Reklama

Z Watykanu


Niedziela Ogólnopolska 13/2010, str. 6

Papież pojedzie na Wyspy

Podczas planowanej na wrzesień 2010 r. wizyty oficjalnej na Wyspach Brytyjskich Benedykt XVI zostanie przyjęty przez królową Elżbietę II w pałacu w Holyroodhouse w Edynburgu. Wygłosi przemówienie w siedzibie parlamentu - Westminster Hall. W Coventry będzie przewodniczył beatyfikacji kard. Johna Henry’ego Newmana. Przewidziano też Mszę św. w Glasgow, czuwanie modlitewne w Londynie oraz spotkanie skoncentrowane wokół problemu edukacji. Zaplanowano spotkanie ze zwierzchnikiem Wspólnoty anglikańskiej arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem w londyńskim pałacu Lambeth oraz modlitwę ekumeniczną w opactwie westminsterskim.

Na blogach piszą

Głosiciele prawa do śmierci chwycą się każdego sposobu, by swoje ideały wprowadzić w życie. Kłamstwo, manipulacje, przekręcanie faktów i zatajanie prawdy są u nich na porządku dziennym, a wściekłe ataki na swoich przeciwników motywują prawem do własnych przekonań i wolności wypowiedzi. Kiedy jednak ostry argument uderzy w nich samych, zaraz krzyczą o mowie nienawiści, czują się obrażeni i biegną do sądu. A ten przyznaje im rację w imię politycznej poprawności i świętej tolerancji.
Blog Alexander Degrejt

Twoje dziecko potrzebuje Boga. Czeka, abyś mu o Nim opowiedział, abyś je z Nim zapoznał. Chciałoby dowiedzieć się, jaki On jest i co o nim sądzi. Pragnie wierzyć, że istnieje coś więcej niż to życie, które oglądają jego oczy i słyszą jego uszy. Chce wiedzieć, że istnieje Ktoś, kto jest mądrzejszy, potężniejszy i bardziej kochający (nawet) niż ty. Jeśli jesteś zwyczajnym, prostym, przyzwoitym rodzicem, powinieneś cieszyć się, że twoje dziecko pragnie uwierzyć w Kogoś większego od ciebie.
Blog Zawodowa Mama

Reklama

Papież u luteranów

Rozdział jest grzechem

Benedykt XVI odwiedził 14 marca rzymski zbór luterański Chrystusa (Christuskirche) przy Via Sicilia, w centrum miasta. Wraz z proboszczem parafii Chrystusa pastorem Jensem Martinem Kruse Ojciec Święty przewodniczył nabożeństwu ekumenicznemu.
W homilii Benedykt XVI mówił o poszukiwaniu jedności przez oba Kościoły. Papież powiedział: - Śpiewamy razem, patrzymy razem na jednego Chrystusa, ponieważ wspólnym celem nie jest kłótnia, lecz nadzieja na jedność. - Nie można jednak zadowolić się dotychczasowymi sukcesami, ponieważ nie można razem sprawować Eucharystii.
Benedykt XVI w luterańskim kościele Chrystusa był już wcześniej - 19 października 1998 r., jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary. Został tam zaproszony do dyskusji na temat ekumenizmu, z udziałem luterańskiego biskupa Berlina Wolfganga Hubera.

Siewca wyszedł siać

Benedykt XVI naucza

Aby pokój głęboko zapuścił korzenie, trzeba podjąć konkretne wysiłki dla ograniczenia czynników destabilizacji - zwłaszcza korupcji, napięć etnicznych, obojętności, egoizmu. Inicjatywy na tym polu niewątpliwie okażą się owocne, jeśli będą oparte na prawości, poczuciu powszechnego braterstwa oraz cnotach sprawiedliwości, odpowiedzialności i miłosierdzia. Traktaty i inne porozumienia, niezbędne w procesie pokojowym, przyniosą owoc tylko wówczas, gdy będzie je inspirować i towarzyszyć im dojrzałe, uczciwe sprawowanie władzy.
Z przemówienia do biskupów z Sudanu, 13 marca 2010 r.
W tym Roku Kapłańskim chciałbym wezwać młodych i dorastającą młodzież, aby byli czujni, czy Pan nie wzywa do większego daru na drodze kapłaństwa sakramentalnego, do gotowości przyjęcia z wielkodusznością i entuzjazmem tego znaku szczególnego upodobania, podejmując z kapłanem, z kierownikiem duchowym niezbędną drogę rozeznania.
Nie lękajcie się z kolei, Drodzy Chłopcy i Drogie Dziewczęta, jeśli Pan wzywa was do życia zakonnego, mniszego, misyjnego czy do specjalnej konsekracji: On wie, jak obdarzać głęboką radością tego, kto odpowiada z odwagą!
Z Orędzia na XXV Światowy Dzień Młodzieży

Prace nad nowym dogmatem maryjnym

Rola Maryi w dziele zbawienia

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego - 25 marca w Watykanie odbędzie się spotkanie, w czasie którego biskupi i teolodzy będą próbowali odpowiedzieć na pytanie, jak mógłby brzmieć ewentualny nowy dogmat Kościoła katolickiego dotyczący roli Maryi w zbawieniu świata. Mógłby to być piąty dogmat o Najświętszej Maryi Pannie.
Ruch dotyczący wprowadzenia dogmatu o roli Maryi Panny w dziele zbawienia działa w Kościele od ponad 90 lat. Zapoczątkował go belgijski kardynał Désiré-Joseph Mercier przy poparciu św. Maksymiliana Marii Kolbego. Od tego czasu blisko 800 biskupów (z Polaków: kard. Stefan Wyszyński, kard. Józef Glemp i kard. Henryk Gulbinowicz) wniosło do papieża petycję o nieomylną definicję macierzyńskiej roli Maryi w zbawieniu ludzkości. Zgromadzono także ponad 7 mln petycji od wiernych z całego świata.

Reklama

Kościelny dress code, czyli w co się ubrać do kościoła

2019-07-10 09:40

Magda Nowak
Niedziela Ogólnopolska 28/2019, str. 22-23

Przy temperaturach dochodzących do 30 stopni Celsjusza to zupełnie naturalne, że zakładamy coraz lżejsze ubrania i zaczynamy wyglądać jak plażowicze, nawet w miejscach, w których taki ubiór jest niestosowny. A to już stanowi problem. Dlatego warto przypomnieć zasady, które pomogą nam dostosować strój do miejsca i okoliczności, w których się znajdziemy

pixabay.com

Szczególnym miejscem, w którym należy nie tylko godnie się zachować, ale i być stosownie ubranym, jest kościół. Potrzebny jest nam zatem kościelny dress code. Opiera się on na tych samych założeniach i pełni podobne funkcje co dress code biznesowy. Przede wszystkim chodzi o szacunek do miejsca i spotkanej w nim osoby – w tym przypadku do Pana Boga – oraz o niezwracanie na siebie uwagi. Savoir-vivre jednoznacznie określa wymogi, a ich naczelna zasada brzmi: elegancko i odświętnie.

Dla pań

Kobiecy ubiór do kościoła to opcja „skromnie” – ubrania nie są ani obcisłe, ani prześwitujące i nie wystaje spod nich bielizna. Właściwy strój to taki, który u nikogo nie wywołuje negatywnych reakcji i nie rozprasza uwagi. Należy więc unikać: sukienek oraz bluzek z odkrytymi ramionami i plecami, zbyt głęboko wyciętego dekoltu, spódniczek i sukienek mini, krótkich spodenek, bluzek, które nie zakrywają brzucha, oraz legginsów.

Dla panów

Idący do kościoła panowie także powinni być eleganccy i odświętni, dlatego strój roboczy czy też sportowy tym razem powinni zostawić w szafie. W świetle etykiety, która jest w tym przypadku bezwzględna, elegancki mężczyzna wybierając się na Mszę św. powinien włożyć garnitur, do tego koszulę (najlepiej białą), krawat oraz półbuty. Dopuszczalne są też koszule, spodnie z materiału lub jeansy, ale bez przetarć. Koszulka typu T-shirt, jak mówią specjaliści, to strój dobry na rower lub jogging. Niedopuszczalne są natomiast krótkie spodenki. Gdy chodzi o buty, to u pań i u panów jest podobnie. Według zasad savoir-vivre’u, klapkom plażowym i japonkom mówimy stanowcze – nie.

Godnie, nie swobodnie

Latem na drzwiach kościołów pojawiają się plakaty, które przypominają, by na czas wizyty w świątyni przywdziać strój godny, a nie swobodny. Bernardyn z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej – o. Tarsycjusz Bukowski mówi: – Przy wszystkich wejściach do sanktuarium mamy tablice informacyjne ze znakami graficznymi o stosownym ubiorze do kościoła. Również podczas ogłoszeń prosimy o właściwe ubieranie się. Czasem jednak się zdarza, że rzeczywiście ktoś nie jest stosownie ubrany. Z czego to wynika? Być może z niewiedzy, że świątynia jest miejscem świętym i wymaga odpowiedniego stroju.

Paulini na Jasnej Górze również wykorzystują tablice informacyjne i ogłoszenia duszpasterskie. Włączyli się ponadto w ogólnopolską akcję: „W progi Boże w godnym ubiorze”. – Niektórzy uważają, że wysoka temperatura zwalnia z odpowiedzialności. Czasami nasza straż jasnogórska czy straż maryjna zwracają komuś uwagę, ale niestety, spotyka się to często z niezrozumieniem, a nieraz i gniewem – mówi o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry. Zakonnik uważa, że ludzie zatracili poczucie sacrum, i podkreśla: – Potrzeba edukacji i przywrócenia wrażliwości na to, że święte miejsce wymaga odpowiedniego ubioru.

Warto sobie uświadomić, że w krajach takich jak Chorwacja, Włochy czy Malta niewłaściwy ubiór uniemożliwia wejście do świątyni. Coraz więcej ludzi jest zdania, że te reguły powinny zacząć obowiązywać także u nas.

Zdaniem specjalisty
Tatiana Szczęch – stylistka, doradca wizerunkowy z wieloletnim doświadczeniem. Prowadzi wykłady i szkoli w zakresie autoprezentacji, psychologii kolorów i zasad kodu ubioru (dress code). Ekspert HR Polska ds. wizerunku. Współzałożycielka portalu Spell Your Shape.
– Co Pani sądzi o strojach, które mają na sobie latem osoby wchodzące do kościoła?
– Coraz więcej w nas swobody. To dobrze, bo kiedy ubranie staje się naszą drugą skórą, sami czujemy się lepiej i pewniej. Jest jednak pewna granica, której nie wypada przekroczyć – granica dobrego smaku. Mam na myśli, oczywiście, bycie zbyt wyzywającym, bo lato sprzyja odkrywaniu ciała. Problem w tym, że u każdego z nas ta granica przebiega w różnych miejscach. To kwestia wychowania i edukacji – tak, także edukacji. Zasady ubioru są częścią etykiety i powinny być nam znane tak dobrze, jak zasady zachowania przy stole. Bywa jednak różnie.
– Czy coraz częściej zauważane na ulicach, a nieraz także w kościołach, „skąpe” stroje to już norma?
– Owszem, w stylu miejskim zaczynamy stosować modę plażową. Nie, nie jest to norma i nie sądzę, by kiedykolwiek się to zmieniło. Po prostu taki ubiór nie jest w dobrym tonie.
Rozmawiała Magda Nowak

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Toruń: dziś wieczorem rozpoczyna się Song of Songs Festival

2019-07-19 13:15

tk / Toruń (KAI)

Adam Strug, Natalia Niemen, Gospel Rain, Darek Majelonek Hyperhemon – to niektórzy spośród wykonawców, jacy pojawia się na tegorocznym Song of Songs Festival. Jeden z największych festiwali muzyki chrześcijańskiej w Europie odbędzie się w dniach 19-20 lipca na Scenie Plenerowej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu.

informacja prasowa

Idea i cel organizowania tej cyklicznej imprezy wynika z przekonania, że w niespokojnej Europie można i trzeba szukać obszarów, w których młodzi ludzie znajdą wspólną płaszczyznę z innymi, podobnie czującymi i myślącymi – zaznaczają organizatorzy.

Ich zdaniem najlepszą formą takiego kontaktu jest muzyka, w szczególności ta inspirowana chrześcijańską tradycją i prawdą płynącą z Ewangelii. „Jest ona jednocześnie drogą do pokonywania uprzedzeń, wrogości i obojętności wobec innych ludzi, czy innych wyznań religijnych” – czytamy na stronie internetowej Festiwalu. Dlatego, zgodnie z formułą towarzyszącą Festiwalowi od początku, także i tym razem zaprezentują się chrześcijańscy muzycy różnych wyznań.

W programie dwanaście koncertów, które zagrają znakomite gwiazdy Polskiej sceny muzycznej.

W trakcie Festiwalu prowadzona będzie zbiórka pod hasłem: „Budujemy i utrzymujemy Most do Nieba – pierwsze hospicjum dla dzieci na Litwie”. To element ogólnopolskiej akcji fundacji Fundacja Aniołów Miłosierdzia.

Song of Songs Festival to międzynarodowy festiwal muzyki chrześcijańskiej, którego pierwsza edycja odbyła się w 1998 r. (z przerwą w latach 2011-16).

Festiwal jest jedną największych w Europie Środkowo-Wschodniej prezentacją czołówki polskich artystów wykonujących współczesną, profesjonalną muzykę chrześcijańską.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem