Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy chętnie słucham i dziękuję Bogu za znaki Jego obecności?

Rozważania do Ewangelii Mk 16, 9-15.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 15 kwietnia 2023. Sobota w oktawie Wielkanocy

• Dz 4, 13-21 • Ps 118(117), 1bc i 14-15b.16-18.19-21 • Mk 16, 9-15

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po swym zmartwychwstaniu, wczesnym rankiem w pierwszy dzień tygodnia, Jezus ukazał się najpierw Marii Magdalenie, z której wyrzucił siedem złych duchów. Ona poszła i oznajmiła to tym, którzy byli z Nim, pogrążonym w smutku i płaczącym. Oni jednak słysząc, że żyje i że ona Go widziała, nie chcieli wierzyć. Potem ukazał się w innej postaci dwom z nich na drodze, gdy szli na wieś. Oni powrócili i oznajmili pozostałym. Lecz im też nie uwierzyli. W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary i upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego. I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu».

Zatem wszystko zaczyna się jeszcze w atmosferze pogrzebu. Wszyscy, którzy gromadzili się przedtem wokół Jezusa, którzy chodzili za Nim, którzy widzieli Jego cuda, słuchali Jego wspaniałych nauk, a przede wszystkim apostołowie, musieli przeżyć ogromny zawód. Zapewne jeszcze nie rozumieli nic z tego, co się stało. Cała ich nadzieja została ukrzyżowana, zabita! Oni oczekiwali uwolnienia Izraela, ratunku, a teraz – grób, strach, prześladowanie i nie wiadomo, co jeszcze ich czeka... Ta nowa, trudna dla nich sytuacja, zamknęła ich serca na prawdę o zmartwychwstaniu. Przecież Jezus im o tym mówił, a jednak kiedy usłyszeli o spotkaniu z Jezusem Zmartwychwstałym od naocznych świadków, nie uwierzyli. Pierwsza dotarła do grobu Maria Magdalena, czyli ta, z której wcześniej Jezus wypędził siedem czartów. To moment, kiedy rodzi się nowa Magdalena. Świadek zmartwychwstania. Stanowi ona pierwsze ogniwo w łańcuchu przekazujących wieść o zmartwychwstaniu. Warto zauważyć, że we wszystkich Ewangeliach synoptycznych Maria Magdalena zajmuje pierwsze miejsce na listach kobiet, tak jak Piotr wśród mężczyzn. To znaczy, że dla wszystkich ewangelistów głównym źródłem, mówiącym o zmartwychwstaniu Jezusa ,była Maria Magdalena. Ona, która była świadkiem ukrzyżowania i zmartwychwstania Jezusa, jest główną postacią, która uwiarygodnia treść chrześcijańskiego przepowiadania. A zatem ma fundamentalne znaczenie dla wiary wielkanocnej (za: Paweł Lisicki, Tajemnica Marii Magdaleny ). W końcu ukazał się samym Jedenastu, gdy siedzieli za stołem, i wyrzucał im brak wiary oraz upór, że nie wierzyli tym, którzy widzieli Go zmartwychwstałego. Chrystus również dziś ukazuje swą moc niektórym ludziom. Wysłuchuje modlitw, uzdrawia, daje łaskę nawrócenia, przekazuje orędzia On sam lub Maryja. Ci, którzy doświadczają łask od Chrystusa Zmartwychwstałego, często chcieliby się podzielić swym doświadczeniem również z innymi – może ze mną lub w mojej obecności. Jak się zachowuję, gdy ktoś opowiada mi o działaniu Boga w swoim życiu? Czy chętnie słucham i dziękuję Bogu za znaki Jego obecności dziś? Czy nie zniechęcam innych do dzielenia się doświadczeniami Boga w ich życiu poprzez swój upór i niedowierzanie? Czy dzielę się własnymi doświadczeniami wiary i mocy Boga w moim życiu? W jaki sposób odpowiadam Bogu na Jego polecenie: Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu? Czy mam odwagę głosić Ewangelię choćby w najbliższym otoczeniu: w domu, w miejscu pracy, w szkole? Teraz, jeszcze w oktawie Wielkanocy, niech serce moje wypełnia radość. Niech serce moje śpiewa: Zmartwychwstał Pan, Alleluja, Alleluja! Radujmy się i weselmy, bo dokonał się największy z cudów. Zamordowany Jezus, złożony do grobu, trzeciego dnia zmartwychwstał! Dokonało się wszystko zgodnie z zapowiedzią proroków. Jezus jako pierwszy pokonał śmierć i dalej żyje, pokonał grzech i szatana, który jest sprawcą grzechu. Alleluja!

Reklama

A.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-03-19 10:26

Ocena: +24 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przeżyć Adwent to otworzyć serce i umysł na światło Boże

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Łk 21, 34-36.

Sobota, 2 grudnia

CZYTAJ DALEJ

25. rocznica beatyfikacji Edmunda Bojanowskiego

2024-06-13 07:22

[ TEMATY ]

bł. Edmund Bojanowski

fot. Siostry Służebniczki

Bł. Edmund Bojanowski

Bł. Edmund Bojanowski

Dokładnie 25 lat temu, 13 czerwca 1999 r., podczas Mszy św. odprawionej przez Jana Pawła II w Warszawie, w czasie jego pielgrzymki do Polski, miała miejsce beatyfikacja Edmunda Bojanowskiego.

Podczas homilii Papież m.in. powiedział: „Apostolstwo miłosierdzia wypełniło (…) życie błogosławionego Edmunda Bojanowskiego. Ten wielkopolski ziemianin, obdarowany przez Boga licznymi talentami i szczególną głębią życia religijnego, mimo wątłego zdrowia, z wytrwałością, roztropnością i hojnością serca prowadził i inspirował szeroką działalność na rzecz ludu wiejskiego. Wiedziony pełnym wrażliwości rozeznaniem potrzeb, dał początek licznym dziełom wychowawczym, charytatywnym, kulturalnym i religijnym, które wspierały materialnie i moralnie rodzinę wiejską. Pozostając świeckim człowiekiem, założył dobrze w Polsce znane Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej. (…) Zapisał się w pamięci ludzkiej jako ‘serdecznie dobry człowiek’, który z miłości do Boga i do człowieka umiał skutecznie jednoczyć różne środowiska wokół dobra. (…) Dał wyjątkowy przykład ofiarnej i mądrej pracy dla człowieka, ojczyzny i Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Łódzcy księża neoprezbiterzy na Jasnej Górze

2024-06-13 19:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Zarczuk

Dziś przed południem czterej łódzcy księża neoprezbiterzy celebrowali Eucharystię dziękczynną za dar kapłaństwa w kaplicy cudownego obrazu Taki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję