Reklama

Niedziela Częstochowska

Uzdrawiająca moc Kościoła

Od 2019 r. trwa tradycja modlitwy w kościołach stacyjnych Częstochowy.

21 marca w parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Częstochowie biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej Andrzej Przybylski przewodniczył Mszy św. w ramach tych wielkopostnych modlitw.

Zgromadzonych wiernych parafii i gości przyjezdnych serdecznie przywitał ks. Bernard Kozłowski, proboszcz parafii.

Na początku homilii bp Przybylski stwierdził, że chrześcijanie uczęszczający na nabożeństwa do kościoła są również samym Kościołem. Ta ważna uwaga została sformułowana wobec opinii, że wystarczy wierzyć w Boga, a niekoniecznie należy nawiedzać świątynie.

Następnie biskup przywołał widzenie proroka z Księgi proroka Ezechiela o wodzie wypływającej spod progu świątyni, która kieruje swój nurt na pustynię; a tam, gdzie woda dotrze, pustynia ożywia się i staje się ogrodem. – Z wnętrza świątyni wypływa źródło łaski uświęcającej – woda potrzebna do życia duchowego (sakramenty), i to jest pierwszy powód, dlaczego mamy nawiedzać świątynię – nauczał.

Kolejny biblijny obraz, jaki przywołał, został wzięty z Ewangelii według św. Jana o uzdrowieniu chorego przy sadzawce Betesda. Jest to obraz uzdrawiającej mocy Kościoła, bo przecież mówimy na Mszy św. wobec Jezusa ukrytego w Eucharystii, że nie jesteśmy godni, aby On do nas przyszedł, ale wystarczy jedno Jego słowo, byśmy byli uzdrowieni. – Kościół to miejsce, gdzie Bóg nas uzdrawia – zakończył ten wątek homilii bp Przybylski.

W drugiej jej części celebrans zwrócił uwagę, że jesteśmy w Kościele Panu Bogu bardzo potrzebni, by czerpiąc ze źródła wody żywej, zanieść ją ludziom żyjącym na pustyniach duchowych; to jest wielkie zadanie dzielenia się łaskami danymi od Boga. Następnie podkreślił, że zobowiązaniem świadomych chrześcijan i odpowiedzialnych wobec Boga i bliźnich jest niezamykanie się we własnym gronie; świat potrzebuje świadectwa chrześcijan. – W Polsce jest coraz więcej pustyni, a w Częstochowie już ok. 80% ludzi nie przychodzi w niedzielę do kościoła – zaznaczył biskup pomocniczy i ostrzegł (na sposób teologiczny), że miejsce, które przejmuje pustynia, staje się miejscem dzikim, surowym i demonicznym.

Reklama

2023-03-21 21:44

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: modlitwa za polską szkołę

[ TEMATY ]

Częstochowa

szkoła

Jasna Góra

modlitwa

Twitter/Jasna Góra

Z modlitwą za polską szkołę w jej trudnym dziś, zwłaszcza teraz w czasie zmagań również z koronawirusem, z udziałem Śląskiego Kuratora Oświaty, nauczycieli, pracowników oświaty, rodziców i uczniów odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego. Mszy św. w kaplicy Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski z Częstochowy.

W kazaniu bp Andrzej Przybylski przypomniał o służebnej roli, tworzących system edukacji, nauczycieli i rodziców, wobec szkoły, której nikt nie powinien traktować jako swojej własności. Mówił o wychowawczej roli szkoły, podkreślając, że „taki będzie świat i Polska jakich wychowamy młodych ludzi”. Zaznaczył, że wychowywanie to wydobywanie tego, co jest „najzdrowszym pragnieniem dzieci i młodzieży”.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

[ TEMATY ]

pierwsze soboty miesiąca

Karol Porwich/Niedziela

Osobom, które będą uczestniczyć w pierwszosobotnich nabożeństwach, Maryja obiecuje towarzyszenie w chwili śmierci i ofiarowanie im wszystkich łask potrzebnych do zbawienia.

1. Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej

CZYTAJ DALEJ

Pielgrzymka Poczty Polskiej na Jasną Górę

2023-06-03 16:14

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

Zachęta św. Jana Pawła II, by wymagać od siebie, choćby inni od nas nie wymagali stała się przesłaniem 24. Pielgrzymki Poczty Polskiej. To instytucja z 465-letnią tradycją.

Mszy św. przewodniczył o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Homilię wygłosił ks. prał. Jarosław Sroka, kapelan pocztowców. - Pocztowcy byli wszędzie tam, gdzie działy się i dzieją ważne sprawy dla naszej Ojczyzny. Poczta Polska to szkoła patriotyzmu, który uczy jak służyć Ojczyźnie. To nie tylko zakład pracy, instytucja, to znak dla całej naszej Ojczyzny – mówił ks. Sroka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję