Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Bóg chce każdego z nas powierzyć św. Józefowi

Rozważania do Ewangelii Mt 1, 16.18-21.24a.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

fot. Mirek Krajewski

Poniedziałek, 20 marca 2023. Św. Józefa, Oblubieńca NMP , uroczystość. Wielki Post

• 2 Sm 7, 4-5a.12-14a.16 • Ps 89, 2-3.4-5.27 i 29 • Rz 4, 13.16-18.22 • Mt 1, 16.18-21.24a

Jakub [był] ojcem Józefa, męża Maryi, z której narodził się Jezus, zwany Chrystusem. Z narodzeniem Jezusa Chrystusa było tak. Po zaślubinach Matki Jego, Maryi, z Józefem, wpierw nim zamieszkali razem, znalazła się brzemienną za sprawą Ducha Świętego. Mąż Jej, Józef, który był człowiekiem sprawiedliwym i nie chciał narazić Jej na zniesławienie, zamierzał oddalić Ją potajemnie. Gdy powziął tę myśl, oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: « Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z D ucha Świętego jest to, co się w N iej poczęło. Porodzi Syna, któremu nadasz imię Jezus, On bowiem zbawi swój lud od jego grzechów ». Zbudziwszy się ze snu, Józef uczynił tak, jak mu polecił anioł Pański.

Dziś, kiedy wspominamy św. Józefa, prośmy go o wstawiennictwo. Potrzebujemy go jako naszego duchowego ojca. Jezus, żyjąc w ukryciu trzydzieści lat, spędził wiele z nich we wspólnocie ze swoimi świętymi rodzicami. Jego postępy w mądrości, latach i łasce u Boga i u ludzi (Łk 2, 52) miały miejsce w Świętej Rodzinie. Święty Józef pełnił funkcję ojca, który Jezusa miał karmić, ubierać i uczyć Prawa i rzemiosła. Pierwszych modlitw Jezus z pewnością nauczył się od swoich rodziców. Również w warsztacie Józef uczył Jezusa pracować. Chociaż żadne z jego słów nie zostało zapisane w Piśmie Świętym, to z pewnością Jezus mówił podobnie do jego ziemskiego ojca. Używał tych samych potocznych słów i mówił z tym samym akcentem co św. Józef. Wszechmogący Bóg w swojej świętej woli postanowił swojego najdroższego Syna powierzyć Świętemu Józefowi. My – wierzący – powinniśmy w tym zauważyć, jak Bóg chce każdego z nas powierzyć Józefowi, aby nas wspierał, uczył jak żyć w świętości i prawości oraz jak żyć w niebie. Oddajmy się w ręce naszego duchowego ojca, aby przybliżył nas do swojego Syna. Święty Józefie, patronie Kościoła Świętego, módl się za nami!

Reklama

I.O.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-17 15:42

Ocena: +26 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wtedy zawołasz, a Pan odpowie

Niedziela Ogólnopolska 6/2017, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

itakdalee/Fotolia.com

W nauczaniu proroków Starego Testamentu wiele miejsca zajmują wezwania do zaprowadzania sprawiedliwości społecznej. Prorok Izajasz woła: „Dziel swój chleb z głodnym, do domu wprowadź biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziej i nie odwracaj się od współziomków”. Rozpoznajemy uczynki miłosierdzia względem ciała, których praktykowanie w naszych czasach pozostaje tak samo ważne jak w starożytności. Wezwania proroka są motywowane nagrodą od Boga. Uczynki miłosierdzia budują nie tylko solidarność między ludźmi, lecz również nasze więzi z Bogiem. Mają wartość zasługującą i sprawiają, że życie dobroczyńcy nabiera prawdziwego blasku, gdyż staje się światłem, które „wzejdzie jak zorza”. Gdy on sam znajdzie się w ciężkiej potrzebie, której ludzie nie są w stanie sprostać, wtedy przekona się o pomocnej obecności Boga: „Oto jestem!”. Psalmista zapewnia, że sprawiedliwy „nie przelęknie się złej nowiny, bo jego mocne serce zaufało Panu”.

CZYTAJ DALEJ

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

2023-03-24 12:08

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock

Miłość uwalnia z różnych więzów, zniewoleń. Wiąże ludzi z sobą. Buduje pokój i zgodę.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

Wielki Post odkryty na nowo

2023-03-26 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

#NiezbędnikWielkopostny

Karol Porwich/Niedziela

Wiele związanych z Wielkim Postem tradycji i zwyczajów oraz obrzędów liturgicznych pozostaje dla nas niezrozumiałych, gdyż proces ich kształtowania się trwał przez wieki. Niektóre z nich miały swoje źródło w konkretnych okolicznościach historycznych, dziś już zapomnianych, inne wywodzą się z przebogatej nierzadko symboliki często już nieczytelnej dla współczesnego człowieka.

Wielki Post to szczególny czas nawrócenia i przemiany. Trwa od Środy Popielcowej do Wielkiego Czwartku, a dokładnie do Mszy Wieczerzy Pańskiej wyłącznie. Msza Wieczerzy Pańskiej należy już bowiem do Triduum Paschalnego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję