Reklama

Dajmy sobie szansę na profilaktykę

Niedziela Ogólnopolska 3/2010, str. 37-44

- Jak często robić badania laboratoryjne?

- Osoby, które ukończyły sześćdziesiąty rok życia, powinny poddawać się takim badaniom przynajmniej raz w roku, a czasami nawet raz na pół roku.

- Wyobraźmy sobie taką sytuację, że człowiek się dobrze czuje, nic mu nie dolega. Czy wtedy także należy zgłaszać się do lekarza z myślą o badaniach?

- Niezależnie od samopoczucia raz w roku należałoby zbadać morfologię krwi. Jeśli wyniki będą prawidłowe, następne spotkanie można umówić za co najmniej kilka miesięcy, a nawet za rok, jeśli jednak w organizmie dzieje się coś niepokojącego, należy dać sobie szansę, by w porę wychwycić te zmiany, a temu właśnie służą badania laboratoryjne.

- Jak za pomocą domowych sposobów kontrolować swoje zdrowie?

- Nie zawsze trzeba się zgłaszać do przychodni, żeby bacznie obserwować swoje ciało pod względem najniebezpieczniejszych zagrożeń. W niektórych regionach Polski dostęp do lekarza pierwszego kontaktu i laboratorium może być utrudniony. Samemu można jednak zadbać o aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi. Jeśli nawet okazjonalnie jesteśmy w większym ośrodku miejskim, bez żadnego skierowania możemy poszukać laboratorium, by za kilka złotych zmierzyć sobie poziom glukozy we krwi. Nie trzeba wtedy długo czekać na wynik, ponieważ pomiar dokonuje się elektronicznie, a krew nie jest nawet pobierana do strzykawki, ponieważ wystarczy zaledwie kropla. Badanie takie wykonywane jest bardzo szybko. Pamiętajmy, że zarówno nadciśnienie, jak i cukrzyca mogą podstępnie, bezobjawowo wyniszczać człowieka, a dopiero badanie może nam dać szansę na ich wykrycie.

Reklama

- Czy seniorzy mogą sobie pozwolić na odchudzanie?

- Nie można tu przesadzać, trzeba być ostrożnym. W późniejszym wieku częściej dochodzą do głosu zaburzenia elektrolitowe, nie wyobrażam więc sobie, by osoby starsze odżywiały się nieracjonalnie, jedząc na przykład kiszoną kapustę przez dłuższy czas. Byłoby dobrze zgłosić się do dietetyka, który w indywidualnym przypadku zaleci właściwe rozwiązania. Na pewno jednak nie należy się objadać.

- A co z ruchem?

- Im człowiek jest starszy, tym więcej ruchu powinien zażywać. Bardzo dobre są spacery nordyckie. Niektórzy się z tego śmieją, ale widok osoby starszej z kijkami w ręku powinien zachęcać wszystkich. Taki marsz na podpórkach bardzo dobrze robi każdemu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wiara na medal

Wielu polskich sportowców publicznie przyznaje się do wiary. W czasach, gdy w przestrzeni publicznej słyszymy najczęściej wyznania osób odrzucających Boga, postawa naszych zawodników jest bardzo budująca.

Pan Jezus jest u mnie na pierwszym miejscu (...). Wiary uczyłem się najpierw w domu – od dziadka i taty. Dzisiaj jest ona czymś zupełnie naturalnym. Pan Bóg był i zawsze będzie dla mnie kimś wyjątkowym – powiedział Bartosz Zmarzlik, mistrz świata na żużlu w sezonie 2019 i polski sportowiec 2019 roku, gdy dołączył do akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Podczas gali, w czasie której odebrał statuetkę dla najlepszego sportowca, ujął wszystkich ogromną skromnością i pokorą. Trener polskiej kadry żartuje, że jest on taki grzeczny, ponieważ codziennie chodzi do kościoła. Żużlowiec doprecyzowuje: – Do kościoła chodzę w każdą niedzielę. To nie jest dla mnie żadna ujma ani utrudnienie. To bardzo mi pomaga. Kiedyś spodobały mi się słowa, które powiedział Kamil Stoch: „Gdy Bóg jest na pierwszym miejscu, to wszystko jest na swoim miejscu”. Staram się to wdrażać w życie.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny

Redakcja "Niedzieli" serdecznie zaprasza wszystkich Czcicieli Matki Bożej na nowennę przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. "Dozwól nam chwalić Cię, Panno Przenajświętsza, i daj nam moc przeciwko nieprzyjaciołom Twoim". Spraw, byśmy pełni miłości i ufności biegli "do stóp Twoich kornie błagając" w różnych potrzebach.

CZYTAJ DALEJ

Boże Narodzenie z Caritas

2022-12-02 15:58

Caritas Archidiecezji Lubelskiej

Wraz z Adwentem ruszyła akcja Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. W kościołach i centrali Caritas Archidiecezji Lubelskiej można nabyć świece, z których dochód zostanie przeznaczony na pomoc dzieciom, także tym z dalekich krajów. Dzięki środkom pozyskanym ze sprzedaży świec, które nie tylko ozdabiają świąteczne stoły, ale nade wszystko są znakiem otwartości serc, dzieci z ubogich rodzin mogą m.in. spędzić wakacje na „Koloniach z Caritas”. W minionym roku na terenie naszej diecezji udało się rozprowadzić ponad 50 tys. świec. W tym roku Caritas przygotowała świece z jednym wzorem, w dwóch rozmiarach. Można je zamówić także za pośrednictwem strony internetowej; by dotarły na czas należy dokonać formalności do 16 grudnia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję