Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Czy widzę, co stanowi mój własny krzyż?

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 37-42.

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niedziela, 2 lipca

• 2 Krl 4, 8-11.14-16a • Ps 89, 2-3.16-17.18-19 • Rz 6, 3-4.8-11 • Mt 10, 37-42

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jezus powiedział do apostołów: «Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. Kto chce znaleźć swe życie, straci je, a kto straci swe życie z mego powodu, je znajdzie. Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał. Kto przyjmuje proroka, jako proroka, nagrodę proroka otrzyma. Kto przyjmuje sprawiedliwego, jako sprawiedliwego, nagrodę sprawiedliwego otrzyma. Kto poda kubek świeżej wody do picia jednemu z tych najmniejszych, dlatego że jest uczniem, zaprawdę powiadam wam, nie utraci swojej nagrody».

Kto nie bierze swego krzyża, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien (Mt 10, 38). Jezus wypowiada mocne słowa. Zdaję sobie sprawę, że krzyż niesiony przez Jezusa Chrystusa jest włożony Mu na barki przez człowieka za ludzkie grzechy, za ludzkie winy. Czym jest mój krzyż? Przez kogo jest włożony na moje ramiona? Czy to krzyż mój? Za moje grzechy? Czy to krzyż grzechów bliskich mi osób? Co to za krzyż lub krzyże, które niosę? Co to za krzyż, ten mój krzyż, który mam brać na swoje ramiona? W swoich słowach Jezus zwraca uwagę to, że ma to być mój krzyż i moja za niego odpowiedzialność. Nie mam nieść czyjegoś krzyża. I nie ktoś ma nieść mój krzyż. Jezus mówi wyraźnie: Kto nie bierze swego krzyża... Mam brać swój własny krzyż. Co dalej z tym krzyżem robić? Stać, ugiąć się? Nie. Mam z krzyżem iść za Jezusem. Bez tego krzyża byłbym niekompletny, niegodzien drogi za Jezusem. Bóg stworzył mnie na swój obraz i podobieństwo. Więc czemu i ja nie mam nosić swojego krzyża na wzór i podobieństwo do mojego Mistrza i Przewodnika – Jezusa Chrystusa? Choć On niósł krzyż nie swoich grzechów, to ja swój krzyż powinienem nieść. Jezus jest Zbawicielem i Odkupicielem, a Maryja współodkupicielką. Boską mocą przyjął nie swój ciężar, ażeby ludzkimi siłami go nieść, wspierany obecnością Matki Bożej. Dla mnie, jako człowieka, wystarczający do uniesienia jest ciężar własnego krzyża. Stanowią go moje grzechy, winy, ale też po prostu trud i ból codzienności. Pod tym krzyżem mam wytrwać, nie uciekać od niego, tylko go nieść drogą wytyczoną za Jezusem. Powinno być mi łatwiej, bo mój Przewodnik – Jezus Chrystus – idzie przede mną i wytycza szlak. A ja tylko mam za Nim iść i nieść swój własny krzyż, bez szukania innej drogi. Czy widzę, co stanowi mój własny krzyż? Czy trudność w niesieniu krzyża sprawia mi jego ciężar, droga, a może braki w zaufaniu, co do drogi wytyczanej przez mego Przewodnika – Jezusa Chrystusa?

Reklama

M.S.

WSZYSTKIE ROZWAŻANIA DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "Żyć Ewangelią" DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

2023-06-14 09:26

Ocena: +22 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego życzyłem komuś zła?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 14-29.

Piątek, 3 lutego 2023. Św. Błażeja, biskupa i męczennika, św. Oskara, biskupa, wsp. dow.

CZYTAJ DALEJ

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Organizatorzy marszu - Centrum Życia i Rodziny - podkreśla, że obrona wartości: życia, rodziny, wolności i suwerenności jest możliwa tylko we wspólnym i zjednoczonym działaniu wszystkich, którym te wartości są drogie, tak w wymiarze lokalnym, jak i ogólnopolskim. Dlatego tego dnia, podobnie jak tydzień temu, marsze dla życia i rodziny przeszły w wielu polskich miastach, a od kwietnia do października przejdą one łącznie w ponad 50 polskich miastach.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęca do modlitwy Psalmami

2024-06-19 11:06

[ TEMATY ]

modlitwa

papież Franciszek

psalmy

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

O znaczeniu Psalmów w modlitwie Kościoła mówił dzisiaj papież podczas audiencji ogólnej, wskazując, iż poprzez nie Duch Święty uczy Kościół modlitwy. Wyznał, że na jego biurku znajduje się wydanie w języku ukraińskim, łączące Psalmy i Ewangelię, które były własnością ukraińskiego żołnierza poległego w czasie wojny.

PAPIEŻ FRANCISZEK
AUDIENCJA GENERALNA
Plac Świętego Piotra
Środa, 19 czerwca 2024 r.
Poniższy tekst zawiera również nieprzeczytane fragmenty, które jednak należy rozumieć jako wygłoszone.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję