Reklama

Przeczytane, zasłyszane

Przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie (pl. Kościuszki) reaktywowano Wspólnotę Duszpasterstwa Akademickiego. Spotkania odbywają się w każdy pierwszy piątek miesiąca o godz. 19.00.

Konstantynowski chór młodzieży katolickiej rozpoczyna drugi rok swojej działalności i z tej okazji serdecznie zaprasza do wspólnego śpiewania. Gwarantuje miłą atmosferę, ciekawy repertuar (muzyka dawna, współczesna muzyka chrześcijańska) i kształcenie emisji głosu. Próby odbywają się w środy o godz. 19.00 oraz w soboty o godz. 16.30 w domu parafialnym przy kościele Miłosierdzia Bożego w Konstantynowie Łódzkim (ul. Łaska 61).

Cykliczny wieczór modlitewny kanonami z Taizé w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi (ul. Piotrkowska 2) odbył się we wtorek 29 października, tym razem z udziałem brata Marka z Francji.

27 października w kaplicy DA "5" (ul. ks. I. Skorupki 5) na comiesięcznej Mszy św. spotkali się pracownicy nauki. Podobne spotkania odbywają się w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godz. 16.00. Nowym duszpasterzem środowiska naukowego jest ks. dr Marcin Czajkowski, wykładowca etyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi.

Wystawę fotografii z XVII Światowych Dni Młodzieży w Toronto otwarto 26 października w Duszpasterstwie Akademickim "5" (ul. ks. I. Skorupki 5). Autorem zdjęć jest duszpasterz z "Piątki" - ks. Paweł Dziedziczak.

Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet na Jasną Górę odbyła się w sobotę 26 października.
Organizatorem pielgrzymki było Duszpasterstwo Kobiet. W archidiecezji łódzkiej odpowiedzialnym za to duszpasterstwo jest ks. kan. Stefan Moczkowski, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Łodzi (ul. Pasterska 12/14).

Z udziałem bp. Adama Lepy zorganizowano w czwartek 24 października promocję nowości Wydawnictwa Archidiecezjalnego. Przedstawiono przede wszystkim opracowanie pt. Człowiek - Kościół - Świat. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Jana Wojciechowskigo poświęcona katolickiej myśli społecznej u progu III tysiąclecia. Wydawnictwo Archidiecezjalne prowadzi od kilku miesięcy księgarnię internetową, a wśród licznych nowości szczególnym powodzeniem cieszy się seria o św. Ojcu Pio oraz album fotografii Andrzeja Wacha pt. Pejzaż Sakralny.

12 tys. zł na rzecz hospicjum łódzkiej Caritas zebrano z koncertu Anny Marii Jopek jaki odbył się w Teatrze Muzycznym. Jak podkreśla dyrektor Caritas, ks. Jacek Ambroszczyk pieniądze pochodzą z wpływów z biletów oraz datków składanych do puszek. Zebrane środki przeznaczone zostaną na zakup najpotrzebniejszych leków dla chorych znajdujących się pod opieką hospicjum Caritas.(Radio Plus Łódź)

Monika Kolasa-Hladikova (mezzosopran), Aleksandra Nave (fortepian) i Roma Kamieńska (recytacje) to wykonawczynie wieczoru muzyki kompozytorów słowiańskich XIX i XX w. inspirowanej wersetami Biblii i modlitwą. Utwory A. Dvoraka, M. Musorgsskiego, A. Varlamova, B. Martinu i J. Maklakiewicza uzupełniła recytacja psalmów i poezji. Koncert miał miejsce w kościele środowisk twórczych przy ul. M. Skłodowskiej-Curie, w niedzielę 20 października.

Najprawdopodobniej młodociani są sprawcami dewastacji wojennego cmentarza w Piotrkowie Trybunalskim. Rozbito ponad 50 nagrobków, zniszczono kamienne krzyże żołnierskich mogił. Cmentarz powstał w 1915r. spoczywają na nim polegli podczas I oraz II wojny światowej.

Przy ul. Piotrkowskiej ustawiono kolejny pomnik z serii "Galeria Wielkich Łodzian". Tym razem są to brązowe postaci trzech łódzkich fabrykantów: Izraela Poznańskiego, Karola Scheiblera i Henryka Grohmana. Przy odlanym w brązie stole pozostawiono trzy wolne krzesła dla przechodniów. Można przysiąść i pomyśleć...

W Centralnym Muzeum Włókiennictwa trwa kolejna ciekawa ekspozycja. Jej tematem jest Kapelusz wczoraj i dziś. Warto zajrzeć na Piotrkowską 282.

Miejski Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności przy MOPS zmienił siedzibę. Teraz mieści się w przychodni lekarskiej przy ul. Leczniczej 6 na drugim piętrze. Podjazd i drugie wejście jest także od ul. Kasowej. Nowe telefony do zespołu: 682-51-17 i 682-54-30.

W Łodzi jest wiele osób starszych i niepełnosprawnych, którzy nie mogą liczyć na wystarczającą opiekę najbliższych lub zupełnie nie mają rodziny. ZOZ Łódź-Polesie wdrożył właśnie pilotażowy program opieki domowej dla osób w takiej sytuacji życiowej. Pielęgniarki środowiskowe i przedstawicielki opieki społecznej odwiedzać będą chorych w domu w każdy dzień powszedni. Pielęgniarki dopilnują, aby wzięli lekarstwa, pomogą w zabiegach pielęgnacyjnych i w razie potrzeby wezwą lekarza, opiekunki społeczne pomogą w zrobieniu zakupów i przygotowaniu posiłków. I chociaż nie chodzi w tej akcji przede wszystkim o wrażliwość na ludzka biedę lecz o rachunek ekonomiczny, z którego wynika, że ten rodzaj opieki będzie dużo tańszy niż hospitalizacja - to program jest godny poparcia i dzięki niemu na pewno zyskają najsłabsi. Życzymy więc, żeby się powiódł i rozszerzył na całe miasto i województwo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Apel Jasnogórski z udziałem wiernych Archidiecezji Wrocławskiej

2021-09-17 21:52

ks. Łukasz Romańczuk

bp Jacek Kiciński

bp Jacek Kiciński

Dziś Apel Jasnogórski prowadzony był przez ks. bp. Jacka Kicińskiego 

Z racji Pielgrzymki Duchowieństwa i Wiernych Archidiecezji Wrocławskiej w kaplicy Cudownego Obrazu obecni byli kapłani, siostry zakonne i wierni świeccy z terenu naszej archidiecezji. 

CZYTAJ DALEJ

Sakramentalia - akt wiary czy magiczne myślenie?

2021-09-17 10:13

[ TEMATY ]

duchowość

Karol Porwich/Niedziela

Błogosławieństwo przy użyciu dwóch poświęconych świec w dzień św. Błażeja (3 lutego) wyprasza ochronę od chorób gardła i języka, a poświęcony chleb św. Agaty (5 lutego) - przypomina, że Bóg ma władzę zachować nas od pożaru. Jak korzystać z sakramentaliów, by nie mylić ich z sakramentami, ani nie ulegać magicznemu myśleniu o nich?

Różnica pomiędzy sakramentami i sakramentaliami jest zasadnicza. Sakramenty to spotkanie z żywym Bogiem. Podczas ich przyjmowania mamy pewność, że Bóg przychodzi przez nie z konkretną łaską, typową dla danego sakramentu (np. podczas godnie przyjętego sakramentu pokuty otrzymujemy m.in. odzyskanie łaski uświęcającej, Eucharystia pogłębia nasze zjednoczenie z Bogiem i chroni przed grzechem; podczas bierzmowania otrzymujemy moc Ducha Świętego do szerzenia wiary słowem i czynem). To, na ile łaska objawia się w naszym życiu, zależy od naszego usposobienia i dojrzałości.

CZYTAJ DALEJ

Święta Hildegarda na nowo odkrywana

2021-09-18 10:07

ks. Łukasz Romańczuk

o. Antoni Rachmajda

o. Antoni Rachmajda

Dziś przy parafii pw. św. Rodziny rozpoczęła się konferencja"Medycyna św. Hildegardy, w której nie ma chorób nieuleczalnych".

Zanim rozpoczęła się cześć wykładowa, uczestnicy sympozjum mieli możliwość uczestnictwa w Eucharystii, której przewodniczył ks. Przemysław Vogt, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, a homilię wygłosił o. Antoni Rachmajda, karmelita. Natomiast wszystkich obecnych na Mszy św. przywitał ks. Piotr Jakubuś, proboszcz parafii.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję