Reklama

Rok Jakubowy

Zapraszamy do polskiej Composteli

Edyta Hartman
Niedziela Ogólnopolska 4/2010, str. 25

Do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła, zwanego też Większym, w Santiago de Compostela, miejscowości położonej w hiszpańskiej Galicji, od średniowiecza przybywają rzesze pielgrzymów. Obok Rzymu i Jerozolimy to bowiem jedno z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. 1 stycznia br. w miejscowej katedrze poprzez uroczyste otwarcie Świętych Drzwi Przebaczenia zainaugurowano Rok św. Jakuba Apostoła. (Rok Jubileuszowy przypada wtedy, gdy wspomnienie liturgiczne św. Jakuba - 25 lipca, jednocześnie święto patronalne sanktuarium, wypada w niedzielę, jak to ma miejsce w tym roku; ostatnio przed 6 laty - w 2004 r.).
Rok Jakubowy stanowi doskonałą okazję do ożywienia kultu tego Świętego. Zapewne niewielu z nas wie, że w Polsce jedyne sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba znajduje się - jakżeby inaczej - w Jakubowie k. Głogowa na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. (W 2005 r. z Watykanu sprowadzono tutaj relikwie Patrona pątników). Jest to jeden z najstarszych ośrodków kościelnych zarówno na terenie ziemi głogowskiej, jak i w północnej części Dolnego Śląska. Jego geneza, jak utrzymuje miejscowa tradycja, sięga aż X wieku, a więc czasów średniowiecznych. Jakubów przez wieki aż do dzisiaj słynie ze znanego z cudownego działania źródła św. Jakuba, które wypływa z podnóża wzgórza kościelnego, i z kultu Apostoła właśnie, z którym związane są: nazwa źródła, wezwanie kościoła i sama nazwa miejscowości. Tu też w 2005 r. odtworzono, pierwszy współcześnie, polski odcinek Szlaku św. Jakuba, prowadzący do Zgorzelca.
Uroczysta inauguracja Roku Jakubowego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej nastąpi 25 stycznia o godz. 18 podczas Mszy św. sprawowanej przez pasterza diecezji bp. Stefana Regmunta w zielonogórskiej konkatedrze. Aż do listopada 2010 r. każdego 25. dnia miesiąca w 4 kościołach stacyjnych diecezji (Gorzów Wlkp. - katedra, Zielona Góra - konkatedra, sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie i sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie) o godz. 17 rozpoczynać się będą modlitewne spotkania pod patronatem świętego Apostoła. W ich ramach są przewidziane: adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi św., katecheza nt. kultu św. Jakuba Apostoła oraz Msza św. z możliwością uzyskania odpustu zupełnego (po spełnieniu odpowiednich warunków). Tradycyjnie już odbędzie się też VI Piesza Pielgrzymka do Źródła św. Jakuba z Głogowa do Jakubowa, nazywana Pielgrzymką Papieską - w tym roku w sobotę 10 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.

Bp Dec podczas Jasnogórskiego Apelu: diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe

2019-08-09 11:19

ako / Świdnica (KAI)

- Nękają nas trudy, rany, choroby życia publicznego, narodowego. Starsi mówią, że nawet za czasów komunistycznych nie było takich zachowań i takich działań antykościelnych, bluźnierczych jak dzisiaj, że diabeł zrzucił szaty czerwone i przebrał się w szaty tęczowe. Wierni Kościoła katolickiego bywają dziś boleśnie doświadczani, nie przez więzienia czy zadawanie cierpień fizycznych, jak to było w minionych czas i jak to bywa i dzisiaj w niektórych krajach azjatyckich czy afrykańskich, ale przez kamienowanie medialne za wypowiedzi w obronie wartości katolickich - mówił bp Ignacy Dec.

Ks. Daniel Marcinkiewicz

W przeddzień przybycia XVI Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę biskup świdnicki wygłosił rozważanie apelowe w Kaplicy Cudownego Obrazu. - Maryjo, do grona pielgrzymów, którzy tulą się do Twojego matczynego serca, dołączają piesi pielgrzymi z diecezji świdnickiej, która w tym roku świętuje swoje piętnastolecie. Po dziewięciu dniach wędrówki przychodzimy do Ciebie, jako Twoje dzieci, których nęka życia trud i których winy czerni brud. Pytamy się Twoim wizerunkiem, jaki życia trud nas dziś nęka i jakie winy obciążają nasze serca, jakie winy czernią brudem nasze dusze?

Po Apelu pątnicy i pielgrzymi duchowi, którzy z diecezji dojechali do Częstochowy autokarami, uczestniczyli w Jasnogórskim czuwaniu diecezji świdnickiej. O północy biskup świdnicki przewodniczył Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Biskup świdnicki co roku wygłasza rozważanie podczas Jasnogórskiego Apelu w przeddzień wejścia na Jasną Górę Pieszej Pielgrzymki Diecezji Świdnickiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Abp Gądecki: prorocy mówiący prawdę są obrzucani błotem

2019-08-18 19:11

ms / Chojno (KAI)

- Dziś prorocy także są obrzucani błotem, gdy tylko ośmielą się powiedzieć prawdę zobowiązującą do nawrócenia i przemiany tak w życiu osobistym, jak i w życiu publicznym. Trzeba więc ich oczernić, aby stracili autorytet i zamilkli – powiedział abp Stanisław Gądecki w homilii podczas Mszy św. na stadionie sportowym w Chojnie. Abp Gądecki w nawiązaniu do historii proroka Jeremiasza.

episkopat.news
abp Stanisław Gądecki

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski w homilii wygłoszonej na stadionie sportowym w Chojnie w Wielkopolsce nawiązał do historii Proroka Jeremiasza. Mówiąc o agresji wobec Proroków podkreślił, że właśnie „tak postąpiono z bł. Jerzym Popiełuszką, którego najpierw usiłowano zniesławić przy pomocy kłamstw i prowokacji, a gdy to się nie powiodło, związano go i wrzucono do Wisły. Coś podobnego dzieje się teraz z arcybiskupem Jędraszewskim”.

„Dlaczego prorok bywa prześladowany? Bo przekazuje ludziom to, co mu Bóg powiedział, a nie to, co ludzie pragną usłyszeć. Ludzie zazwyczaj nie wierzą w proroctwa, które nie potwierdzają ich własnej opinii” – mówił abp Gądecki.

Nawiązując do słów Jezusa, że przyszedł dać ziemi rozłam, metropolita poznański zauważył, że główną przyczyną sprzeciwu wobec Ewangelii jest brak zgody na miłość, która jest wymagająca. „Ona nie pozwala nam na neutralność. Nie można dwom panom służyć. Miłość domaga się zajęcia stanowiska i żąda odpowiedzi. Kto jest z prawdy, ten słucha głosu Chrystusa, kto z prawdy nie jest, ten nie słucha Jego głosu” – mówił abp Gądecki.

Metropolita poznański zauważył także, że miłość domaga się wolności od grzechu i zła. „Rozłam nie oznacza nienawiści do grzeszników, gdyż ta jest sprzeczna z Jezusowym przykazaniem miłości. Rozłam oznacza jedynie oddzielenie od grzechu i stanięcie po stronie dobra” – podkreślił abp Gądecki.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski przestrzegł w związku z tym przed traktowaniem chrześcijaństwa jako religii świętego spokoju i zbioru przyzwyczajeń. „Posiadamy w historii zbawienia wiele przykładów niezachwianej wiary. Mamy dookoła nas mnóstwo świadków wiary i wytrwałości wspierających nas, dodających nam odwagi i sił. Tymi świadkami są patriarchowie i prorocy, święci i błogosławieni, którzy ukończyli już bieg swego ziemskiego życia, wiary ustrzegli i otrzymali wieniec zwycięstwa” – zauważył metropolita poznański.

Abp Gądecki odwiedził parafię pw. Chrystusa Króla w Chojnie z okazji stulecia jej powstania. W ramach uroczystości jubileuszowych odbyły się tam m.in. zawody wędkarskie, spotkanie najstarszych mieszkańców Chojna, upieczono także specjalny tort jubileuszowy dla wszystkich uczestników parafialnego święta.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem