Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

W godności dzieci Bożych otrzymaliśmy wiele łask

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Wtorek, 27 czerwca. Św. Cyryla Aleksandryjskiego, biskupa i doktora Kościoła, wsp. dow.

• Rdz 13, 2.5-18 • Ps 15(14), 1b-2.3 i 4b.4c-5 • Mt 7, 6.12-14

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie. Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują».

Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia (Mt 7, 14).

Ewangelista Mateusz przedstawia nam krótko i treściwie trzy drogi, trzy możliwości, trzy decyzje, trzy postawy. I tylko jedna z nich jest właściwą, prowadzącą do życia. Ta właściwa postawa wyobrażona jest tu jako ciasna brama, wąska droga. Wąska jest droga i ciasna brama, którą się idzie do pełni królestwa Bożego. Żeby móc osiągnąć życie wieczne, potrzebujemy już w doczesności kierować się wskazaniami Bożymi, które pozwolą nam rozpoznać i odrzucić skrajności ściągające na manowce. Nie rzucajcie swych pereł przed świnie.

Pierwszą błędną postawą jest taka ofiarność z siebie, taka rozrzutność lub przeszacowanie swoich możliwości względem bycia dla innych, która by nas samych zniszczyła. W godności dzieci Bożych otrzymaliśmy wiele łask. Zostaliśmy też wyposażeni w liczne talenty po to, aby służyć Bogu i ludziom na Jego chwałę i uświęcać się wzajemnie w życiu na ziemi. Potrzebujemy dobrze rozeznawać, gdzie, przed kim i komu służyć swoimi talentami tak, aby nie zostały one przez kogoś podeptane i zmarnowane. Żebyśmy wraz z talentami i my nie doznali uszczerbku na duszy, psychice czy ciele od tych, którzy w sposób niegodny żyją i postępują wobec Boga i nas. Zbyt wielką godnością obdarzył nas Bóg, byśmy pozwolili na poniewieranie sobą. Co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie.

Reklama

Drugą z błędnych postaw jest skąpstwo i zamknięcie się. Właściwą jest postawa, w której mamy nie ograniczać się w hojności, dobroci, miłosierdziu wobec bliźnich, szczególnie cierpiących. Jezus w Ewangelii mówi o tym, żeby wzajemnie umacniać się i obdarzać tym, co najlepsze, co Boże, co właściwe, co sprawiedliwe, co prawe, co sami pragnęlibyśmy otrzymywać. Wlana nam w nasze dusze Boża mądrość potrafi rozeznać, co jest budujące, rozwijające i kształtujące nas na obraz i podobieństwo Boże. Potrzebujemy być bardzo roztropni i unikać skrajności sprowadzających nas na manowce. Jakże trudno wyważyć, gdzie jest ten środek, który pozwoli nie zaniedbywać bliźniego w staraniu o jego zbawienie, a jednocześnie nie pozwoli naruszyć swojej godności dziecka Bożego. Zatem, jak ciasna jest brama, która prowadzi do pełni królestwa Bożego? Jest w niej akurat tyle miejsca, abyśmy przeszli przez nią sami – bez balastu, który nabywa się na manowcach. Jak wąska ma być Boża droga? Nie można z niej zboczyć ani w jedną, ani w drugą stronę – ani być rozrzutnym, ani skąpym. Czynić dobrze każdemu, ale nie marnować darów Bożych i siebie samego w ofierze dla tych, co nie doceniają, poniżają i niszczą. Lepiej ofiarować dar z siebie tym, co zechcą go przyjąć, i wzrastać na chwałę Bożą. Dzisiaj Bóg zaprasza mnie i przypomina o potrzebie staranności w życiu codziennym, aby nie zejść z wytyczonej przez Boga wąskiej drogi i zmieścić się w ciasnej bramie prowadzącej do Niego. Bracie, Siostro, rozważ, czy szanujesz i uczysz się uszanować w Tobie godność dziecka Bożego. Czy przypadkiem nie obniżasz wartości swojego życia, nadskakując komuś, kto wyraźnie nie szanuje i odrzuca Twoje starania o niego, depcze Twoje talenty i Ciebie? Czy dostrzegasz, że swoje siły, talenty i energię mógłbyś spożytkować lepiej, ofiarowując je osobom, które ich naprawdę potrzebują, umieją docenić i odwzajemnić w relacjach z Bogiem i bliźnimi? Czy możesz w prawdzie przed Bogiem przyznać, że swoje modlitwy, ofiary i starania o innych czynisz tak, że one Bogu się podobają, a Ciebie umacniają i rozwijają na drodze do świętości?

Reklama

M.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-05-12 09:41

Ocena: +27 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jestem zaproszony, by stać się uczniem Jezusa

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Wikimedia.commons.org

Uczniowie w Emaus, Abraham Bloemaert, 1622.

Uczniowie w Emaus, Abraham Bloemaert, 1622.

Rozważania do Ewangelii J 15, 12-17.

Piątek, 12 maja. Świętych Nereusza i Achillesa, męczenników; św. Pakracego, męczennika, wsp. dow

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

Rzym: abp Gänswein na obradach Kręgu Ratzingera

2023-09-25 11:19

[ TEMATY ]

abp Gänswein

©Grzegorz Gałązka

Abp Georg Gänswein

Abp Georg Gänswein

Były sekretarz osobisty Benedykta XVI, abp Georg Gänswein wziął udział w obradach Kręg Uczniów Ratzingera i Nowego Kręgu Uczniów Josepha Ratzingera / Papieża Benedykta XVI. Jego członkowie zebrali się 23 września w Rzymie na sympozjum teologicznym pod hasłem „Być współpracownikami prawdy: Niosąc bogate dziedzictwo papieża Benedykta XVI w przyszłość” w Instytucie Patrystycznym Augustinianum w pobliżu bazyliki świętego Piotra. Prelegentami byli także prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kardynał Kurt Koch, opat Maximilian Heim OCist (Heiligenkreuz), ks. Markus Graulich, ks. Sven Leo Conrad FSSP i profesor Ralph Weimann.

Po krótkim wprowadzeniu profesora Christopha Ohly'ego (Kolońska Wyższa Szkoła Teologii Katolickiej), kardynał Kurt Koch mówił o głównych cechach myślenia teologicznego Josepha Ratzingera. Następnie profesor Ralph Weimann zagłębił się w myśli Ratzingera na temat objawienia i wiary w przemawiającego Boga. Ojciec Sven Leo Conrad FSSP z Wigratzbad podkreślił znaczenie liturgii, natomiast opat Heiligenkreuz, Maximilian Heim OCist, mówił o „wspólnocie wiary”. Z kolei ksiądz prałat Markus Graulich podkreślił znaczenie wiary chrześcijańskiej dla społeczeństwa.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję