Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Co robimy z tym, co Pan nam powierzył?

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 1-12.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Poniedziałek, 5 czerwca. Św. Bonifacego, biskupa i męczennika, wsp. obow.

• Tb 1, la.2; 2, 1-9 • Ps 112(111), 1b-2.3-4.5-6 • Mk 12, 1-12

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus zaczął mówić w przypowieściach do arcykapłanów: «Pewien człowiek założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał tłocznię i zbudował wieżę. W końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. W odpowiedniej porze posłał do rolników sługę, by odebrał od nich część należną z plonów winnicy. Ci chwycili go, obili i odesłali z niczym. Wtedy posłał do nich drugiego sługę; lecz i tego zranili w głowę i znieważyli. Posłał jeszcze jednego, tego zabili. I posłał wielu innych, z których jednych obili, drugich pozabijali. Miał jeszcze jednego, ukochanego syna. Posłał go jako ostatniego do nich, bo sobie mówił: „Uszanują mojego syna”. Lecz owi rolnicy mówili nawzajem do siebie: „To jest dziedzic. Chodźcie, zabijmy go, a dziedzictwo będzie nasze”. I chwyciwszy, zabili go i wyrzucili z winnicy. Cóż uczyni właściciel winnicy? Przyjdzie i wytraci rolników, a winnicę odda innym. Nie czytaliście tych słów w Piśmie: Kamień, który odrzucili budujący, stał się kamieniem węgielnym. Pan to sprawił i jest cudem w oczach naszych. I starali się Go ująć, lecz bali się tłumu. Zrozumieli bowiem, że przeciw nim powiedział tę przypowieść. Zostawili więc Go i odeszli».

We fragmencie, który mamy przed sobą, Jezus mówi do autorytetów duchowych, korzystając z obrazu winnicy. Często był on wykorzystywany, gdy była mowa o Izraelu. Może nam się wydawać dziwna ta sytuacja, o której opowiada Jezus, bo ci, którzy dzierżawili winnicę, potraktowali tak sługi i w końcu też syna właściciela. Złapali ich, pobili, a niektórych zabili. Ale jeśli spojrzymy na sytuację Izraela, to widzimy wtedy, że Jezus mówi o tym, co oni zrobili. Bóg wybrał ich jako naród, dał im życie, aby przez Niego samego doszli do wieczności. Od czasu do czasu posyłał proroków, aby ich ostrzec, że nie odnoszą się właściwie do Niego i tego, co Mu się należy. Jak zareagowali na Jego sługi, wysłanników i proroków? Nie chcieli ich słuchać, odrzucili, wielu prześladowali i zabijali. Pod koniec przypowieści przychodzi właściciel winnicy i szuka swojego syna, wypędza tych, którzy tak traktowali jego własność. Tak samo będzie z tymi wszystkimi, którzy tak traktują Izrael, nawet jeśliby to były autorytety duchowe. Bóg jest miłosierny i łagodny, ale jeśli ktoś okopuje się w swoim złu i Go odrzuca, to sam siebie wyklucza z możliwości życia w wieczności i wybiera życie bez Boga. W tym niebezpieczeństwie jesteśmy także my. Zadajmy sobie pytanie: co robimy z tym, co Pan nam powierzył – naszym życiem, czasem i ludźmi postawionymi na naszej drodze?

Reklama

S.H.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 10:03

Ocena: +26 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie homilii także w dni powszednie

2024-03-23 09:00

[ TEMATY ]

Eucharystia

homilia

Karol Porwich/Niedziela

"Nawet jeśli grono uczestników liturgii jest niewielkie, nie zmienia to znaczenia i sensu wyjaśniania Słowa Bożego" - zaznaczyła Komisja Liturgiczna Diecezji Warszawsko-Praskiej.

Właściwym miejscem proklamowania Słowa Bożego w liturgii jest ambona, która powinna być wyeksponowana w prezbiterium - dodaje Komisja Liturgiczna Diecezji Warszawsko-Praskiej. Zwróciła także uwagę, że osoby odczytujące Słowo Boże powinny to czynić w sposób zrozumiały. Dotyczy to zwłaszcza dzieci.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonnic klauzurowych: nostalgia nie działa

2024-04-18 13:47

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Papież Franciszek złożył hołd katolickim zakonnicom, które żyją w klasztorach klauzurowych, odizolowane od świata. Przyjmując dziś na audiencji w Watykanie grupę karmelitanek bosych w czwartek powiedział, że ich wybór życia nie jest "ucieczką w modlitwę oderwaną od rzeczywistości", ale odważną ścieżką miłości. Jednocześnie ostrzegł zakonnice przed reformami o nostalgicznym wydźwięku.

Franciszek przyjął w czwartek na audiencji w Watykanie delegację około 60 karmelitanek bosych. Zakon powstał w 1562 r. w wyniku reformy zakonu karmelitańskiego przez św. Teresę z Ávili i św. Jana od Krzyża. Zakonnice pracują obecnie nad rewizją konstytucji zakonu. Papież odniósł się do tego w swoim przemówieniu. "Rewizja konstytucji oznacza właśnie to: zebranie pamięci o przeszłości zamiast negowania jej, aby móc patrzeć w przyszłość. W rzeczywistości, drogie siostry, uczycie mnie, że powołanie kontemplacyjne nie prowadzi nas do zachowania starych popiołów, ale do podsycania ognia, który płonie w coraz to nowy sposób i może dać ciepło Kościołowi i światu" - powiedział Franciszek. Przypomniał, że pamięć o historii zakonu i o wszystkim, co konstytucje zgromadziły przez lata, jest "bogactwem, które musi pozostać otwarte na natchnienia Ducha Świętego, na nieustanną nowość Ewangelii, na znaki, które Pan daje nam poprzez życie i ludzkie wyzwania. Jest to ważne dla wszystkich instytutów życia konsekrowanego".

CZYTAJ DALEJ

Fundacja Grupa Proelio: nowy przedmiot „edukacja zdrowotna” to permisywna edukacja seksualna

2024-04-19 14:27

[ TEMATY ]

edukacja

Adobe Stock

Od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot „Edukacja zdrowotna”, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie”. - Ministerstwo Edukacji wraz z resortami zdrowia i sportu, pod przykrywką troski o zdrowie dzieci i młodzieży, planuje wprowadzić do szkół permisywną, deprawacyjną, edukację seksualną. W odróżnieniu od Wychowania do Życia w rodzinie nowy przedmiot może być obowiązkowy - alarmuje Grupa Proelio i zachęca do sprzeciwu wobec tych planów.

Ministrowie edukacji, zdrowia i sportu na wspólnej konferencji prasowej zapowiedzieli, że od września 2025 r. w szkołach realizowany ma być nowy przedmiot, który zastąpi „Wychowanie do życia w rodzinie” - „Edukacja zdrowotna”. Jego elementem ma być edukacja seksualna.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję