Reklama

Niedziela Małopolska

Kraków

Uczcili fundatorkę

    Wspólnota akademicka UPJPII złożyła hołd św. Jadwidze Królowej. Młodzieży wręczono indeksy, a pracownikom medale UPJPII.

Archiwum UPJPII

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

W ramach świętowania wspomnienia św. królowej Jadwigi przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski i podsumowanie konkursu

    W tym roku wyjątkowo 6 czerwca, ze względu na przypadającą w dniu wspomnienia św. królowej Jadwigi uroczystość Bożego Ciała (8.06), Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie uczcił swoją świętą fundatorkę i dobrodziejkę złożeniem hołdu przy relikwiach Królowej.

    Wcześniej jednak w sali senackiej rektoratu odbyła się uroczystość pożegnania, a nade wszystko podziękowania pracownikom przechodzącym na emeryturę. - Ludzie, którzy tworzą tę naszą wspólnotę dbają o jakość tego uniwersytetu. On jest piękny dzięki tym, którzy pracowali na tym uniwersytecie i proszę pamiętać, że tutaj jest wasze miejsce i zawsze tu będziecie mile widziani – mówił rektor UPJPII ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. I dodał: - A kiedy będziemy, bo takie są plany, we wrześniu stawiać kamień węgielny, a potem otwierać za niecałe dwa lata – plan jest na 2 kwietnia 2025 – budynek dydaktyczny na kampusie, to znowu się zobaczymy, choć mam nadzieję, że i wcześniej, ale wtedy na pewno, bo to jest także wasze dzieło. Jeżeli my dzisiaj, kolegium rektorskie, kanclerz, dziekani, możemy budować, w sensie nawet materialnym, to dlatego, że państwo stawialiście te wasze fundamenty, za które w imieniu uniwersytetu bardzo dziękuję.

    Złote medale „Zasłużony dla UPJPII” otrzymali tego dnia: ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak, o. prof. dr hab. Jerzy Wiesław Gogola, ks. prof. dr hab. Jan Machniak, ks. prof. dr hab. Kazimierz Panuś oraz p. Małgorzata Wojewoda. Ks. prof. dr hab. Jan Dziedzic wyrażając wdzięczność uhonorowanym medalami, przywołał garść wspomnień związanych z działalnością naukową i organizacyjną obecnych na sali osób.

    Z kolei dziekan Wydziału Filozoficznego ks. prof. dr hab. Jarosław Jagiełło powiedział: - Patrzę na was z wielkim szacunkiem i wdzięcznością, ponieważ państwo stanowią znaczący rozdział w dziejach Papieskiej Akademii Teologicznej obecnie Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. Przypominają mi się słowa niemieckiego filozofa, że nigdy nie można powiedzieć o człowieku ostatniego słowa, że właściwie o tym kim człowiek jest może nam powiedzieć dopiero jego historia, jego dzieje. Patrząc z perspektywy dziejów na wasze życie, trzeba powiedzieć, że wyraziliście w życiu uniwersytetu to co właściwie jest dla niego najważniejsze i najważniejsze dla ludzi związanych z nauką, wyraziliście swoim życiem waszą twórczość. Przypomniał, że królowa Jadwiga, fundatorka Wydziału Teologicznego w Krakowie, której ten cały dzień jest poświęcony, dawała najpełniejszy wyraz twórczego spojrzenia w przyszłość, w całe dzieje Polski. Życzył, by św. Jadwiga czuwała i towarzyszyła żegnanym dziś pracownikom w każdym dniu ich życia.

Reklama

    Ks. prof. dr hab. Władysław Zuziak przypomniał, w jak trudnych czasach i warunkach przyszło jego pokoleniu niegdyś na tej uczelni pracować, a jednak w sposób owocny. - Najważniejsze, żebyście mieli pasjonatów, entuzjastów – mówił – a nie jest to łatwe. Życzył następcom, by była linia ciągłości, przeszłość, która się spotyka z teraźniejszością, żeby wydawała nadal wspólne owoce. Zaakcentował, że wiara i nauka były mocną stroną dzisiejszych seniorów w różnych dziedzinach i w historii, naukach przyrodniczych, filozofii i teologii i pragnąłby, by udało się to kontynuować. W imieniu seniorów obiecał, że nadal będą pracować i upowszechniać pamięć Jana Pawła II i wielkich profesorów uczelni w różnych zakątkach i miejscach.

    Po spotkaniu w rektoracie, w katedrze na Wawelu odprawiona została Msza św., będąca hołdem wspólnoty akademickiej UPJPII dla św. Jadwigi Królowej. Eucharystii przewodniczył rektor ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Jacek Urban, który rozpoczął ją od przypomnienia, czy też przestrogi jaką dał sam Jezus: „Oddajcie więc cesarzowi to, co jest cesarskie, a Bogu to, co boskie”. - Mamy przyczyniać się do dobra społeczeństwa jednocześnie potwierdzając prymat Boga w życiu i w historii. Wzorem takiej postawy była św. Jadwiga Królowa, która będąc królem zabiegała o pomyślność państwa, służąc Bogu. Taka też jest misja naszego uniwersytetu – mówił ks. Jacek Urban. Homileta odniósł się do czasów, w których żyła późniejsza święta, kiedy utworzenie 626 lat temu w Krakowie Wydziału Teologicznego stało się odpowiedzią na wyzwania epoki. Przypomniał jak światłą i dalekowzroczną była kobietą, jak konsekwentnie dążyła do stworzenia w Krakowie silnego ośrodka intelektualnego i duchownego. Przypomniał słowa Mikołaja z Błonia, który w kazaniu wygłoszonym w tejże katedrze sławił Jadwigę jako największą dobrodziejkę Królestwa Polskiego: „Zaiste -mówił- niczego wspanialszego nie mogła uczynić. Wysoko bowiem poniosła światło nauki, napełniając swym blaskiem całe Królestwo i w ogóle chrześcijaństwo (…)

Reklama

    Cóż dodać do słów Mikołaja z Błonia sprzed sześciuset lat? – kontynuował ks. Urban. - Badania naukowe potwierdziły, że zasługi św. Jadwigi dla państwa i Kościoła, dla poziomu intelektualnego i duchowego Polaków, dla misji na Litwie są zasadnicze. Jako społeczność Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, który w linii prostej wywodzi się z założonego przez nią Wydziału Teologicznego składamy hołd, dziękujemy i prosimy, aby tak jak troszczyła się o Wydział Teologiczny 626 lat temu tu na ziemi, aby i dzisiaj w niebie orędowała za naszym Uniwersytetem” – zakończył ks. Urban prosząc św. Jadwigę o wstawiennictwo.

    Mszę św. zakończyła litania do św. Jadwigi Królowej i błogosławieństwo relikwiami świętej. Uroczystość w wawelskiej katedrze ubogacił śpiewem uniwersytecki chór „Psalmodia” pod kierunkiem prof. Włodzimierza Siedlika.

Reklama

    Natomiast przed południem w katedrze wawelskiej miał miejsce Zjazd Szkół im. Świętej Królowej Jadwigi z całej Polski. Prorektor ds. studenckich i dydaktyki Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII wręczyła indeksy UPJPII laureatom finału VI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Złote Lilie Jadwigi Andegaweńskiej przebiegającego w tej edycji pod hasłem „Od Unii w Krewie do Unii Lubelskiej”.

    W finale ogólnopolskim I miejsce zajęli uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Błażowej:

Wiktoria Kulasa,

Szymon Olszowy,

Liwia Słowik.

2023-06-07 11:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnica zamku w Bobolicach

2023-09-18 09:14

[ TEMATY ]

zamek

Bobolice

Autorstwa Hotelzamekbobolice - Praca własna/commons.wikimedia.org/

Można wiele mówić o średniowiecznej Europie. Dla większości jednymi z pierwszych skojarzeń dotyczących tego okresu są rycerze i wojny, damy dworu, królowie oraz monumentalne zamki.

Nieodłączna od tych, jakże trafnych, obrazów była w wiekach średnich religia. Można śmiało zaryzykować stwierdzenie, że kultura chrześcijańska wówczas żyła z rytmem swoistego kalendarza, którego miarą stawały się bitwy oraz uroczystości kościelne. Każdy władca, który pragnął zbudować potęgę królestwa, nie mógł tego uczynić bez zabiegania o poparcie Kościoła. Błogosławieństwo Boże, wiążące się w większości z poparciem papieża, było dla królów priorytetem, gdy wyruszali na kampanie wojenne, a krzewienie oraz osobiste praktykowanie wiary stało się cechą pożądaną społecznie, świadczącą – przynajmniej zewnętrznie – o dobroci i cnotliwości panującego. Wobec tego ostatniego nie jest więc zaskoczeniem, że każdy szanujący się możny wznosił przy swojej rezydencji miejsce do modlitwy. Czasem były to mniejsze lub większe kapliczki, innym razem – ołtarze w świątyniach, a często także ogromne fundacje: kościoły czy nawet całe kompleksy klasztorne. W przypadku średniowiecznej Polski nie było inaczej. Chociaż wejście w krąg chrześcijański nastąpiło u nas dopiero po chrzcie Mieszka I i jego dworu w 966 r., to jednak rozwój miejsc kultu rósł z wielkim natężeniem. Ciekawym przykładem takiego miejsca w siedzibie możnych jest kaplica na zamku w Bobolicach. Została ona współcześnie odnowiona, ale nie odbiega od standardów średniowiecznych realiów życia codziennego.

CZYTAJ DALEJ

Kongres „Parafia jutra”: jak powinna wyglądać idealna parafia?

2023-09-20 21:20

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Jak powinna wyglądać idealna wspólnota chrześcijańska, idealna parafia? W jaką stronę powinniśmy dążyć? – na te pytania odpowiadali teologowie, uczestnicy II Kongresu Teologii Praktycznej „Parafia jutra”, który odbywa się w Licheniu. Mówiąc o biblijno – teologicznych podstawach życia parafialnego zwracali m.in. uwagę, że pewnym sprawdzianem tego, czy wspólnota jest zdrowa i funkcjonuje zgodnie z Bożym planem jest jej otwartość i misyjność.

- Dzieje Apostolskie ( Dz 4, 32-35) opisujące funkcjonowanie pierwszej wspólnoty w Jerozolimie to nie jest wizja Kościoła utopijnego. Przedstawiają to, co stanowi istotne i ciągle aktualne przesłanie Kościoła i tożsamości Kościoła wszystkich czasów – przekonywał ks. prof. dr hab. Janusz Kręcidło z UKSW.

CZYTAJ DALEJ

Hospicjum to dzieło Bożej miłości

2023-09-21 19:32

[ TEMATY ]

Gorzów Wlkp.

Hospicjum św. Kamila

Kamil Krasowski

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Bp Tadeusz Lityński sprawował Mszę św. dziękczynną za 30 lat gorzowskiego hospicjum

Najpierw była Msza św., a później uroczysta gala w Teatrze im. Juliusza Osterwy – tak gorzowskie Hospicjum św. Kamila świętowało dziś jubileusz 30-lecia swojej działalności.

- Hospicjum to dzieło Bożej miłości, dzieło samego Boga, realizowane przez ludzi, którzy również otworzyli się na tę miłość, aby ją dzielić z innymi. Bez Bożego błogosławieństwa i namaszczenia nie mogłoby ono przez tyle lat tak owocnie realizować swojej misji. Hospicjum dla pracowników, dla licznego grona wolontariuszy, darczyńców, ludzi dobrej woli było i jest wielką szkołą służby dla najsłabszych i cierpiących - mówił bp Tadeusz Lityński, podczas Mszy św. dziękczynnej za dar 30 lat gorzowskiego hospicjum, którą sprawował w kościele pw. Pierwszych Męczenników Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję