Reklama

Jasna Góra

O dobre imię papieża Polaka - Pielgrzymka Rycerzy Zakonu Jana Pawła II

Bronią wartości chrześcijańskich, dbają o rozwój patriotyzmu, ale przede wszystkim promują nauczanie papieża Polaka - Rycerze Zakonu św. Jana Pawła II już po raz piąty przybyli na Jasną Górę. Maryi Jasnogórskiej, która jest patronką prowincji polskiej zawierzyli Ojczyznę, rodziny i pokój na świecie.

- Moje życie zmieniło się odkąd zostałem rycerzem. Codziennie modlę się na różańcu. Jestem bliżej Boga, Matki Bożej i rodziny, a to wszystko dzięki Janowi Pawłowi II. To wielki zaszczyt jemu służyć. Cały Zakon zawierzyliśmy Królowej Polski, na wzór papieża, który Jej oddał swoje życie i posługę - powiedział Jerzy Dąbrowski Wielki Rycerz z Koziebród. Dodał, że teraz zadaniem każdego jest pójście śladami Świętego Papieża.

Lech Kacperski, komandor arch. częstochowskiej Zakonu Rycerzy Jana Pawła II zauważył, że hejt, który w mediach uderzył w papieża Polaka, zamienił się w dobro. - Po tych atakach wielu mężczyzn dołączyło do naszego Zakonu, żeby szerzyć pamięć o Ojcu Świętym i zgodnie z jego nauczaniem - „Miłujcie się” na nienawiść odpowiadać miłością - podkreślił.

Zwrócił uwagę, że zadaniem rycerzy jest pielęgnowanie pamięci o Janie Pawle II, dbanie, by jego imię nie zginęło. - Musimy przybliżać jego nauczanie, aby młodzież wiedziała kim on był i co zrobił dla Kościoła i Polski - podkreślił Kacperski. Dodał, że papież Polak nie może pozostać ikoną na ścianie, ale powinien być drogowskazem dla przyszłych pokoleń.

Adam Szerota, komandor diec. płockiej przypomniał, że w całym kraju organizowane były Marsze Papieskie, na które przybyło wielu wiernych. - One pięknie pokazały, że Polacy nie zgadzają się na szarganie pamięci o naszym patronie - zaznaczył.

Reguła Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II ustanawia 4 stopnie rycerskie: wiarę, miłosierdzie, solidarność i patriotyzm. Każdy rycerz przed Obrazem Matki Bożej wypowiada rotę przysięgi: „Ślubuję bronić Ojczyzny i Kościoła nawet za cenę najwyższą”.

- Jako rycerze idziemy za Chrystusem i w naszych szeregach potrzebujemy w pełni oddanych mężczyzn. Widzimy, co dzieje się teraz na Ukrainie, jeżeli będzie taka konieczność musimy być gotowi stanąć w obronie naszej Ojczyzny. Wsparciem i ostoją zawsze jest dla nas Matka Boża. - powiedział Janusz Paczkowski prowincjał Polski Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II.

Reklama

Najmniejszą jednostką organizacyjną zgromadzenia jest Chorągiew, która działa na terenie parafii. Do utworzenia Chorągwi potrzebnych jest sześciu braci oraz zgoda proboszcza danej parafii, który po jej utworzeniu staje się kapelanem wspólnoty. - Naszym zdaniem jest teraz utrwalanie wiary w małych parafiach i angażowanie ludzi w tych najmniejszych społecznościach. Chcielibyśmy, aby wierni nie tylko ograniczali się do uczestnictwa w niedzielnych Mszach św., ale również czynnie brali udział w życiu Kościoła i mobilizowali do tego swoje rodziny - opowiadał Lech Kacperski, komandor arch. częstochowskiej

Zakon Rycerzy Jana Pawła II powstał 14 stycznia 2011 r. jako żywe wotum wdzięczności za dar beatyfikacji i pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II. W Polsce Zakon zrzesza ponad tysiąc rycerzy i ma też swoje prowincje zagraniczne m.in. w Hiszpanii, Francji, Kanadzie i na Ukrainie.

Maria Bareła @JasnaGóraNews

2023-06-09 18:24

Ocena: +11 -2

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

nowenna

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze rozpoczynają się dziś duchowe przygotowania do obchodzonej 26 sierpnia uroczystości Matki Bożej Częstochowskiej. Przez dziewięć kolejnych wieczorów na Szczycie sprawowana będzie Msza św. ze specjalnymi kazaniami i udziałem przedstawicieli częstochowskich parafii, którzy przybywać będą w pielgrzymkach pieszych. To jedyna nowenna przed świętem maryjnym.

Tę nowennę ks. prof. Janusz Królikowski nazywa „Szkołą wytrwałości”. Zdaniem przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Mariologicznego trwająca przez 9 dni modlitwa „ma nam uświadomić, że nie okazyjnie mamy kierować się do Boga, Matki Najświętszej, ale z wytrwałością”.

CZYTAJ DALEJ

Jesteś wybrany - Jak Bóg powołuje tych, którzy się nie nadają

2023-09-21 10:35

[ TEMATY ]

duchowość

wiara

Adobe.Stock

Wiesz, że chrześcijanie też nucą pod nosem mantry? Najczęstsza, jaką słyszę, brzmi: „Nie nadaję się”. Spisałem więc sobie wszystkie argumenty, którymi chcą mnie przekonać moi rozmówcy, i skonfrontowałem je z tym, co na ten temat mówi Biblia i sam Kościół. Na każdy z argumentów, którymi pozbawiasz się szczęścia i danej Ci przez Boga godności, On ma odpowiedź. Czas uwierzyć, że Bóg zaprasza Cię do wielkich rzeczy! Masz wszystko. Jesteś wybrany! - przekonuje w swojej najnowszej książce Marcin Jakimowicz. Prezentujemy fragment nowości „Jesteś wybrany”!

Jednym z  moich ukochanych proroków jest człowiek, o którym śmiało można powiedzieć, że należy do najbardziej toksycznych postaci biblijnych. Gdy Bóg mówi do Jonasza – bo właśnie o tym proroku mowa – „Pójdziesz do Niniwy” (por. Jon 1,1), ten w ogóle nie dyskutuje z Najwyższym, tylko od razu… ucieka, czyli wsiada na okręt płynący w przeciwnym kierunku, po czym kładzie się spać.

CZYTAJ DALEJ

Wspólnota kolejarzy

2023-09-21 23:25

Mateusz Góra

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

- Kolejarze z krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich to grono ludzi, którzy są blisko Boga i ciągle Go szukają – przekonuje ks. ks. prałat Grzegorz Szewczyk.

    Członkowie krakowskiego koła Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich zebrali się w bazylice św. Floriana, gdzie wspólnie się modlili.

    To jedno z regularnych, comiesięcznych spotkań, na którym kolejarze modlą się w intencjach kolei i swoich rodzin. Po Mszy św. brali udział w spotkaniu formacyjnym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję