Reklama

Parafia pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie

Kościół jest powołany, by służyć

Kościół otwarty na wiernych, parafia tętniąca życiem - to przesłanie nieżyjącego śp. ks. bp. Jana Chrapka. Pamiętam, jak podczas duszpasterskich wizyt w Działdowie, zwłaszcza tych, kiedy spotykał się z młodzieżą szkół średnich - Ksiądz Biskup zachęcał do aktywności religijnej i kulturalnej na terenie parafii.
W trosce o duchowe dobro wiernych 22 września 1996 r. biskup toruński Andrzej Suski erygował rzymskokatolicką parafię św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Działdowie, wydzieloną z macierzystej parafii św. Wojciecha. Tę wielką misję, połączoną z budową świątyni, powierzył ks. Marianowi Ofierze. Po upływie zaledwie 6 lat możemy śmiało stwierdzić, że ks. Marian tę misję realizuje z wielkim zaangażowaniem, zyskując uznanie władz miasta, a zwłaszcza parafian. Świątynia z miesiąca na miesiąc na chwałę Boga staje się coraz piękniejsza i bardziej funkcjonalna, a parafia tętni autentycznym życiem religijnym. W tym roku przy kościele wybudowano m.in. boisko piłkarskie i plac do siatkówki, na których młodzież i dzieci mogą aktywnie spędzać czas.
Proboszcz parafii - ks. Marian Ofiara po raz kolejny w rocznicę utworzenia parafii zainicjował przeprowadzenie festynu rodzinnego, którego celem było wsparcie nowo budującej się świątyni duchowo i materialnie. W niedzielę 22 września odbył się festyn połączony z mnóstwem towarzyszących mu imprez. Rozpoczął się on uroczystą Mszą św., po której na wszystkich parafian czekała moc niespodzianek i atrakcji. Sponsorzy ufundowali nagrody, jakich nigdy jeszcze nie było na żadnej tego typu otwartej imprezie w Działdowie. Na szczęśliwców loterii fantowej czekały m.in.: markowy komputer, rowery górskie, kuchenka mikrofalowa, sprzęt RTV i AGD, zabawki, słodycze i wiele innych nagród.
Oprócz loterii można było uczestniczyć w przeróżnych formach zabawy: grach, konkursach, zawodach. I tak młodzież z KSM i Pustyni Miast przygotowała dla najmłodszych liczne konkurencje sprawnościowe, harcerze przeprowadzili zawody strzeleckie, ministranci i lektorzy czuwali nad przebiegiem turnieju piłkarskiego o Puchar Festynu. Dla najlepszych były dyplomy, a każdy z uczestników otrzymał upominek.
Kościół bardzo mocno akcentuje rolę rodziny w wychowaniu młodego pokolenia, dlatego też na festynie nie mogło zabraknąć Turnieju Rodzin. Rodzice wraz z dziećmi zostali zaproszeni przez młodzież do zabawy na scenie. Mieli do wykonania po kilka humorystycznych zadań wymagających wspólnego działania. A było o co walczyć: frytkownica firmy Bosch, maszynka do popcornu, toster-sandwich, robot kuchenny - sponsorem tych nagród był Urząd Miasta w Działdowie. Pierwszych pięć rodzin otrzymało nagrody, natomiast wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni upominkami.
To jednak nie koniec atrakcji. Na placu parafialnym przez cały czas trwania festynu można było posłuchać zespołów muzycznych wykonujących utwory zarówno religijne, jak i świeckie. Działający przy parafii zespół muzyczny "Nowa sytuacja" pod kierownictwem państwa Czeczotów wykonał szereg utworów o treści religijnej.
Festyn w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej przyciągnął gości z sąsiednich miejscowości. Wystąpiła trzydziestoosobowa schola dziecięco-młodzieżowa, działająca przy parafii Matki Bożej Różańcowej w Iłowie.
Młodzież licealna pod kierunkiem katechetki Marii Stolarskiej przygotowała występ kabaretowy połączony z wręczaniem "Katarzynek 2002", którymi zostali obdarowani duszpasterze z Działdowa. Impreza humorem nawiązywała do wręczania Oskarów, młodzież wcieliła się w rolę światowych gwiazd. Nagrodami były nie Oskary, ale zabawne rekwizyty. Kabaret został nagrodzony gromkimi brawami.
W godzinach wieczornych w kościele można było obejrzeć film dokumentujący 6 lat istnienia parafii.
Festyn parafialny zwieńczył wieczorek taneczny przy dźwiękach działdowskiego zespołu "FENIX". Wprawdzie pogoda nie dopisała, ale gorąca atmosfera na scenie, grochówka, kiełbaska z grilla, ciepła herbata, kawa i ciastka z pewnością pomogły w dobrej zabawie.
Nie sposób pominąć wysiłku księży wikariuszy - ks. Dariusza Gołębiewskiego i ks. Juranda Paczkowskiego, którzy włożyli dużo serca w zorganizowanie i przebieg parafialnej uroczystości.
Myślę, że festyn w parafii św. Katarzyny pozostanie na długo w pamięci i sercach mieszkańców Działdowa, a przede wszystkim przyniesie wymierne korzyści duchowe, przyczyniając się do dalszego rozkwitu parafii.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

„Światło z Krzyża” - specjalny utwór z okazji 175. rocznicy objawień Matki Bożej w La Salette

2021-09-19 06:10

[ TEMATY ]

muzyka

muzyk

Utwór „Światło z Krzyża” jest zapowiedzią wydawnictwa „Zbliżmy się”, upamiętniającego 175 rocznicę zjawienia Matki Bożej w Alpach na La Salette. Cały projekt jest wyrazem wdzięczności Pięknej Pani za jej słowa skierowane do nas i dzisiejszą odpowiedzią na Jej nakaz „Moje dzieci, ogłoście to całemu memu ludowi”.

Maryja objawiająca się dwójce dzieci zapraszała do modlitwy i pojednania - o tym są powstałe do projektu teksty i piosenki. Niech każdy odpowie na to zaproszenie skierowane przed laty i bez lęku zbliży się do Boga. Niech słowa Matki Jezusa, które z gór przyniosło dwoje pastuszków będą, dla pielgrzymujących na ziemi umocnieniem.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję