Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Jesteś gotowy na zmartwychwstanie?

Rozważania do Ewangelii Mt 28, 1-10.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 8 kwietnia. ŚWIĘTE TRIDUUM PASCHALNE - WIELKA SOBOTA. WIGILIA PASCHALNA

• Rdz 1, 1.26-31a • Ps 104(103), 1-2a.5-6.10 i 12.13-14b.24 i 35c • Rdz 22, 1-2.9-13.15-18 • Ps 16(15), 5 i 8.9-10.11 • Wj 14, 15 – 15, 1a • Wj 15, 1b-2c.3-4.5-6.17-18 • Iz 54, 4a.5-14 • Ps 30(29), 2 i 4.5-6.11-12a i 13b • Iz 55, 1-11 • Iz 12, 2.3 i 4bcd.5-6 • Ba 3, 9-15.32 – 4, 4 • Ps 19(18), 8-9.10-11 • Ez 36, 16-17a.18-28 • Ps 42(41), 2-3.5; Ps 43(42), 3.4 • Rz 6, 3-11 • Ps 118(117), 1b-2.16-17.22-2 • Mt 28, 1-10

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po upływie szabatu, o świcie pierwszego dnia tygodnia przyszła Maria Magdalena i druga Maria obejrzeć grób. A oto powstało wielkie trzęsienie ziemi. Albowiem anioł Pański zstąpił z nieba, podszedł, odsunął kamień i usiadł na nim. Postać jego była jak błyskawica, a szaty jego białe jak śnieg. Ze strachu przed nim zadrżeli strażnicy i podrętwieli jak umarli. Anioł zaś przemówił do niewiast: «Wy się nie bójcie! Bo wiem, że szukacie Jezusa Ukrzyżowanego. Nie ma Go tu, bo zmartwychwstał, jak powiedział. Chodźcie, zobaczcie miejsce, gdzie leżał. A idźcie szybko i powiedzcie Jego uczniom: „Powstał z martwych i udaje się przed wami do Galilei. Tam Go ujrzycie”. Oto, co wam powiedziałem». Pospiesznie więc oddaliły się od grobu z bojaźnią i wielką radością i biegły oznajmić to Jego uczniom. A oto Jezus stanął przed nimi i rzekł: «Witajcie». One zbliżyły się do Niego, objęły Go za nogi i oddały Mu pokłon. A Jezus rzekł do nich: «Nie bójcie się. Idźcie i oznajmijcie moim braciom: niech idą do Galilei, tam Mnie zobaczą».

My, ludzie, zazwyczaj lubimy wysłuchiwać doświadczeń innych, a szczególnie tych, które wydają nam się wykraczać poza nasz świat. Często nas to interesuje i sprawia, że myślimy oraz marzymy o danym wydarzeniu. Być może sami mamy takie doświadczenia, a ciężko jest nam o nich mówić, bo to, co przeżyte, trudno jest opisać słowami, które nas ograniczają. W takiej sytuacji znalazły się kobiety, które przyszły w poranek zmartwychwstania do grobu Jezusa. Najpierw widziały anioła, który odsunął kamień i powiedział, że nie ma Go w środku, bo zmartwychwstał i potem wezwał je, aby przekazały tę radosną nowinę uczniom Jezusa. Kobiety go posłuchały i pospieszyły powiedzieć o tym uczniom, ale na tym nie skończyła się ich rola. Spotkały samego Zmartwychwstałego, który – tak jak anioł – wysłał je do uczniów. Z dalszych fragmentów Ewangelii wiemy, że uczniom nie było łatwo uwierzyć w to, co kobiety przeżyły i o czym mówiły. Nie powinno nas to dziwić, bo kiedy spojrzymy na własne doświadczenia wiary, widzimy, że często nie znajdują one podatnego gruntu w innych, ponieważ ludzie mają trudności z uwierzeniem w coś, czego sami nie doświadczyli. Niech nas to nie zniechęca w dzieleniu się świadectwem z innymi. Nasze świadectwa są ziarnem, które zasiewamy. Reszta zależy od Boga, bo to On może sprawić, że przyniosą one owoc w czasie najlepszym dla danej osoby. Oczywiście jeśli ten człowiek będzie gotowy na przyjęcie tego, co Bóg pragnie mu przez nasze świadectwo ofiarować.

Reklama

S.H.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-03-13 11:51

Ocena: +12 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czy postarałem się pogodzić ze wszystkimi?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 20-26.

Piątek, 3 marca 2023. WIELKI POST

CZYTAJ DALEJ

Świątynia serca

2024-02-27 11:02

Niedziela Ogólnopolska 9/2024, str. 19

[ TEMATY ]

homilia

Karol Porwich/Niedziela

Kiedy wchodzimy do kościoła, zwracamy uwagę na jego wnętrze. Gdy wchodzimy do pięknej świątyni, bogato zdobionej, zachwycamy się artyzmem i wrażliwością artystów, którzy na miarę swoich możliwości czynili wszystko, aby oddać chwałę Temu, dla Którego owa świątynia powstała. Jezus, będąc w Jerozolimie, nie mógł przejść obojętnie obok świątyni, która przecież była domem modlitwy, domem przebywania Jego Ojca – miejscem spotkania Boga z człowiekiem. Chciał nam jednak przypomnieć, że choć wspaniałość budowli mogła porywać i zachwycać, to najważniejsza jest nie architektura, a relacja człowieka z Bogiem. Jezus zwrócił uwagę na ludzi, którzy byli w świątyni, ale zapomnieli, czym ona ma być. Obecność w świątyni, w kościele stała się bowiem okazją do załatwiania własnych spraw i spełniania ziemskich pragnień – po prostu robienia interesów nie tylko z innymi osobami będącymi w świątyni, ale także z samym Bogiem. Moglibyśmy powiedzieć, że Chrystus w widowiskowy sposób uzmysławia nam, iż taka postawa wobec Boga w świątyni i w ogóle w relacji do Boga jest nie do przyjęcia. Kiedy w taki sposób próbujemy ułożyć sobie życie i chcemy narzucić Bogu, jaki ma być wobec nas, nie pozostaje Mu nic innego, jak tylko powywracać to do góry nogami. Z Bogiem nie robi się interesów, co więcej – Bóg nie jest tym, który ma nam dać gwarancję spokojnego życia i ziemskiego dobrobytu. Oczywiście, Żydzi byli oburzeni zachowaniem Jezusa, ale jak słyszymy w ostatnim zdaniu z dzisiejszej Ewangelii: „Sam bowiem wiedział, co jest w człowieku”. A zatem powywracana czasem przez Boga rzeczywistość w naszym życiu nie jest znakiem Jego kary czy opuszczenia, ale jest oznaką zatroskania o nasze życie duchowe i właściwe podejście do Boga i Jego przykazań. Żydzi przez wieki historii zbawienia na różne sposoby zmieniali i interpretowali przykazania, co niejednokrotnie wypominał im sam Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Kanclerz Niemiec u papieża Franciszka: rozmowa o globalnych wyzwaniach

2024-03-02 15:18

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek po raz pierwszy przyjął na prywatnej audiencji kanclerza Niemiec Olafa Scholza. Następnie odbyło się spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kard. Pietro Parolinem. Polityk Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) wyraził wielką wdzięczność za "szczegółowy dialog z papieżem".

W oświadczeniu dla dziennikarzy po wizycie w Watykanie w sobotę po południu Scholz powiedział, że "ze względu na czasy, w których żyjemy, naturalnie zgodzili się również co do głównych wyzwań i problemów oraz omówili kwestie, które dotyczą nas wszystkich".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję