Reklama

Rok Jakubowy

Zapraszamy do polskiej Composteli

Do grobu św. Jakuba Starszego Apostoła, zwanego też Większym, w Santiago de Compostela, miejscowości położonej w hiszpańskiej Galicji, od średniowiecza przybywają rzesze pielgrzymów. Obok Rzymu i Jerozolimy to bowiem jedno z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. 1 stycznia br. w miejscowej katedrze poprzez uroczyste otwarcie Świętych Drzwi Przebaczenia zainaugurowano Rok św. Jakuba Apostoła. (Rok Jubileuszowy przypada wtedy, gdy wspomnienie liturgiczne św. Jakuba - 25 lipca, jednocześnie święto patronalne sanktuarium, wypada w niedzielę, jak to ma miejsce w tym roku; ostatnio przed 6 laty - w 2004 r.).
Rok Jakubowy stanowi doskonałą okazję do ożywienia kultu tego Świętego. Zapewne niewielu z nas wie, że w Polsce jedyne sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba znajduje się - jakżeby inaczej - w Jakubowie k. Głogowa na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. (W 2005 r. z Watykanu sprowadzono tutaj relikwie Patrona pątników). Jest to jeden z najstarszych ośrodków kościelnych zarówno na terenie ziemi głogowskiej, jak i w północnej części Dolnego Śląska. Jego geneza, jak utrzymuje miejscowa tradycja, sięga aż X wieku, a więc czasów średniowiecznych. Jakubów przez wieki aż do dzisiaj słynie ze znanego z cudownego działania źródła św. Jakuba, które wypływa z podnóża wzgórza kościelnego, i z kultu Apostoła właśnie, z którym związane są: nazwa źródła, wezwanie kościoła i sama nazwa miejscowości. Tu też w 2005 r. odtworzono, pierwszy współcześnie, polski odcinek Szlaku św. Jakuba, prowadzący do Zgorzelca.
Uroczysta inauguracja Roku Jakubowego w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej nastąpi 25 stycznia o godz. 18 podczas Mszy św. sprawowanej przez pasterza diecezji bp. Stefana Regmunta w zielonogórskiej konkatedrze. Aż do listopada 2010 r. każdego 25. dnia miesiąca w 4 kościołach stacyjnych diecezji (Gorzów Wlkp. - katedra, Zielona Góra - konkatedra, sanktuarium Pani Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie i sanktuarium pielgrzymkowe św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie) o godz. 17 rozpoczynać się będą modlitewne spotkania pod patronatem świętego Apostoła. W ich ramach są przewidziane: adoracja Najświętszego Sakramentu z okazją do spowiedzi św., katecheza nt. kultu św. Jakuba Apostoła oraz Msza św. z możliwością uzyskania odpustu zupełnego (po spełnieniu odpowiednich warunków). Tradycyjnie już odbędzie się też VI Piesza Pielgrzymka do Źródła św. Jakuba z Głogowa do Jakubowa, nazywana Pielgrzymką Papieską - w tym roku w sobotę 10 kwietnia. Serdecznie zapraszamy.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Włochy: diecezja czasowo rezygnuje z rodziców chrzestnych

2021-05-11 17:43

[ TEMATY ]

chrzest

Karol Porwich /Niedziela

Od 1 września włoska diecezja Viterbo zawiesza ad experimentum na dwa lata funkcję rodziców chrzestnych i świadków bierzmowania. Wynika to z dekretu miejscowego ordynariusza.

Biskup Lino Fumagalli wyjaśnił, że decyzja ta jest wynikiem refleksji i dyskusji z udziałem księży i Rady Kapłańskiej. – Zmieniający się obecnie kontekst społeczno-kościelny wymaga od nas odważnego rozeznania w zweryfikowaniu i, o ile to konieczne, przemyśleniu wielu wymiarów naszej praktyki duszpasterskiej, ponieważ dziś nie wystarcza „zwykłe administrowanie”, ale konieczne jest bycie w „permanentnym stanie misji” – napisał hierarcha.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież ustanowił świecką posługę katechety

2021-05-11 11:37

[ TEMATY ]

Franciszek

katecheta

BOŻENA SZTAJNER

Na mocy Listu apostolskiego w formie Motu proprio Antiquum ministerium Ojciec Święty ustanowił w całym Kościele posługę katechety. Będą ją pełniły osoby świeckie o głębokiej wierze i ludzkiej dojrzałości, według potrzeb duszpasterskich rozeznanych przez ordynariusza miejsca, wykonując ją w sposób świecki, zgodnie z naturą tej posługi.

LIST APOSTOLSKI W FORMIE „MOTU PROPRIO” PAPIEŻA FRANCISZKA Antiquum ministerium W KTÓRYM USTANAWIA POSŁUGĘ KATECHETY

CZYTAJ DALEJ

Premier: Rada Ministrów wkrótce przyjmie akty prawne dotyczące chorób rzadkich

2021-05-12 14:22

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Choroby rzadkie

Adobe.Stock.pl

Centrum Zdrowia Dziecka to właściwe miejsce, by podziękować wszystkim, którzy leczą choroby rzadkie i są zaangażowani w długoletnie konsultacje zadań związanych z planem dla chorób rzadkich; wkrótce odpowiednie dokumenty i akty prawne przyjmie Rada Ministrów - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu odwiedził w środę Centrum Zdrowia Dziecka. We wpisie na Facebooku wskazał, że plan dla chorób rzadkich zakłada ponad 40 zadań, których realizacja przewidziana jest na lata 2021-2023.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję