Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Otwórzmy swoje serca na Boga, abyśmy mogli kochać bliźnich

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 28b-34.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Piątek, 17 marca 2023. Św. Patryka, biskupa, wsp. dow. Wielki Post.

• Oz 14, 2-10 • Ps 81, 6c-8a.8bc-9.10-11ab.14.17 • Mk 12, 28b-34

Jeden z uczonych w Piśmie zbliżył się do Jezusa i zapytał Go: «Które jest pierwsze ze wszystkich przykazań?» Jezus odpowiedział: «Pierwsze jest: „Słuchaj, Izraelu, Pan, Bóg nasz, Pan jest jedyny. Będziesz miłował Pana, Boga swego, całym swoim sercem, całą swoją duszą, całym swoim umysłem i całą swoją mocą”. Drugie jest to: „Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego”. Nie ma innego przykazania większego od tych». Rzekł Mu uczony w Piśmie: «Bardzo dobrze, Nauczycielu, słusznieś powiedział, bo Jeden jest i nie ma innego prócz Niego. Miłować Go całym sercem, całym umysłem i całą mocą i miłować bliźniego jak siebie samego daleko więcej znaczy niż wszystkie całopalenia i ofiary». Jezus widząc, że rozumnie odpowiedział, rzekł do niego: «Niedaleko jesteś od królestwa Bożego». I nikt już nie odważył się więcej Go pytać.

Bóg powinien zawsze zajmować najbardziej wzniosłe miejsce w życiu człowieka. Nie ma takiej miłości, która mogłaby rywalizować z miłością do Boga. Jezus podkreśla, że Boga powinniśmy kochać bardziej, niż siebie samych, a bliźniego jak siebie samego. Tak więc życie w pełni dotyczy najpierw Boga, a potem innych ludzi. Rzeczy materialnych nawet się nie wspomina. Ważny jest Bóg i ważni są ludzie. Jednak, kiedy się rozejrzymy dookoła, to zauważymy, że w życiu jest zupełnie odwrotnie. Rzeczy stają się ważniejsze od ludzi i Boga. Porządek: rzeczy – ludzie – Bóg staje się typowy dla dzisiejszego świata. Wielu chrześcijan znalazło się pod wpływem tego poglądu i żyje w ten sposób, chociaż nadal nazywa siebie chrześcijanami. To są chrześcijanie, którzy żyją zewnętrzną religijnością, chociaż Jezus wyraźnie mówi, że miłość do Boga i bliźniego jest ponad wszystkimi zewnętrznymi formami religijności. Prawdziwi wierni nie próbują zewnętrzną pobożnością oszukać Boga, swoich bliźnich ani siebie samych. Świadomi tego, że Bóg ma wgląd w serce i wnętrze, przychodzą, aby ich oczyścił z grzechów i obdarzył łaską, aby mogli żyć dla Bożej chwały. Otwórzmy swoje serca na Boga, abyśmy mogli kochać drogich bliźnich. I nie tylko ich, ale i nieprzyjaciół, bo Boża miłość nie zna granic. Nie stawiajmy więc sobie granic.

Reklama

K.M.P.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-17 12:37

Ocena: +25 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bóg chce każdego z nas powierzyć św. Józefowi

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

fot. Mirek Krajewski

Rozważania do Ewangelii Mt 1, 16.18-21.24a.

Poniedziałek, 20 marca 2023. Św. Józefa, Oblubieńca NMP , uroczystość. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

Dawid Kubacki przekazał najnowsze informacje o stanie zdrowia żony

2023-03-25 14:08

[ TEMATY ]

Dawid Kubacki

instagram/Dawid Kubacki

Polski skoczek Dawid Kubacki przekazał w sobotę najnowsze informacje o stanie zdrowia żony. Marta jest stabilna i każdy dzień przynosi jakiś postęp - napisał na Instagramie.

Dawid Kubacki wycofał się z zawodów Pucharu Świata w norweskim Vikersund, a przyczyną decyzji była choroba małżonki. Wicelider PŚ poinformował, że nie wystąpi w pozostałych zawodach cyklu w sezonie 2022/2023.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek apeluje o świadectwo nadziei i radości Jezusa

2023-03-26 12:38

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do dawania świadectwa nadziei i radości Jezusa, także w obliczu przezywanych trudności zachęcił Ojciec Święty przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii czytanego w V niedzielę Wielkiego Postu roku A (J 11, 1-45), ukazującego scenę wskrzeszenia Łazarza. Wskazał, że przesłanie tego tekstu mówi, iż Jezus daje życie nawet wtedy, gdy zdaje się, że nie ma już żadnej nadziei. „Jezus mówi nam dzisiaj, że tak nie jest, że w tych chwilach nie jesteśmy sami, wręcz przeciwnie, że właśnie w tych chwilach On staje się bliższym niż kiedykolwiek, aby na nowo obdarzyć nas życiem” – podkreślił Franciszek. Dodał, że Pan Jezus pragnie, abyśmy nie byli więźniami cierpienia, aby nie umarła w nas nadzieja.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję