Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Aby bardziej być, niż mieć

Rozważania do Ewangelii Mk 12, 38-44.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sobota, 10 czerwca. Bł. Bogumiła, biskupa, wsp. dow.

• Tb 12, 1b.5-15.20 • Tb 13, 2abcde.6.7.8 • Mk 12, 38-44

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus nauczając rzesze mówił: «Strzeżcie się uczonych w P iśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok». Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie».

Gdybyśmy chcieli dosłownie realizować dzisiejsze zalecenia Jezusa, mielibyśmy raj na ziemi. Gdyby nam nie zależało na zdobywaniu bogactw, władzy, uznania wśród ludzi, świat byłby piękniejszy. Bo w końcu co innego leży u początku wszelkich wojen, jeżeli nie walka o władzę, pieniądze i uznanie? Są na szczęście miejsca na świecie (choć słabo dostępne), w których ludzie prowadzą harmonijne życie, w zgodzie ze sobą i otaczającą ich naturą. Do takich „wspólnot” mogą dotrzeć jedynie najwytrwalsi podróżnicy i to z miejscowymi przewodnikami. Wracając, opowiadają o spokoju i wewnętrznej harmonii, jakiej tam doświadczyli. „Dzicy ludzie” mogliby nas wiele nauczyć. Ich podejście do otaczającej rzeczywistości jest zupełnie inne, niż „cywilizowanych” Europejczyków. Potrafią cieszyć się z najdrobniejszej rzeczy, nie zabiegać o gromadzenie rzeczy na przyszłość, ale zadowolić się tym, co mają w tej chwili, potrafią podzielić się najcenniejszymi rzeczami ze współplemieńcami. Czy my, Europejczycy, nie możemy powrócić do takiego stanu, o którym mówił Święty Jan Paweł II, aby „bardziej być, niż mieć”?

Reklama

Ł.T.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-10 11:27

Ocena: +20 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co jest decydujące dla naszej wiary w Chrystusa?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 25, 1-13.

Niedziela, 12 listopada. XXXII niedziela zwykła

CZYTAJ DALEJ

Portugalia: katoliccy prawnicy i lekarze krytykują rezolucję PE ws. aborcji

2024-04-12 19:44

[ TEMATY ]

aborcja

Portugalia

prawnik

lekarze

Adobe.Stock

Organizacje zrzeszające katolickich prawników i lekarzy z Portugalii skrytykowały w piątkowych oświadczeniach przyjęcie przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie włączenia prawa do aborcji do Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Jak napisały w przekazanych mediom komunikatach władze Stowarzyszenia Prawników Katolickich oraz Związku Katolickich Medyków Portugalskich dokument PE jest obrazą dla demokracji i zasady przestrzegania prawa w UE.

Obie organizacje napisały, że rezolucja europarlamentu jest niczym afront wobec mieszkańców Unii Europejskiej, gdyż rezolucja nie była wcześniej poddana szczegółowej debacie w Parlamencie Europejskim, nie jest zgodna z traktatami europejskimi, a także partie polityczne nie proponowały tego dokumentu w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Można Boga zdradzić z nieświadomości

2024-04-13 16:42

[ TEMATY ]

rozważania

Balans bieli /TVP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

14 Kwietnia 2024, Trzecia Niedziela Wielkanocna, Rok B

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję