Reklama

Lubelski Dzień Papieski

Pieśnią, modlitwą, czynem

Niedziela lubelska 44/2002

Tegoroczny Dzień Papieski obchodzono mając świadomość swoistej rocznicy. 16 października to początek 24. roku pontyfikatu Jana Pawła II. W tym roku wybrano hasło: "Jan Paweł II - Świadek Nadziei". Nie zapomniano również o wezwaniu Ojca Świętego do czynów miłosierdzia.
Właśnie, dlatego podczas całego dnia wolontariusze zbierali dobrowolne ofiary na rzecz uzdolnionych gimnazjalistów z ubogich rodzin. Zbierano w sobotę i niedzielę, teoretycznie od godz. 10.00 do 18.00, lecz zdarzało się, że niektórzy kwestowali dłużej. Jak podkreślali wolontariusze zdarzali się i tacy, którzy pełnili tę posługę przez cały dzień. Podkreślał to również ks. Mieczysław Puzewicz, dziękując wszystkim za pomoc w organizacji Dnia Papieskiego. Para studentów, zbierająca datki na Starym Mieście powiedziała, że według nich taka akcja jest potrzebna, bowiem sami są studentami i doskonale wiedzą, jak czasem takie wsparcie może pomóc. Pomóc może szczególnie tym, którzy chcą się uczyć, a nie mają ku temu warunków materialnych, szczególnie na wsi. Stąd sami chcą w ten sposób pomóc.
Wieczorem przedstawieni zostali Monika i Łukasz, stypendyści Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". To w ramach tego właśnie przedsięwzięcia zbierano fundusze. Akcję taką przeprowadzono nie tylko w Lublinie, lecz i w innych miastach w Polsce. Każdy z ofiarodawców otrzymywał niewielką naklejkę z hasłem akcji: "Dzielmy się miłością". Fundacja stawia sobie za cel pomaganie uzdolnionym, młodym ludziom z najuboższych rodzin.
Główne uroczystości, odbywające się w niedzielę 13 października, zapoczątkowali lubelscy dominikanie, którzy w swojej bazylice zorganizowali koncert pt. Szczęśliwa dla Polski godzina wybiła. Przygotował go Wojewódzki Dom Kultury, a występowały zespoły ludowe, wykonując pieśni o Ojcu Świętym. Zespoły przedstawiały utwory dotąd nie wykonywane w kościołach. Inny koncert miał miejsce niedługo potem w archikatedrze, gdzie chętni mogli usłyszeć zespół wokalny "Kairos" pod dyrekcją Borysa Somershafa. "Wasze klaskanie będzie jak Amen w trakcie Mszy św." - zachęcali organizatorzy. Słuchacze chętnie podchwycili ten apel.
Wszyscy spragnieni duchowej uczty mogli udać się na Mszę św. koncelebrowaną w archikatedrze przez abp. Józefa Życińskiego. Oprawę muzyczną zapewnił chór chłopięcy "Słowiki Lubelskie" z Wojewódzkiego Domu Kultury w Lublinie.
Finałem całego dnia był kolejny koncert, podczas którego wystąpiły zespoły "Arcybractwo Muzyczne" oraz "Gospel Rain". Całość spięto tytułem: Janowi Pawłowi II świadkowi nadziei - pieśń i modlitwa. Początkowo planowano zorganizować go na Placu Zamkowym. Jednakże pogoda pokrzyżowała zamierzenia i dlatego imprezę przeniesiono do auli Wyższego Seminarium Duchownego. Nie przeszkodziło to jednak młodym ludziom bawić się doskonale podczas całego koncertu. W tańczącym tłumie widać było także duchownych, a niektórzy, z pewnością, z zazdrością patrzyli na franciszkanina w stroju zakonnym, któremu układów choreograficznych niejeden tancerz mógłby pozazdrościć.
O godz. 20.00 rozpoczęły się Wieczorne zamyślenia, podczas których odmówiono wspólnie Apel Jasnogórski w łączności ze wszystkimi miastami w Polsce, gdzie odbywały się podobne uroczystości. Wieczorem nie zabrakło również słów Ojca Świętego skierowanych nie tylko do rodaków, ale i do dzieci, ludzi młodych czy ludzi starszych. Przypomniano te najważniejsze odtwarzając je podczas koncertu i odczytując podczas "zamyśleń". Na zakończenie wystąpił jeszcze zespół "Gospel Rain", zamykając swym występem całość obchodów.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Człowiek różańca – o. Jerzy Tomziński wspomina św. O. Pio

2021-09-23 13:06

[ TEMATY ]

O. Pio

o. Jerzy Tomziński

Marian Sztajner/Niedziela

„Gapiłem się na Niego, ja nie dałem rady tak długo się modlić. Człowiek bardzo cierpiący i bez przerwy modlący się na różańcu” – do osobistych spotkań ze świętym, powraca wieloletni generał Zakonu Paulinów, 103-letni o. Jerzy Tomziński.

POSŁUCHAJ CAŁOŚĆ WYPOWIEDZI

CZYTAJ DALEJ

Święty od zadań trudnych

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20-21

[ TEMATY ]

O. Pio

Biuro prasowe OFMCap – krka

Ojciec Pio często powtarzał, że „modlitwa jest najlepszą bronią, jaką mamy, kluczem, który otwiera Serce Boga”.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję