Reklama

Inauguracja Nowego Roku Akademickiego

Niedziela zamojsko-lubaczowska 44/2002

W środę, 2 października 2002 r., w liturgiczne wspomnienie św. Aniołów Stróżów, odbyła się inauguracja nowego roku akademickiego w naszym Seminarium w Lublinie. O godz. 16.30 w kaplicy seminaryjnej zgromadzili się wszyscy alumni, wychowawcy, pracownicy świeccy, a także licznie przybyli goście. Swoją obecnością zaszczycili nas przede wszystkim Prodziekani Wydziału Teologii i pracownicy naukowi KUL: ks. prof. dr hab. Krzysztof Góźdź, ks. prof. dr hab. Sławomir Nowosad, ks. prof. dr hab. Janusz Nagórny, ks. prof. dr hab. Marek Chmielewski, ks. dr Krzysztof Guzowski i ks. dr Stanisław Tymosz. Byli także obecni Księża Rektorzy Wyższych Seminariów Duchownych znajdujących się na terenie Lublina, spowiednicy seminaryjni oraz kapłani przybyli z diecezji: ks. dr Adam Firosz - kanclerz Kurii biskupiej, ks. lic. Czesław Grzyb - proboszcz katedry zamojskiej, ks. lic. Stanisław Bachor - oficjał Sądu Biskupiego, ks. Andrzej Puzon - dyrektor Caritas, ks. dr Eugeniusz Derdziuk - były ojciec duchowny. Po powitaniu obecnych Ksiądz Rektor złożył sprawozdanie z życia Seminarium w minionym roku i poprosił bp. dr. hab. Jana Śrutwę o przewodniczenie uroczystej liturgii Mszy św. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. prof. Marek Chmielewski. Na zakończenie liturgii swoje słowo skierował do nas ks. prof. Sławomir Nowosad, prodziekan Wydziału Teologii KUL i odpowiedzialny z ramienia Uniwersytetu za seminaria duchowne. Następnie zabrał głos Biskup Ordynariusz. Pasterz Diecezji przypomniał, że jest to już jedenasta inauguracja w Seminarium, zachęcił nas do zaangażowanego podjęcia pracy formacyjnej i życzył, by praca, którą podejmujemy, była źródłem naszej prawdziwej radości.
Po zakończeniu Mszy św. miało miejsce poświęcenie rozbudowanej części biblioteki. Z uwagi na trudności z pomieszczeniem stale powiększających się zbiorów bibliotecznych, podjęliśmy w czerwcu decyzję o rozbudowaniu biblioteki. Trwające dwa miesiące prace w całości wykonali nasi alumni, co znacznie obniżyło koszty inwestycji.
Nowy rok akademicki rozpoczęło w naszym Seminarium 104 alumnów, pośród których jest 20 studentów pierwszego roku. Za formację seminaryjną odpowiada siedmiu wychowawców: rektor, wicerektor, prefekt, dyrektor administracyjny i trzech ojców duchownych.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stygmaty św. Franciszka z Asyżu

2021-09-17 13:44

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

flickr.com

17 września w kalendarzu liturgicznym przypada święto Stygmatów św. Franciszka z Asyżu. Odwołuje się ono do wydarzenia z 1224 r. na górze La Verna, podczas którego św. Franciszek z Asyżu otrzymał dar stygmatów, ślady męki Chrystusa. Był to pierwszy historycznie udokumentowany przypadek tego typu mistycznego doświadczenia w historii chrześcijaństwa.

W życiu św. Franciszka z Asyżu (1182-1226) szczególne miejsce zajmowała kontemplacja wcielenia Chrystusa. Niespełna rok po urządzeniu w Greccio inscenizacji biblijnej narodzenia Pana Jezusa, Franciszek trwał na modlitwie i czterdziestodniowym poście ku czci Michała Archanioła. W 1224 roku, najprawdopodobniej 14 września rano, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, kiedy na górze La Verna (popularnie zwanej w Polsce Alwernią), modlił się i kontemplował mękę Chrystusa, otrzymał na swoim ciele niezwykły dar - stygmaty.

CZYTAJ DALEJ

Papież skierował przesłanie do uczestników warszawskiego spotkania w sprawie ochrony małoletnich

2021-09-18 12:58

[ TEMATY ]

Franciszek

EVTNVatican screenshot

Do stawania się „pokornymi narzędziami Pana w służbie ofiarom wykorzystywania” zachęcił Ojciec Święty uczestników rozpoczynającego się jutro w Warszawie i spotkania zorganizowanego przez Papieską Komisję ds. Ochrony Małoletnich i przez Konferencje Episkopatów Europy środkowej i wschodniej: na temat „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”.

Oto tekst papieskiego przesłania w tłumaczeniu na język polski:

CZYTAJ DALEJ

Bp Bryl do ministrantów: żyjcie pięknie jak św. Stanisław Kostka

2021-09-18 12:27

[ TEMATY ]

ministrant

ministranci

Karol Porwich/Niedziela

- Chciałbym, aby ta pielgrzymka była mocnym poruszeniem i zaproszeniem do pięknego życia tak jak żył nasz dzisiejszy patron św. Stanisław Kostka - mówił biskup kaliski Damian Bryl podczas XIII Pielgrzymki Ministrantów Diecezji Kaliskiej do Narodowego Sanktuarium św. Józefa, której towarzyszyły słowa „Nazwałem Was przyjaciółmi” (J 15, 15b).

W homilii celebrans prosił ministrantów, aby pomagali uczestnikom liturgii w pięknym spotkaniu z Panem Jezusem. - Służba liturgiczna jest po to, żeby służyć Panu Jezusowi. Bardzo chciałbym, żebyśmy mocno dbali, aby zawsze Pan Jezus był w centrum wszystkiego i żeby wszystko co robimy było dla Niego. Dbajcie o to, aby w taki sposób służyć przy ołtarzu, aby pomóc uczestnikom liturgii, a nie przeszkadzać – powiedział bp Bryl.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję