Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych?

Rozważania do Ewangelii J 8, 1-11.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 27 marca 2023. Wielki Post

• Dn 13, 41c-62 • Ps 23, 1b-3a.3b-4.5.6 • J 8, 1-11

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus udał się na Górę Oliwną, ale o brzasku zjawił się znów w świątyni. Wszystek lud schodził się do Niego, a On, usiadłszy, nauczał. Wówczas uczeni w P iśmie i faryzeusze przyprowadzili do Niego kobietę, którą pochwycono na cudzołóstwie, a postawiwszy ją na środku, powiedzieli do Niego: «Nauczycielu, kobietę tę dopiero pochwycono na cudzołóstwie. W Prawie Mojżesz nakazał nam takie kamienować. A Ty co mówisz?». Mówili to wystawiając Go na próbę, aby mieli o co Go oskarżyć. Lecz Jezus, nachyliwszy się, pisał palcem po ziemi. A kiedy w dalszym ciągu Go pytali, podniósł się i rzekł do nich: «Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci na nią kamień». I powtórnie nachyliwszy się, pisał na ziemi. Kiedy to usłyszeli, wszyscy jeden po drugim zaczęli odchodzić, poczynając od starszych. Pozostał tylko Jezus i kobieta, stojąca na środku. Wówczas Jezus, podniósłszy się, rzekł do niej: «Niewiasto, gdzież oni są? Nikt cię nie potępił?». A ona odrzekła: «Nikt, Panie!». Rzekł do niej Jezus: «I Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz».

Ja ciebie nie potępiam. – Idź, a od tej chwili już nie grzesz! Jezus nie oskarża i nie potępia. Nie zależy Mu na ukaraniu, ale na zbawieniu człowieka. Broni kobiety, którą chciano ukarać śmiercią. „Puszcza ją” wolno, zachęcając, aby szła dalej w życie, zerwawszy z tym, co ją niszczy. Nie oskarża i nie potępia. Tym, któremu zależy na potępieniu, jest szatan. Widać to choćby w historii Hioba, którego szatan (za przyzwoleniem Boga) wystawia na próbę z zamiarem udowodnienia jego słabości (Hi 1, 9nn; Hi 2, 4nn). Podobnie jest w wizji proroka Zachariasza, któremu Bóg ukazuje arcykapłana Jozuego, stojącego przed aniołem Pańskim, a po jego prawicy stał szatan oskarżając go (Za 3, 1). Wizja Księgi Apokalipsy zwraca uwagę, że diabeł dniem i nocą oskarża człowieka przed Panem i Stwórcą (Ap 12, 10). Szatan jest oskarżycielem, Bóg – obrońcą. Jeśli tylko człowiek na to pozwala, Pan go oczyszcza, uwalnia od winy, ocala od wiecznej zagłady. Jaka jest moja postawa? Jakim „okiem” patrzę na siebie i innych? Koncentruję się na dobru czy złu? O czym najczęściej myślę i mówię – czy o tym, co nie wychodzi, o porażkach, o złu i grzechu, czy o dobru, szansach, sensie? Czy potrafię przynajmniej tak samo często myśleć i mówić o pozytywach, jak o negatywach? Oskarżam i potępiam, czy staram wspierać siebie i innych ku dobremu? Do kogo jestem bardziej podobny w mojej postawie – do oskarżyciela czy zbawiciela?

Reklama

J.G.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-18 10:31

Ocena: +28 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

EDK… znaczy ekstremalnie

Przed pięcioma laty po raz pierwszy w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej odbyła się Ekstremalna Droga Krzyżowa. Przybyło tras, przybyło ekstremalnych pątników, nie zmieniło się jedno. Gdzieś poza granicami zmęczenia i bólu można spotkać Jezusa.

Organizatorzy podkreślają, że EDK to wydarzenie duchowe, a nie tylko religijne. Dotyka duszy i dlatego dotyczy każdego człowieka. Co ważne na EDK nikogo nie zapytają czy chodzi do kościoła ani czy jest religijny. Ważne jest nie to kim jesteś, ale to, kim możesz się stać. To próba wyjścia w stronę Jezusa dla każdego, niezależnie od jego dotychczasowej drogi.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Wiara to fakty, nie teoria

2024-04-11 20:34

[ TEMATY ]

rozważania

ks. Marek Studenski

Mat.prasowy

Jak realne i namacalne może być doświadczenie żywego Boga? Chcę podzielić się świadectwami ludzi, którzy DOŚWIADCZYLI, że wiara nie jest tylko zbiorem teoretycznych nauk, ale żywą obecnością, którą można doświadczyć na własnej skórze.

Opowiem o siostrze Wilbirg Heumel, która miała za zadanie wybić z głowy powołanie zakonne swojej przyjaciółce. Opowiem również o księdzu prałacie Janie Sopickim, który w godzinę śmierci dał świadectwo życia przepełnionego łaską i obecnością Chrystusa. Wreszcie opowiem o dziecięcym doświadczeniu jednego z kapłanów, który po rozbiciu żyrandola modlił się gorąco i wytrwale o cud. Jak zaowocowała jego modlitwa - zapraszam, posłuchajcie.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Dzień Dobra i piknik Caritas

2024-04-14 18:16

Paweł Wysoki

W sobotnie popołudnie, 13 kwietnia, pl. Teatralny przy Centrum Spotkania Kultur w Lublinie tętnił życiem. Za sprawą pikniku rodzinnego, zorganizowanego przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej, mieszkańcy miasta i przyjezdni goście mogli poznać kościelną organizację charytatywną oraz doświadczyć radości niesienia pomocy bliźnim i wzajemnego obdarowania miłością.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję