Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy uczestnicząc w Eucharystii naprawdę w Niej uczestniczymy całym sobą, umysłem, sercem?

Rozważania do Ewangelii J 8, 51-59.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Czwartek, 30 marca 2023. Wielki Post

• Rdz 17, 3-9 • Ps 105, 4-5.6-7.8-9 • J 8, 51-59

Jezus powiedział do Żydów: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wieki». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: „Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”. Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”, ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję. Abraham, ojciec wasz, rozradował się z tego, że ujrzał mój dzień, ujrzał go i ucieszył się». Na to rzekli do Niego Żydzi: «Pięćdziesięciu lat jeszcze nie masz, a Abrahama widziałeś?» Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Zanim Abraham stał się, Ja jestem». Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni.

To już ostatni zwykły czwartek przez świętami zmartwychwstania Pańskiego. Kolejny czwartek, to już Wielki, a więc początek Triduum Paschalnego. Do świąt Wielkiej Nocy pozostało jeszcze tylko niewiele ponad tydzień. Zatem czasu mało, więc warto jeszcze dokończyć porządki, zarówno w naszych sercach, jak i na zewnątrz w naszym otoczeniu. Trzeba zadbać o to, aby na święta wszystko było gotowe, byśmy potem mogli je spędzić w obecności Jezusa – Księcia Pokoju, wspólnie z bliskimi – siostrami, braćmi. Śledząc kolejno bieg wydarzeń, opisanych w Nowym Testamencie, można zauważyć, że początkowo Jezus chodził i nauczał bez większych przeszkód, a potem coraz częściej dochodziło do konfliktów z Żydami. W końcu konflikty stały się tak ostre, że, jak mówi dzisiejsza Ewangelia: Porwali więc kamienie, aby je rzucić na Niego. Jezus jednak ukrył się i wyszedł ze świątyni. Zobaczmy więc, co spowodowało taką ostrą reakcję słuchaczy Jezusa. Co takiego chciał im przekazać – a ponieważ Jego nauka jest ponadczasowa – to co też nam Jezus chce przekazać? Czy przyjmiemy Jego naukę z pokorą, czy wywoła ona w nas bunt, podobnie jak niegdyś u Żydów? Przecież i w dzisiejszych czasach wielu buntuje się przeciw stanowisku Kościoła w różnych sprawach, a więc tak naprawdę buntuje się przeciw nauczaniu Jezusa. W dzisiejszej Ewangelii Jezus mówi: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Jeśli kto zachowa moją naukę, nie zazna śmierci na wiek». Rzekli do Niego Żydzi: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. Abraham umarł i prorocy, a Ty mówisz: „Jeśli kto zachowa moją naukę, ten śmierci nie zazna na wieki”». Myślę, że większość z nas uważa, że zna naukę Jezusa, że ją zachowuje, więc chyba słusznie jesteśmy przekonani, że nie zaznamy śmierci, będziemy żyć wiecznie, że będziemy zbawieni i spotkamy się w niebie, mimo że czasem grzeszymy. Jezus pozostawił nam w swoim Kościele sakramenty święte. Tylko czy z nich należycie, tzn. zgodnie z nauką Chrystusa, korzystamy? Czy mamy odwagę stanąć w prawdzie Ewangelii przed sobą, przed Panem Bogiem, przed kapłanem w konfesjonale? Czy uczestnicząc w Eucharystii naprawdę w Niej uczestniczymy całym sobą, umysłem, sercem, wolą? Czy przyjmując Komunię Świętą, zawsze staramy się przyjąć Jezusa jak kogoś bardzo bliskiego, kochanego, a zarazem wielkiego Boga, godnego chwały i czci? Czy potem Eucharystia ma wpływ na nasze życie codzienne?

Reklama

Wracając do Ewangelii, czytamy dalej o reakcji Żydów na omawiane przed chwilą słowa Jezusa: «Teraz wiemy, że jesteś opętany. (…) Czy Ty jesteś większy od ojca naszego Abrahama, który przecież umarł? I prorocy pomarli. Kim Ty siebie czynisz?» Odpowiedział Jezus: «Jeżeli Ja sam siebie otaczam chwałą, chwała moja jest niczym. Ale jest Ojciec mój, który Mnie chwałą otacza, o którym wy mówicie: „Jest naszym Bogiem”, ale wy Go nie znacie. Ja Go jednak znam. Gdybym powiedział, że Go nie znam, byłbym podobnie jak wy kłamcą. Ale Ja Go znam i słowo Jego zachowuję».

Reklama

Nieprzypadkowo cytuję tak długi fragment Ewangelii, gdyż warto z niego czerpać przykład wówczas, gdy przyjdzie nam głosić Ewangelię trudnym słuchaczom, a przecież głównie o takich chodzi. Przecież, jak powiedział Jezus: Nie potrzebują lekarza zdrowi, lecz ci, którzy się źle mają. Nie trzeba więc przekonywać do wiary w Boga, do Kościoła tych, którzy wierzą i uczestniczą już w życiu Kościoła. Z nimi możemy sobie tylko spokojnie podyskutować i z przyjemnością umacniać naszą wiarę.

Podziel się cytatem

Reklama

Zobaczmy teraz, jak przebiegał dialog Jezusa z niepokornymi, zadufanymi w sobie Żydami. Otóż, przede wszystkim, Jezus słuchał uważnie i spokojnie, krok po kroku odpowiadał na zarzuty swych rozmówców. A jakże dziś trudno o słuchanie, a jeszcze gorzej o przyjmowanie słów drugiej osoby. Jakże często nawet sądy wydają niesprawiedliwe, krzywdzące i jeśli wszystko im pasuje, to już nie potrafią słuchać, nie potrafią przyjąć, że jednak oskarżona osoba mówi prawdę, że jest niewinna. Nie potrafią się też wczuć w sytuację osoby, która traci wszystko tylko dlatego, że ktoś ją fałszywie oskarżył, a potem bezwzględnie przyjęto logiczny ciąg myślowy, który powstał w głowach tych, którzy są władni wydać wyrok. Dokładnie jak w przypadku Jezusa. Pozornie wszystko pasuje. Abraham umarł, choć był wielkim autorytetem, a tu przychodzi Jezus – Syn cieśli z Nazaretu i mówi, że można żyć wiecznie, pod warunkiem zachowania Jego nauki. Potem jeszcze mówi o spotkaniu Abrahama, który dawno nie żyje, i podobnie niewiarygodne rzeczy. Jeśli im w głowach się to nie mieści, to już nie potrafią się zastanowić, przemyśleć, że może jednak coś tak niezwykłego może się zdarzyć, to oni bezmyślnie wydają diagnozę: jest opętany, a potem żeby skutecznie zamknąć usta Jezusowi, chcą Go kamienować. Głosząc Ewangelię, trzeba uważnie słuchać i konsekwentnie, spokojnie argumentować, a jeśli ktoś naprawdę wcześniej już doświadczył cudów w swym życiu, to nie zamykać mu ust, pochopnie nie uznawać za wariata, lecz zastanowić się, czy rzeczywiście Bóg działa w życiu tego konkretnego człowieka. Zawsze trzeba kierować się przykazaniem miłości Boga i bliźniego, aby przez naszą dobroć, inni mogli doświadczyć dobroci Boga.

A.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-02-18 11:04

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jak uleczyć współczesną Europę? (2)

Niedziela świdnicka 32/2014, str. 5

[ TEMATY ]

rozważania

Bożena Sztajner/Niedziela

Wiek ten stworzył podłoże do rewolucji francuskiej i rozpoczęcia ostrej walki z religią objawioną i Kościołem. Trzecim etapem w tej układance był rok 1917 (200 lat później), czyli rok objawień Matki Bożej Fatimskiej, ale także rok wybuchu rewolucji bolszewickiej w Rosji, kiedy to odrzucono Boga jak takiego w imię rzekomo wyzwolonego człowieka. Na tronie Pana Boga posadzono człowieka. Fala bezbożnego bolszewizmu miała ogarnąć całą Europę. Została częściowo zahamowana w roku 1920 pod Warszawą, ale idee rewolucyjne i hasła antyreligijne rozszerzyły się na cały kontynent europejski, a także na część ówczesnej Ameryki. W roku 1917 w Portugalii, pomimo objawień fatimskich, zaczęły się na dobre prześladowania duchowieństwa, napady na kościoły i szykanowanie wiernych. We Włoszech masoneria od lutego 1917 r. organizowała antykościelne i antypapieskie manifestacje, zapowiadając bliskie już panowanie Lucyfera na Watykanie. Kilka lat później zaczęły się krwawe prześladowania Kościoła w ogarniętej wojną domową Hiszpanii, a także w dalekim od Europy Meksyku.

CZYTAJ DALEJ

Nie rozpraszaj ducha na szukanie słów!

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Paula Evdokimova rozważanie o modlitwie milczenia.

Znamy dobrze wskazania Jezusa, aby nie być zbytnio gadatliwym na modlitwie. Chcielibyśmy czasem zagadać Boga i w ten sposób zmusić Go jakby do działania. Gadulstwo może stać się jednak przeszkodą w usłyszeniu Boga i pogłębieniu ducha. Ucząc się modlitwy, musisz pamiętać, że jej ważną częścią jest milczenie. Dochodzi się do niego jednak powoli i stopniowo. Nie przerażaj się na początku bezradnością w milczeniu. Na początku modlitwa jest bowiem niespokojna, a początkowe milczenie wewnętrznie gadatliwe. Nie rezygnuj jednak z modlitwy milczenia, bo ona jest warunkiem usłyszenia Boga.

Na modlitwie nie bądźcie jak gęsi

CZYTAJ DALEJ

Watykan: przewidziana jest obecność papieża w liturgii Niedzieli Palmowej

2023-03-31 13:40

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Karol Porwich/Niedziela

Uzupełniając wcześniejszy komunikat, dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej zapowiedział, że przewidziana jest obecność papieża Franciszka podczas niedzielnej Eucharystii na Placu św. Piotra

Publikujemy treść drugiego opublikowanego w piątek komunikatu, przekazanego przez Matteo Bruniego, dyrektora watykańskiego Biura Prasowego.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję