Reklama

W oczekiwaniu na chwałę ołtarzy

W piątek 18 października w kościele Świętego Krzyża w Rzeszowie odbyła się publiczna sesja zamykająca na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny sługi Bożego ks. Władysława Findysza. Po raz pierwszy w swojej 10-letniej historii diecezja rzeszowska ma swojego kandydata męczennika na ołtarze.
Rozpoczęcie postępowania dowodowego, które trwało ponad 2 lata, miało miejsce 27 czerwca 2000 r. w kaplicy Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie. W tym czasie przesłuchano ponad 40 świadków, w większości parafian Nowego Żmigrodu. Swoje zeznania złożyli biegli historycy, do których należało zgromadzenie dokumentacji pisemnej na temat Sługi Bożego oraz jej ocena co do wystarczalności, wiarygodności i autentyczności. W trakcie procesu odbyła się wizytacja grobu i innych miejsc, gdzie żył ks. Findysz. Chodziło o stwierdzenie, czy w tych miejscach nie oddaje się mu tzw. publicznego kultu kościelnego. Taki kult wprowadzałby w błąd wiernych i dlatego jest zabroniony. Nie można bowiem czcić kogokolwiek jako błogosławionego czy świętego bez zgody Stolicy Apostolskiej.
Zgromadzone w postępowaniu dowodowym akta liczą w sumie ponad 1600 stron. Podzielono je na 5 tomów: zeznania świadków, pisma własne Sługi Bożego, dokumenty archiwów kościelnych i świeckich oraz źródła narracyjne. Każda strona została porównana z oryginałem oraz potwierdzona pieczęcią i podpisem notariusza. Oryginał przechowuje się w archiwum Kurii, a kopie tłumaczone na język włoski przesyła się do Kongregacji do Spraw Kanonizacyjnych.
Uroczysta sesja końcowa została poprzedzona Mszą św., której przewodniczył biskup rzeszowski Kazimierz Górny. Po Mszy św. złożono ostanie podpisy na przygotowanych dokumentach, a następnie dokonano publicznego zamknięcia akt. Opieczętowane pojemniki przekazano Biskupowi Ordynariuszowi, który podjął się misji przekazania akt do Kongregacji, gdzie odbędzie się dalszy ciąg postępowania. W ten sposób wypełniła się misja postulatora diecezjalnego ks. Andrzeja Motyki oraz członków trybunału: ks. Józefa Kuli - delegata biskupiego, ks. Piotra Steczkowskiego - promotora sprawiedliwości, ks. Stanisława Mularza i ks. Stanisława Walczaka - notariuszy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Program zdrowia wg św. Hildegardy

Św. Hildegarda z Bingen - doktor Kościoła powszechnego - była nie tylko teologiem i mistykiem, ale też prekursorką w wielu dziedzinach naukowych. Nazywana jest średniowiecznym Leonardem da Vinci.

Tak bardzo wyprzedziła swoją epokę, że nawet dziś wielu sądzi, iż nie mogła tego dokonać kobieta, a pod jej imieniem kryje się mężczyzna Hildegard.


Podziel się cytatem

Święta była uważną obserwatorką natury i ludzi. Badała wzajemne oddziaływanie pomiędzy światem żywym a martwym oraz ich wpływ na stan organizmu i duszy człowieka. Rezultaty swoich dociekań zawarła w traktacie o leczniczym i szkodliwym działaniu roślin i minerałów. Jak wyjaśnia Alfreda Walkowska, terapeutka medycyny św. Hildegardy w Polsce, Świętej z Bingen przypisuje się sporządzenie całościowego opisu niemieckiej fauny i flory. - Jej pisma z zakresu medycyny świadczą, iż zasługuje również na miano prekursorki teorii stresu oraz teorii kultury fizycznej i sportu. Analiza jej twórczości naukowej i mistycznej dowodzi, że przeczuwała prawo powszechnego ciążenia, wzajemnego przyciągania się ciał, zasady rozpraszania energii, istnienia krążenia krwi. Jako pierwsza z kobiet poruszała w swych pismach tematykę życia seksualnego i ginekologii.

CZYTAJ DALEJ

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński

2021-09-17 10:16

[ TEMATY ]

święty

Piotrus/pl.wikipedia.org

Święty Zygmunt Szczęsny Feliński, arcybiskup metropolita warszawski i założyciel Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi.

Urodził się w 1882 r. w Wojutynie na Wołyniu. Wychowany w atmosferze religijnej i patriotycznej. Już jako dziecko czcił gorąco Matkę Bożą. Skończył studia w Moskie i Paryżu.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję