Reklama

Przekazywać lekcję wiary i miłości

Z bp. Pawłem Sochą, przewodniczącym diecezjalnej Komisji ds. Jubileuszu Tysiąclecia Męczeństwa Pięciu Braci, rozmawia ks. Andrzej Draguła

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 45/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Andrzej Draguła: - Za rok mamy przeżywać uroczystości jubileuszowe ku czci Pierwszych Męczenników Polski. Czy jest już znana dokładna data i ramowy program tych uroczystości?

Bp Paweł Socha: - Jubileusz 1000-lecia męczeństwa Braci Międzyrzeckich przypada faktycznie 11 listopada 2003 r. Jednak na prośbę bp. A. Dyczkowskiego Konferencja Episkopatu Polski w czasie obrad we Wrocławiu ustaliła, że uroczystości tę odbędą się 15 czerwca 2003 r. w Międzyrzeczu. Dwa dni wcześniej w seminarium duchownym w Paradyżu odbędzie się posiedzenie plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Program uroczystości jest w trakcie opracowywania, ale już dzisiaj można powiedzieć, że w wigilię uroczystości zaprosimy młodzież całej diecezji na czuwanie przy relikwiach Pierwszych Męczenników Polski. Sam dzień uroczystości, czyli 15 czerwca, rozpocznie się procesją z relikwiami do ołtarza przygotowanego na placu celebry, gdzie odbędzie się modlitewne przygotowanie do Mszy św. W uroczystej Mszy św. wezmą udział kardynałowie, arcybiskupi, biskupi oraz kapłani z Polski i z zagranicy.

- Jaki wymiar będą miały te uroczystości: diecezjalny, ogólnopolski czy ogólnokościelny?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Pięciu Męczenników, nazywanych "Międzyrzeckimi", to Włosi i Polacy. Ich relikwie znalazły się w Pradze i tam doznawały czci przez wieki. Będą więc to uroczystości o wymiarze ogólnopolskim i ogólnokościelnym. Dlatego spodziewamy się udziału gości z zagranicy: Włoch, Czech i Węgier, a być może także i z innych krajów. Niektórzy już nadsyłają zgłoszenia, szczególnie z tych diecezji włoskich, z których pochodzili św. Benedykt i św. Jan.

- Jak ocenia Ksiądz Biskup rozwój kultu Pięciu Braci w naszej diecezji?

- Pierwszym etapem kultu Pięciu Braci był jubileusz 1000-lecia chrztu Polski i sprowadzenie przez bp. W. Plutę relikwii naszych patronów do Międzyrzecza z Kazimierza Biskupiego. Kościół św. Jana Chrzciciela stał się w ten sposób pierwszym "sanktuarium" i tym samym pierwszym ośrodkiem kultu naszych świętych Braci.
Decydującym czynnikiem w rozwoju kultu Pięciu Braci w diecezji była wizyta Jana Pawła II i jego homilia niemal w całości poświęcona świadkom wiary: Benedyktowi, Janowi, Mateuszowi, Izaakowi i Krystynowi. Ojciec Święty nakreślił nam bardzo jasno program formacji duchowej w oparciu o życie i świadectwo miłości do Boga i ludzi naszych świętych patronów. Nie tylko zobowiązał nas do formacji w wierze, ale także 12 listopada 1997 r. w Watykanie zadał nam swoiste posłannictwo: "Wy, którzy w szczególny sposób przygotowujecie się do uroczystych obchodów tysiąclecia śmierci Międzyrzeckich mnichów, jesteście wezwani, aby przekazać ich lekcję wiary i miłości Chrystusa następnym pokoleniom". Po wizycie Ojca Świętego w Gorzowie Wlkp. wierni całej diecezji uświadomili sobie, że mają wielki skarb, który przez wieki był ukryty i czekał na ponowne odkrycie i ukazanie go w całym blasku.

Reklama

- Od kilku miesięcy trwa peregrynacja relikwii Pięciu Braci w diecezji. W jaki sposób parafie przeżywają to nawiedzenie. Czy widać duchowe owoce?

- Osobiście odbieram bardzo radośnie peregrynację relikwii Pięciu Braci. Opracowane i udostępnione kapłanom i wiernym świeckim materiały liturgiczne, pomoce do katechez i kazań oraz śpiewniki i obrazki relikwiarza i Pięciu Braci wraz z modlitwą bardzo pomogły w przygotowaniu parafii do peregrynacji. Na podkreślenie zasługuje wielki wkład księży misjonarzy, szczególnie księży pallotynów, którzy przygotowują duchowo wiernych do owocnego przeżycia nawiedzenia relikwii świętych Męczenników.
Niewiele można powiedzieć na temat samych owoców duchowych. Przemiany wewnętrznej człowieka, jego nawrócenia i pojednania się z Bogiem nie da się wymierzyć żadnymi statystykami. Jednak po udziale wiernych i licznych Komuniach św. w czasie nawiedzenia relikwii można sądzić, że owoce są rzeczywiście obfite. W wielu parafiach rekolekcje lub misje zaowocowały licznymi nawróceniami do Boga, zapełnieniem księgi trzeźwości przyrzeczeniami abstynenckimi, pojednaniami w rodzinach, zawarciem sakramentalnych związków małżeńskich przez osoby żyjące w konkubinacie itp. Jednak najważniejszym owocem peregrynacji jest uświadomienie sobie przez wspólnotę diecezjalną, kim byli nasi święci patronowie i jak należy ich naśladować w dawaniu świadectwa wierze.

- W jaki sposób każdy z nas może przygotować się do rocznicy tak ważnej dla naszej diecezji?

- Życie Pierwszych Męczenników Polski podsuwa nam dosyć jasny program: winniśmy poznawać, a raczej uczyć się Jezusa Chrystusa przez uważne słuchanie Ewangelii świętej i jej rozważanie. Winniśmy także kochać Jezusa Chrystusa, upodabniać się do Niego przez żarliwą modlitwę, jaką proponuje nam Ojciec Święty, tzn. Różaniec. To cudowna szkoła upodabniania się do naszego Zbawiciela. Poznanego Chrystusa należy głosić przez świadectwo życia ewangelicznego, szczególnie przez czynną miłość. Do tego bowiem wzywał nas Jan Paweł II: "Wydaje się, że dziś świat potrzebuje bardziej niż kiedykolwiek prawdy o Miłości Chrystusa - miłości, która trwa od wieków i nigdy nie przeminie (...). Dlatego wspominając dziś nasze gorzowskie spotkanie, jeszcze raz proszę was, Bracia i Siostry, abyście dawali świadectwo tej miłości".
Innym rodzajem przygotowania jest pomoc duchowa i materialna w budowie sanktuarium świętych Męczenników w Międzyrzeczu, w pracach nad odnową miasta, przygotowaniem parkingów itp. Szczególnie ważna będzie pomoc przy budowie ołtarza polowego oraz przygotowaniu placu, na którym odbędzie się główna uroczystość. Już dzisiaj pragnę podziękować władzom miejskim i gminnym oraz wielu organizacjom i instytucjom miasta Międzyrzecza, a także wojsku za dotychczasowe zaangażowanie.
W ramach przygotowania do jubileuszu winno się w parafiach zorganizować spotkania liderów grup i stowarzyszeń, by omówić wyjazd młodzieży na czuwanie i wszystkich chętnych na same uroczystości. Tymi sprawami powinni zająć się przede wszystkim liderzy grup i stowarzyszeń parafialnych, a także instytucje świeckie. Jest to bowiem promocja naszego regionu i województwa na całą Polskę i świat. Największy ciężar prac przygotowawczych będzie oczywiście spoczywał na naszych duszpasterzach.
Na końcu pragnę zawierzyć całe dzieło uroczystości samym świadkom wiary w formie krótkiej modlitwy: Wam, święci Bracia: Benedykcie, Janie, Mateuszu, Izaaku i Krystynie zawierzamy wielkie dzieło odnowy wewnętrznej naszej rodziny diecezjalnej przez peregrynację relikwii i przez uroczystości jubileuszowe. Wypraszajcie nam wiarę odważną i żywą, ale także miłość czynną, która może stawać się świadectwem obecności zbawczej Chrystusa w dwudziestym pierwszym wieku.

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wpłynęła kara TVN za "Bielmo. Franciszkańska 3"

2024-04-17 12:35

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

commons.wikimedia.org

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" - napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Maciej Świrski.

"Departament Budżetowy KRRiT poinformował mnie, że wczoraj na rachunek bankowy KRRiT wpłynęła wyegzekwowana przez Urząd Skarbowy kara pieniężna w wysokości 550 000 zł od TVN SA (decyzja 4/DPz/2024)- napisał w środę w mediach społecznościowych przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Maciej Świrski. Karę wymierzono stacji TVN za emisję filmu "Bielmo. Franciszkańska 3" 6 marca 2023 r.

CZYTAJ DALEJ

Dokumenty diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego Sł. Bożej S. Leszczyńskiej dotarły do Watykanu

2024-04-17 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

sługa Boża Stanisława Leszczyńska

Kl. Kamil Gregorczyk

Stanisława Leszczyńska - witraż

Stanisława Leszczyńska - witraż

11 marca br., w 50. rocznicę śmierci Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej, w Wyższym Seminarium Duchownym uroczyście zakończono diecezjalny etap procesu łódzkiej Bohaterki z Auschwitz.

Podczas uroczystości odbyło się zaprzysiężenie ks. dr. Łukasza Burcharda, który – jako portator akt diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego został zobligowany do dostarczenia zebranych dokumentów procesowych do watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. - Ja ks. Łukasz Burchard, mianowany przez jego eminencję kardynała Grzegorza Rysia poratorem akt dochodzenia diecezjalnego w procesje beatyfikacyjnym Sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej do Stolicy Apostolskiej przysięgam – że w najbliższym czasie doręczę je do Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie wraz z załączonymi listami polecającymi. Tak mi dopomóż Bóg i ta święta Ewangelia, której dotykam moimi rękami – mówił podczas przysięgi ks. Burchard. 

CZYTAJ DALEJ

Francja: kościół ks. Hamela niczym sanktuarium, na ołtarzu wciąż są ślady noża

2024-04-18 17:01

[ TEMATY ]

Kościół

Francja

ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Ks. Jacques Hamel

Kościół parafialny ks. Jacques’a Hamela powoli przemienia się w sanktuarium. Pielgrzymów bowiem stale przybywa. Grupy szkolne, członkowie ruchów, bractwa kapłańskie, z północnej Francji, z regionu paryskiego, a nawet z Anglii czy Japonii - opowiada 92-letni kościelny, mianowany jeszcze przez ks. Hamela. Wspomina, że w przeszłości kościół często bywał zamknięty. Teraz pozostaje otwarty przez cały dzień.

Jak informuje tygodnik „Famille Chrétienne”, pielgrzymi przybywający do Saint-Étienne-du-Rouvray adorują krzyż zbezczeszczony podczas ataku i całują prosty drewniany ołtarz, na którym wciąż widnieją ślady zadanych nożem ciosów. O życiu kapłana męczennika opowiada s. Danièle, która 26 lipca 2016 r. uczestniczyła we Mszy, podczas której do kościoła wtargnęli terroryści. Jej udało się uciec przez zakrystię i powiadomić policję. Dziś niechętnie wraca do tamtych wydarzeń. Woli opowiadać o niespodziewanych owocach tego męczeństwa również w lokalnej społeczności muzułmańskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję