Reklama

Z Polski


Niedziela Ogólnopolska 13/2010, str. 9

Światowy Dzień Młodzieży

W Internecie po polsku

Po raz pierwszy w 25-letniej historii Światowych Dni Młodzieży oficjalna strona internetowa tego wydarzenia dostępna jest także w języku polskim. Jak informuje Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM w Polsce, to jeden z przejawów bardzo dobrej współpracy Komitetu Hiszpańskiego z polskim Biurem.
Polska wersja językowa strony internetowej Światowych Dni Młodzieży w Madrycie, które odbędą się w sierpniu 2011 r., jest jedną z dziesięciu. Oprócz tego przygotowano m.in. wersje: hiszpańską, angielską, francuską, a nawet rosyjską czy japońską.
Odwiedzając portal, będzie można na bieżąco śledzić aktualne informacje nt. przygotowań do spotkania w Madrycie. Oprócz tego zamieszczono wiadomości na temat samego miasta, które gościć będzie młodzież z całego świata, oraz opis najważniejszych wydarzeń z Kościoła hiszpańskiego.
Od lipca br. przez stronę będzie również możliwa elektroniczna rejestracja wszystkich grup i uczestników, którzy chcą wyjechać na spotkanie z Ojcem Świętym w sierpniu 2011 r.
Strona dostępna jest pod adresem: http://pl.jmj2011madrid.com . Można również na nią wejść, wybierając odpowiedni język w menu strony hiszpańskiej: http://www.jmj2011madrid.com.

W 5. rocznicę śmierci Jana Pawła II

Reklama

Światełko nadziei

Rocznica śmierci Jana Pawła II w tym roku przypada w Wielki Piątek. Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się” w Krakowie zachęca Polaków do wystawienia płonącej świecy w oknach 2 kwietnia br. o godz. 21.37. Każdy, kto kupi świecę przygotowaną specjalnie z tej okazji, złoży tym samym datek na siedzibę Centrum, budowanego w Łagiewnikach wyłącznie ze składek wiernych.
W Centrum zostały już wylane pierwsze słupy z białego betonu w kaplicy kapłańskiej, która wzorowana jest na krypcie św. Leonarda na Wawelu, w której Karol Wojtyła 2 listopada 1946 r. odprawił swoją prymicyjną Mszę św. Prawdopodobnie w tej kaplicy będą umieszczone relikwie Jana Pawła II po wyniesieniu go na ołtarze.

Przy krzyżu Ks. Popiełuszki

Podróżnik Marek Kamiński przemierza Wisłę

W ramach Zimowej Ekspedycji Wisła znany podróżnik Marek Kamiński samotnie przemierza kajakiem Wisłę. Gdy dotarł do Włocławka, modlił się na tamie - w miejscu, gdzie zabójcy ks. Jerzego Popiełuszki wrzucili ciało kapłana do Wisły. Podróżnik ukląkł przed krzyżem upamiętniającym męczeńską śmierć ks. Popiełuszki, przeżegnał się oraz modlił się przez chwilę w ciszy. Następnie przeprawił się przez Zalew Włocławski.
Marek Kamiński wyruszył w samotny spływ kajakiem 6 marca w okolicach Oświęcimia na tzw. kilometrze zerowym Wisły. Celem jego ekspedycji jest promocja Wisły, nazywanej królową polskich rzek. 7 marca odwiedził klasztor Benedyktynów w Tyńcu, gdzie został zaproszony na śniadanie z mnichami oraz uczestniczył we Mszy św.
Wyprawa o łącznej trasie 959 kilometrów zakończy się w Gdańsku. Do tej pory Kamiński przepływał ok. 90 km dziennie. Podróżnik nocuje w namiocie na brzegach Wisły. Jego kajak wraz ze sprzętem i żywnością waży ok. 150 kg.

Dla Chrystusowców

Nagroda Polonijna KUL

Instytut Badań nad Polonią i Duszpasterstwem Polonijnym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyznał w tym roku Nagrodę Polonijną im. Ireny i Franciszka Skowyrów Towarzystwu Chrystusowemu dla Polonii Zagranicznej. Nagroda przyznawana jest corocznie, od 1981 r. Wyróżniane są prace z dziedziny historii najnowszej, problematyki religijnej i polonijnej, zwłaszcza prace ukazujące wkład Kościoła i duchowieństwa w rozwój kultury narodowej oraz walkę o wolność i niepodległość Polski, sprawiedliwość społeczną i prawa człowieka. W sposób szczególny promuje się prace i działania podejmujące problematykę Polaków i Polonii świata.

Krótko

Bardzo szybko rośnie deficyt budżetowy. Po marcu wyniesie 25,5 miliarda złotych, czyli połowę planu na cały rok.

Do 2020 r. ma powstać w Polsce pierwsza elektrownia atomowa. O kontrakt mocno zabiegają Francuzi, Amerykanie, Koreańczycy i Czesi.

Rosjanie nadal nas rozgrywają w kontekście rocznicy katyńskiej. Rosyjski ambasador w Warszawie stwierdził, że strona rosyjska nie może zacząć przygotowań do wizyty, bo Polacy nie wysłali noty. Praktyka dyplomatyczna nakazuje wysłanie takiego dokumentu, ale dopiero po roboczych ustaleniach obydwu stron.

Sejm przyjął głosami PO, PSL i Lewicy nowelizację ustawy o IPN. Jedną z fundamentalnych zmian jest to, że zanim ktoś zdecyduje się ubiegać o urząd publiczny (m.in. prezydenta, posła, senatora, burmistrza, wójta czy radnego), będzie mógł poznać akta zgromadzone na swój temat w IPN. Będą mieli do tego prawo także byli współpracownicy SB.

Senacka komisja zdrowia zarekomendowała całkowity zakaz palenia m.in. w lokalach gastronomicznych i rozrywkowych. Tym samym komisja opowiedziała się przeciw wydzielaniu w nich sal dla palących.

Biskup senior archidiecezji gdańskiej Zygmunt Pawłowicz zmarł 18 marca. Uroczystości pogrzebowe odbyły się 23 marca w katedrze Oliwskiej

Andrzej Ananicz, były szef polskiego wywiadu, został ambasadorem UE w Pakistanie.

KRRiT interweniowała w sprawie anonsów o treściach erotycznych, jakie zamieszczane są w telegazetach nadawców komercyjnych.

Kary od półtora roku do 2 lat i 6 miesięcy więzienia oraz nawiązki po 10 tys. zł zasądził sąd dla mężczyzn oskarżonych o kradzież napisu z Auschwitz.

IPN chce ekshumacji ciała Stanisława Pyjasa, studenta UJ, zabitego w 1977 r. - Nie zrobimy niczego wbrew woli rodziny - zapewnia rzecznik instytutu po doniesieniach, że rodzina nie zgadza się na nią. Mimo to ekshumacja jest prawnie dopuszczalna.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

Reklama

Ona by tak chciała służyć ze mną - ministranci stworzyli muzyczny hit!

2019-12-09 09:40

Red.

“Ona by tak chciała służyć ze mną” to pierwsza amatorska superprodukcja Ministranckiej Wytwórni Muzycznej - która od wczoraj podbija Internet! Zrealizowana została na terenie parafii pw. św. Szczepana w Katowicach - Bogucicach i parafii pw. św. Antoniego z Padwy w Dąbrówce Małej.

youtube.com

Utwór w jeden dzień zdobył 120 tyś wyświetleń na serwisie Youtube. Jak piszą sami twórcy ministranckiego hitu: Nasza parodia została stworzona w celach humorystycznych przez prawdziwych ministrantów, a nie jakichś podrabiańców i nie ma na celu nikogo obrazić.

Ministranci stworzonym hitem ukazują, że nie wstydzą się wiary i służby liturgicznej. W humorystyczny sposób dają piękne świadectwo radosnego życia w Kościele.

Utwór "Ona by tak chciała służyć ze mną" spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem słuchaczy, poniżej zamieszczamy kilka ciekawych komentarzy:

- Chciałbym to oficjalnie ustanowić hymnem Ministrantów

- chłopaki mam nadzieje ze to dopiero poczatek i jeszcze cos nagracie!

- A jednak ktoś mnie jeszcze zaskoczył XD

- Nooo takie "Ona by tak chciała" to ja rozumiem. Po prostu rewelacja! Świetna robota kochani gratulacje!

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Portugalia: więźniowie pomogli w budowie gigantycznej szopki w Bradze

2019-12-13 19:19

mz (KAI/AE) / Braga

Więźniowie z zakładu karnego w Bradze w północno-zachodniej Portugalii pomogli przygotować jedną z największych w tym kraju żywych szopek w miejscowości Priscos. Na powierzchni ponad 30 tys. m kw. powstała tam scenografia z czasów narodzin Jezusa. Do 12 stycznia kilkuset statystów będzie przedstawiało sceny biblijne. Współodpowiedzialny za budowę szopki ks. João Torres powiedział, że w pracach przy budowie 90 scen uczestniczyło łącznie ponad 40 więźniów.

Ks. Jerzy Uchman

Priscos jest jednym z etapów szlaku bożonarodzeniowych żłóbków, do których odwiedzenia co roku zachęca archidiecezja Bragi. Na trasie zwiedzający mogą zobaczyć m.in. szopkę w tamtejszej katedrze, w muzeum Piusa XII, a także w kilkunastu parafiach miasta i okolicznych miejscowości.

Oryginalny projekt w Priscos ruszył po raz pierwszy jako owoc wystosowanego w 2006 r. przez portugalskich biskupów apelu, aby w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia bardziej eksponować postać Dzieciątka Jezus.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem