Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Europejska modlitwa wiernych

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adam Kuźmicki

W intencji pokoju na Ukrainie modliło się duchowieństwo oraz wierni w łódzkiej katedrze w ramach Dnia Europejskiej Modlitwy za Ukrainę.

O zaplanowanej przez Radę Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) 40. dniowej modlitwie o sprawiedliwy i prawdziwy pokój dla Ukrainy na początku liturgii przypomniał abp Grzegorz Ryś.

Metropolita łódzki wyjaśniał, że modlitwa ta jest drugim najważniejszym motywem sprawowanej w katedrze Eucharystii. Poniedziałkowa Msza św., sprawowana w związku z wypadającą w niedzielę uroczystością św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej, była także momentem zamknięcia prac synodu diecezjalnego i rozpoczęcia synodów parafialnych. W intencji Ukrainy zebrani w katedrze wierni modlili się podczas modlitwy wiernych i w formie suplikacji. - W tej modlitwie, która idzie przez całą Europę, dzisiaj modli się polski Kościół. I wszyscy biskupi, większość biskupów dzisiaj w katedrach odprawia Eucharystie w tej intencji: sprawiedliwego, dobrego pokoju na Ukrainie. Do tej modlitwy was też zapraszam. W szczególny sposób uczynimy to w modlitwie wiernych. Ostatnia intencja tej modlitwy to będzie intencja pokoju w Ukrainie. Potem odśpiewamy suplikację, zamykając modlitwę wiernych. I ten śpiew suplikacji będzie naszą wielką, wielką modlitwą o pokój - mówił abp Ryś.

Intencja modlitwy wiernych: "Włączając się w ogólnopolską inicjatywę modlitewną "Łańcuch eucharystyczny" Rady Konferencji Episkopatów Europy módlmy się za naród ukraiński doświadczający rosyjskiej napaści wojennej. Za uchodźców i ofiary śmiercionośnych ataków, aby miłosierny Bóg powstrzymał przemoc, gwałt i zniszczenie; oraz żeby zapanował sprawiedliwy pokój. Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie." 

2023-03-22 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź - Widzew: Jeśli jest modlitwa, jeśli jest spotkanie z Jezusem to poddajcie się Jego mocy

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Najgorsze co jest, to próbować zmieniać Kościół, „apostołować”, nie modląc się! Nic głupszego nie można robić w życiu. Jeśli jest modlitwa, jeśli jest spotkanie z Jezusem, jeśli jest spotkanie z Nim w Duchu Świętym, to poddajcie się Jego mocy. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Niemy świadek ważnej historii

2023-06-02 21:05

[ TEMATY ]

historia

"Niedziela. Magazyn"

WojciechBorkowski/FOTOBORKOWSCY

Ten kielich ze skarbca starożytnego kościoła Świętej Trójcy w Będzinie ma niewielką wartość materialną, nie jest wykonany z drogocennego kruszcu. Trudno też byłoby powiedzieć, że jest „ładny”. Ma jednak wielką wartość historyczną jako niemy świadek ważnych wydarzeń o znaczeniu geopolitycznym.

Kielich był własnością kard. Hipolita Aldobrandiniego. Naczynie włoskiej roboty zostało przywiezione do Będzina przez swojego właściciela na początku 1589 r. Wizyta wydelegowanego przez papieża Sykstusa V, liczącego wtedy 52 lata, dostojnika znad Tybru była związana z poważnym sporem habsbursko-polskim. Aldobrandini miał pośredniczyć z ramienia papieża w negocjacjach w celu jego zakończenia. Dlaczego akurat Będzin? W tej niewielkiej miejscowości, liczącej w owym czasie 2 tys., w większości ubogich, mieszkających w drewnianych chatach osób, rezydowała polska delegacja ze słynnym hetmanem Janem Zamojskim na czele. Przedstawiciele Habsburgów z kolei przebywali w odległym, ale będącym już poza granicą ówczesnej Rzeczypospolitej Bytomiu.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś na Lednicy: Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko

2023-06-03 22:29

[ TEMATY ]

Lednica 2000

Episkopat news

O bezwarunkowej i stałej miłości Boga do człowieka mówił dziś abp Grzegorz Ryś na Polach Lednickich. Wskazywał, że Bóg kocha człowieka zawsze, darmo i pomimo wszystko Metropolita łódzki wygłosił homilię podczas Mszy św. sprawowanej podczas XXVII Ogólnopolskiego Spotkania Młodych "Lednica 2000". W tym roku odbywa się ono pod hasłem „Idź za Barankiem”.

Nawiązując do obchodzonego jutro Święta Trójcy Świętej abp Ryś wyraził opinię, że jest to zapewne największa tajemnica wiary. Tłumaczył, że doświadczyć Boga w Trójcy znaczy otworzyć się na łaskę Jezusa Chrystusa, na ojcowską miłość Boga i na wspólnotę, którą ustanawia Duch Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję