Reklama

Z Polski

Wizyta

Patriarcha Bartłomiej I w Polsce

Ekumeniczny patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej I od 16 sierpnia przebywał w Warszawie. Swą czwartą wizytę w Polsce rozpoczął od metropolitalnej katedry pw. św. Marii Magdaleny.
17 sierpnia patriarcha złożył wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także odwiedził Sejm, gdzie spotkał się z marszałkiem Grzegorzem Schetyną. W spotkaniu uczestniczył także metropolita Sawa. Następnie patriarcha konstantynopolitański odwiedził prawosławny Dom Opieki Społecznej „Betania” w podwarszawskim Stanisławowie, a potem udał się na Podlasie. Głównym punktem pięciodniowego pobytu patriarchy Bartłomieja I w Polsce było uczestnictwo w obchodach 300. rocznicy cudu na Świętej Górze Grabarce. Dokonał też poświęcenia cerkwi w Siemiatyczach, odwiedził monaster w Jabłecznej, lubelską katedrę prawosławną i złożył wieniec w obozie w Majdanku. Otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W skład patriarszej delegacji wchodzili m.in. metropolita Lagady Jan i biskup Joensuu - Arseniusz z Fińskiego Kościoła Prawosławnego.

Prawica Rzeczypospolitej do polityków

Brońcie krzyża

O obronę krzyża przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka zaapelowała do polityków wszystkich partii Prawica Rzeczypospolitej. W liście, podpisanym przez Marka Jurka, Mariana Piłkę i Lecha Łuczyńskiego, członkowie tej partii apelują, aby opozycja połączyła się z partią rządzącą i zamiast stać z boku, wspólnie broniła tej sprawy.
Autorzy przypominają o powtórnym apelu polskich biskupów o obronę praw krzyża przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu i podkreślają, że konieczne jest zajęcie jasnego stanowiska przez prezydenta, rząd i opozycję. Wzywają prezydenta Bronisława Komorowskiego i Jarosława Kaczyńskiego do wspólnego wystąpienia w tej sprawie. „Obrona krzyża przed Trybunałem Strasburskim, który wielokrotnie podważał polskie ustawodawstwo chroniące ład moralny, stanowi test wiarygodności polskich polityków”.
Zdaniem polityków PR, Polska nie może stać z boku, gdy od wielu miesięcy jedna czwarta państw Unii Europejskiej (Włochy, Litwa, Rumunia, Bułgaria, Grecja, Malta) broni krzyża.

Wawel

Prezentacja szat św. Królowej Jadwigi

Reklama

Tegorocznym wydarzeniem „Cracovia Sacra”, któremu towarzyszyło hasło „Krakowscy święci i błogosławieni”, był pokaz szat św. Jadwigi. Miał on miejsce 14 sierpnia w katedrze Wawelskiej. Przez trzy godziny można było podziwiać odpowiednio zabezpieczone fragmenty szat, które w latach 2006-2008 zostały poddane konserwacji. Zaprezentowano pięć tkanin. Jak podkreśla proboszcz katedry Wawelskiej ks. prał. Zbigniew Sochacki, są one częścią grobowego stroju królowej Jadwigi. Obok tkaniny obiciowej trumny prezentowane były fragmenty sukni królowej oraz fragment płaszcza.

Adam Wojnar

100-lecie harcerstwa

Druhny i druhowie na krakowskim zlocie

Kraków wybrali druhowie na zlot z okazji 100-lecia harcerstwa. 16 sierpnia pod Wawel przybyło 8 tys. druhen i druhów, którzy rozbili swój obóz na Błoniach. W programie obchodów znalazły się wystawy, konferencje, a także gry z udziałem harcerzy.
Jednym z najciekawszych punktów rocznicowych obchodów była wystawa historyczna w Pałacu Sztuki „100 lat harcerstwa”. Na Uniwersytecie Jagiellońskim odbyła się konferencja na temat tradycji rycerskich. Wieczorami można było posłuchać koncertów i piosenek harcerskich. Harcerze brali również udział w grach strategicznych „Płock 1920” i „Monte Cassino”.
Kraków gościł młodych ludzi w mundurach, gdyż tam powstał w 1910 r. pierwszy zastęp Kruków.

List Episkopatu

Z okazji 20. rocznicy powrotu religii do szkół

Nikt nie może pozbawić rodziców prawa do religijnego wychowania i wykształcenia dzieci - podkreśla Episkopat Polski w liście pasterskim wydanym z okazji 20. rocznicy powrotu katechezy do szkół. Hierarchowie dziękują w nim Bogu, że „po długiej nieobecności ponownie - już w nowych uwarunkowaniach - katecheza znalazła swoje miejsce w polskiej szkole”, a także apelują do rodziców, by nie przerzucali w całości na Kościół i szkołę swego prawa do religijnego wychowania dzieci.
Dokładnie 2 sierpnia br. minęło 20 lat od chwili decyzji o powrocie katechezy do szkół i przedszkoli.

Zło dobrem zwyciężaj

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko powiedział

Ludzie ciężko pracujący potrzebują szczególnego zrozumienia ich wysiłku, trudu i przelewanego potu.

Krótko

W sprawie katastrofy smoleńskiej dociera do opinii publicznej coraz więcej nowych faktów. Te ujawnione w połowie sierpnia wskazują być może na zaniedbania ze strony organizatorów lotu. Prokuratura wojskowa bada, czy przez umniejszenie rangi wizyty Prezydenta RP nie doszło do słabszego zabezpieczenia lotniska Siewiernyj.

W Moskwie był naczelny prokurator wojskowy Krzysztof Pakulski, aby uczestniczyć w kolejnym kopiowaniu zapisów z oryginału. Jednak są jakieś niejasności dotyczące kopii nagrań z czarnych skrzynek tupolewa rozbitego na smoleńskim lotnisku. Prokurator odebrał 11 tomów akt dotyczących śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Dziura budżetowa jest coraz większa. Po lipcu mieliśmy prawie 35 mld zł deficytu budżetowego.

Spadło poparcie dla rządu aż o pięć punktów procentowych w ciągu miesiąca. Źle pracę rządu ocenia 31 proc. respondentów. Gorsze niż w lipcu są też notowania samego premiera.

W Warszawie został zatrzymany mężczyzna, który groził obrońcom krzyża na Krakowskim Przedmieściu. Przyszedł on do modlących się ludzi z granatem. Okazało się, że nie było w nim ładunku wybuchowego.

Zbigniew Wassermann, jedna z 96 ofiar katastrofy samolotu Tu-154, został w czerwcu wezwany przez prokurator Beatę Kozicką z opolskiej Prokuratury Okręgowej jako świadek na rozprawę toczącą się przed warszawskim Sądem Rejonowym.

Większość respondentów uważa, że „Solidarność” miała wpływ na to, kim Polacy są dziś jako naród i społeczeństwo, i jest zdania, że o związku należy rozmawiać i pielęgnować pamięć o wydarzeniach sprzed 30 lat.

Mirosław Drzewiecki, polityk PO zamieszany w aferę hazardową może zostać szefem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Na to stanowisko ma także chęć były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Brązowy medalista olimpijski tuż po zdobyciu medalu całuje krzyżyk. Kim jest Patryk Dobek?

2021-08-05 10:49

[ TEMATY ]

sport

świadectwo

świadectwo wiary

PAP

Patryk Dobek

Patryk Dobek

Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 m. wyciągnął i ucałował krzyżyk.

- Piękny obrazek z wczorajszego dnia. Patryk Dobek zaraz po zdobyciu brązowego medalu olimpijskiego w biegu na 800 metrów wyciągnął i ucałował krzyżyk. Wielkie gratulacje dla Patryka i wszystkich pozostałych naszych medalistów, którzy dostarczają nam mnóstwa wzruszeń - pisze na swoim profilu fb Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

CZYTAJ DALEJ

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

2021-08-04 09:35

[ TEMATY ]

Maryja

Matka Boża Nieustającej Pomocy

Foto: Monika Książek

Chyba każdy z katolików słyszał kiedyś o szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Jej obraz kojarzy większość z nas. Cały świat w środę ucieka się pod Jej obronę. Skąd tak właściwie wziął się ten wielki kult?

W ciągu ostatnich 150 lat obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy stał się drogi milionom chrześcijan, umacniając ich wiarę i modlitwę. Uważany jest nawet za jeden najbardziej znanych i kochanych obrazów Maryi na świecie.

CZYTAJ DALEJ

Abp Schick: Madagaskar umiera z głodu

2021-08-05 17:22

[ TEMATY ]

ONZ

głód

Madagaskar

Vatican News

Abp Ludwig Schick z Bambergu zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową pomoc dla Madagaskaru. Sytuacja jest katastrofalna. Kraj mierzy się z największą suszą od ćwierćwiecza. ONZ ostrzega, że bez natychmiastowej pomocy nawet 400 tys. mieszkańcom wyspy grozi śmierć głodowa.

Powodem kryzysu są niewielkie opady w ostatnich trzech latach i pandemia koronawirusa. Według prognoz zły bilans opadów utrzyma się na wyspie aż do października. „Ludzie jedzą owady, liście, korzenie i nasiona zmieszane z błotem. Dzieci na ulicach żebrzą o żywność, zostały z nich już tylko skóra i kości” – napisał abp Schick.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję