Reklama

Dla kogo abonament RTV gratis?

Wielomiesięczne dyskusje i rozmaite propozycje związane z abonamentem RTV spowodowały dezinformację wśród odbiorców. Warto wiedzieć, że do czasu prawomocnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie nadal obowiązują przepisy ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. W myśl tych przepisów, z płacenia abonamentu RTV zwolnione są osoby, które ukończyły 75. rok życia. Pozostałe grupy osób zwolnionych z opłaty abonamentowej to: inwalidzi pierwszej grupy lub osoby, które uzyskały orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym, osoby, co do których orzeczono o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, osoby niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę oraz osoby niewidome, u których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. Z odrębnych ustaw prawo do korzystania ze zwolnienia z opłaty za abonament RTV mają niektóre szczególne grupy odbiorców, m.in. inwalidzi wojenni i wojskowi, członkowie rodzin pozostałych po kombatantach będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi.
Aby uzyskać zwolnienie z opłaty, trzeba złożyć w urzędzie pocztowym wypełniony formularz zwolnienia z opłat za używanie odbiorników radiofonicznych/telewizyjnych, przedstawić dokumenty uprawniające do korzystania z takiego zwolnienia i dowód osobisty, a także złożyć oświadczenie o niepozostawaniu we wspólnym gospodarstwie domowym z dwiema lub więcej osobami, które ukończyły 26. rok życia i nie mają uprawnień do zwolnienia od tych opłat.

Szczegółowe informacje: infolinia - dla dzwoniących z telefonów stacjonarnych: 801-333-444 (opłata jak za połączenie lokalne); dla dzwoniących z telefonu komórkowego: 43-842-06-00 (opłata wg cennika operatora).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dwa paradoksy Adwentu

2022-11-26 15:06

[ TEMATY ]

rozważanie Słowa Bożego

domena publiczna

Ewangelia: Mt 24, 37-44

1. Słowo wstępu

CZYTAJ DALEJ

Od 75 lat zwoje z Qumran przestały być tajemnicą

2022-11-27 16:23

[ TEMATY ]

Qumran

Domena publiczna

Należą one do najważniejszych znalezisk archeologicznych XX wieku: 75 lat temu, w 1947 roku, Beduin odkrył w Qumran na Zachodnim Brzegu słynne Zwoje znad Morza Martwego. Podczas poszukiwania zbiegłej kozy, według popularnej opowieści, w trudno dostępnej jaskini na północno-zachodnim brzegu Morza Martwego natknął się na gliniane dzbany zawierające tajemnicze fragmenty papirusu.

Inni eksperci zakładają, że opowieść o przypadkowym znalezisku to bajka. Jest o wiele bardziej prawdopodobne, mówią, że Beduini byli bardzo dobrze zaznajomieni z jaskiniami i po prostu dopiero wtedy przynieśli pisma do antykwariusza. Jedno jest pewne: 29 listopada 1947 roku pierwsze cztery zwoje z Qumran zostały nabyte przez izraelskiego uczonego. 12 kwietnia 1948 roku w brytyjskim "Timesie" pojawiła się pierwsza relacja o sensacyjnym znalezisku, ale dopiero w 1949 roku odbyły się pierwsze wykopaliska prowadzone przez archeologów. Do końca lat 50-tych XX wieku teksty i fragmenty zostały odzyskane w sumie z jedenastu jaskiń. Do dnia dzisiejszego miały miejsce kolejne znaleziska.

CZYTAJ DALEJ

Premier: całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami

2022-11-28 14:57

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

PAP/Marcin Obara

Całość rosyjskiej ropy powinna być objęta sankcjami; życzyłbym sobie, by UE podejmowała szybkie, odważne decyzje, a Polska będzie wśród pierwszych krajów, które będą się do tych decyzji stosować - powiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej w siedzibie PiS premier został zapytany, kiedy rosyjska ropa przestanie płynąć do Polski i co z rurociągiem "Przyjaźń".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję