Reklama

Nowa Obywatelka Ciechanowca

Pomysł ze sprowadzeniem do Ciechanowca relikwii św. s. Faustyny zrodził się nagle. "Naszej parafii potrzeba jest wielkich przeżyć religijnych. One to bowiem powodują, że parafia staje się rzeczywiście wspólnotą ludzi" - powiedział jeszcze w czerwcu proboszcz parafii ks. Zbigniew Jaroszewski. Rozpoczęły się gorące przygotowania mające na celu godne przyjęcie w parafii niezwykłego gościa - Sekretarkę Bożego Miłosierdzia św. s. Faustynę.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mała kaplica, która pełni funkcję parafialnego kościoła w Ciechanowcu, usytuowana jest na ulicy Świerkowej. Dla odwiedzających to miejsce po raz pierwszy jest mało widoczna. Zakryta mieszkalnymi domami, stojąca na uboczu jest tak często niezauważana, pomijana. Od pewnego czasu drogę do niej pokazuje mała tabliczka umieszczona na słupie przy trasie wylotowej z miasta. "Parafia musi żyć, musi się w niej ciągle coś dziać. Ludzie muszą poczuć się prawdziwymi gospodarzami tej parafii" - mawiał niejednokrotnie ks. Zbyszek. Tę aktywność parafii często sam prowokował: wyjazdy na pielgrzymki w Polskę i poza jej granice czy chociażby wyjazd na wspólny piknik małżeństw do Loreto. Przyjął zasadę: "kiedy jeden plan się zrealizuje, trzeba mieć już dwa następne".
Jednym z wielu wspaniałych planów była chęć sprowadzenia do parafii relikwii św. s. Faustyny. Pomysł ten został jeszcze bardziej wyeksponowany podczas ostatniej pielgrzymki Ojca Świętego do Polski. "Bóg bogaty w miłosierdzie" - ten program często był powtarzany w kościele parafialnym. Liczne homilie wygłaszane przez kapłanów przybliżały tematykę Bożego Miłosierdzia. A cała uroczystość wyznaczona na 5 października, dzień liturgicznego wspomnienia Świętej, miała być opleciona gorącą modlitwą.
Szybko zbliżał się dzień uroczystości. Zadbano o zewnętrzną stronę świątyni: trawniki, kwiaty, chodnik i to, co budziło podziw; wspaniały półtorametrowy pomnik Jezusa Miłosiernego. To właśnie ten pomnik umieszczony na granitowym cokole poświęcił w sobotni wieczór bp Stanisław Stefanek.
W sobotni poranek, 5 października br., grupa parafian wraz z Księdzem Proboszczem udała się do Płocka, skąd miały być przywiezione relikwie. Pielgrzymi uczestniczyli w Płocku we Mszy św. oraz w modlitwie Koronką do Miłosierdzia Bożego. O godz. 20.15 wraz z relikwiami pojawili się na granicy miasta Ciechanowca, gdzie powitali ich zgromadzeni wierni, kapłani oraz Biskup łomżyński. Następnie w uroczystej procesji, w której uczestniczyło ok. 1500 osób, wierni przeszli do świątyni. Tu powitał ich radosny śpiew ciechanowieckiego chóru: Gaude Mater Polonia oraz orkiestra strażacka. Przywiezione relikwie Świętej zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym ołtarzu Miłosierdzia Bożego, którego poświęcenia dokonał podczas Mszy św. Ksiądz Biskup. Eucharystię sprawowaną o godz. 21.00 (transmitowaną przez Radio Nadzieja) pod przewodnictwem Pasterza diecezji koncelebrowało 21 kapłanów z diecezji łomżyńskiej, drohiczyńskiej, płockiej, warszawskiej. "Wszyscy jesteśmy Bożą iskrą, która ma zapłonąć na naszej ziemi" - powiedział na wstępie swojej homilii Biskup Stanisław. Zaapelował również, aby każdy odmawiający Koronkę do Miłosierdzia Bożego dołączył do niej Akt Zawierzenia Świata, którym modlił się Ojciec Święty w naszej ojczyźnie. Powiedział również, że "Ciechanowiec doczekał się nowej obywatelki, która pozostanie tu już na zawsze". O godz. 23.00 miejscowa młodzież rozpoczęła czuwanie przed relikwiami, które zakończono Mszą św. (Pasterka) odprawioną o godz. 24.00.
"Dla nas jest to wielkie przeżycie, tak bardzo nam potrzebne. Jest to radość, ale i zobowiązanie, którego podjęliśmy się i któremu, mam nadzieję, będziemy wierni" - powiedział po zakończeniu Eucharystii ks. Zbigniew Jaroszewski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Godzina „W” na Wojskowych Powązkach

2026-08-01 20:01

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

O godz. 17.00 – momencie wybuchu Powstania Warszawskiego – 82 lata po bohaterskim zrywie stolica pokazała, że pamięć o jej heroicznych mieszkańcach jest ciągle żywa.

Główne uroczystości z udziałem weteranów Powstania Warszawskiego i prezydenta RP Karola Nawrockiego, a także przedstawicieli władz państwowych oraz samorządowych odbyły się przy pomniku Gloria Victis, upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej poległych w czasie Powstania Warszawskiego i okupacji niemieckiej, znajdującym się w kwaterze A-26 na cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.
CZYTAJ DALEJ

Bp Adrian Put: Pielgrzymka to dobry czas, aby ustawić sobie właściwe wybory i właściwe inwestycje

2026-08-02 10:20

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Piesza Pielgrzymka Zielonogórska

Bp Adrian Put

Karolina Krasowska

Ponad 300 osób dziś rano wyruszyło do Częstochowy po Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze. Przez pierwsze kilometry na trasie pielgrzymom towarzyszył bp Adrian Put

Ponad 300 osób dziś rano wyruszyło do Częstochowy po Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze. Przez pierwsze kilometry na trasie pielgrzymom towarzyszył bp Adrian Put

Pielgrzymi z Zielonej Góry w drodze na Jasną Górę. Ponad 300 osób dziś rano wyruszyło do Częstochowy po Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze. Przez pierwsze kilometry na trasie pielgrzymom towarzyszył bp Adrian Put, który najpierw skierował do nich ważne przesłanie.

CZYTAJ DALEJ

Wszystko jest łaską

2026-08-02 16:06

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Bełchatów

Anna Podwysocka

Peregrynacja relikwii św. Tereski od Dzieciątka Jezus i świętych rodziców w Bełcharowie

Peregrynacja relikwii św. Tereski od Dzieciątka Jezus i świętych rodziców w Bełcharowie

Parafia Miłosierdzia Bożego w Bełchatowie przeżywała wyjątkową łaskę. Do wspólnoty przybyły relikwie św. Teresy od Dzieciątka Jezus oraz jej świętych rodziców Ludwika i Zelii Martin. Hasło „Przez ufność do miłości” stało się zaproszeniem dla uczestników modlitwy do odkrywania świętości w codziennym życiu.

Relikwie do świątyni uroczyście wprowadzili ojcowie karmelici. Ojciec Jarosław Górka OCD przewodniczył Mszy św. w intencji rodzin. Wierni powierzali Bogu małżeństwa, dzieci, pracę i troski. W homilii przypomniano pragnienie św. Teresy, aby powracać na ziemię i sprawiać, by Miłość była kochana. Po Eucharystii poświęcono płatki róż – znak Bożej czułości. W ten sposób nasza świątynia pozostawała miejscem osobistej modlitwy. Wierni składali intencje dotyczące zdrowia, rodzin i pojednania. Podczas Godziny Miłosierdzia duchowość dziecięcej ufności Teresy spotkała się z wołaniem: „Jezu, ufam Tobie”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję