Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy z godnością i czcią przyjmuję Ciało i Krew Pańską?

Rozważania do Ewangelii Łk 24, 35-48.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Czwartek, 13 kwietnia 2023. Czwartek w oktawie Wielkanocy

• Dz 3, 11-26 • Ps 8, 2ab i 5.6-7.8-9 • Łk 24, 35-48

Uczniowie opowiadali, co ich spotkało w drodze, i jak poznali Jezusa przy łamaniu chleba. A gdy rozmawiali o tym, On sam stanął pośród nich i rzekł do nich: «Pokój wam». Zatrwożonym i wylękłym zdawało się, że widzą ducha. Lecz On rzekł do nich: «Czemu jesteście zmieszani i dlaczego wątpliwości budzą się w waszych sercach? Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem. Dotknijcie się Mnie i przekonajcie: duch nie ma ciała ani kości, jak widzicie, że Ja mam». Przy tych słowach pokazał im swoje ręce i nogi. Lecz gdy oni z radości jeszcze nie wierzyli i pełni byli zdumienia, rzekł do nich: «Macie tu coś do jedzenia?» Oni podali Mu kawałek pieczonej ryby. Wziął i jadł wobec wszystkich. Potem rzekł do nich: «To właśnie znaczyły słowa, które mówiłem do was, gdy byłem jeszcze z wami: Musi się wypełnić wszystko, co napisane jest o M nie w P rawie Mojżesza, u P roroków i w P salmach». Wtedy oświecił ich umysły, aby rozumieli Pisma. I rzekł do nich: «Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie; w imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów wszystkim narodom, począwszy od Jerozolimy. Wy jesteście świadkami tego».

Dzisiaj widzimy jak bardzo Bóg jest bliski człowiekowi. Bóg, który pozwala się oglądać, a nawet dotknąć, byle człowiek uwierzył, że Bóg jest Bogiem zmartwychwstałym, żywym, obecnym i wszechmogącym. Teologowie zauważają, że Bóg sam, od góry do dołu, rozdarł zasłonę przybytku po śmierci Syna Bożego, aby nic nie przesłaniało człowiekowi Boga i aby Bóg pozostał zawsze bliski człowiekowi. Bóg stał się dla nas aż tak bliski w sakramencie Eucharystii, że widzimy Go w Ciele i Krwi Pańskiej. Co więcej, mamy posilać się Jego eucharystycznym Ciałem i Krwią, aby mieć pokarm na życie wieczne. Niezwykły to dar i łaska, że tu i teraz na ziemi, dzięki wszczepieniu w Jezusa Chrystusa w sakramencie chrztu świętego (jak latorośl w krzew winny), mam swój udział w rozpoczynającym się królestwie Bożym. Papież Benedykt XVI podkreśla, że Bóg jest bliski nam tutaj na tym świecie i tutaj już buduje z nami królestwo Boże. W encyklice Spe Salvi Benedykt XVI pisze: Jego królestwo to nie wyimaginowane zaświaty, umiejscowione w przyszłości, która nigdy nie nadejdzie; Jego królestwo jest obecne tam, gdzie On jest kochany i dokąd Jego miłość dociera (n. 30). Królestwo Boże jest tam, gdzie Bóg jest kochany, gdzie jest przyjęty, gdzie czcimy miłosierne oblicze Jezusa, gdzie dostrzegamy Go w człowieku poranionym, jak Bóg był poraniony. Dzisiejsza Ewangelia mówi o możliwości namacalnego doświadczania Boga. Dane jest mi już dziś autentycznie przebywać w obecności Boga, przed Jego Osobą w Najświętszym Sakramencie, przyjmując eucharystyczne Ciało i Krew Jezusa Chrystusa, pomagając poranionym, żyjąc w Bożym królestwie, które w pełni urzeczywistni się w wieczności, gdzie Bóg da się poznać twarzą w twarz. Czy uświadamiam sobie namacalną obecność Boga w sakramencie ołtarza? Czy z godnością i czcią przyjmuję Ciało i Krew Pańską? Czy staję przed Bogiem w Najświętszym Sakramencie jak przed Najświętszą Osobą – z czcią i szacunkiem oraz osobowo z Nim rozmawiam? Jaki wpływ ma rozmowa i słuchanie Boga na moje relacje i stosunek do ludzi?

Reklama

M.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-03-15 13:49

Ocena: +28 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koronawirus: zagrożenie i szansa - refleksja ks. Marka Dziewieckiego

[ TEMATY ]

rozważania

koronawirus

Pixabay.com

Takie sytuacje weryfikują to, kim jestem i jakie są moje więzi: z samym sobą, z bliskimi, z Bogiem - pisze dla KAI ks. Marek Dziewiecki, duszpasterz, pedagog i psycholog. - To od Ciebie i ode mnie zależy sposób, w jaki wykorzystamy - lub zmarnujemy - szansę na tę formę rekolekcji wielkopostnych, jakiej nikt z nas nie przewidywał - wskazuje duchowny.

Publikujemy treść refleksji ks. ks. Marka Dziewieckiego

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Synteza naszej wiary

Niedziela Ogólnopolska 22/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie chodzi o pokazanie siebie ani jakieś skierowanie się przeciw komuś. Idziemy, aby wyznać w drodze to, kim jesteśmy, czym żyjemy i do czego zmierzamy, a także to, co jest mocą naszego życia.

Ludzie wierzący z Eucharystii czerpią swój początek, swoją tożsamość, specyficzną misję, jedność duchową i więź historyczną, życie dla siebie oraz dla całego świata. Taka jest wewnętrzna logika dziejów zbawienia, zakorzeniająca się w Jezusie Chrystusie, a przedłużająca się w dziejach Kościoła na całym świecie skoncentrowanych na celebracji eucharystycznej.

CZYTAJ DALEJ

#LudzkieSerceBoga: We mnie ma upodobanie

2023-06-07 21:00

[ TEMATY ]

#LudzkieSerceBoga

Karol Porwich/Niedziela

Być zauważonym, wziętym pod uwagę i zostać afirmowanym, potwierdzonym jako ważny, istotny, chciany i cenny, to – poza fundamentalnymi potrzebami biologicznymi – jedna z podstawowych ludzkich potrzeb.

Wynika z faktu bycia istotą społeczną, z naszej natury – tak a nie inaczej stworzonej przez Boga. Zauważmy, że Biblia zaczyna się od aktu stwórczego Boga, który jednocześnie jest aktem afirmatywnym: „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre” (Rdz 1,31). Bóg powołuje do istnienia i potwierdza zasadniczą istotową dobroć stworzeń, stwarza i błogosławi. Nie chodzi tu o dobroć moralną, o jakieś zasługi stworzeń, ale o dobroć ontologiczną, bytową. Są dobre, bo istnieją, gdyż istnieją, jako chciane przez Boga.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję