Reklama

Niedziela w Warszawie

Wyburzą, aby zbudować

Niszczejąca od lat hala MarcPolu już niedługo przestanie szpecić drugi kampus UKSW przy ul. Wóycickiego. Właśnie rozpoczęła się rozbiórka budynku na terenie pozyskanym przez uczelnię w listopadzie 2022 r.

[ TEMATY ]

UKSW

UKSW

Od lewej dr iż. Krzysztof Dziedzic, ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

Od lewej dr iż. Krzysztof Dziedzic, ks. dr hab. Marek Stokłosa, prof. ucz.; dr hab. Anna Fidelus, prof. ucz.; ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski.

- To historyczny dzień dla naszego uniwersytetu - powiedział rektor UKSW ks. prof. dr hab. Ryszard Czekalski, obecny podczas rozpoczęcia rozbiórki dawnej hali MarcPolu. - Gdy na Wóycickiego powstał drugi kampus naszego uniwersytetu, z czasem ten opuszczony budynek zamienił się w ruinę, na którą musieliśmy patrzeć przez wiele lat. Dziś przeżywamy wyjątkowy moment, gdyż w końcu burzymy tę ruinę - podkreślił rektor UKSW.

Stało się to możliwe, ponieważ w listopadzie 2022 r., po ponad 20 latach starań władze miasta stołecznego Warszawy przekazały UKSW w użytkowanie wieczyste centralną część kampusu na Wóycickiego o powierzchni blisko hektara. To wielki sukces i szansa na dalszy rozwój uczelni.

- Rzadko człowiek cieszy się z tego, że coś burzy. Ale są sytuacje, w których można się radować z tego powodu. Mam nadzieję, że w tym miejscu za jakiś czas powstaną piękne obiekty, które będą służyły całej społeczności akademickiej. I będą tu prowadzone badania, które pozwolą nam nadal się rozwijać. Trudno powiedzieć, ile czasu upłynie zanim ten obiekt powstanie, ale wydaje się, że ta nadzieja, która jest w nas, wyzwoli odpowiednią energię i siłę, abyśmy wznieśli nowy wspaniały gmach na kampusie przy ul. Wóycickiego - zaznaczył ks. prof. Czekalski.

Reklama

Kampus przy ul. Wóycickiego 1/3 jest obecnie największym kompleksem naukowo-dydaktycznym UKSW. Powstał na początku 2001 r., siedem lat później otwarto tu pierwszą część Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych – Auditorium Maximum. W 2015 r. uruchomiono nowoczesne Centrum Laboratoryjne Nauk Przyrodniczych. A w 2022 r. Wydział Medyczny. Collegium Medicum przeniósł się do nowo wybudowanego nowoczesnego gmachu.

Wcześniej, w latach 80., na terenie dzisiejszego kampusu UKSW stacjonowała Warszawska Brygada Obrony Terytorialnej im. Jana Kilińskiego. Po roku 1990 jednostkę wojskową zlikwidowano. Prace rozbiórkowe mają na celu przygotowanie terenu pod nowe inwestycje w zakresie infrastruktury badawczej i dydaktycznej.

2023-03-31 21:11

Ocena: +4 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Minister zdrowia potwierdza: w przyszłym roku otwarcie kierunku lekarskiego na UKSW

[ TEMATY ]

lekarz

medycyna

UKSW

DarkoStojanovic/pixabay.com

„W przyszłym roku otworzy się kierunek lekarski na UKSW, liczę, że otworzymy dwa kolejne kierunki w innych szkołach” – zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla gazetaprawna.pl. Z kolei o planach utworzenia Wydziału Medycznego na UKSW w przyszłym roku akademickim już w styczniu poinformował KAI rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński.

„W przyszłym roku otworzy się nowy kierunek lekarski na UKSW, liczę, że otworzymy dwa kolejne kierunki w innych szkołach” – powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w wywiadzie dla gazetaprawna.pl.

CZYTAJ DALEJ

Synteza naszej wiary

Niedziela Ogólnopolska 22/2021, str. 16-17

[ TEMATY ]

Boże Ciało

Bożena Sztajner/Niedziela

Nie chodzi o pokazanie siebie ani jakieś skierowanie się przeciw komuś. Idziemy, aby wyznać w drodze to, kim jesteśmy, czym żyjemy i do czego zmierzamy, a także to, co jest mocą naszego życia.

Ludzie wierzący z Eucharystii czerpią swój początek, swoją tożsamość, specyficzną misję, jedność duchową i więź historyczną, życie dla siebie oraz dla całego świata. Taka jest wewnętrzna logika dziejów zbawienia, zakorzeniająca się w Jezusie Chrystusie, a przedłużająca się w dziejach Kościoła na całym świecie skoncentrowanych na celebracji eucharystycznej.

CZYTAJ DALEJ

Konstantynopol: Bartłomiej I życzy Franciszkowi szybkiego powrotu do zdrowia

2023-06-09 12:46

[ TEMATY ]

Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Duchowy zwierzchnik prawosławia, Patriarcha Ekumeniczny Bartłomiej I przesłał papieżowi Franciszkowi serdeczny list z wyrazami współczucia i wsparcia – informuje The Orthodox Times.

Patriarcha Ekumeniczny życzył Ojcu Świętemu szybkiego i całkowitego powrotu do zdrowia oraz rychłego powrotu do swoich świętych i licznych obowiązków, w związku ze zbliżającą się uroczystością świętych apostołów Piotra i Pawła – patronów Kościoła Rzymskiego, na które, jak co roku, wyśle oficjalną delegację. W jej skład wejdą w tym roku metropolita Hiob z Pizydii, biskup Atenagorasa z Nazjanzu i Trytewon Kallinikos. Papież Franciszek, przed przyjęciem do szpitala, wysłał do Patriarchy Ekumenicznego serdeczny list z życzeniami z okazji zbliżających się imienin.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję