale także stanowiła wyraz jedności narodu, o czym doskonale wiedzieli np. zaborcy?
Pozostaje nadzieja, że w rozporządzeniu MSWiA, które w opinii wielu jest groźniejsze od restrykcji komunistycznych, nie kryje się próba zlikwidowania pieszego ruchu pątniczego w naszym kraju”.

Reklama

Proces beatyfikacyjny

Kard. Levada i abp Amato przy grobie ks. Popiełuszki

Kard. William Joseph Levada - prefekt Kongregacji Nauki Wiary i abp Angelo Amato - prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych modlili się 19 maja przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki na warszawskim Żoliborzu. Watykańscy hierarchowie zwiedzili również muzeum poświęcone legendarnemu kapelanowi „Solidarności”. W rozmowie z dziennikarzami abp Amato zapewnił, że proces beatyfikacyjny ks. Popiełuszki jest w dobrym punkcie, ale zastrzegł: - Musimy postępować według określonych procedur. Kiedy wszystko będzie gotowe, będziemy mogli cieszyć się z wyniesienia na ołtarze waszego wielkiego bohatera narodowego i bohatera Kościoła. Również kard. Levada wyraził nadzieję na szybką beatyfikację kapelana „Solidarności”: - Mogę tylko ufać, że beatyfikacja ks. Popiełuszki będzie bardzo rychła.

Laureaci

Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka

Kapituła LXII Nagrody im. Włodzimierza Pietrzaka, obradująca 14 maja we Włocławku pod przewodnictwem bp. Wiesława Meringa, przyznała nagrodę specjalną Edycji św. Pawła - za nowy przekład Pisma Świętego z bogatym komentarzem oraz miesięcznikowi „List do Pani” - za propagowanie chrześcijańskiej wizji małżeństwa i rodziny. Przyznano również nagrodę naukową. W tym roku jej laureatem został ks. prof. Piotr Nitecki. Nagrodę artystyczną Kapituła przyznała prof. Stanisławowi Moryto - „za muzykę inspirowaną treściami religijnymi i nadanie jej doskonałego artystycznego kształtu”. Laureatem nagrody zagranicznej został ks. prał. Władysław Wyszowadzki - za postawę patriotyczną oraz posługę religijno-kulturową w środowiskach polonijnych Wielkiej Brytanii. Uroczystość wręczenia nagród odbędzie się 24 czerwca.

Krótko

Prezydent Lech Kaczyński wygłosił 22 maja orędzie sejmowe dotyczące obecnego kryzysu. Powiedział m.in.: - Cały świat przeżywa kryzys finansowy i gospodarczy w rozmiarach niespotykanych od dziesięcioleci. Oczywiste jest, że czeka nas poważne spowolnienie. W imieniu narodu czuję się zobowiązany zadać pytanie: jaka jest naprawdę sytuacja gospodarcza w Polsce? Pytam: co rząd zamierza uczynić w obliczu kryzysu?

Nową ustawę medialną Sejm przegłosował 21 maja. „Za” były PO, PSL i SLD. Najważniejsze zmiany to likwidacja abonamentu i wprowadzenie dotacji budżetowej na programy, które realizują misję, oraz powiększenie KRRiTV z 5 do 7 członków wybieranych przez Sejm, Senat i Prezydenta.

W sobotę 6 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie odbędzie się wielkie czuwanie modlitewne z udziałem katolickich ruchów i wspólnot. 7 czerwca będzie obchodzony II Dzień Dziękczynienia.

Nic nie wyszło z debaty premier - związkowcy. Powodem była chęć instrumentalizacji dyskusji ze strony centrum rządowego, które zaprosiło do debaty członków nieliczących się związków działających w gdańskiej stoczni. Solidarność i OPZZ odmówiły udziału w dyskusji na narzuconych im warunkach. Premier spotkał się więc tylko z przedstawicielami małych związków, a większość ludzi, zamiast słuchać nudnych wywodów premiera, wolała oglądać w telewizji seriale.

Sopocianie poparli w referendum Jacka Karnowskiego, byłego polityka PO, podejrzanego o korupcję. Za pozostawieniem na urzędzie opowiedziało się ponad 62 proc. uczestników referendum. Wzięło w nim udział więcej niż trzy piąte uprawnionych do głosowania, więc jest ważne.

Po raz pierwszy od dłuższego czasu Samoobrona przekroczyła w sondażach 5-procentowy próg wyborczy. Andrzej Lepper się cieszy, ale nie do końca. Zmieniona niedawno konstytucja zakazuje startować w wyborach osobom skazanym.

Trybunał Konstytucyjny zajął się sporem kompetencyjnym między prezydentem a premierem. TK uznał, że prezydent może jeździć na szczyty UE, ale stanowisko Polski wypracowuje rząd, a prezentuje premier.

PiS zwrócił się do Grzegorza Dolniaka z PO o udostępnienie spotu tej partii z kampanii wyborczej w 2007 r. Partia Jarosława Kaczyńskiego chciała przypomnieć, co obiecywała Platforma. Dolniak nie zgodził się.

Dzień Modlitw za Kościół w Chinach obchodzono 24 maja w całym Kościele, również w Polsce.

Mija 100 lat od organizacji w Częstochowie w 1909 r. Wystawy Przemysłu i Rolnictwa, która stała się jednym z największych wydarzeń społeczno-gospodarczych w Polsce przed I wojną światową. W głównych obchodach jubileuszowych, które miały miejsce 22 maja, wziął udział prezydent Lech Kaczyński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Edykt w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

2022-11-26 14:00

[ TEMATY ]

bp Tadeusz Lityński

s. Iwona Król

edykt

Kamil Krasowski

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Biskup Diecezjalny Tadeusz Lityński wydał edykt, zachęcający wiernych do przekazania jakichkolwiek dokumentów, pism, zdjęć, pamiątek lub wiadomości dotyczących Siostry M. Iwony Król. Publikujemy pełny tekst dokumentu.

Edykt Bpa Tadeusza Lityńskiego w sprawie beatyfikacji Siostry M. Iwony Król

CZYTAJ DALEJ

Jasna Góra: Dzień skupienia dla diakonów stałych

2022-11-26 14:58

[ TEMATY ]

Jasna Góra

diakonat stały

Karol Porwich/Niedziela

Dzień skupienia przed nowym rokiem liturgicznym przeżywali dziś na Jasnej Górze diakoni stali. - Powierzamy się Maryi, umacniamy się w miłości do Boga, Kościoła, w służbie bliźnim - podkreślali. Na mocy święceń diakoni stali są duchownymi, ale utrzymują się z pracy zawodowej, mogą mieć rodziny (założone przed święceniami). Mogą udzielać sakramentu chrztu, udzielać Komunii świętej, błogosławić małżeństwa czy wygłaszać kazania. Swoje powołanie realizują także angażując się w dzieła charytatywne. W Polsce jest ich ponad 80.

Opiekę nad nimi sprawuje bp Rudolf Pierskała, który przewodniczył dziś Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję