Reklama

"Gaudeamus Igitur" w Akademii Polonijnej

Rektor, profesorowie i studenci Akademii Polonijnej w Częstochowie rozpoczęli kolejny rok akademicki Mszą św. koncelebrowaną, która miała miejsce 13 października br. w Kaplicy Cudownego Obrazu na Jasnej Górze. Następnego dnia uroczystości związane z inauguracją roku akademickiego 2002/2003 odbywały się już w Centrum Kongresowym Akademii. Rozpoczęto je wysłuchaniem utworu Gaude Mater, a następnie odegrano Hymn Państwowy. Z powodu obecności wśród zaproszonych gości ambasadora Królestwa Belgii w Polsce, Neve de Mevergines´a, odegrano również Hymn Królestwa Belgii. Otworzył uroczystość i powitał zgromadzonych rektor Akademii Polonijnej, ks. prof. dr Andrzej Kryński. Kolejnymi mówcami byli Ryszard Kaczorowski, b. prezydent RP oraz wspomniany już Ambasador Królestwa Belgii. W wystąpieniach mówcy podkreślali wagę szkolnictwa wyższego w dobie intensywnego rozwoju myśli ludzkiej i znaczenie formacji ewangelicznej młodego pokolenia, w kontekście różnego rodzaju zagrożeń podstawowych wartości katolickich. Szczególnie przeżywana przez wszystkich była immatrykulacja studentów. Następnym punktem uroczystości były wystąpienia prorektorów uczelni, którzy wręczyli akty stypendialne i dyplomy zagraniczne oraz przekazali informacje na temat współpracy Akademii z ośrodkami akademickimi znajdującymi się poza granicami naszego kraju. Wręczone również zostały okolicznościowe medale Akademii Polonijnej. Przedstawiciele władz samorządowych przekazali pracownikom i studentom życzenia oraz obietnicę współpracy dla dobra miasta i regionu. Wykład inauguracyjny Globalizacja i solidarność: wyzwania dla szkolnictwa wyższego wygłosił prof. dr Leonce Bekemans. Inaugurację zakończył uroczysty koncert i pamiątkowa fotografia.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

Prymas Polski: kryzys wykorzystywania seksualnego dotyczy istoty wspólnoty Kościoła

2021-09-22 11:26

[ TEMATY ]

pedofilia

abp Wojciech Polak

Episkopat.news,

Kryzys spowodowany wykorzystywaniem seksualnym małoletnich dotyka istoty wspólnoty Kościoła - powiedział dziś w Warszawie abp Wojciech Polak. - W skrzywdzonym człowieku został sprofanowany Bóg - podkreślił Prymas Polski, dodając, że skuteczna ochrona małoletnich wymaga współpracy wszystkich, którzy tworzą Kościół.

Delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży przemawiał na zakończenie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”, która odbywała się w Warszawie. W spotkaniu uczestniczyli świeccy i duchowni z 20 krajów Europy.

CZYTAJ DALEJ

Polichromie w Nidku pięknieją

2021-09-22 16:55

[ TEMATY ]

prace konserwatorskie

polichromie

Ks. dr Szymon Tracz

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Polichromia na stropie nawy kościoła w Nidku.

Drugi etap prac w kościele w Nidku został zakończony.

Ten etap obejmował prace konserwatorsko-restauratorskie polegające głównie na odczyszczeniu i uzupełnieniu dekoracji malarskich pokrywających nawę i strop we wnętrzu zabytkowego drewnianego kościoła Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Polichromię wykonał w 1877 roku malarz Jan Imitowski z Oświęcimia, co potwierdza sygnatura, jaką konserwatorzy odkryli na globie ziemskim znajdującym się na stropie w prezbiterium.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję