Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Poniedziałek, 27 marca 2023. Wielki Post

• Dn 13, 41c-62 • Ps 23, 1b-3a.3b-4.5.6 • J 8, 1-11

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Wszystek lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał. Wówczas uczeni w P iśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją na środku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, kobietę tę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?». Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, nachyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?». A ona odrzekła: «Nikt, Panie!». Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz».

Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz! Jezus nie oskarża i nie potępia. Nie zależy Mu na ukaraniu, ale na zbawieniu człowieka. Broni kobiety, którą chciano ukarać śmiercią. „Puszcza ją” wolno, zachęcając, aby szła dalej w życie, zerwawszy z tym, co ją niszczy. Nie oskarża i nie potępia. Tym, któremu zależy na potępieniu, jest szatan. Widać to choćby w historii Hioba, którego szatan (za przyzwoleniem Boga) wystawia na próbę z zamiarem udowodnienia jego słabości (Hi 1, 9nn; Hi 2, 4nn). Podobnie jest w wizji proroka Zachariasza, któremu Bóg ukazuje arcykapłana Jozuego, stojącego przed aniołem Pańskim, a po jego prawicy stał szatan oskarżając go (Za 3, 1). Wizja Księgi Apokalipsy zwraca uwagę, że diabeł dniem i nocą oskarża człowieka przed Panem i Stwórcą (Ap 12, 10). Szatan jest oskarżycielem, Bóg – obrońcą. Jeśli tylko człowiek na to pozwala, Pan go oczyszcza, uwalnia od winy, ocala od wiecznej zagłady. Jaka jest moja postawa? Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych? Koncentruję się na dobru czy złu? O czym najczęściej myślę i mówię – czy o tym, co nie wychodzi, o porażkach, o złu i grzechu, czy o dobru, szansach, sensie? Czy potrafię przynajmniej tak samo często myśleć i mówić o pozytywach, jak o negatywach? Oskarżam i potępiam, czy staram wspierać siebie i innych ku dobremu? Do kogo jestem bardziej podobny w mojej postawie – do oskarżyciela czy zbawiciela?

Reklama

J.G.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-18 10:31

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie z powodu Jezusa

Niesamowity paradoks kryje się w środku dzisiejszej Ewangelii: „Ten, kto znajduje swoje życie, straci je; ten zaś, kto traci swoje życie z mojego powodu, znajduje je”.

Można pewnie to zdanie rozumieć i tłumaczyć na wiele sposobów. My spróbujmy zauważyć w nim pewną konieczną sekwencję wydarzeń zbawczych, do których jesteśmy zaproszeni. Pochylmy się nad trzema momentami.

CZYTAJ DALEJ

Ja jestem zmartwychwstaniem i życiem

2023-03-24 12:08

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe.Stock

Miłość uwalnia z różnych więzów, zniewoleń. Wiąże ludzi z sobą. Buduje pokój i zgodę.

Słowa Ewangelii według Świętego Jana

CZYTAJ DALEJ

Redaktor naczelny „Niedzieli”: potrzebujemy wierności, cierpliwości i wytrwałości

2023-03-26 21:12

[ TEMATY ]

Niedziela

Ks. Jarosław Grabowski

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

– Tak bardzo potrzebujemy w naszych zagmatwanych czasach wierności, cierpliwości i wytrwałości – powiedział ks. Jarosław Grabowski. Redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela” poprowadził 26 marca rozważanie podczas Apelu Jasnogórskiego.

Za św. Janem Pawłem II powtórzył, że elementami wierności są: poszukiwanie, przyjęcie wezwania Bożego, harmonia i zgodność życia z przyjętą wiarą, nawet za cenę niezrozumienia i prześladowania.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję