Reklama

Z Polski

Niedziela Ogólnopolska 38/2010, str. 7

Krzysztof Świertok

Piotr Rubik na Szczycie Jasnogórskim

Piotr Rubik na Szczycie Jasnogórskim

Artyści dla Maryi Jasnogórskiej

„Santo Subito” i „Koron Korona”

Wspaniałe dźwięki oratorium Piotra Rubika i Jacka Cygana „Santo Subito” oraz profesjonalny pokaz laserowy zwieńczyły 4 września br. uroczystości nałożenia nowych koron i sukni na Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej. Po całodziennych modlitwach ku czci Maryi Jasnogórskiej, wieczorem nadszedł czas na artystyczną część uroczystości. Mimo padającego deszczu, na placu jasnogórskim zgromadziły się tysiące pielgrzymów i mieszkańców Częstochowy. Zebrani usłyszeli cantobiografię Papieża Jana Pawła II, zatytułowaną „Santo Subito”. Jeden z utworów tego oratorium poświęcony jest Matce Bożej Jasnogórskiej - nosi tytuł „Ave Maria Jasnogórska”.
- Kiedy pisaliśmy „Santo Subito” i kiedy tam pojawiła się pieśń „Ave Maria Jasnogórska”, miałem nadzieję, że uda się ten utwór wykonać właśnie tutaj, na Jasnej Górze. I to marzenie się spełnia. Bardzo się z tego cieszę - mówił Piotr Rubik na Jasnej Górze tuż przed koncertem. Zwieńczeniem koncertu, już po Apelu Jasnogórskim, było premierowe wykonanie utworu „Koron Korona” z muzyką Piotra Rubika do słów Jacka Cygana. Jest to pieśń napisana specjalnie na uroczystość nałożenia na Obraz Jasnogórski koron i sukienki - wotum Narodu z inicjatywy o. Romana Majewskiego, przeora klasztoru. - Przyznam się, że było to jedno z najcięższych i najpoważniejszych zadań w moim życiu - mówił Jacek Cygan. - Niezwykły jest moment, kiedy autor słyszy po raz pierwszy na scenie swój utwór. To jest wspaniałe przeżycie.
W koncercie wystąpili soliści: Ewa Prus, Marta Moszczyńska, Zofia Nowakowska, Grzegorz Wilk, Michał Gasz i Michał Bogdanowicz. W roli narratora wystąpił Jakub Wieczorek. Zaśpiewały dwa połączone chóry: Wrocławski Chór Akademicki pod kierunkiem Alana Urbanka i częstochowski chór „La Musica Corale” pod dyrekcją Beaty Ciemny. Zagrała Orkiestra Filharmonii Częstochowskiej. Koncert poprzedził pokaz multimedialny „Impresje Jasnogórskie” - prezentacja zdjęć Krzysztofa Świertoka, jasnogórskiego fotografika.

O. Stanisław Tomoń OSPPE

Komentarz

Pochwała Telewizji Publicznej

W szczególny sposób wpisał się w historię nie tylko Jasnej Góry, ale całej Polski dzień 4 września 2010 r. Na Cudowny Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej zostały wtedy nałożone nowe korony oraz płaszcz wdzięczności i miłości, cierpienia i nadziei, traktowane jako Wotum Narodu. To wydarzenie zjednoczyło Polaków wokół spraw najważniejszych, co zostało wyrażone w nowym Akcie Zawierzenia, złożonym w imieniu narodu przez prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka. Mówił on w tym ważnym dniu przed Obliczem Maryi Jasnogórskiej: „Przynosimy bolesne wydarzenia minionego wieku oraz smutki naszych dni, jak katastrofa pod Smoleńskiem, klęski powodzi i różnych nawałnic. Przynosimy ludzi, którzy stracili nadzieję, abyś im, Maryjo, powiedziała, że nie wszystko stracone. Niech ludzka solidarność przyjdzie im z konkretną pomocą, niech nie zostaną sami. Maryjo, proś Boga o miłosierdzie nad całym naszym narodem i okaż się nam Matką troskliwą, jak byłaś przez całe wieki”. Jasna Góra w tym historycznym wrześniowym dniu była otoczona rozmodloną rzeszą wiernych. Zgromadzeni mogli też uczestniczyć w wyjątkowych wydarzeniach artystycznych, z osobistym udziałem wybitnych twórców - Piotra Rubika i Jacka Cygana.
Tym razem, dzięki Telewizji Polskiej, wielkie jasnogórskie wydarzenia natychmiast docierały do całej Polski. Obsługa medialna była pod każdym względem wyjątkowa. Można powiedzieć, że tego dnia Telewizja Polska wyraźnie wpisała się w misyjność mediów publicznych. W dużym wymiarze czasowym poświęciła swoją antenę wydarzeniom w Sanktuarium Narodu. Największa nasza wdzięczność należy się TVP INFO. Na program tej stacji złożyły się bowiem przygotowane wcześniej materiały filmowe, bezpośrednie łączenia, m.in. rozmowy z o. Romanem Majewskim - przeorem Jasnej Góry oraz Mariuszem Drapikowskim - twórcą nowych koron i nowej sukni na Cudowny Obraz Jasnogórski. Wyemitowano także filmy w reżyserii Zdzisława Sowińskiego: „Tajemnica Jasnogórskiego Wizerunku” i „Jasnogórska Victoria”. Program 1 TVP również w tym dniu szerzej zauważył Jasną Górę. Dzięki TVP INFO była bezpośrednia transmisja wyjątkowo uroczystego Apelu Jasnogórskiego. I cała Polska mogła ujrzeć Dzieciątko oraz Maryję Jasnogórską w nowych koronach i w nowej szacie. Wyciszenie, modlitwa, refleksja, zaduma, a także wewnętrzna radość wypełniały tego wieczoru polskie domy, odsuwając na dalszy plan codzienne, zwykle dominujące w mediach potyczki polityczne.
Okazuje się, że w TVP pracuje wielu wrażliwych ludzi. Do nich niewątpliwie należą osoby, które podjęły decyzję o „Dniu Jasnej Góry” w TVP INFO. Dziękujemy Telewizji Publicznej za to, że 4 września br. była z narodem polskim. Jasna Góra jest niewątpliwie naszą duchową wizytówką. Poprzez dzieje sprawdziło się, że świat nas ceni za pielęgnowanie wartości duchowych. Jasna Góra ogniskuje w sobie różne sfery życia: religijną, społeczną i polityczną. Okazuje się, że w tym miejscu można wszystko pogodzić. Tym razem Telewizja Publiczna przez swoje anteny powiedziała o tym w przestrzeni medialnej.

Lidia Dudkiewicz

Krótko

Deficyt przyszłorocznego budżetu wyniesie 40,2 mld zł. Jak zawsze, założenia, na których oparto wyliczenia, są optymistyczne. Według rządu, wzrost PKB w przyszłym roku wyniesie 3,5 proc.

12 mld zł sięgnęły straty po tegorocznych powodziach. Rząd na pokrycie strat znalazł niewiele ponad 3 mld zł.

Demonstrację przed kancelarią premiera zapowiada na 29 września NSZZ „Solidarność”. Według przewodniczącego Związku Janusza Śniadka, w wiecu uczestniczyć mają przedstawiciele wszystkich branż. 22 września będzie demonstrować budżetówka, a 28 - kolejarze.

NIK wykrył, że polskie państwo przepłaca firmom eksploatującym prywatne autostrady. Najwięcej ofiarowano spółce Autostrada Wielkopolska - 169 mld zł.

W więzieniach w Polsce byli torturowani terroryści? Z doniesień agencji AP wynika, że tak. Na przełomie 2002/2003 r. jeden z oficerów CIA o imieniu Albert przesłuchiwał w tajnym więzieniu Abd Al-Rahima Al-Nasziriego, który stał za zamachem na amerykański okręt USS „Cole” w Jemenie w 2000 r. Zginęło wtedy 17 marynarzy. Chcąc wymusić zeznania od terrorysty, imitowano egzekucję oraz włączano przy głowie wiertarkę bez wiertła.

W Polsce odsetek bezrobotnych do 25. roku życia jest jeden z najwyższych w Europie. Liczba absolwentów bez pracy przekracza 1,2 mln osób i jest o 44 proc. wyższa niż przed rokiem.

102 osoby podejrzane o rozpowszechnianie, posiadanie i ściąganie z Internetu materiałów pornograficznych z udziałem dzieci zatrzymała policja podczas ogólnopolskiej akcji pod kryptonimem „Regina”.

Przebudowa lotniska Okęcie w Warszawie trwała przez trzy weekendy września. W tym czasie samoloty kierowano do Łodzi, Katowic i Krakowa.

Egzamin dla trzecich klas szkoły podstawowej? Na zlecenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej taki egzamin przygotowuje zespół naukowców. Odbędzie się 17 maja 2011 r. i obejmie sprawdzian z czytania, pisania i zasobu słownictwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Edmund Wojtyła wpłynął na życiowe wybory św. Jana Pawła II

2022-07-05 11:22

[ TEMATY ]

Edmund Wojtyła

Milena Kindziuk

Archiwum Mileny Kindziuk

Ciekawe jest, że to właśnie Edmund po raz pierwszy zabrał swojego o 14 lat młodszego brata w góry, a także na przedstawienie teatralne w Wadowicach, w którym sam zagrał rolę. Pasja papieża do górskich wędrówek i do teatru w dużym stopniu wzięła się od Edmunda – mówi dr Milena Kindziuk z UKSW, autorka książki pt. Edmund Wojtyła. Biografia brata św. Jana Pawła II, badaczka dziejów rodziny Wojtyłów.

Ireneusz Korpyś: Wybór Karola Wojtyły na papieża sprawił, że cały świat zaczął pytać, kim jest ten „człowiek z dalekiego kraju”. Za tym pytaniem poszło kolejne: o rodzinę nowego papieża. Wówczas po raz pierwszy usłyszeliśmy o Edmundzie, starszym bracie Karola. Dlaczego, pomimo upływu tak wielu lat, jego postać nadal dla wielu pozostaje tajemnicą?

CZYTAJ DALEJ

Lipsk n. Biebrzą: zaproszenie na doroczne spotkanie teściowych ze szczególną teściową – bł. Marianną Biernacką

2022-07-06 10:56

[ TEMATY ]

teściowa

Diecezja Ełcka

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską w Naumowiczach k. Grodna

Błogosławiona teściowa, Marianna Biernacka, poniosła śmierć męczeńską
w Naumowiczach k. Grodna

Doroczne Diecezjalne Spotkanie Teściowych i Kół Gospodyń Wiejskich Diecezji Ełckiej odbędzie się w sobotę 9 lipca w sanktuarium Matki Bożej Bazylianki w Lipsku nad Biebrzą, skąd pochodzi szczególna teściowa – bł. Marianna Biernacka. Biskup ełcki Jerzy Mazur oraz gospodarz miejsca ks. kan. Waldemar Sawicki, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Anielskiej w Lipsku, zapraszają na uroczystości odpustowe.

Do udziału w tym wyjątkowym dniu zaproszone są synowe, teściowe oraz kobiety oczekujące potomstwa, aby za wstawiennictwem bł. Marianny Biernackiej upraszać potrzebne łaski. Marianna Biernacka, pomimo prześladowań i okrucieństwa wojny nie utraciła wiary. Próbowała ratować życie swojego syna i synowej. Niemcy zgodzili się ostatecznie, żeby to Marianna poszła na śmierć i w ten sposób uratowała życie nienarodzonego wnuka i synowej.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Abp Galbas na Jasnej Górze: apostolstwo chorych jest najcenniejszym w Kościele

2022-07-06 15:04

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

BP Jasnej Góry

Mszy św. za chorych i z udziałem chorych w ramach trwającej na Jasnej Górze 57. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Chorych przewodniczył abp Adrian Galbas z Katowic. W kazaniu podkreślił, że apostolstwo, które podejmują chorzy jest najcenniejszym w Kościele. - To apostolstwo, wobec którego milkną wszystkie słowa, a pozostaje tylko jedno „dziękuję”. I to słowo tutaj przynosimy i z tym słowem powierzamy was Maryi Uzdrowicielce Chorych - mówił.

Zauważył, że łatwo jest kochać życie, wyznawać wiarę i mówić, że Jezus jest naszym Panem, gdy wszystko idzie dobrze, gdy życie jest beztroskie i łatwe, ale nie wtedy, gdy „nie można zejść z łóżka, trzeba doczołgać się do łazienki, gdy nie można przełknąć kawałka chleba, gdy tępo patrzy się w sufit i każda minuta to wieczność, gdy nie ma się włosów tylko perukę, gdy nic nie boli, a boli tylko życie i nic się nie chce”. Jak podkreślał kaznodzieja właśnie wtedy, „gdy masz swój Ogrójec, a nie Górę Błogosławieństw, zimny, ciemny i straszny, staraj się nie zwrócić Bogu biletu, staraj się powiedzieć - Jezu ufam Tobie! Tylko Tyś jest Panem i choć nie znam odpowiedzi na pytania dlaczego …, ale ofiaruję Tobie to razem z krzyżem, ofiarowuję to, jak perłę, Ty wykorzystaj to jak trzeba”. Powierzył chorych Maryi, która do końca wytrwała pod krzyżem: „Jej was powierzamy z waszym wieloimiennym cierpieniem, z doświadczeniem własnej bezradności i bezwolności, z bólem fizycznym, psychicznym i duchowym, z pustką i poczuciem wymykającego się i kończącego życia, z doświadczeniem straty, opuszczenia, samotności, lęku, beznadziei, bycia nie u siebie”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję