Reklama

Z Jasnej Góry


Niedziela Ogólnopolska 22/2010, str. 10

Krótko

9 maja po raz 13. odbyła się Pielgrzymka Represjonowanych Stanu Wojennego. Na Jasną Górę przybyło ok. 300 członków Ogólnopolskiej Federacji Internowanych i Represjonowanych Stanu Wojennego.

13 maja miało miejsce III Częstochowskie Spotkanie Młodych z Biblią. Uczestniczyli w nim finaliści diecezjalni XIV Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej, organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

13 maja byłe więźniarki nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrück po raz 65. przybyły w pielgrzymce na Jasną Górę. Było ich już tylko pięć. Mimo starszego wieku i coraz większych trudności, jakie sprawia im podróżowanie, każdego roku nieprzerwanie przyjeżdżają na Jasną Górę. Tak wypełniają swoje przyrzeczenie, które złożyły Matce Bożej w czasie II wojny światowej w Ravensbrück. Mszy św. przewodniczył ks. Stanisław Michałowski, kapelan więźniarek.

15 maja odbyła się doroczna pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich z udziałem Andrzeja Potworowskiego, prezydenta Związku. Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Dziuba, biskup diecezji łowickiej, główny kapelan ZPKM.

15 maja odbyła się 20. Pielgrzymka Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej szczebla województwa śląskiego z udziałem ok. 700 osób.

16 maja w strugach ulewnego deszczu rozegrany został 9. Wyścig Kolarski Grand Prix Jasnej Góry. Trasa trudnego technicznie wyścigu przebiegała ulicami miasta Częstochowy, ze startem i metą przy głównym wejściu do klasztoru. Zwycięzcą został Vitalij Popkow z ISD Continental Team z Ukrainy.

Zapowiedzi

5 czerwca - 22. Jasnogórskie Spotkania „Anonimowych Alkoholików”.

5 czerwca - 30. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej.

5 czerwca - Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych.

Kaliska diecezja zaprasza Maryję

„Weź Maryję pod swój dach”

Z diecezji kaliskiej przybyło na Jasną Górę 17 maja ok. 3 tys. wiernych, aby zaprosić Matkę Bożą w kopii Cudownego Obrazu na peregrynację. Wędrówka Obrazu będzie się odbywała w dniach od 11 września 2010 r. do 23 października 2011 r. pod hasłem: „Weź Maryję pod swój dach”. Te słowa towarzyszyły również przybyłym na Jasną Górę pielgrzymom. Wraz z wiernymi modlili się: biskup kaliski Stanisław Napierała, biskup pomocniczy Teofil Wilski, ok. 200 kapłanów (wśród nich ks. prał. Henryk Orszulak, organizator pielgrzymki), a także ok. 90 kleryków kaliskiego Seminarium z ks. prał. dr. Aleksandrem Genderą.
Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej przewodniczył bp Napierała, który również wygłosił kazanie. Powiedział m.in.: - Matko Boga i nasza Matko, Jasnogórska Królowo! Diecezja kaliska w swoich przedstawicielach przybyła w pielgrzymce do Twego jasnogórskiego tronu, aby Cię zaprosić do siebie. Rozpoczęliśmy przygotowania na spotkanie z Tobą. Przyjdź, Jasnogórska Pani, zapraszamy Cię najpiękniej, jak umiemy, przyjdź i prowadź nas do Jezusa.

Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym

Reklama

„Bądźcie mocni w Panu siłą Jego potęgi”

Z udziałem ok. 70 tys. osób 15 maja odbyło się XVI Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym. Pielgrzymom towarzyszył bp Bronisław Dembowski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. - Na całym świecie, w prawie każdym kraju jest Odnowa w Duchu Świętym. To wiele milionów ludzi - mówił bp Dembowski. - Ale my nie chcemy być organizacją, nie jesteśmy nią, nie ma listy członków. Chcemy ożywiać wiarę tam, gdzie się da - w sobie przede wszystkim i w spotykanych ludziach.
Ks. Wojciech Nowacki, przewodniczący Krajowego Zespołu Koordynatorów Odnowy, powiedział: - Gromadzimy się, prowadzeni słowem zaczerpniętym z Listu św. Pawła Apostoła do Efezjan: „Bądźcie mocni w Panu siłą Jego potęgi”. Jest to wezwanie do zmagania się, do walki - podkreślił. - Ta walka konkretyzuje się w dwóch przestrzeniach. Pierwsza przestrzeń to kapłaństwo - Rok Kapłański, zmaganie się o świętość życia kapłańskiego, o głębsze zrozumienie, jakim wspaniałym darem jest kapłaństwo. Druga przestrzeń to zmaganie się z rozlicznymi przejawami zła, które próbuje zniewolić człowieka, oderwać go od Boga, zepchnąć w rozpacz, smutek, zatracenie.
Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym jest zaliczane do najliczniejszych w całym roku pielgrzymek jasnogórskich. - Ufam, że jest to rzeczywiście przyciąganie Bożej miłości, rozlewanej przez Ducha Świętego - wyznał ks. Nowacki. Całodniowe spotkanie wypełniły konferencje, świadectwa, modlitwy uwielbienia i uwolnienia. Kulminacyjnym punktem spotkania była Eucharystia pod przewodnictwem bp. Dembowskiego, z homilią ks. Waldemara Grzyba z Gorzowa Wielkopolskiego.

Ogólnopolska Pielgrzymka Muzyków Kościelnych na Jasną Górę - 5 czerwca 2010

Krajowy Duszpasterz Muzyków Kościelnych przy Konferencji Episkopatu Polski, Prezes Zarządu Głównego Federacji „Caecilianum” oraz Duszpasterze muzyków kościelnych zapraszają dyrygentów, organistów, chóry, schole liturgiczne, kantorów, a także zespoły wokalno-instrumentalne na I Ogólnopolską Pielgrzymkę Muzyków Kościelnych na Jasną Górę. Hasłem pielgrzymki, która odbędzie się 5 czerwca 2010 r., są słowa Ojca Świętego Benedykta XVI: „Bądźcie świadkami Piękna”. Więcej informacji - pod adresem:
Federacja „Caecilianum”, ul. Ateńska 12, 03-934 Warszawa lub prezes.zg@caecilianum.eu.
Bliższe informacje, program pielgrzymki i karty zgłoszenia na stronie: www.caecilianum.eu.

O. Stanisław Tomoń OSPPE - Rzecznik Jasnej Góry

Reklama

Wygrany mecz Polaków w Izraelu

2019-11-16 22:38

red/wolityce.pl

W przedostatnim meczu eliminacji mistrzostw Europy gr. G Polska gra w Jerozolimie z Izraelem. W związku z tym, że awans na Euro mamy zapewniony, trener Jerzy Brzęczek zdecydował się posadzić na ławce rezerwowych Kamila Grosickiego i przede wszystkim kapitana Roberta Lewandowskiego.

PZPN

Wygrywamy 2:1.

Podopieczni Jerzego Brzęczka triumfują w Jerozolimie, przez dłuższy fragment meczu Polacy bardzo dobrze się prezentowali, obniżka formy przyszła w końcowych minutach.

Reprezentacja Polski pokonała 2:1 (1:0) Izrael i zapewniła sobie zwycięstwo w grupie G eliminacji do przyszłorocznych mistrzostw Europy. Bramki dla Biało-Czerwonych strzelili Grzegorz Krychowiak i Krzysztof Piątek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

2019-11-17 21:33

Maciej Orman, ks. Mariusz Frukacz

– Chodząc po ulicach Częstochowy, spotykamy nie tylko biedę materialną, ale i duchową. Ten dzień jest dlatego krzykiem o obecność Boga pośród nas – mówił 17 listopada w kościele św. Zygmunta w Częstochowie ks. Paweł Dzierzkowski, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, podczas Mszy św. w intencji ubogich, która jednocześnie rozpoczęła XXI Święto Muzyki

Maciej Orman

– „Biedni to nie są numery, dzięki którym możemy pochwalić się działaniami i projektami. (...) Biedni zbawiają nas, ponieważ pozwalają nam spotkać oblicze Chrystusa” – cytował fragment orędzia papieża Franciszka na III Światowy Dzień Ubogich ks. Paweł Dzierzkowski. – Ten dzień ma uwrażliwić nasze serca na drugiego człowieka. W czasie Eucharystii mamy spotkać Chrystusa, a później dostrzec Jego oblicze w drugim człowieku – wyjaśnił kaznodzieja.

Zobacz zdjęcia: Światowy Dzień Ubogich krzykiem o obecność Boga

Ks. Dzierzkowski zwrócił uwagę na bardzo niebezpieczną formę ubóstwa, jaką jest „brak dialogu, który dotyka naszych relacji”. – Z przerażeniem przypatrujemy się kryzysowi, który wyniszcza nasze rodziny, a który swoje podłoże tak często ma w odrzuceniu Boga. Tam, gdzie pojawia się problem na drodze duchowej, tam człowiek zaczyna uciekać od drugiego człowieka i szuka środków zastępczych. Rodzinny stół zamieniliśmy na komputer, tablet, telefon lub telewizor. To, co miało służyć człowiekowi, doprowadziło do izolacji od bliźniego, wspólnoty i rodziny – wyliczał ks. Dzierzkowski.

– Znakiem dzisiejszych czasów stała się obojętność wobec bliźniego, brak wrażliwości i miłosierdzia, brak przebaczenia sobie nawzajem. Łatwiej nam dzisiaj uciekać od siebie, niż być blisko siebie. Człowiek z takim przekonaniem chce ratować planetę i środowisko, w którym żyje, ale nie jest w stanie zauważyć współczesnego Łazarza, który prosi go o miłosierdzie. Czy to nie paradoks naszych czasów? – pytał retorycznie kaznodzieja.

– Chodząc po ulicach Częstochowy, możemy dostrzec osoby ubogie, bezdomne i uzależnione. Spotykamy nie tylko biedę materialną, ale i duchową, dlatego ten dzień jest też krzykiem o obecność Boga pośród nas – kontynuował.

Dzieląc się świadectwem pracy w częstochowskiej Caritas, ks. Dzierzkowski podkreślał, że osoby bezdomne i uzależnione często tracą poczucie swojej wartości, „bo tak wielu z nas nie potrafi jej w nich dostrzec”.

Mówiąc o osobach krytykujących tych, którzy niosą pomoc potrzebującym, ks. Dzierzkowski przytoczył tragiczne fakty z historii. – To echo totalitaryzmów, niemieckiego i komunistycznego, zbudowanych na filozofii Nietzschego. Bo jak można im pomagać, kiedy oni nie mogą nic dać?

– Jezus głosi Ewangelię miłości, przebaczenia, miłosierdzia i sprawiedliwości, gdzie człowiek jest wyniesiony bardzo wysoko. Jezus nie miał w pogardzie nikogo, nawet wtedy, gdy wpadał w gniew, wyrzucał przekupniów ze świątyni, czy kiedy zapowiadał, jak słyszymy w dzisiejszej Ewangelii, zburzenie pięknej Świątyni Jerozolimskiej. Jego słowa i czyny wypływały z troski o zbawienie człowieka – podkreślił ks. Dzierzkowski.

Kaznodzieja przyznał, że osoby starsze, którym również pomaga Caritas, często ubolewają, że najbliżsi nie mają czasu, żeby ich odwiedzić. – Światowy Dzień Ubogich jest więc wielkim wołaniem do każdego z nas, abyśmy byli dla siebie wrażliwi i otwarci. Jak mówi Jezus, to, co nas ocali, obok naszej wierności, to będzie miłosierdzie. Kiedy doświadczamy tego, że Bóg przebacza nam grzechy, możemy z tą miłością wyjść do drugiego człowieka. Tu nie potrzeba wiele. Chodzi o najprostsze gesty – wyjaśnił ks. Dzierzkowski.

– „Zaprawdę powiadam wam: wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” – te słowa mają pomóc ponownie postawić drugiego człowieka na właściwym miejscu. Słowo Dobrej Nowiny jest nieustannym wezwaniem do nawrócenia, do zmiany myślenia, do spoglądania na świat Bożymi oczami – kontynuował zastępca dyrektora częstochowskiej Caritas.

– Wyobraźnia miłosierdzia, o której mówił św. Jan Paweł II, stanowi dla nas wyzwanie także i dziś, a może szczególnie dziś, aby od pięknych słów o miłosierdziu przejść do działania, gdyż widząc i czując miłosierdzie, czyni się je kreatywnie i twórczo – powiedział ks. Dzierzkowski.

– Przejawem tego zmagania się, najpierw z samym sobą, a później w walce o dobro, będzie nie tylko skuteczność pomocy, ale nade wszystko zdolność bycia z bliźnim i współodczuwanie, które sprawi, że będziemy „weselić się z tymi, którzy się weselą, i płakać z tymi, którzy płaczą” – wyjaśnił kaznodzieja.

Ks. Dzierzkowski zakończył słowami modlitwy św. Pawła VI: „Spraw, Panie, żeby moja wiara była skuteczna. Niech się w miłości objawia na zewnątrz, jako prawdziwa przyjaźń z Tobą i dobroć dla ludzi”.

Mszę św. koncelebrował proboszcz parafii św. Zygmunta ks. dr Jacek Marciniec.

Podczas Mszy św. śpiewała schola liturgiczna Domine Jesu pod batutą ks. Mateusza Ociepki. Wierni mogli również po Eucharystii wysłuchać utworów w jej wykonaniu.

W odpowiedzi na apel papieża Franciszka, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, zarządził w niedzielę 17 listopada zbiórkę do puszek we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji częstochowskiej. Zbiórka ta zostanie przeznaczona na działania prowadzone przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, takie jak m.in. streetworking – wyjście do osób przebywających w miejscach publicznych lub w ukryciu, zagubionych życiowo, które nie korzystają z pomocy zinstytucjonalizowanej, edukacja dla wolontariuszy w ramach programów Caritas czy dofinansowanie placówek Caritas dla bezdomnych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem